Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Descarcator de supratensiune tip 2

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București
 BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta
 Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s
 Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...
 

Hal de candidat (USR Ilfov)

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
188 replies to this topic

#37
scutarovik

scutarovik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 30.06.2009

View Post_bcristian_, on 17 noiembrie 2016 - 21:29, said:

Cititi si va minunati de ce poate debita personajul - candidat USR de Ilfov.
Dintr-o discutie pe FB, despre Uber si taximetristi.



Chestia cu "noi decidem" intamplandu-se dupa ce "USR sau alesii sai ar ajunge intr-o pozitie de decizie" (citat din acelasi personaj).

Sincer sa fiu, cand am inceput sa citesc eram absolut convins ca e doar un troll (incepuse cu a afirma ca la ei in USR e oricum fiecare cu a lu' ma-sa). Chiar nu mi-a venit sa cred cand am vazut ca de fapt chiar e candidat, apare pe afise, etc.

Daca deja din postura de candidat printre altii intr-un partid care sa fim seriosi nu va obtine majoritatea absoluta iti permiti asemenea "arogante", nici nu vreau sa-mi imaginez ce ar face daca ar ajunge cumva cu adevarat la putere. Dar am banuiala ca am ajunge sa plangem dupa zilele bune ale lui Bombo si Il dottore.

Avand in vedere ca asta se intampla pe la pranz, nu cred ca ar avea nici scuza (vorba vine) ca se uita prin fundul vreunui pahar cand debita chestiile astea.
Sincer sa fiu, inca sper ca maine sau hai in cateva zile sa aud ca l-au debarcat din USR, ca altfel o sa-mi reconsider radical parerea despre cat de reala e alternativa asta.

Attachment p1.jpgAttachment p2.jpg


uite ce a declarat nenea asta, candidatul http://www.dcnews.ro/candidat-usr-mesaje-suspecte-viral-pe-softpedia_522820.html

#38
spider_zero_sapte

spider_zero_sapte

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 21.08.2007
Eu consider ca fiind total neserios politicianul sau partidul ce-și face campanie electorală pe un sait de agățat pixde.

#39
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012

View PostAstute, on 17 noiembrie 2016 - 22:50, said:


E noua moda a partidelor mari, cu imagine foarte proasta in ochii electoratului, si-au facut partide satelit.
PNL cu USR iar PSD cu AlDE

Am si uitat de ALDE, alta mizerie, poate si mai mare decat USR.

#40
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

View Postspider_zero_sapte, on 17 noiembrie 2016 - 23:34, said:

Eu consider ca fiind total neserios politicianul sau partidul ce-și face campanie electorală pe un sait de agățat pixde.
mi-am amintit de...
Am încercat să agăț pe Tinder cu replici din Klaus Iohannis

Edited by shefu_de_combinat, 17 November 2016 - 23:36.


#41
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,776
  • Înscris: 07.01.2012

View PostDaian95, on 17 noiembrie 2016 - 23:34, said:



Am si uitat de ALDE, alta mizerie, poate si mai mare decat USR.
La Alde Cluj candideaza  Silaghi-Dumitrescu,tipu cu sangele artificial. Mai degraba genul asta de oameni m-as fi asteptat sa vad in USRChiar imi pare rau de el ca s-a lasat tarat in mocirla alde. Si nu inteleg de ce nu-si vede de cercetare si vrea in parlament sa cante in corul anti-anticoruptie lui Tariceanu. Nu avea probleme cu justitia, bani pt cercetare a primit in cele din urma de la privati nu de la stat...

Edited by iulian_k, 17 November 2016 - 23:48.


#42
carens

carens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,162
  • Înscris: 12.03.2016

View Postbladhaund, on 17 noiembrie 2016 - 23:31, said:

Daca asta a dorit sa transmita, atunci spuneti-i ca nu e un bun comunicator. Din mesajele sale totusi reiese altceva: ca daca ar ajunge la putere, "stie el" ce trebuie si ce e bine pentru cetateni. Pentru mine cel putin, o astfel de atitudine e incompatibila cu notiunea de libertate individuala si nu as dori ca un astfel de candidat sa ajunga in parlament. Eu sunt de acord cu parerea preopinentului sau din discutia de pe facebook.
El a incercat sa transmita ce a gandit si ceea ce doreste, dar din pacate noi nu suntem la inaltimea lui.
Asa a scapat porumbelul si Kramer..
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/BoLPLsQbdt0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#43
Balamache

Balamache

    Scriitor de carti de colorat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,522
  • Înscris: 23.11.2013

View PostAstute, on 17 noiembrie 2016 - 23:09, said:

Mie mi-a scris un membru USR pe privat,

Auzi, tu stiai ca membru se mai zice si la altceva??? Nu de alta, dar imi place cum suna.....un penis USR. Posted Image

#44
Attreyu

Attreyu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 12.12.2006
Mie mi se pare ok, si nu vad unde e "fascismul". Votam politicieni ca sa dea legi, si avem incredere in judecata lor si in ei. Cum ar fi ca pentru fiecare lege sau amendament, sa se faca cate un referendum ? Asta nu e fascism, e insasi esenta democratiei participative - multi voteaza putini, ca sa conduca in numele lor.

Trebuie privit si contextul, a fost intrebat ce parere are despre liberalizarea taximetriei - a zis ca este impotriva si ca vrea legislatie stricta pentru a avea "masini curate, noi, putine, orase verzi si fara poluare" ceea ce mi se pare perfect fair-play si de dorit - taximetria este o cloaca, poate voua va convine sa mergeti cu cotetele alea cu un milion de km la bord, cu soferi puscariasi, care iti pun viata in pericol.

Liberalizarea ar insemna ca s-ar dubla, pe langa ca sunt ca ciuma, peste tot, plus cei din Ilfov.

My 2 cents.

"incepuse cu a afirma ca la ei in USR e oricum fiecare cu a lu' ma-sa" - chiar asa si e, Nicusor Dan a si spus asta intr-un interviu acum cateva zile, USR e foarte divers din punct de vedere ideologic.

Cred ca troll-ul aici e chiar OP-ul, si nu m-ar mira sa fie mana in mana cu dcnews, un site stil expunere.com, pentru a scoate de o petarda de articol tipic de cancan, scos din context la maxim.

Edited by Attreyu, 17 November 2016 - 23:54.


#45
carens

carens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,162
  • Înscris: 12.03.2016

View PostAttreyu, on 17 noiembrie 2016 - 23:53, said:

Mie mi se pare ok, si nu vad unde e "fascismul". Votam politicieni ca sa dea legi, si avem incredere in judecata lor si in ei. Cum ar fi ca pentru fiecare lege sau amendament, sa se faca cate un referendum ? Asta nu e fascism, e insasi esenta democratiei participative - multi voteaza putini, ca sa conduca in numele lor.

Trebuie privit si contextul, a fost intrebat ce parere are despre liberalizarea taximetriei - a zis ca este impotriva si ca vrea legislatie stricta pentru a avea "masini curate, noi, putine, orase verzi si fara poluare" ceea ce mi se pare perfect fair-play si de dorit - taximetria este o cloaca, poate voua va convine sa mergeti cu cotetele alea cu un milion de km la bord, cu soferi puscariasi, care iti pun viata in pericol.

Liberalizarea ar insemna ca s-ar dubla, pe langa ca sunt ca ciuma, peste tot, plus cei din Ilfov.

My 2 cents.
Dar a mancat usturoi si nu se putea exprima corect ? Ok am inteles , taximetria este o cloaca, sper sa auda si Lil...

Edited by carens, 17 November 2016 - 23:58.


#46
Attreyu

Attreyu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 12.12.2006

View Postcarens, on 17 noiembrie 2016 - 23:57, said:

Dar a mancat usturoi si nu se putea exprima corect ? Ok am inteles , taximetria este o cloaca, sper sa auda si Lil...

Cum anume s-a exprimat incorect ? Din screen-shoturile postate de OP inteleg ca ar vrea ca statul sa impuna conditii stricte pentru taximetre si ridicarea tarifelor, incat taximetristii sa si traiasca decent, si clientii sa fie multumitide conditii. Daca singura conditie pentru un client multumit e ca taxi-urile sa fie cat mai ieftine, nu ne putem astepta la calitate, vor fi din ce in ce mai multi, multe plangeri, adica exact ce avem acum.

Ori sunt obosit la ora asta, ori ceva-mi scapa, exceptand acuzatiile de fascism bazate pe nimic. Nu stiu cine e Lil...dar daca e taximetrist, sunt convins ca n-ar avea nimic impotriva cresterii calitatii actului de taximetrie, masini mai noi, mai curate si mai putine, plus niste tarife macar duble de cat sunt acum. Toti taximetristii cu care am vorbit se plang de faptul ca nu raman cu mare lucru dupa ce platesc firmei "treaba lor", sau cand sunt acuzati ca cer dublu sau triplu pe o cursa, comparativ cu cat arata ceasul. E firesc sa coste dublu, dublu ar fi tariful real si cinstit.

Deci despre ce vorbim ? Ce fascism ? O sa votez USR cu 10 maini, chiar si pentru genul asta de luari de pozitie cinstite. Pacat ca locuiesc in Spania si de departe nu prea poti face mare lucru, dar nu uit cat traiesc experientele de pe aeroportul Otopeni, de fiecare data cand ma duc acasa.

#47
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

View PostAttreyu, on 18 noiembrie 2016 - 00:06, said:

Deci despre ce vorbim ? Ce fascism ?

[ https://i.imgur.com/SjQclIQ.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

noroc totusi ca va avea psd majortatea si libertatile noastre vor fi salvate.

#48
Attreyu

Attreyu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 12.12.2006

View Postshefu_de_combinat, on 18 noiembrie 2016 - 00:08, said:



noroc totusi ca va avea psd majortatea si libertatile noastre vor fi salvate.

Sarumana. In sfarsit.

Edited by catalina1, 18 November 2016 - 00:10.


#49
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,896
  • Înscris: 21.04.2011
Pe FB a zis ce a zis si in articolul ala, doar ca a folosit alte cuvinte. Ideea de baza e aceeasi.

Si chiar nu inteleg obsesia cu "sa fie mai putine". Care-i logica? De ce ca client ti-ai dori mai putine?

#50
carens

carens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,162
  • Înscris: 12.03.2016
Tu esti in Spania dar vorbesti cu multi taximetristi...bun asa
Acum se intampla ceea ce fac mereu cei prinsi in fapt, adica  o dau ...cotita, cu atat mai mult ca au inceput sa apara useri noi taman cu acest prilej.
Multi bani are soros ...ca sa fiu rautacios.

Edited by carens, 18 November 2016 - 00:11.


#51
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,896
  • Înscris: 21.04.2011

View PostAttreyu, on 17 noiembrie 2016 - 23:56, said:

poate voua va convine sa mergeti cu cotetele alea cu un milion de km la bord, cu soferi puscariasi, care iti pun viata in pericol.
Exact! Mie-mi convine? Ce treaba ai tu cu asta atata vreme cat ai alternative?

Edited by catalina1, 18 November 2016 - 00:13.


#52
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Fascismul e aici:

Quote

Bre, nu ai prins raspunsul meu in care spuneam ca mi se rupe de ce vrea unul si altul. Nu "publicul". Publicul se conformeaza legislatiei in vigoare. Noi decidem cum e bine si frumos, apoi punem in practica.

Quote

Pe scurt - legiferare si control din partea statului. Un stat mai puternic. Nu liberalizare si lasat fiecare de capul lui.

Quote

Prea multa vreme a fost Romania un sat fara caini , fiecare face ce vrea, fiecare traieste "in democratie"
Afirmatii tipice acestui curent ideologic.
Omul pune "in democratie" intre ghilimele, in caz ca nu intelegem ca are in vedere o conducere de tip autoritar.

#53
Attreyu

Attreyu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 12.12.2006

View Postcatalina1, on 18 noiembrie 2016 - 00:10, said:

Pe FB a zis ce a zis si in articolul ala, doar ca a folosit alte cuvinte. Ideea de baza e aceeasi.

Si chiar nu inteleg obsesia cu "sa fie mai putine". Care-i logica? De ce ca client ti-ai dori mai putine?

Poate pentru ca nu a zis nimic rau, in fond ?

Cat despre "mai putine", logica nu e sa fie multe sau putine, ci suficiente, iar in Bucuresti sunt enorm de multe, nu respecta regulile, sunt nesigure, sunt vechi, murdare, ocupa toate intersectiile, etc.

In plus, avem Uber, avem alternative. Daca taxiurile ar fi mai putine, mai scumpe si mai curate, ar putea constitui o alternativa buna la Uber, Lyft si altele.

Eu asa inteleg, dar repet, sunt total de acord cu ce a spus, si cred ca OP-ul a trollat la greu.

#54
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

View Postshefu_de_combinat, on 18 noiembrie 2016 - 00:08, said:

noroc totusi ca va avea psd majortatea si libertatile noastre vor fi salvate.
Chieful de combinat are o cultura politica redusa. Hitler a fost promotorul nazismului. Un curent din aria de gandire a fascismului.

View PostAttreyu, on 18 noiembrie 2016 - 00:14, said:

Poate pentru ca nu a zis nimic rau, in fond ?
Cat despre "mai putine", logica nu e sa fie multe sau putine, ci suficiente
Si cate sunt suficiente?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate