Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba

Facultate
 Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta
 alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix
 Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...
 

Probleme directie golf 5 ?

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
ct03nut

ct03nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 29.06.2006
Deci, daca masina scartaie doar cand ai frana de picior/de mana actionata si DOAR CAND VIREZI PE LOC, sunt placutele de frana care scartaie pe disc, lucru normal.

Daca masina scartaie pe loc fara sa faci nimic, curea accesorii, pompa apa, fulie alternator. Poate e vreo rola de la distributie cu defect de fabricatie ca ziceai ca ai schimbat-o.

Cureaua si rolele de distributie sunt ascunse dupa un capac negru. Nu sunt vizibile ! Sunt protejate ca sa nu iti rupa motorul in caz de intra ceva pe acolo ! Ce ai vazut tu este cureaua de accesorii.

Edited by ct03nut, 02 November 2016 - 15:59.


#20
Aditzu92

Aditzu92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 12.02.2013
Aa ok, deci aia era cureaua de accesorii care e legata de alternator si incovoiata pe mai multe role acolo.
Sunt doua lucruri diferite...scartaituil motorului e probabil de la vreo rola de acolo, iar scrasnitul ala cu frana apasata e de la placute.
Cam cat m-ar costa la reprezentanta o diagnoza la directie ?
Gen sa vada ca se blocheaza volanul la capat de cursa, sa o ridice si sa verifice pe acolo ce trebuie.
Un pret estimativ asa stie cineva ? ca n-am nici o idee

#21
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

View PostAditzu92, on 02 noiembrie 2016 - 16:19, said:

Aa ok, deci aia era cureaua de accesorii care e legata de alternator si incovoiata pe mai multe role acolo.
Sunt doua lucruri diferite...scartaituil motorului e probabil de la vreo rola de acolo, iar scrasnitul ala cu frana apasata e de la placute.
Cam cat m-ar costa la reprezentanta o diagnoza la directie ?
Gen sa vada ca se blocheaza volanul la capat de cursa, sa o ridice si sa verifice pe acolo ce trebuie.
Un pret estimativ asa stie cineva ? ca n-am nici o idee

Nu avem de unde sa stim. Te duci acolo si o sa-ti spuna un  pret estimativ..

#22
Aditzu92

Aditzu92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 12.02.2013
Revin dupa ceva timp cu noutati.
Am fost la reprezentanta si mi-au dat o veste proasta.
Mi-au spus ca posesorul anterior a umblat caseta de directie si de aceea mi se misca volanul greoi si am acel agatat la roata.
Mecanicul a observat ca bieletele nu erau infiletate egal in caseta si a concluzionat ca nu e centrata cremaliera si probabil ajung la ultimul dinte de pe cremaliera cand virez si asa apare acel blocaj.
Au zis ca nu se ocupa cu o astfel de repearatie, solutia oferita de ei este schimbarea casetei, 6000 RON.
Stiti cumva daca se poate reconditiona sau daca se poate centra caseta ? sau chiar trebuie sa iau una noua ?
Nu sunt dispus sa dau atatia 6-7000 RON ca sa o repar.

#23
uhu10uhu

uhu10uhu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,744
  • Înscris: 04.10.2006
Cauta ateliere care repara casete de directie. Google is your friend.
Recomand Targoviste.

#24
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,126
  • Înscris: 29.06.2005

View PostAditzu92, on 27 martie 2017 - 14:16, said:

Revin dupa ceva timp cu noutati.
Am fost la reprezentanta si mi-au dat o veste proasta.
Mi-au spus ca posesorul anterior a umblat caseta de directie si de aceea mi se misca volanul greoi si am acel agatat la roata.
Mecanicul a observat ca bieletele nu erau infiletate egal in caseta si a concluzionat ca nu e centrata cremaliera si probabil ajung la ultimul dinte de pe cremaliera cand virez si asa apare acel blocaj.
Au zis ca nu se ocupa cu o astfel de repearatie, solutia oferita de ei este schimbarea casetei, 6000 RON.
Stiti cumva daca se poate reconditiona sau daca se poate centra caseta ? sau chiar trebuie sa iau una noua ?
Nu sunt dispus sa dau atatia 6-7000 RON ca sa o repar.

Vezi ca la un magazin online caseta de directie costa 2670 ron, noua. E destul de mult si asa, dar...nu e 6000.

#25
Aditzu92

Aditzu92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 12.02.2013
Mi-a zis cineva ca Golf 5 are doua modele de bielete pe partea stanga....un model mai lung si una mai scurta in functie de codul de pe caseta...e adevarat ?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate