Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri

Eroare incarcare formular
 merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...

Curațare disc vinil

Atentie la site-ul FixShop.ro - p...
 Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel

Windows 11 si boxa portabila - de...
 Angajarea unei persoane de 18 ani...

Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire

Inlocuit/upgrade placa video Nvid...
 

Televizoare OLED [discuții doar despre OLED]

* * * * - 27 votes
  • Please log in to reply
41597 replies to this topic

#649
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,085
  • Înscris: 25.04.2016
A, da, am omis Loewe (dar au niste preturi....;)  ). Stiam ceva si de Panasonic de oled-u scos anu trecut, dar anul asta au aparut deodata mai multi producatori, adaugandu-se si Sony si TP Vision. Dar chiar daca Panasonic a scos si anul trecut un model, observ caci cam la fel procedeaza si anu asta. Greu....
Oricum, din cate mi-aduc aminte despre plasme, erau ceva sa zic, elitist la vremea respectiva, preturi mari, ca sa nu mai vorbim de plasmele de top! Produceau oricum o imagine f.buna, dar ai spus bine ca OLED are o imagine mai SPECTACULOASA si,se doreste, cel putin in viziunea LG, a fi un tv (mai) popular (ca pret), si din cate observ, de la an la an, cu preturi din ce in ce mai scazute.


#650
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,297
  • Înscris: 22.07.2005

 AndreiNR, on 17 martie 2017 - 20:57, said:

?

Mai da-mi niste tips&tricks
Ce mai poate face TV-ul asta misto si n-am descoperit eu inca...?

#651
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,297
  • Înscris: 22.07.2005
De exemplu poti sa ma luminezi cu capturile de ecran? Cum le pot lua din Tv?

#652
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,038
  • Înscris: 14.06.2013
Bănuiesc ca le storeaza în memoria interna și le poți muta pe un usb stick.
Când inseri un usb își face automat un folder numit LG_DTV , parcă așa îi zice.

Nu m-a tentat opțiune.  Nu sunt cu gadgeturile sincer.

#653
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,297
  • Înscris: 22.07.2005
Nu cred ca merge copiata captura de ecran. Se poate printa la o imprimanta BT. Dar o sa ma mai uit...

#654
costelgeorgescu

costelgeorgescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 25.04.2014
Salutare, am cumpărat zilele trecute un 65B6J. Un televizor bun, deși cred ca așteptările mele au fost mai mari decât ar fi trebuit, dat fiind ca pana acum am folosit un led samsung 55F8000 de care am fost și sunt foarte mulțumit. Imaginea e foarte buna, însă după instalarea făcută acasă, a lipsit efectul wow. Ma așteptăm la o claritate, definite mai buna a imaginii, de asemenea am senzația ca zonele întunecate nu sunt bine definite. Asta ținând cont de faptul ca sursa este Netflix 4k. O chestie suparatoare: albul subtitrarilor este prea strălucitor, prea puternic. Aveți vreo idee dacă se poate și cum se poate atenua acesta strălucire de alb intens?

#655
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,038
  • Înscris: 14.06.2013
Pui în expert 1 sau 2, gama 2.4, luminozitate 51, cobori contrastul pe la 80-85 și oled Light pe la 40 ptr noapte .

Apoi o sa scrii aici ca e prea întunecat.
O calibrare profesionista ar fi necesara dacă ai astfel de probleme.

Efectul wow nu exista în jurul nostru iar un tv ar trebui sa reproducă cât mai fidel ce s-a filmat.

Orice procesare suplimentara este o porcărie.  Dezactiveaza-le pe toate.

Ai un film pe YouTube de la avforums cu setări de baza.

Și mai oameni buni, când treci de la 55 la 65 , de la fhd la 4k,la ce "claritate" mai buna va așteptați? Se vede mai "neclar" cu aceleași surse!

Edited by AndreiNR, 19 March 2017 - 11:43.


#656
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,821
  • Înscris: 04.10.2014

 AndreiNR, on 19 martie 2017 - 11:42, said:

Și mai oameni buni, când treci de la 55 la 65 , de la fhd la 4k,la ce "claritate" mai buna va așteptați? Se vede mai "neclar" cu aceleași surse!
Hm, când am trecut la proiector pe ecran de 100, n-am avut senzația că e mai neclar, doar mai mare. (Nota bene, aparatul de la care făceam trecerea era un TV de 40.)
Pe de altă parte, poate consideră că TV-ul 4k redă orice în 4k, chiar și YouTube-urile alea de 360p.

Edited by Jean-Luc_Picard, 19 March 2017 - 11:52.


#657
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,038
  • Înscris: 14.06.2013
Tu ești special!:)

#658
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014

 costelgeorgescu, on 19 martie 2017 - 10:53, said:

Salutare, am cumpărat zilele trecute un 65B6J. Un televizor bun, deși cred ca așteptările mele au fost mai mari decĂąt ar fi trebuit, dat fiind ca pana acum am folosit un led samsung 55F8000 de care am fost și sunt foarte mulțumit. Imaginea e foarte buna, Ăźnsă după instalarea făcută acasă, a lipsit efectul wow. Ma așteptăm la o claritate, definite mai buna a imaginii, de asemenea am senzația ca zonele Ăźntunecate nu sunt bine definite. Asta ținĂąnd cont de faptul ca sursa este Netflix 4k. O chestie suparatoare: albul subtitrarilor este prea strălucitor, prea puternic. Aveți vreo idee dacă se poate și cum se poate atenua acesta strălucire de alb intens?
Din ce oras esti?
Nu iti vei putea face singur setari de studio pe oled-ul achizitionat. Asta nu inteleg multi! Lasa prostiile cu filmulete cu setari de pe you tube ca nu au nici o valoare. Zero barat! Un calibrator video iti poate demonstra live ce naturalete si cristalinitate poti obtine pe display-ul oled. Calibrarea aici are un efect mult mai pregnant ca si la lcd-led. Intervalul dinamic este enonm si variabilele mai mai iar sansele sa se potriveasca ceva copiat sunt zero. Repet! http://televisions.r...-tv-calibration

Edited by Calin_fdx, 19 March 2017 - 12:30.


#659
Andi Pavel

Andi Pavel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,967
  • Înscris: 06.02.2006

 costelgeorgescu, on 19 martie 2017 - 10:53, said:

Salutare, am cumpărat zilele trecute un 65B6J. Un televizor bun, deși cred ca așteptările mele au fost mai mari decât ar fi trebuit, dat fiind ca pana acum am folosit un led samsung 55F8000 de care am fost și sunt foarte mulțumit. Imaginea e foarte buna, însă după instalarea făcută acasă, a lipsit efectul wow. Ma așteptăm la o claritate, definite mai buna a imaginii, de asemenea am senzația ca zonele întunecate nu sunt bine definite. Asta ținând cont de faptul ca sursa este Netflix 4k. O chestie suparatoare: albul subtitrarilor este prea strălucitor, prea puternic. Aveți vreo idee dacă se poate și cum se poate atenua acesta strălucire de alb intens?

Calibrare scrie pe tine :)

#660
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,038
  • Înscris: 14.06.2013
Calin tu ai văzut filmul de care vorbesc sau zici si tu așa. .?

Edited by AndreiNR, 19 March 2017 - 12:30.


#661
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,297
  • Înscris: 22.07.2005
Baieti... m-am hotarat!
Nu este esential sa insistam cu diagonala asta de 65'. Acum dupa ce  am avut timp sa ma obisnuiesc cu obiectul, pot spune cu mana pe inima ca 55' ar fi fost destul. Nu va ganditi ca imi pare rau dupa bani sau am vreun regret, dar simt ca am ochii obositi, dupa ce vad doua filme consecutive. Lucrul acesta nu mi s-a intamplat pe o diagonala de 42', chiar daca distanta de vizionare era la jumatate fata de prezent.

Imi place foarte mult, insa era destul 55'... acum cei care inca nu s-au hotarat, ar trebui sa se gandeasca bine la achizitia pe care o vor face. Chiar daca banii nu sunt o problema,  nu ai de ce sa cumperi 65' cand stai la bloc si te uiti la TV de la 5-6m.

Attached File  IMG_7436.JPG   2.03MB   125 downloads


... da stiu, in poze nu pare mare, dar in realitate chiar este PREA MARE!

#662
costelgeorgescu

costelgeorgescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 25.04.2014

 Calin_fdx, on 19 martie 2017 - 12:09, said:


Din ce oras esti?
Nu iti vei putea face singur setari de studio pe oled-ul achizitionat. Asta nu inteleg multi! Lasa prostiile cu filmulete cu setari de pe you tube ca nu au nici o valoare. Zero barat! Un calibrator video iti poate demonstra live ce naturalete si cristalinitate poti obtine pe display-ul oled. Calibrarea aici are un efect mult mai pregnant ca si la lcd-led. Intervalul dinamic este enonm si variabilele mai mai iar sansele sa se potriveasca ceva copiat sunt zero. Repet! http://televisions.r...-tv-calibration

Stau in Chitila, Ilfov. Repet, poate am avut eu așteptări prea mari.

#663
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,821
  • Înscris: 04.10.2014

 costelgeorgescu, on 19 martie 2017 - 13:49, said:

Stau in Chitila, Ilfov. Repet, poate am avut eu așteptări prea mari.
Ei, știi cum e, valorizările astea sunt un pic subiective. Unii au tendința naturală să exagereze diferențele, poate ei chiar așa le percep, altora nu li se par atât de accentuate. E normal când citești tot timpul despre „o altă ligă” să te aștepți la ceva care să-ți rupă gura, dar nu toate gurile se rup la fel de ușor. Posted Image

Edited by Jean-Luc_Picard, 19 March 2017 - 14:16.


#664
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014
Uite cum stau la programare oled-urile in UK http://www.displayan...ation-schedule/ Toti acestia prefera un profi pentru a le optimiza imaginea. De ce nu o fac ei? Vorbim intr-adevar de UK, de educatie si acces la informare pertinenta, nu de europa de est.
In alta ordine de idei ce material video este vizat pt a fi afi rulat? Pe ce player via HDMI este rulat acest material? Daca vorbim de materiale catv 1080i, intrevin factori colaterali care contribuie vadit la denaturarea calitatii imaginii. Programrle SD nu intra in discutie. Nu iti iei oled pentru asa ceva cum nu iti iei GTR sa-i dai forja pe un drum de tara. Asta trebuia sa fi stiut inainte de achizitie!

Edited by Calin_fdx, 19 March 2017 - 14:33.


#665
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,641
  • Înscris: 07.10.2005

 floraur, on 19 martie 2017 - 13:09, said:

Nu este esential sa insistam cu diagonala asta de 65'. Acum dupa ce  am avut timp sa ma obisnuiesc cu obiectul, pot spune cu mana pe inima ca 55' ar fi fost destul. Nu va ganditi ca imi pare rau dupa bani sau am vreun regret, dar simt ca am ochii obositi, dupa ce vad doua filme consecutive. Lucrul acesta nu mi s-a intamplat pe o diagonala de 42', chiar daca distanta de vizionare era la jumatate fata de prezent.

Imi place foarte mult, insa era destul 55'... acum cei care inca nu s-au hotarat, ar trebui sa se gandeasca bine la achizitia pe care o vor face. Chiar daca banii nu sunt o problema,  nu ai de ce sa cumperi 65' cand stai la bloc si te uiti la TV de la 5-6m.

IMG_7436.JPG
... da stiu, in poze nu pare mare, dar in realitate chiar este PREA MARE!
Interesant ce spui, cred insa ca este vorba doar de acomodare. Saltul de la 42" la 65" s-a facut la tine prea brusc.

Am avut incepand din 2009 tv de 42" (plasma Samsung), apoi de 50"(plasma Panasonic), apoi de 55" (LCD LG) iar acum am un tv-ul de 65"(LCD Samsung 4k) si ecranul de la videoproiector de 84", nu am avut niciodata senzatia ca este prea mare. Tot sufragerie de bloc. Posted Image

#666
costelgeorgescu

costelgeorgescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 25.04.2014

 Calin_fdx, on 19 martie 2017 - 14:30, said:

Uite cum stau la programare oled-urile in UK http://www.displayan...ation-schedule/ Toti acestia prefera un profi pentru a le optimiza imaginea. De ce nu o fac ei? Vorbim intr-adevar de UK, de educatie si acces la informare pertinenta, nu de europa de est.
In alta ordine de idei ce material video este vizat pt a fi afi rulat? Pe ce player via HDMI este rulat acest material? Daca vorbim de materiale catv 1080i, intrevin factori colaterali care contribuie vadit la denaturarea calitatii imaginii. Programrle SD nu intra in discutie. Nu iti iei oled pentru asa ceva cum nu iti iei GTR sa-i dai forja pe un drum de tara. Asta trebuia sa fi stiut inainte de achizitie!

materielele video sunt rulate de pe: Netflix (player-ul TV-ului, cu abonament 4k) / set top box Dolce IPTV / Apple TV4 / PS4 / Mac mini. Nu discutam despre SD.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate