Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s
 Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...
 BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale
 Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier
 

Moto G5 Plus

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
686 replies to this topic

#577
subsemnatul01

subsemnatul01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 17.11.2013
Încă n-aș crede ca Oreo pe moto g5 plus a venit in RO, ota...

#578
amami

amami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,676
  • Înscris: 20.09.2010
A venit și la mine notificare cu nou update sistem, Moto G5s plus. Descarc după amiază, acum sunt la muncă fără wifi.Attached File  Screenshot_20181025-055200.png   223.73K   16 downloads

#579
OvidiuDunhill

OvidiuDunhill

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 04.03.2013
Merci XCIT pentru ajutorul cu link-uri, you're the Man !

Ok, am reusit sa-l fac sa mearga, sa am retea, desi IMEI-urile sunt in continuare zero.
Pasii parcursi au fost, deblocare bootloader, custom recovery flash Android 7.0 stock si apoi flash  imei fix.
Functioneaza totul in parametri,adica am  retea, wifi, nfc, bluetooth, ...nu am apucat sa testez gps-ul, ca si asta era mort dupa update.



PS:Merge si GPS-ul...heeeew!

Edited by OvidiuDunhill, 25 October 2018 - 09:49.


#580
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,897
  • Înscris: 29.06.2006
Vezi ca este posibil sa aduci si imeiurile inapoi daca citesti pe acolo, scrie direct firmware-ul stock ca rescrie toate partitiile inclusiv persist-ul, poate asa le aduci inapoi. Ai si 4g, sau doar 3g?

#581
amami

amami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,676
  • Înscris: 20.09.2010
Am facut update-ul la 8.1, pina acum totul bine Posted Image
Nu am facut hard reset la final pentru ca am zis sa vad cum merge asa.
Probat wifi- ok
Probat semnal gps - ok
La un restart dureaza mai putin decit inainte.
Inainte de Oreo era procentajul pe baterie, acum este scris mai mare linga baterie.

#582
OvidiuDunhill

OvidiuDunhill

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 04.03.2013

View Postxcit, on 25 octombrie 2018 - 14:32, said:

Vezi ca este posibil sa aduci si imeiurile inapoi daca citesti pe acolo, scrie direct firmware-ul stock ca rescrie toate partitiile inclusiv persist-ul, poate asa le aduci inapoi. Ai si 4g, sau doar 3g?

Sunt pe Rom stock 7.0
Am semnal 4G, singura problema ar fi faptul ca nu mai am certificare Play Protect,  dar pot trai cu asta.
Acum ma mananca sa scriu un custom 8.1...

Edited by OvidiuDunhill, 25 October 2018 - 17:01.


#583
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,897
  • Înscris: 29.06.2006

View PostOvidiuDunhill, on 25 octombrie 2018 - 17:00, said:

Acum ma mananca sa scriu un custom 8.1...

Vezi ca alea se scriu cu twrp 64 si nu-ti vor aduce imeiurile inapoi in veci.Eu asta as face, as scrie stockul de 8.1 facut special pt tel tau, de la prima comanda pana la ultima, incluzand si cele de lock bootloader si oem, in speranta ca iti repara imeiurile.
ia vezi nu cumva ti-a pierdut si baseband-ul?

Edited by xcit, 25 October 2018 - 18:16.


#584
subsemnatul01

subsemnatul01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 17.11.2013

View Postamami, on 25 octombrie 2018 - 05:57, said:

A venit și la mine notificare cu nou update sistem, Moto G5s plus. Descarc după amiază, acum sunt la muncă fără wifi.Attachment Screenshot_20181025-055200.png

1. Înțelegi ca nu vorbim despre același telefon/specificații/dată lansare.
2.banuiesc ca este cumpărat din IT dupa cum este setată limba...

Edited by subsemnatul01, 26 October 2018 - 21:30.


#585
subsemnatul01

subsemnatul01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 17.11.2013
Gî cinci plus nici update de securitate nu a mai primit din iulie, probabil așa rămâne, cu 7.0..

#586
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,897
  • Înscris: 29.06.2006
o sa primeasca, din moment ce g5 a primit, g5 plus sigur o sa primeasca

#587
OvidiuDunhill

OvidiuDunhill

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 04.03.2013

View Postxcit, on 25 octombrie 2018 - 18:15, said:

Vezi ca alea se scriu cu twrp 64 si nu-ti vor aduce imeiurile inapoi in veci.Eu asta as face, as scrie stockul de 8.1 facut special pt tel tau, de la prima comanda pana la ultima, incluzand si cele de lock bootloader si oem, in speranta ca iti repara imeiurile.
ia vezi nu cumva ti-a pierdut si baseband-ul?
e ok baseband-ul
am nevoie de telefon , nu vreau sa mai risc prea multe si nici nu am timp
ma deranjeaza teribil ca nu mai pot folosi cardul virtual de la ING pay, mi-l tot anuleaza aplicatia. stiu ca e din cauza ca dispozitivul nu mai e sigur , dupa deblocarea bootloader-ului.
daca reblochez bootloader-ul, dispozitivul va fi vazut ca safe/trusted de catre aplicatiile bancare?  Daca stie cineva...

Edited by OvidiuDunhill, 28 October 2018 - 10:15.


#588
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,897
  • Înscris: 29.06.2006
ce baseband ai?

n-are treaba safe-ul cu blocarea bootloaderului, eu il am deblocat si totul e safe, trebuie sa scrii softul original de la cap la cap. Daca esti pe stock nerootat, asteapta update ota si ti-l repara, iti aduce si imeiurile inapoi

#589
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008
La Pixel mi l-a vazut safe dupa blocarea bootloaderului. Nu am nimic altceva schimbat. Trebuie sa ai Magisk sau TWRP ca sa iti valideze SafetyNet. Poti verifica daca Play Store te vede ca certificat, dar nu cred ca de aici este problema ci de la prop file. Asta este setata sa verifice boot state si daca vede ca este unlock ridica un flag. Deci trebuie editat prop file.
Recovery-ul este stock, da?

#590
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,897
  • Înscris: 29.06.2006
eu am 2 moto g5 deblocate si rootate si le vede si certified si safe

#591
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008
Ai TWRP sau Magisk?

#592
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,897
  • Înscris: 29.06.2006
si una si alta

#593
OvidiuDunhill

OvidiuDunhill

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 04.03.2013

View Postgeekos, on 28 octombrie 2018 - 21:14, said:

La Pixel mi l-a vazut safe dupa blocarea bootloaderului. Nu am nimic altceva schimbat. Trebuie sa ai Magisk sau TWRP ca sa iti valideze SafetyNet. Poti verifica daca Play Store te vede ca certificat, dar nu cred ca de aici este problema ci de la prop file. Asta este setata sa verifice boot state si daca vede ca este unlock ridica un flag. Deci trebuie editat prop file.
Recovery-ul este stock, da?
sunt pe TWRP

View Postxcit, on 28 octombrie 2018 - 10:21, said:

ce baseband ai?

n-are treaba safe-ul cu blocarea bootloaderului, eu il am deblocat si totul e safe, trebuie sa scrii softul original de la cap la cap. Daca esti pe stock nerootat, asteapta update ota si ti-l repara, iti aduce si imeiurile inapoi
pai imi apare mesajul de update OTA la 8.1, adica sa o iau de la capat? e ok sa fac IAR update OTA?? de data asta cu bootloader deblocat? XCIT, te rog elaboreaza subiectul daca ai timp.

View Postgeekos, on 28 octombrie 2018 - 21:14, said:

La Pixel mi l-a vazut safe dupa blocarea bootloaderului. Nu am nimic altceva schimbat. Trebuie sa ai Magisk sau TWRP ca sa iti valideze SafetyNet. Poti verifica daca Play Store te vede ca certificat, dar nu cred ca de aici este problema ci de la prop file. Asta este setata sa verifice boot state si daca vede ca este unlock ridica un flag. Deci trebuie editat prop file.
Recovery-ul este stock, da?
pai nuuu e certified, am verificat. d'aia am si zis ca asta e cauza...

Edited by OvidiuDunhill, 29 October 2018 - 09:19.


#594
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,897
  • Înscris: 29.06.2006
fa update fara discutie, nu are ce sa pateasca mai rau de atat, ori se repara ori nu, dar nu mi-ai zis ce baseband ai, complet scrie-l

deci tu acum nu esti pe stock neatins, esti cu twrp deci ti-a atins sistemul, scrii stockul inapoi sa il ai curat, cu stock recovery, apoi ii dai update ota

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate