Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Windows 10

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
72 replies to this topic

#37
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View PostBombalurina, on 01 ianuarie 2017 - 21:40, said:

Stati linistiti, cred ca 95% din userii de aici au windows piratat doar ca nu o spun.
Sa inteleg ca restul de 5% au licenta la windows, sau cum ?
Da' saracii ca mine ce nu isi permit licenta de windows dar folosesc ujn sistem de operare gratuit....
[ https://i.imgur.com/1yQ6lm9.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
.....in ce procent ne incadram ?!



View PostRaZerIk, on 01 ianuarie 2017 - 21:39, said:

Bine prietene ai dreptate .
Sa sti ca imi cer scuze daca informatia mea te-a suparat !
Intentia mea nu a fost sa te supa ori necajesc ci doar sa iti spun care e realitatea.
Sa sti ca nici eu nu o duc bine cu banii, motiv pt. care nu folosesc windows caci nu imi permit sa cumpar licenta.
Ca sa cumpar licenta de windows, eu trebuie sa fac foamea cel putin 10 luni de zile !
De aceea prefer sa folosesc un sistem de operare gratuit, GNU/Linux si sa inchid acest cerc vicios.

Edited by super8, 01 January 2017 - 21:57.


#38
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,294
  • Înscris: 08.11.2016
Am spus "windows" care nu e gratuit.

#39
RaZerIk

RaZerIk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 22.04.2011

View Postsuper8, on 01 ianuarie 2017 - 21:52, said:

Sa inteleg ca restul de 5% au licenta la windows, sau cum ?
Da' saracii ca mine ce nu isi permit licenta de windows dar folosesc ujn sistem de operare gratuit....
[ https://i.imgur.com/1yQ6lm9.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
.....in ce procent ne incadram ?!
Am vrut sa-mi instalez si eu linux dar nu ma pricep deloc , ma incurc in ele , Ubuntu , linux nu stiu cum , etc.. si mi se pare si cam complicat ca interfata

#40
neafloricadinobor

neafloricadinobor

    Senior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 12.03.2016

View PostRaZerIk, on 01 ianuarie 2017 - 21:02, said:

Cat ? 500? Eu am salariu pe luna de 1200 de ron , si cu asta am spus tot . Posted Image))
Windowsul  e piratat si in America sau Europa de vest. Acolo peste 30% nu il cumpara. La salariul tau trebuie sa fii prea fraier ca sa cumperi software. Bill Gates a platit multe milioane de dolari. A fost dat in judecata de cei de la care el a piratat software, asa ca io zic ca corectii astia sa o lase mai moale cu corectitudinea lor, ca in lumea sasta incorecta esti prost daca esti tu corect. Daca nu ai incotro trebuie sa fii corect, dar daca ai posibilitatea sa trisezi e pacat sa nu o faci. Nu vedeti ca mai toti triseaza? Actori, cintareti, sportivi *(folosesc droguri ca sa isi ridice nivelul performantei.)

, oameni de stiinta, oameni de arta,(prezinta teorii si lucruri false sau gresite ca fiind adevar)
politicieni,( nici asta nu stiti?)
profesori (slab pregatiti se dau mari invatati. Unii se pun pe capul unor elevi si ii ating nejustificat cu note proaste.)
Tu mai bine bagi Ubuntu. E si mai stabil ca Windows. Merge sis live, de pe disc, dar merge mult mai bine cincd e instalat.
In orice caz ignora-i pe toti corectii astia plicticosi.

#41
RaZerIk

RaZerIk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 22.04.2011

View Postsuper8, on 01 ianuarie 2017 - 21:52, said:

Sa inteleg ca restul de 5% au licenta la windows, sau cum ?
Da' saracii ca mine ce nu isi permit licenta de windows dar folosesc ujn sistem de operare gratuit....
[ https://i.imgur.com/1yQ6lm9.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
.....in ce procent ne incadram ?!



Sa sti ca imi cer scuze daca informatia mea te-a suparat !
Intentia mea nu a fost sa te supa ori necajesc ci doar sa iti spun care e realitatea.
Sa sti ca nici eu nu o duc bine cu banii, motiv pt. care nu folosesc windows caci nu imi permit sa cumpar licenta.
Ca sa cumpar licenta de windows, eu trebuie sa fac foamea cel putin 10 luni de zile !
De aceea prefer sa folosesc un sistem de operare gratuit, GNU/Linux si sa inchid acest cerc vicios.
Deloc , stai linistit , informatiile tale mi-au fost de mare ajutor , plus ca am mai si ras oleaca cu tine ..

Edited by RaZerIk, 01 January 2017 - 22:02.


#42
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
daca pui si caracteristicile laptopului, iti spunem daca e compatibil cu linuxul. gasesti destule informatii pe aria dedicata. daca nu esti legat de vreun soft care merge numai pe windows, linuxul e o solutie.
deocamdata, windows 10 este un fel de rolling release, pot aparea diverse surprize in urma update-urilor.

#43
DJPocaitul

DJPocaitul

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 17.09.2014
Eu am dat acuma cativa ani ( ???) 450 pe win 7 si am facut upgrade la win 10 in perioada cand era free.

#44
neafloricadinobor

neafloricadinobor

    Senior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 12.03.2016
Ubuntu sau Mint se instaleaza foarte usor. Interfata cea mai apropiata de Window si placuta este Cimaron.Bagi Mint sau Ubuntu Cimaron pe 32 bit. Daca nu iti plac stai e Vindoz si mia dai la 6 luni cite un KMSpico. Ce te costa?

#45
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,294
  • Înscris: 08.11.2016

View Postneafloricadinobor, on 01 ianuarie 2017 - 22:00, said:

In orice caz ignora-i pe toti corectii astia plicticosi.
Nu e vorba de cat de corect sunt eu insa am amintit de regulile forumului. Ma mir ca inca nu a fost inchis topicul.

#46
RaZerIk

RaZerIk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 22.04.2011
CPU - I5 5200U
GPU - 920M
RAM - 4GB
HDD - 1TB

#47
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,294
  • Înscris: 08.11.2016

View PostRaZerIk, on 01 ianuarie 2017 - 22:06, said:

CPU - I5 5200U
GPU - 920M
RAM - 4GB
HDD - 1TB

Pacat sa pui linux si vezi ca win 10 poate fi folosit si fara sa-l activezi fara probleme.

#48
neafloricadinobor

neafloricadinobor

    Senior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 12.03.2016

View PostDJPocaitul, on 01 ianuarie 2017 - 22:03, said:

Eu am dat acuma cativa ani ( ???) 450 pe win 7 si am facut upgrade la win 10 in perioada cand era free.
Zi si ce venit ai ca sa stiu cu cine vorbesc.

#49
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,294
  • Înscris: 08.11.2016
Daca n-ai avut nicio tangenta cu linux-ul nu te incurca.

#50
neafloricadinobor

neafloricadinobor

    Senior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 12.03.2016

View PostBombalurina, on 01 ianuarie 2017 - 22:05, said:

Nu e vorba de cat de corect sunt eu insa am amintit de regulile forumului. Ma mir ca inca nu a fost inchis topicul.
Bine, bine, nu fi tu mai catolic decit papa. lasa pe moderator.  Te ustura undeva ca  nu tota lumea e corecta?

#51
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

Bombalurina said:

Am spus "windows" care nu e gratuit.
Pai in 100% trebuie sa intre userii ce folosesc windows, mac os si Linux.
Iar 95% din useri folosesc windows fara licenta, cate procente mai raman pt. userii care au licenta la windows, folosesc mac os si Linux ?
In fine, tu sti mai bine  :)

RaZerIk said:

Am vrut sa-mi instalez si eu linux dar nu ma pricep deloc , ma incurc in ele , Ubuntu , linux nu stiu cum , etc.. si mi se pare si cam complicat ca interfata
Tu crezi ca eu stiam sa folosesc Linux ?
Nu stiam, dar din cauza ca mi-a expirat licenta la XP sp2 in Aprilie 2014, am cochetat o perioada cu windows 7 in modul Trial strangand bani pt. licenta.
Iar cand am strans niste bani pt. licenta w7 a trebuit sa aleg inte componete PC bune si licenta de windows.
Asa ca am decis sa cumpar componente PC bune si sa fololosesc gratuit Linux.
Am invatat sa folosesc Linux si nu mai sunt nevoit sa cumpar licenta pt. windows.

E adevarat ca a trebuit sa citesc si experimentez cateva luni pana am invatat sa umblu cu si in Linux.
Dar cand intampin probleme apelez cu incredere pe aria Linux / UNIX / Open Source [https://forum.softpe...ix-open-source/] si primesc ajutor numaidecat  :)
Ti-am spus mai sus

View Postsuper8, on 01 ianuarie 2017 - 21:36, said:

Ia aminte la vorba unui pusti:
in viata trebuie sa faci compromisuri pt. a obtine ceva !


#52
neafloricadinobor

neafloricadinobor

    Senior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 12.03.2016

View Postrich1974, on 01 ianuarie 2017 - 22:03, said:

daca pui si caracteristicile laptopului, iti spunem daca e compatibil cu linuxul. gasesti destule informatii pe aria dedicata. daca nu esti legat de vreun soft care merge numai pe windows, linuxul e o solutie.
deocamdata, windows 10 este un fel de rolling release, pot aparea diverse surprize in urma update-urilor.
El are probabil un laptop cu procespr simplu, vreun intel Pentium M de I,8. Duce bine windows XP dar pt w7 e cam slab. Poate sa puna Windows7 sau 8.1 lite pe 32 si atunci merge bine, dar sa nu ii puna programe mari de ex  Word, ca atunci sistemul trage greu.Tu stai pe Windows 8.1?
Din Ubuntu imi place cel mai mult launcher, apoi Cimaron.
Pt ceilalti  nu mai veniti cu idei din astea crete ca Ubuntu e greu. Il folosesc eu bine mersi la 67 de ani asa ca unul de peste 20 de ani , daca nu e prea fraier, il poate folosi.

View PostRaZerIk, on 01 ianuarie 2017 - 22:06, said:

CPU - I5 5200U
GPU - 920M
RAM - 4GB
HDD - 1TB
Aaaaa...CPU i5 ! La asa ceva merge windows pe 64 bit, dar nu te arunca inca la windows 10. Stai pe 8.1.

Edited by neafloricadinobor, 01 January 2017 - 22:23.


#53
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
Din pacate, are laptop cu placa video comutabila, e bataie de cap pe linux.

#54
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,294
  • Înscris: 08.11.2016

View Postneafloricadinobor, on 01 ianuarie 2017 - 22:26, said:

Il folosesc eu bine mersi la 67 de ani asa ca unul de peste 20 de ani , daca nu e prea fraier, il poate folosi.


Aaaaa...CPU i5 ! La asa ceva merge windows pe 64 bit, dar nu te arunca inca la windows 10. Stai pe 8.1.
67 de ani de aceea te crezi mai destept decat toti.

Treci peste windows 8 si ramai la 10, incearca sa privesti spre viitor nu spre trecut.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate