Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Workstation pentru grafica dar si gaming

- - - - -
  • Please log in to reply
206 replies to this topic

#199
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Ti-l cumpărăm eu, dar m-am lăsat de jocuri acum o bună perioadă de timp. :D

#200
BOGraphics

BOGraphics

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 656
  • Înscris: 24.11.2005

View Postjegmihai, on 20 iunie 2017 - 15:02, said:

Ti-l cumpărăm eu, dar m-am lăsat de jocuri acum o bună perioadă de timp. Posted Image

Asa am zis si eu, dar mi-a revenit cheful cu noul sistem :))

#201
BOGraphics

BOGraphics

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 656
  • Înscris: 24.11.2005
Dupa doar jumatate de an mi-a crapat prima componenta: pompa de apa (EKWB DDC 3.2). Asa ca pana o rezolv la garantie am trecut la un model superior: EKWB Revo D5.

Cred ca problema este de natura electrica, posibil apa intrata la circuitul electric sau firele de alimentare intrerupte. Inteleg ca este o problema intalnita la astfel de pompe.

Se pare ca pompa reprezinta veriga slaba a unui astfel de sistem, deoarece, daca se intampla sa crape, expune unui risc prea mare procesorul si eventual placa video (daca este inclusa in loop), mai ales daca sistemul se afla "in sarcina" in acel moment. Daca voi reusi sa repar vechea pompa, o voi adauga din nou in circuit pentru redundanta!

Cineva mi-a spus ca o data ce am intrat pe "drumul water cooling" nu mai exista cale de intoarcere... si a avut dreptate :)) ... atata bataie de cap si bani cheltuiti pentru ceva ce nici macar nu se simte in performanta!

#202
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Ai avut ghinuon. Altii ruleaza aceeasi pompa cate 6-10 ani fara incidente. Oricum, la ce performanta de astepti ? Un sistem de racire pe lichid nu iti mareste IPC-ul la procesor, si nici frecventa. Iti tine doar treburile reci in liniste  (daca e un sistem scalat pentru computerul tau). Restul e cancan.

Eu am ales calea AIO caci am garantie de la producator pentru multe zeci de mii de ore de functionare.

#203
BOGraphics

BOGraphics

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 656
  • Înscris: 24.11.2005

View Postro_explorer, on 15 noiembrie 2017 - 10:45, said:

Ai avut ghinuon. Altii ruleaza aceeasi pompa cate 6-10 ani fara incidente. Oricum, la ce performanta de astepti ? Un sistem de racire pe lichid nu iti mareste IPC-ul la procesor, si nici frecventa. Iti tine doar treburile reci in liniste  (daca e un sistem scalat pentru computerul tau). Restul e cancan.

Eu am ales calea AIO caci am garantie de la producator pentru multe zeci de mii de ore de functionare.

Dupa ce adaug si GPU in loop ma astept la diferente, in sensul ca placa video nu va mai urca pana la 80 de grade si voi putea sa fac si OC Posted Image Dar sunt putin dezamagit ca pot aparea atatea probleme la o investitie asa de mare in sistemul de racire.

Acum ma sacaie si faptul ca nu arata prea bine furtunele acelea. In mod cert voi trece la tuburi rigide cand adaug si placa video ...dar alti bani alta distractie Posted Image

Attached Files



#204
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009

View PostBOGraphics, on 15 noiembrie 2017 - 10:51, said:

Acum ma sacaie si faptul ca nu arata prea bine furtunele acelea. In mod cert voi trece la tuburi rigide cand adaug si placa video ...dar alti bani alta distractie Posted Image
De asta carcasa mea nu are geam lateral. Ma intereseaza mai putin cum arata furtunele inauntru, conteaza functionalitatea.

Ca temperaturi in OC, ai sa vezi diferente pozitive daca ai radiator suficient pentru cata energie vrei sa disipiezi.
Eu am 2 circuite (AIO), cu un rad 240 pe CPU (OC de la 4 la 4.5 GHz) si unul de 280 pe GPU (OC de la 1607 la 1850 MHz, cu boost mereu in 2100 pentru ca sta rece)  temperaturile maxime in full load sustinut nu depasesc 60 de grade nici pe cpu si nici pe gpu, cu ventilatoarele stand sub 900 rpm (deci liniste).

Dar, da, pompele sunt elemente care se pot defecta dar in acelasi timp pot fi monitorizate si se pot lua masuri de protectie in caz ca nu mai functioneaza in parametri.

#205
BOGraphics

BOGraphics

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 656
  • Înscris: 24.11.2005

View Postro_explorer, on 15 noiembrie 2017 - 13:42, said:

De asta carcasa mea nu are geam lateral. Ma intereseaza mai putin cum arata furtunele inauntru, conteaza functionalitatea.

Ca temperaturi in OC, ai sa vezi diferente pozitive daca ai radiator suficient pentru cata energie vrei sa disipiezi.
Eu am 2 circuite (AIO), cu un rad 240 pe CPU (OC de la 4 la 4.5 GHz) si unul de 280 pe GPU (OC de la 1607 la 1850 MHz, cu boost mereu in 2100 pentru ca sta rece)  temperaturile maxime in full load sustinut nu depasesc 60 de grade nici pe cpu si nici pe gpu, cu ventilatoarele stand sub 900 rpm (deci liniste).

Dar, da, pompele sunt elemente care se pot defecta dar in acelasi timp pot fi monitorizate si se pot lua masuri de protectie in caz ca nu mai functioneaza in parametri.

Radiatorul de 360 ar trebui sa duca lejer. Acum procesorul nu prea trece de 40 de grade in full load! Sper ca dupa ce adaug si placa video sa se duca la max 50, iar placa la 60. Voi mai introduce si un rezervor suplimentar... sa fie :)

Ma enerveaza ca placa de baza (MSI X99A SLI) nu are nicio optiune in BIOS de alertare in caz ca nu mai functioneaza pompa sau daca temperatura CPU se duce in balarii. In plus speakerul cu care a venit placa nici nu merge! O sa apelez la o solutie de Windows (nici aplicata MSI Command Center nu prea ma incanta).

#206
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Un rezervor suplimentar nu te ajuta cu nimic, doar ceva extra inertie termica si cam atat.

Ca sa vezi daca pompa isi face treaba, cel mai simplu este sa bagi un "flow indicator" in sistem ... ca bonus pe langa monitorizare, se vede cool daca ai geam lateral :)
https://www.amazon.c...d/dp/B015PRP0BG

#207
BOGraphics

BOGraphics

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 656
  • Înscris: 24.11.2005
Salutare.
Un "mic" update dupa aproape 1 an: water cooling si pt GPU :)
Acum placa video nu prea mai sare de 60 de grade (fata de 80 cat avea pe aer), cu un mic OC inclus!

Attached Files



Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate