Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Workstation pentru grafica dar si gaming

- - - - -
  • Please log in to reply
206 replies to this topic

#127
BOGraphics

BOGraphics

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 656
  • Înscris: 24.11.2005

View Postjegmihai, on 26 martie 2017 - 22:13, said:

Foarte fain, sa-l stapanesti sănătos. Review-ul pe când?

Multumesc frumos!
Lucrez si la review :)

#128
BOGraphics

BOGraphics

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 656
  • Înscris: 24.11.2005
Am facut o prezentare a sistemului aici, insa momentan este putin cam "comerciala" sa zicem. Astept sa-l mai pun la punct, sa-i mai fac niste teste si sa revin si cu pareri mai concrete legate de performante! :)

Momentan am dat retur sursa (Corsair HX850i) pe motiv de coil noise!

#129
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,880
  • Înscris: 17.02.2016
Am citit in ”review” de problema ta cu Samsung 960. Detaliezi putin?

#130
BOGraphics

BOGraphics

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 656
  • Înscris: 24.11.2005

View PostStickyFingaz, on 04 aprilie 2017 - 12:54, said:

Am citit in ”review” de problema ta cu Samsung 960. Detaliezi putin?

Am atasat extrase din manualul placii de baza. Se pare ca in cazul procesorului meu sunt limitat la PCIe 2.0 x2. Partea buna e ca nu se incinge astfel :)))

Attached Files



#131
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,880
  • Înscris: 17.02.2016
http://www.anandtech...-need-heatsinks

Nu te tenteaza? Asa poti sa-l treci oricum pe slotul PCI-e si acolo ar trebui sa dispara si limitarea de viteza.

#132
BOGraphics

BOGraphics

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 656
  • Înscris: 24.11.2005

View PostStickyFingaz, on 04 aprilie 2017 - 14:21, said:

http://www.anandtech...-need-heatsinks

Nu te tenteaza? Asa poti sa-l treci oricum pe slotul PCI-e si acolo ar trebui sa dispara si limitarea de viteza.

Ar fi o solutie ca pe viitor sa pun un astfel de adaptor. Am gasit la noi asa ceva :)

#133
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,880
  • Înscris: 17.02.2016
Adaptorul pentru ca sa-l faci sa functioneze fara bottleneck-ul de la slotul M2. Ce ti-am pus eu e mai mult pentru partea de racire. Oricum am vazut pe net si rezolvari DIY cu atasare de heatsink direct pe NVMe.
De asemenea sunt care suporta si racire cu apa, de ex. https://shop.aquacom...roducts_id=3659 + https://shop.aquacom...856gfbknno7eo88.

#134
BOGraphics

BOGraphics

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 656
  • Înscris: 24.11.2005

View PostStickyFingaz, on 05 aprilie 2017 - 07:30, said:

Adaptorul pentru ca sa-l faci sa functioneze fara bottleneck-ul de la slotul M2. Ce ti-am pus eu e mai mult pentru partea de racire. Oricum am vazut pe net si rezolvari DIY cu atasare de heatsink direct pe NVMe.
De asemenea sunt care suporta si racire cu apa, de ex. https://shop.aquacom...roducts_id=3659 + https://shop.aquacom...856gfbknno7eo88.

Da, dar problema e ca daca se deterioreaza eticheta aceea de pe placuta de memorie cred ca se pierde garantia!

#135
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 24.12.2010
felicitari pentru sistem!

o mica intrebare daca se poate
cum se descurca 6800k-u in multitasking? face cumva throttle daca memoria ajunge la un anumit nivel de ocupare?
spre exemplu, eu am un 4790k OC 4.6 Ghz pe aer si 32gb RAM 2400mhz, odata ce ajung la 28-30gb ocupati in diferite aplicatii deschise, incepe sa devina instabil sistemul, cpu-ul sta in 100% ba chiar imi iau freeze pe alocuri.
singuru lucru care nu-mi convine e frecventa per core mai scazuta la 6800k insa depinde cat de mult se poate overclocka (poate ai incercat asta deja?)
ori altfel, mi-as indrepta atentia spre 7700k, care are frecventa stock si turbo mai mare decat actualul meu procesor ba chiar mai mult se poate overclocka mult mai mult si mai usor.
6800k si 7700k sunt relativ aproapiate ca pret, nu cred ca un 6850k mi-ar aduce performanta in plus iar ca sa trec la urmatorul nivel 6900k ar trebui sa scot de aproape 3 ori mai mult din buzunar.

#136
BOGraphics

BOGraphics

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 656
  • Înscris: 24.11.2005

View Postmikaell, on 07 aprilie 2017 - 12:19, said:

felicitari pentru sistem!

o mica intrebare daca se poate
cum se descurca 6800k-u in multitasking? face cumva throttle daca memoria ajunge la un anumit nivel de ocupare?
spre exemplu, eu am un 4790k OC 4.6 Ghz pe aer si 32gb RAM 2400mhz, odata ce ajung la 28-30gb ocupati in diferite aplicatii deschise, incepe sa devina instabil sistemul, cpu-ul sta in 100% ba chiar imi iau freeze pe alocuri.
singuru lucru care nu-mi convine e frecventa per core mai scazuta la 6800k insa depinde cat de mult se poate overclocka (poate ai incercat asta deja?)
ori altfel, mi-as indrepta atentia spre 7700k, care are frecventa stock si turbo mai mare decat actualul meu procesor ba chiar mai mult se poate overclocka mult mai mult si mai usor.
6800k si 7700k sunt relativ aproapiate ca pret, nu cred ca un 6850k mi-ar aduce performanta in plus iar ca sa trec la urmatorul nivel 6900k ar trebui sa scot de aproape 3 ori mai mult din buzunar.

Multumesc Posted Image

Imi pare ok pe multitasking... pana la urma pentru asta este facut nu? Stabilitatea nu e data numai de procesor, ci de tot ansamblul. Daca ai ram-ul ocupat integral, sistemul muta din date in pagefile pe hdd (sau ssd dupa caz) si este normal ca sistemul sa mearga mult mai lent.

Eu am testat sistemul cu procesorul dus in 100% si inca este functional... adica in timp ce fac o randare 3d pot sa deschid si alte aplicatii sau sa urmaresc un film de exemplu.
Nu am avut inca ocazia sa ocup 64GB de ram, ca sa vad cum se comporta atunci!

Singurul moment cand incepe sa faca freeze ar fi daca duc memoria GPU in 100%, dar am o placa video slabuta.

Nu am facut mare overclocking pana acum, insa stiu ca ar trebui sa mearga stabil in 4.2 GHz cu racire buna. Eu l-as tine pe viitor la 4 GHz.

Banuiesc ca ai nevoie mai mult de multitasking daca utilizezi 32GB de ram si ai vrea un 6900K! In acest caz cred ca 6800K ar fi un compromis bun, daca nu vrei sa "te risti" cu AMD Ryzen.

PS: Am facut update la iluminarea interioara :D

Attached Files



#137
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 24.12.2010
interesant! merci pentru raspuns Posted Image
sincer 6800k imi face cu ochiul, insa in momentul de fata nu arde extrem de tare, achizitia mai poate astepta, deocamdata vreau doar sa ma documentez  ryzen nu este o optiune, cel putin nu pentru mine. este un concept mult prea nou ca sa-mi fac o parere.
parca as astepta dupa a 8-a generatie de la intel, sunt zvonuri ca vor face procesoare cu 6 nuclee pentru mainstream.
Felicitari pentru update! arata spectaculos! Posted Image

Edited by mikaell, 13 April 2017 - 14:33.


#138
BOGraphics

BOGraphics

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 656
  • Înscris: 24.11.2005
Am schimbat astazi si monitorul cu un Benq PD3200U Posted Image

Attached Files


Edited by BOGraphics, 18 April 2017 - 22:16.


#139
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Poți sa stai atât de aproape de el? Are totuși 32".

Sa-l folosesti sănătos.

#140
BOGraphics

BOGraphics

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 656
  • Înscris: 24.11.2005

View Postjegmihai, on 18 aprilie 2017 - 22:20, said:

Poți sa stai atât de aproape de el? Are totuși 32".

Sa-l folosesti sănătos.

Multumesc :)

Incerc sa ma obisnuiesc cu el. Este putin cam mare si parca e cam ciudat, dar sunt sigur ca va fi ok. Windowsul a pus default dimensiunea interfetei la 150%, insa imi pareau cam mari icon-urile si fonturile, asa ca am mutat la 125%... dar acum parca sunt cam mici. Voi face un review si la monitor cand ma lamuresc cum sta treaba :D

#141
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,880
  • Înscris: 17.02.2016
De ce nu ai mers pe un 21:9? Eu am de 2 ani si juma un LG de 34 pe 21:9. E interesant pana te obisnuiesti, insa acum nu as mai cumpara 16:9 nici daca ma bati.

Edited by StickyFingaz, 19 April 2017 - 07:42.


#142
BOGraphics

BOGraphics

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 656
  • Înscris: 24.11.2005

View PostStickyFingaz, on 19 aprilie 2017 - 07:42, said:

De ce nu ai mers pe un 21:9? Eu am de 2 ani si juma un LG de 34 pe 21:9. E interesant pana te obisnuiesti, insa acum nu as mai cumpara 16:9 nici daca ma bati.

Initial asa am vrut, insa am considerat ca pentru lucru este mai ok dimensiunea standard. In plus, Benq PD3200U este din gama destinata designerilor si are niste feature-uri care imi par utile, iar rezolutia este ceva mai mare. Pentru filme sau jocuri cred insa ca 21:9 este mai practic.

#143
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
De ce ar fi luat un 21:9? Mai degrabă un 16:10 ar fi mers mai bine, cu spatiu de lucru o idee mai mare.

#144
BOGraphics

BOGraphics

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 656
  • Înscris: 24.11.2005

View Postjegmihai, on 19 aprilie 2017 - 08:02, said:

De ce ar fi luat un 21:9? Mai degrabă un 16:10 ar fi mers mai bine, cu spatiu de lucru o idee mai mare.

Exista 16:10 la dimensiunea asta? :)
Oricum ar fi, e mare, nu se vad pixelii si nu pot sta fara scalare la 125 sau 150%! Unele aplicatii insa nu stiu sa scaleze interfata si se vede aiurea (fie elementele sunt foarte mici, fie se vede blurat), dar asta e...
In jocuri ce sa mai zic, 15fps in GTA V pe UHD cu GTX-ul 960 din dotare :)))))

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate