Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?
 Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...
 Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 

Jurnal_Constructie_Cernica_2016

* * * * - 7 votes
  • Please log in to reply
1661 replies to this topic

#505
kondas

kondas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 01.10.2014
Stalpii ce dimensiuni au? sunt toti la fel?

#506
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016
Da...Stalpii 30 x 30 si Grinzile 30 x 40

Edited by Adrianradu, 09 June 2017 - 15:56.


#507
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016
...intre timp a "venit" si ATR-ul dupa o intreaga poveste...
Costuri:

Executie :21545,14 RON
Compensatii :6830.05 RON

Attached Files


Edited by Adrianradu, 14 June 2017 - 10:37.


#508
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,672
  • Înscris: 11.03.2006
Ditamai suma... ce naiba!
Trebuie sa ai grija cum negociezi cu firma executanta, pentru ca ei se iau dupa ATR.

#509
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
daa..te-a lovit un pic..dar si distanta e mare..Imi place ca..oriunde e ceva legat de costuri..apare si completarea.."pe cheltuiala beneficiarului"..La extinderea asta..sunt sanse sa-ti mai scoti vreun ban..de la vreun bransament ulterior al vreunui vecin?

Edited by manghels, 14 June 2017 - 11:51.


#510
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016

View Postmanghels, on 14 iunie 2017 - 11:50, said:

La extinderea asta..sunt sanse sa-ti mai scoti vreun ban..de la vreun bransament ulterior al vreunui vecin?
Teoretic mai sunt 3 Loturi libere pe Strada...dar nu stiu nimic despre ele/proprietari
Practic la aceasta Lucrare se va mai bransa si @OvidiuEne

#511
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,275
  • Înscris: 17.03.2009
Cum  el este la  mijlocul strazii si restul vecinilor au curent...nu prea.Macar sa obtina puterea maxima.
Oricum sapatura va trebui facuta cu grija daca nu vrea sa taie cablurile vecinilor care fiecare a tras de la bmpt cum a stiut.

#512
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
in cazurile astea..se sapa juma cu buldo..si juma la harlet..daca nu vrei sa ai surprize..

#513
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008

View PostAdrianradu, on 14 iunie 2017 - 10:34, said:

...intre timp a "venit" si ATR-ul dupa o intreaga poveste...
Costuri:

Executie :21545,14 RON
Compensatii :6830.05 RON

Wow... Ce suma......ar trebui implementat si buton the unlike!

Cum adica "a venit" ? Si eu astept raspuns, e depus de o luna si ceva dar nu am primit nici telefon nici email, nimic. La un moment dat m-a sunat un tip cu care m-am intalnit la locatie sa vada terenul, punctul de transformare si sa masoare dar de atunci nimic... si de atunci au trecut vreo 2 saptamni....

Edited by Mirel_85, 14 June 2017 - 13:02.


#514
OvidiuEne

OvidiuEne

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 06.12.2007

View PostMirel_85, on 14 iunie 2017 - 13:01, said:

Cum adica "a venit" ? Si eu astept raspuns, e depus de o luna si ceva dar nu am primit nici telefon nici email, nimic. La un moment dat m-a sunat un tip cu care m-am intalnit la locatie sa vada terenul, punctul de transformare si sa masoare dar de atunci nimic... si de atunci au trecut vreo 2 saptamni....
Probabil ai ATR normal, nu te suna nimeni (dar poti suna tu sa te interesezi) si dupa un timp s-ar putea sa-l primesti prin posta.
In cazul nostru este extindere de retea, cu dosar depus la Serviciul Management Racordari, primesti notificari pe mail cand se inregistreaza cererea, cand se emite factura si ulterior ATR-ul.

#515
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016
...si ca sa va faceti o idee...pe mine ma depaseste...v-am facut un Plan de Situatie...

1.solicita Ovidiu ATR,singur -> primeste Solutie de racordare de la 200 ml -> ~35000 ron
Se pune prima intrebare...de ce de la 200 ml  cand poate sa ii dea de la 120 ml -> vezi CS existent
Renunta.
2.solicita Adrian ATR,impreuna cu Ovidiu (acte,Notariat,tot...) -> primeste solutie de la 190 ml -> ~27000 ron
A doua intrebare...de ce nu ne-a dat Solutie din acelasi Punct de Bransament initial care era acum  la 150 ml si imi da din partea cealata de la 190 ml???

Excludem lipsa de Capacitate deoarece ne-a dat separat si impreuna Solutii din ambele puncte de Bransament...
La Solutia lui era Extindere de Retea la care ii platem eu lui  Compensatii.
La Solutia mea este Extindere de Retea unde platesc eu Compensatii la Terti si el mie...
...adica nu puteau,mai simplu, sa-mi faca mie Extindere de Retea (din punctual cel mai apropiat 150 ml) propus initial ca Bransament lui Ovidiu si nu mai avem treaba cu ceilalti?!

Attached Files


Edited by Adrianradu, 15 June 2017 - 06:57.


#516
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Ca sa mananca si gura lor ceva.

#517
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,672
  • Înscris: 11.03.2006
Eu as zice sa mergeti amandoi in audienta. Va alegeti solutia care va convine si va luptati sa va dea ATR pentru ea.
Mai mult decat asta, i-as ameninta, pentru ca acolo s-au produs niste ilegalitati. Sunt case care s-au legat direct fara extindere, desi erau la mai mult de 100 m de retea. Au dat spaga pentru asta? As cere sa ma lege direct, cum au facut si cu ceilalti. Asta daca nu e mai ieftin sa extindeti reteaua pentru amandoi. Nu vreau sa va supar, dar ar trebui sa fiti mai nervosi. Din experienta mea cu electricitatea si cu gazele, ei cedeaza pana la urma pentru ca de fapt nu le pasa. Mai ales acolo la voi, unde efectiv nu mai are cine sa se lege la extinderea voastra.Posted Image

La mine era cam tot atat sa ma leg numai eu de la 80 ml sau sa fac extindere impreuna cu vecinul care se afla la 100 ml de retea, asa ca am facut extinderea impreuna. Plus ca mi se pare absolut stupid ca 6-10 case, pe distanta de 100 ml, sa se lege individual, in loc sa fie un singur cablu subteran.

#518
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,275
  • Înscris: 17.03.2009

View Postcumparator, on 15 iunie 2017 - 08:45, said:

Eu as zice sa mergeti amandoi in audienta. Va alegeti solutia care va convine si va luptati sa va dea ATR pentru ea.
Mai mult decat asta, i-as ameninta, pentru ca acolo s-au produs niste ilegalitati. Sunt case care s-au legat direct fara extindere, desi erau la mai mult de 100 m de retea. Au dat spaga pentru asta? As cere sa ma lege direct, cum au facut si cu ceilalti. Asta daca nu e mai ieftin sa extindeti reteaua pentru amandoi. Nu vreau sa va supar, dar ar trebui sa fiti mai nervosi. Din experienta mea cu electricitatea si cu gazele, ei cedeaza pana la urma pentru ca de fapt nu le pasa. Mai ales acolo la voi, unde efectiv nu mai are cine sa se lege la extinderea voastra.Posted Image

La mine era cam tot atat sa ma leg numai eu de la 80 ml sau sa fac extindere impreuna cu vecinul care se afla la 100 ml de retea, asa ca am facut extinderea impreuna. Plus ca mi se pare absolut stupid ca 6-10 case, pe distanta de 100 ml, sa se lege individual, in loc sa fie un singur cablu subteran.
Sfatul tau este al unui om de buna credinta dar care nu cunoaste legislatiaPosted Image Pe acel drum de servitute sunt case care sunt la mai mult de 100ml dar cand au fost facute bransamentele respective legea care reglementa realizarea lor era alta,mai simplu limita de proprietate era considerata intrarea pe drumul de servitute si acolo se amplasau bmpt-urile,de acolo fiecare isi tragea cum putea,stia,de multe ori aiurea.Asta ca sa nu mai zic ca nu toate casele au luat AC si au fost construite in acelasi timp ,etc..
Acum legea este diferita si consecintele se vad,in plus mai este nevoie si de semnatura tuturor vecinilor pentru realizarea lui astfel de uiti la ATR si el la tine.Nuante..

La tine a fost o coincidenta ca tu si vecinul aveti AC-ul pt case in acelasi timp si au putut sa va cupleze pe acea extindere,altfel aveai bransamentul tau individual de la 80ml.
Retele se extind si ele cand exista un plan urbanistic de dezvoltare al primariei  altfel nimeni nu face retele pe camp.

#519
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,672
  • Înscris: 11.03.2006
Corect, bransamentele au fost facute inainte de legea cu 100m. Nu stiu cum era inainte.
Cu toate astea, eu cred ca se pot intelege. Cui foloseste sa faca extinderea, daca au ramas numai ei nebransati acolo?

La mine a fost ca la piata. Intai mi-au dat ATR pentru extindere supraterana, cu 3 stalpi, 15.000 lei. Le-am zis ca e lege din 2011 cu bransamentele subterane. Cu greu au zis ok, dar sa fac extindere de retea, nu au vrut sa imi permita sa ma bransez direct, desi eram la 77 m de stalp. M-am apucat sa ma cert cu ei, mai ales ca am descoperit ca pe vecinul de langa mine l-au bransat direct si fara AC. Intre timp a inceput sa construiasca si vecinul de vis a vis si am hotarat sa facem extindere impreuna. Dar le-am zis ca vreau sa apara 7000 lei pe ATR si asa au scris.
Deci vezi, nu e totul chiar asa de batut in cuie.Posted Image
In plus, omul care scria ATRul se mira tot timpul si ma intreba de unde stiu de toate legile. Am invatat ca astia cu utilitatile profita fara rusine ca nu esti jurist, sunt niste derbedei.

#520
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,275
  • Înscris: 17.03.2009
Puteai sa-i spui ca le stii si de pe Softpedia.Posted Image

#521
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,672
  • Înscris: 11.03.2006
Posted Image Chiar de pe Softpedia le stiam, mai precis de la tine. Multumesc.

Edited by cumparator, 15 June 2017 - 20:39.


#522
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,569
  • Înscris: 16.03.2007

View PostAdrianradu, on 09 iunie 2017 - 15:55, said:

Da...Stalpii 30 x 30 si Grinzile 30 x 40

Salut, am cautat tot topicul dar nu am gasit detalii, ce armatura si deschidere maxima au grinzile?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate