Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Televizoare OLED [discuții doar despre OLED]

* * * * - 27 votes
  • Please log in to reply
41463 replies to this topic

#6913
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Fiind panou emisiv, nu poate exista glow. Ori e aprins pixelul sau zona de pixeli, ori nu.

#6914
Buleandra94

Buleandra94

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 19.08.2007

View Postedigee, on 25 mai 2019 - 10:16, said:

Glow are legatura cu iluminarea panelului. OLED n-are asa ceva.

Am spus ca nu ma refer la acel IPS glow sau la cel dat de backlight bleeding. Poate confuzia vine de la faptul ca este in engleza cuvantul "glow", insa in romana suna ciudat sa spui strălucire sau văpaie Posted Image

In poza postata se vad clar zone mai iluminate, desi fundalul ar trebui sa fie uniform:
Posted Image

"Glow = a steady radiance of light or heat", si acesta este tot glow:
[ https://www.gloweindhoven.nl/_cache/_public/8-Something-Blue-Kari-Kola-LR_-BvOF-1-uitsnede-1_YXJfNDgweDUzNV9kXzFfanBnXy9fYXNzZXQvX3ByaXZhdGUvbmV3cy8xNjgz_a7c5e220.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View PostMembruAnonim, on 25 mai 2019 - 10:46, said:

Fiind panou emisiv, nu poate exista glow. Ori e aprins pixelul sau zona de pixeli, ori nu.

Da, insa se poate ca nu toti pixelii sa se aprinda uniform. Nu stiu exact ce cauzeaza aceasta problema, insa in cazul pozei de mai sus se vede cum sunt zone cu iluminare diferita acolo unde nu ar trebui.

#6915
darafifi

darafifi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 892
  • Înscris: 04.11.2009
@buleandra
Lasa-i in pace, ei se refera la "IPS Glow", confunda sau/si sunt superficiali ...

Edited by darafifi, 25 May 2019 - 11:19.


#6916
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014

View PostBuleandra94, on 25 mai 2019 - 00:59, said:

Eu am spus doar ce am vazut in poza de mai sus, regiuni cu luminozitate ridicata, ce poate categoric fi numit "glow" (cuvantul din limba engleza). Da, nu au acel IPS glow, insa nu vad ce e gresit in a-l numi glow.
Glow-ul la TV-uri este o denumire consacrată care se referă foarte specific la un anumit gen de aspect al unui ecran LCD care ar trebui să fie negru. Poate fi și perfect uniform acel panou. Are și proprietatea că nu poate fi eliminat din reglaje.
Ceea ce observi tu în poza cu OLED-ul este neuniformitate, se manifestă pe un gri închis, iar dacă ar fi porțiuni de panou foarte ușor iluminate pe un semnal TV care reprezintă un negru pe tot panoul, s-ar putea elimina din ajustarea nivelului de negru.

#6917
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014
Aici este diferita. La oled, la aplicarea unui tristimul RGB la 5% din valoarea luminaței maxime, pe toată suprafata, posibil sa apară umbre mai întunecate. Aceste umbre se "erodeaza" uniformizează treptat odată cu efectuarea repetatelor cicluri de compensare pana teoretic ajung la o luminozitate uniforma/omogena. Atunci acel 5% are aceeași consistenta pe tot ecranul.
În cazul realului "glow" pe lcd-led, la un stimul de 5% apar porțiuni mai luminoase pe aria display-ului decât acel câmp predominant de 5% Acestea nu se modifica in timp și ies în evidenta mai ales la schimbarea unghiului de vizualizare. Efectiv își schimbă colorația ca o pacla albastrui-verzuie pe ecran. Fenomen cu precădere specific IPS-urilor care nu poate fi corectat sau eliminat.

Edited by Calin_fdx, 25 May 2019 - 14:19.


#6918
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,531
  • Înscris: 30.08.2017
Altex tine sa mentioneze ca la q9fn nu avem parte de burn in

Attached Files



#6919
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014

View Postgeorge_alexandru, on 25 mai 2019 - 14:35, said:

Altex tine sa mentioneze ca la q9fn nu avem parte de burn in
Doar de broccolii de la Cernobîl 😅😅😅

Edited by Calin_fdx, 25 May 2019 - 16:48.


#6920
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Or fi citit pe softpedia că e ceva rău

#6921
bir75

bir75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,887
  • Înscris: 03.06.2014
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/fG8zcYLrgt8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by argonaut, 31 May 2019 - 18:25.


#6922
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014

View Postbir75, on 25 mai 2019 - 18:36, said:

P.S.Cu toții la vot maine.Nu costa,nu doare!
Te-aș întreba de ce este atât de important încât să faci astfel de îndemnuri pe un forum de discuții tehnice, dar cred că am da într-un mega-off-topic politic, așa că poți considera că n-am întrebat și nu voi continua discuția în caz că o faci.

#6923
bir75

bir75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,887
  • Înscris: 03.06.2014
Discuția despre LG C9 😇😇😇 ?
Iar răspunsul la întrebarea pe care consider că nu ai pus-o : prezenta la vot este la fel de importanta ca si o măsurătoare in 256 de puncte sau un 3D LUT 😁😁😁 dar aplicabile scenei politice!
Pentru ca nu prea mai corespunde cu ceea ce a vrut regizorul 😇😇😇

Edited by bir75, 25 May 2019 - 21:19.


#6924
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014
La modul general sau doar la votul ăsta, că nu-mi aduc aminte de alte astfel de îndemnuri pe subiectul despre OLED-uri?

View Postbir75, on 25 mai 2019 - 21:13, said:

la fel de importanta ca si o măsurătoare in 256 de puncte sau un 3D LUT
Nu știu dacă ai făcut-o intenționat (respectiv chiar asta doreai să exprimi), dar acesta sunt importante doar în cazurile particulare în care aparatul sau materialul vizionat au nevoie de ele, respectiv nu totdeauna și mai degrabă când implementarea este foarte proastă.

Edited by Jean-Luc_Picard, 25 May 2019 - 21:38.


#6925
MediumPlayer

MediumPlayer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,338
  • Înscris: 11.08.2016

View PostJean-Luc_Picard, on 25 mai 2019 - 21:21, said:

La modul general sau doar la votul ăsta, că nu-mi aduc aminte de alte astfel de Ăźndemnuri pe subiectul despre OLED-uri?
E o chestie pe care o vezi si pe alte subiecte, daca verifici, mai ales in ultimele zile. Cineva spune ceva la subiect si apoi simte nevoia sa bage un off despre votare, ca la urarile de sarbatori.

#6926
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014
Mă refeream la alte ocazii cu care s-a votat, că nu e ăsta nici primul, nici (sperăm) ultimul.

Edited by Jean-Luc_Picard, 25 May 2019 - 21:38.


#6927
bir75

bir75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,887
  • Înscris: 03.06.2014

View PostJean-Luc_Picard, on 25 mai 2019 - 21:21, said:

La modul general sau doar la votul ăsta, că nu-mi aduc aminte de alte astfel de Ăźndemnuri pe subiectul despre OLED-uri?


Nu știu dacă ai făcut-o intenționat (respectiv chiar asta doreai să exprimi), dar acesta sunt importante doar Ăźn cazurile particulare Ăźn care aparatul sau materialul vizionat au nevoie de ele, respectiv nu totdeauna și mai degrabă cĂąnd implementarea este foarte proastă.
E pur si simplu o analogie ,Adrian.
Nici o legatura cu oledul meu.
Cand spuneam 3D LUT ma refeream la procesul electoral in sine,iar regizorul e fiecare cetățean onest al acestei tarisoare.
Se pare ca am fost prea plastic in exprimare 😁

Edited by bir75, 25 May 2019 - 21:52.


#6928
dccsp

dccsp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 539
  • Înscris: 07.03.2016

View Postbir75, on 25 mai 2019 - 21:51, said:

E pur si simplu o analogie ,Adrian.
Nici o legatura cu oledul meu.
Cand spuneam 3D LUT ma refeream la procesul electoral in sine,iar regizorul e fiecare cetățean onest al acestei tarisoare.
Se pare ca am fost prea plastic in exprimare ��

Eu cred ca au inteles toti ce zici si de fapt ti s-a raspuns cu o metafora similara. Ideea era ca esti off topic si ca ecuatia politica nu are o solutie unica, nici a ta, nici a mea, nici a altuia. Pentru ca, pentru consecventa si onestitatea mesajului tau, as putea sa te intreb, de exemplu, daca, legat de prezenta, gandeai la fel de democratic si la referendumul precedent. Dar nu te intreb, e off topic si, vezi, s-ar ajunge la discutii nedorite.

Edited by dccsp, 25 May 2019 - 22:30.


#6929
darafifi

darafifi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 892
  • Înscris: 04.11.2009
Pentru orice individ integru, prezenta la vot ( oriunde si oricand ) e infinit mai importanta decat imaginea unui televizor.
Faptul ca unii dintre noi sunt deranjati de un indemn nevinovat si civilizat catre normalitate, nu poate decat sa dezguste!

#6930
darafifi

darafifi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 892
  • Înscris: 04.11.2009
Ca o completare a postului meu anterior, constat ca analfabetismul functional face ravagii in Romania!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate