Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?
 Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...
 Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 

Vreau sa cumpar un caine

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#19
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,585
  • Înscris: 12.03.2006

 fotbal1978, on 21 octombrie 2016 - 15:31, said:

N-o sa ma obosesc sa iti raspund... Constat doar ca ai trait degeaba pana acum...
Am caini mai multi decat ai tu degete la maini si sunt de rasa! Nu am trait degeaba deci! Nu mai fa tu judecati de valoare. Ii pretuiesc mai mult, ca am dat bani pe ei, plus veterinar, cip, tratamente etc

#20
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005
Unii nu inteleg sa accepte si alte idei... Daca sariti in cap unuia care vrea sa cumpere un caine, nu o sa se razgandeasca doar ca i-ati spus voi...
Va comportati la fel ca si vegetarienii aia extremisti ce-ti tin teorii despre carnea ce guita sau behaia sau piuia in urma cu cateva zile.
Da, si eu sunt de-ala cu caine de rasa, vreo problema?
Voi de ce mai faceti copii cand sunt orfelinatele pline? Snobilor!

Edited by AndyM, 21 October 2016 - 15:49.


#21
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,165
  • Înscris: 19.09.2005
@Prien
Corect, multe afectiuni se transmit genetic, la un caine unde se cunosc parinti, bunici etc, multe din aceste surprize sunt eliminate eliminate de crescator prin selectie.
Pedigree este o marca de mancare pentru caini dar se confunda cu certificatul de origine.
[ http://www.ach.ro/site/images/cor/2.SAMPLE-intern.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by arg, 21 October 2016 - 15:58.


#22
kartys

kartys

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 07.02.2007

 arab, on 21 octombrie 2016 - 15:40, said:

Am caini mai multi decat ai tu degete la maini si sunt de rasa! Nu am trait degeaba deci! Nu mai fa tu judecati de valoare. Ii pretuiesc mai mult, ca am dat bani pe ei, plus veterinar, cip, tratamente etc

Ii pretuiesti mai mult pentru ca ai dat bani pe ei ??!!?? Tu te auzi ? De un caine te atasezi indiferent daca e de rasa sau nu, indiferent de valoarea cipului si a tratamentelor, etc. Sau cel putin asa face un om normal....

#23
denache

denache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 18.01.2016
Ete, na. Normal ca il pretuiesti mai mult ca ai dat bani pe el. Normal ca e altceva cand pui mana pe el si are blana fina sau pute.
Ati inceput o discutie pe langa subiect. Nu zice nimeni ca nu sunt toti suflete, doamne fereste, dar hai sa nu dam in cap alora care vor altceva, nu doar un suflet.

#24
tonyvn

tonyvn

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 229
  • Înscris: 19.09.2016
am impresia ca unii isi iubesc mai mult cainele decat consoarta .
iti recomand un pechenez , e mai ieftin la intretinere

#25
denache

denache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 18.01.2016
Si depinde de caine. Sunt o gramada de potai tampite care isi musca stapanii, nu asculta, trag in lesa ca zapacitii de cate o baba amarata, si aia nu mai poate dupa catelu' ei. Mai sunt si urati pe deasupra. Fiecare e liber sa stea in casa si sa iubeasca ce vrea, n-are decat, dar asta nu inseamna ca "nu suntem normali"

#26
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
arg
Eu fiind om de tehnica, 1+1=2. Nu e nicio poezie in asta
Dar "bestia" mea mi/ni s-a lipit de suflet si o iubesc/iubim asa cum e ea, cu boala aia a ei..
Pe de alta parte nici eu nu sunt un individ perfect. Am -10 dioptri..Deci as fi fost eliminat....
Pe scurt, da, amandoi avem dreptate..

#27
kartys

kartys

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 07.02.2007

 denache, on 21 octombrie 2016 - 15:55, said:

Si depinde de caine. Sunt o gramada de potai tampite care isi musca stapanii, nu asculta, trag in lesa ca zapacitii de cate o baba amarata, si aia nu mai poate dupa catelu' ei. Mai sunt si urati pe deasupra. Fiecare e liber sa stea in casa si sa iubeasca ce vrea, n-are decat, dar asta nu inseamna ca "nu suntem normali"

Ma citezi aiurea si esti total pe dinafara, bagarea in seama nu e azi. A zis cineva ceva despre ce sa tii in casa? Bineanteles ca fiecare isi cumpara ce caine vrea, ce rasa vrea si face orice pe banii lui. La fel de normal cum unii pot adopta un caine fara stapan si vor avea aceeasi satisfactie. Daca citeai atent ai fi vazut exact la ce m-am referit, dar daca vrei neaparat sa te bagi in seama, sa fii sanatoasa si go on

Si ca sa revenim la subiect, pt initiator, vezi ca in Iasi este canisa dr stecyk, de ciobanesc german, are exemplare valoroase, dar nu stiu cat cere pe ei. Oricum, cel mai bine e sa te decizi totusi ce rasa vrei, intre dog german, doberman si ciob sunt destule diferente de caracter, necesitati,etc.

#28
denache

denache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 18.01.2016
O parere personala : fiecare cum isi permite : sunt multi care iau un catel/pisoi il iubesc de nu mai pot - acel "se ataseaza", dar cand se imbolnaveste ... cum spunea cineva mai sus "dumnezeu cu mila"...
Dupa ce dai bani seriosi pe un animal de companie, nu mai stai dupa mila lui dumnezeu, il tratezi ca pe copilul propriu.

Ma uit la mama... are un bison alb. Toata ziua sta in brate la tata, o cara dupa ei peste tot. Iubire mare. Ma duc EU sa ii tai unghiile, EU sa ii descalcesc parul, EU sa ii mai cumpar de mancare ceva mai ca lumea, mananca boabe de 10 lei. "Las-o mama ca n-are nimic". Asta vara, incepuse sa schioapete, dupa cateva zile ma duc - avea un ghimpe in blana din labuta. ia sa fi dat pe ea cateva sute de euro, o mai tinea asa ? Nu, va asigur. Din punct de vedere al unui catel adoptat, care altfel ar sta intr-un adapost, e sultana, n-are treaba.

#29
kartys

kartys

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 07.02.2007

 denache, on 21 octombrie 2016 - 16:05, said:

O parere personala : fiecare cum isi permite : sunt multi care iau un catel/pisoi il iubesc de nu mai pot - acel "se ataseaza", dar cand se imbolnaveste ... cum spunea cineva mai sus "dumnezeu cu mila"...
Dupa ce dai bani seriosi pe un animal de companie, nu mai stai dupa mila lui dumnezeu, il tratezi ca pe copilul propriu.

Ma uit la mama... are un bison alb. Toata ziua sta in brate la tata, o cara dupa ei peste tot. Iubire mare. Ma duc EU sa ii tai unghiile, EU sa ii descalcesc parul, EU sa ii mai cumpar de mancare ceva mai ca lumea, mananca boabe de 10 lei. "Las-o mama ca n-are nimic". Asta vara, incepuse sa schioapete, dupa cateva zile ma duc - avea un ghimpe in blana din labuta. ia sa fi dat pe ea cateva sute de euro, o mai tinea asa ? Nu, va asigur. Din punct de vedere al unui catel adoptat, care altfel ar sta intr-un adapost, e sultana, n-are treaba.

Din punctul meu de vedere e anormal ca lucrurile ca stea asa cum povestesti, indiferent daca ai dat bani sau nu pe animalul respectiv, tot la fel de mult il iubesti. Am voie sa am parerea asta? Sper ca da.

#30
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Cainii de rasa sunt in general mai inteligenti decat maidanezii. Asta inseamna ca se dreseaza mai usor, ca raspund mai bine la comenzi si in general sunt companioni mai potriviti.

Initiator, Ciobanescul german este o rasa care lasa MULT PAR. Nu e de tinut in casa. Ia asta in calcul. Pe de alta parte, e un caine inteligent, ascultator si foarte dispus sa execute comenzi.

Ia in calcul o femela - sunt mai afectuoase, nu isi marcheaza teritoriul si sunt mai supuse fata de stapan.

 mishale, on 21 octombrie 2016 - 14:56, said:

Intrebare:am vazut multi caini politisti pensionati .
Cat mai traieste un astfel de caine ?
Fiind cel mai probabil vorba de Ciobanesc german, aceasta rasa are defecte genetice la sold si la articulatiile din spate. Se manifesta odata cu varsta. Au fost caini de lucru si articulatiile lor au fost solicitate mult toata viata. E un caine cu care risti sa stai mult in spital si la operatii, iar apoi poate sa ajunga practic infirm.

 mishale, on 21 octombrie 2016 - 14:56, said:

Ma va asculta si apara un astfel de caine?
Un caine te asculta daca te percepe drept superiorul sau in ierarhia haitei. Indiferent de mediu, cainele e un animal de haita, care in mintea sa traieste intr-o haita si care are tendinta instinctiva sa progreseze in ierarhie. Cel mai bine te asculta deci daca te percepe drept masculul alfa. Cand l-ai crescut de mic e mult mai simplu sa iti asimileze prezenta cu acest rol.

#31
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,165
  • Înscris: 19.09.2005
@bladhaund
Caini de origine cunoscuta nu sunt mai integineti, dar in cazul lor se cunoaste foarte bine pentru ce sunt buni si ce antecedente genetice au, sunt caini selectati.

Edited by arg, 21 October 2016 - 16:18.


#32
AlexaLesby

AlexaLesby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 18.09.2016

 bladhaund, on 21 octombrie 2016 - 16:10, said:

Cainii de rasa sunt in general mai inteligenti decat maidanezii. Asta inseamna ca se dreseaza mai usor, ca raspund mai bine la comenzi si in general sunt companioni mai potriviti.
Nu este adevarat.
Cainii comunitari sunt cei mai inteligenti caini. E si logic sa fie asa pentru ca sunt constransi de mediu, natura.
Am un ciobanesc german si doi maidanezi, unul gasit pe strada. Nu le-am dat test IQ dar maidanezii mi se par mai inteligenti, in sensul ca inteleg cand ii certi pentru ca au facut ceva ce nu trebuiau sa faca.

Edited by AlexaLesby, 21 October 2016 - 16:19.


#33
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,585
  • Înscris: 12.03.2006

 kartys, on 21 octombrie 2016 - 15:49, said:

Ii pretuiesti mai mult pentru ca ai dat bani pe ei ??!!?? Tu te auzi ? De un caine te atasezi indiferent daca e de rasa sau nu, indiferent de valoarea cipului si a tratamentelor, etc. Sau cel putin asa face un om normal....
Il pretuiesc o data in plus, daca mi-am permis sa si platesc, ca sa il am. Cine a zis ca nu ii iubesc, daca am dat pe ei bani!? Confunzi lucrurile! Ai caine-caini, ca sa vorbesti!?

Initiator: Ia un caine lup, am o femela de 7 ani si stiu ce zic. Nu are probleme cu umezeala si frigul. Mananca cam orice si nu atat de mult, comparativ cu greutatea. Nu e pentru interior nicidecum.

Bafta!

Edited by arab, 21 October 2016 - 16:20.


#34
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Maidanezii au o inteligenta evoluata spre supravietuirea individuala. Cainii de rasa au fost selectati pentru ceva anume. Asta face ca unele rase sa fie mult mai potrivite pentru dresaj si raspuns la comenzi. Iar cand spun dresaj si comenzi, inseamna si dresaj informal, modul cum asculta zi-de-zi de stapan si cum raspunde la cerintele acestuia. Maidanezii sunt in general inferiori la acest aspect.

 AlexaLesby, on 21 octombrie 2016 - 16:19, said:

Am un ciobanesc german si doi maidanezi, unul gasit pe strada. Nu le-am dat test IQ dar maidanezii mi se par mai inteligenti, in sensul ca inteleg cand ii certi pentru ca au facut ceva ce nu trebuiau sa faca.
Poate sa fie o impresie eronata in functie de modul cum te percepe fiecare caine in ierarhia haitei. Incearca sa-i dresezi standard: pas, sezi, culcat. Vei vedea imediat diferenta intre modul cum raspund.

Edited by bladhaund, 21 October 2016 - 16:26.


#35
kartys

kartys

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 07.02.2007

 arab, on 21 octombrie 2016 - 16:20, said:

Il pretuiesc o data in plus, daca mi-am permis sa si platesc, ca sa il am. Cine a zis ca nu ii iubesc, daca am dat pe ei bani!? Confunzi lucrurile! Ai caine-caini, ca sa vorbesti!?



Cred ca tu esti cel care confunda lucrurile...am zis eu undeva ca nu ii iubesti ? Am zis doar ca mi se pare stupida proportionalitatea iubirii unui caine in functie de banii care i-ai dat pe el. Si da, normal ca am caine, doar nu vorbesc din auzite. Si e de rasa, am dat bani buni pe el, dar asta nu inseamna ca daca ar fi maidanez nu l-as iubi la fel.

#36
craciuncostel

craciuncostel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 03.04.2005
- Pe scurt, la 150 de euro nu găsești. Punct. Din păcate canisele serioase vând exemplare frumoase, cu părinți ok, pedigree A și asta înseamnă un minim de 300 de euro.
Dacă vrei așa, ai canisa Bismarck pe lângă tine. Au câini frumoși, ciobănești germani, lucru/show. Vezi pe siteul Forum Ciobanesc German la rubrica câinele meu toţi cei cu numele Bismarck în coadă.
- Ce vezi preţuri pe OLX dubioase, nu cred că au pedigree A. Dacă te interesează asta. Dacă vrei tip B, găseşti mai ieftini. Cu Pedigree C - certificate de tipicitate - nici nu mai zic.
- Zicea un coleg mai sus că CG-ul lasă păr mult dar nu este adevărat. Când năpârlesc, da. În rest ... nimic de speriat. Dar nu, toate exemplarele  numite de tine nu pot fi ţinute în interior. Mă rog, poţi, dar le chinui. Ăştia sunt ca sportivii de atletism din Kenya, toată ziua aleargă.
- Toţi câinii te apără şi îţi apără teritoriul. Toţi te iubesc până la moarte, necondiţionat.
- Ca durată de viaţă, CG are 10-12 ani durata medie.
- Ca întreţinere, mă ajunge cam 300 ron/lună. Asta dacă îi sufli în fund, am văzut şi exemplare legate ce mănâncă resturi de la masa stăpânilor. Eu nu îmi pot bate joc de ei aşa. Papa bună, nişte ulei de somon, nişte suplimente de articulaţii, calciu, o vizită la vet., jucării ... se adună.

Ah, ca să nu hrănesc polemica cu maidanezi - câini de rasă, am 2 maidanezi, doi ciobăneşti. Tratament egal la toţi.

Edited by craciuncostel, 21 October 2016 - 16:33.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate