Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...
 Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV
 La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...
 Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 

Televizoare OLED [discuții doar despre OLED]

* * * * - 27 votes
  • Please log in to reply
41533 replies to this topic

#6931
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Asta e o afirmatie privind in oglinda....

#6932
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,812
  • Înscris: 04.10.2014

View Postdarafifi, on 25 mai 2019 - 23:36, said:

Ca o completare a postului meu anterior, constat ca analfabetismul functional face ravagii in Romania!
La fel și incapacitatea de a face lucrul potrivit, în locul potrivit, la timpul potrivit, cu mijloace potrivite.

Edited by Jean-Luc_Picard, 25 May 2019 - 23:39.


#6933
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
De pus indemnul asta si pe aria medicala ,la cancer de colon de exemplu ,nu de alta dar sigur sunt sperante de vindecare daca iti faci "datoria cetateneasca" mai ales daca e impusa de acei elitisti autodeclarati.
Notiune de inadecvare a disparut total din conceptia actuala din ce in ce mai ingusta despre lume ,societate , individ .

Edited by edigee, 25 May 2019 - 23:53.


#6934
dccsp

dccsp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 539
  • Înscris: 07.03.2016
E multa naivitate, autosuficienta si lipsa de cultura politica, toate insumate ducand la intoleranta si agresivitate. Cred ca stiti povestea aia cu puiul de gaina tocmai iesit din ou, care, vazand ca ploua afara, spune: "Asa o ploaie nu am vazut in viata mea!". Cam depre asta vorbim, vajnici intelepti care cred ca, daca ei acum au inceput sa deschida ochii spre mecanismele democratice, toti ceilalti sunt niste necunoscatori si trebuie neaparat modelati, oriunde s-ar afla.

O ultima remarca pentru activistii neocomunisti (desi unii din ei se cred de dreapta): am participat la toate scrutinurile nationale post-decembriste, inclusiv referendumuri, cu exceptia celor la care nu se putea participa daca erai in alt oras si eu eram in acea situatie. Deci nu am nevoie de lectii. Ma opresc aici cu reactia la off topic, venisem aici sa citesc despre televizoare. Daca voiam zgomot politic ma duceam pe forumul de ura si naivitate.

Edited by dccsp, 26 May 2019 - 01:18.


#6935
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Astfel de posturi fac mai mult rău decât bine unei cauze. Unii își închipuie că dacă își promovează agasant crezul vor găsi mai ușor adepți, când de fapt efectul e contrar.

#6936
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
Mergeti la vot ca altfel o sa vedeti ciuma rosie in 8k si in urmatorii 50 de ani....
😂😂😂

Edited by Valmont43, 26 May 2019 - 13:24.


#6937
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,812
  • Înscris: 04.10.2014
Tot n-ați terminat cu off-topic-ul grav (ar trebui altă denumire dacă e un cu totul alt domeniu, nici măcar ceva științific)? Nu știam că azi sunt parlamentare (naționale, cu vreo legătură cu guvernul) și după aia nu se mai votează juma' de secol...

#6938
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
E8 după calibrare

Attached Files



#6939
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,812
  • Înscris: 04.10.2014
Ar fi bune niște poze după un film. E mai greu de determinat care este imaginea corectă pentru un joc.

Edited by Jean-Luc_Picard, 26 May 2019 - 15:24.


#6940
Buleandra94

Buleandra94

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 19.08.2007

View PostJean-Luc_Picard, on 26 mai 2019 - 15:23, said:

Ar fi bune niște poze după un film. E mai greu de determinat care este imaginea corectă pentru un joc.

Cred ca este filmare reala (Formula 1), nu joc, deci ar trebui sa arate ca pe geam :D

#6941
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,420
  • Înscris: 06.11.2014
Ar trebui, insa difera si camerele care au inregistrat cursa.

#6942
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,812
  • Înscris: 04.10.2014

View PostBuleandra94, on 28 mai 2019 - 00:00, said:

Cred ca este filmare reala (Formula 1), nu joc, deci ar trebui sa arate ca pe geam :D
Am fost informat între timp :), dar nu prea contează. Nu îți dai seama de calitățile unui aparat dintr-o imagine cu culori foarte saturate și în care un afișaj generat electronic ocupă un sfert de ecran.

#6943
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014
In safrsit am avut ocazia sa masor un oled inainte si dupa update. Am preferat sa particip si sa ajut la dezambalarea unitatii, la instalarea si initializarea acesteia pentru ca sa o pot masura out of the box, necalibrata.
In primul set de poze (1..4) imagini cu graficele oled-ului scos din cutie si setat in modul isfExpert day, modul cel mai apropiat de referinta de studio, in lumina ambientala. Imaginea clar bate in verde, la fel caracterele (scrisul, titrarea) si … fetele omanenilor. Nu ca in alte moduri ar fi afisat corect aceste aspecte, dar aici multe din setari sunt corect implementate si mult mai apropiat de ce ar trebui sa fie, iar valorile corectiilor care trebuie aplicate sunt cele mai mici. Cu toate acestea, lipsa crunta detaliilor in negru.

Am facut o citire generala in modul isfExpert day cu versiunea 04.10.35 fara a permite actualizarea ultimei versiuni, exact pentru a observa cum vine televizorul out of the box, in cel mai corect mod posibil, si cat este de aproape de referinta poz (5..9)

Dupa efectuarea lecturilor, fara sa misc aparatura sau sa modific oledlight-ul, am calibrat modul isfExpert day fara sa fac update la ultima versiune poz (10..14) iar dupa 5min, am facut update la ultima versiune disponibila 04.10.65

Cu update-ul facut, am refacut lecturile pentru evaluare si nu sunt modificari ale imaginii calibrate initial poz (15..22)

Concluzia:
-intre cele doua update-uri, nu exista diferente semnificative, mitul ca prin update se modifica imginea, nu are suport si sustinere tehnica.
-inainte de update, imaginea necalibrata arata banal pentru un tv out of the box, si jalnic in comparatie cu un oled panasonic out of the box.
-inexplicabil ce au urmarit prin mascarea detaliilor in scenele intunecate, si cum justifica “reasezarea” in timp dupa efectuarea ciclurilor de compensare
Operatiunea nu a fost o calibrare propriu-zisa, ci un set de masuratori simetrice efectuate aceluiasi mod in ipostaze diferite (in grafice in coltul dreapta jos se vede ora/minutul masuratorilor)  
Voi reveni dupa 200 ore, cu un nou set, si cu observatiile de rigoare.

Attached Files


Edited by Calin_fdx, 28 May 2019 - 13:18.


#6944
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,812
  • Înscris: 04.10.2014
Cand vorbești despre mit, te referi la afirmațiile că ultimul update ar fi eliminat problemele introduse de cele două anterioare sau la ce?

#6945
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Cred că se referea la faptul că updateurile nu prea schimbă mare lucru în general. O să revin cu poze când o să am timp.

#6946
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014

View PostJean-Luc_Picard, on 28 mai 2019 - 13:14, said:

Cand vorbești despre mit, te referi la afirmațiile că ultimul update ar fi eliminat problemele introduse de cele două anterioare sau la ce?
In ultima perioada s-a vehiculat faptul ca prin update la o ultima versiune, ar fi posibil ca imaginea calibrata anterior sa se modifice d.p.d.v cromatic iar setarile determinate in urma calibrarii sa nu mai fie valabile ulterior. Nu pot sa infirm 100% acest lucru dar intre cele doua versiuni, nu sunt modificari pe parte de imagine (nu sunt in tema cu ceea ce pretinde ca face acest update 04.10.65 fata de 04.10.35 respectiv versiunea cu care a venit oled-ul out of the box)

Edited by Calin_fdx, 28 May 2019 - 13:38.


#6947
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,812
  • Înscris: 04.10.2014
Pot să confirm din proprie experiență că în cea mai mare parte din cazuri nu este necesară refacerea calibrării după update. Cele mai multe corecții sunt pe partea de smart sau țin de anumite procesări, nu de reproducerea culorilor ori a intensităților luminoase.

#6948
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014

View PostJean-Luc_Picard, on 28 mai 2019 - 13:42, said:

Pot să confirm din proprie experiență că în cea mai mare parte din cazuri nu este necesară refacerea calibrării după update. Cele mai multe corecții sunt pe partea de smart sau țin de anumite procesări, nu de reproducerea culorilor ori a intensităților luminoase.
Exact aceasta a fot tematica postarii. Nu am putut insa sustine acest lucru pentru ca nu am avut o unitate oled la care sa am posibilitatea sa fac update-ul personal si cu aparatura insatala (aici sunt scoase din ecuatie temperatura ecranului, variatia de lumina ambientala, pozitionarea pe ecran si inlusiv setarea oledlight-ului) toate setarile imaginii avand acelesi valori inainte si dupa, la interval de 5-10min cat a durat update-ul.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

5 user(s) are reading this topic

2 members, 2 guests, 0 anonymous users

ioany, Epidaurus, Bing (1)

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate