Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reparatie scara mozaic vechi

Cablu curte destinat deplasarii l...

Sfat de cumparare pentru un Jagua...

La mulți ani @mishu_bz!
 La mulți ani @kyrre!

PF vinde 3 autoturisme ce se inti...

Suturi la relantii 2.0 tdi + fum ...

Tencuiala exterioara casa caramid...
 Restituire RCA Allianz

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?

Quantum computing / Calculatoare ...
 Care din urmatoarele optiuni este...

Cum se calculeaza MTBF la un swit...

Distante etrieri

Fisier corupt reapare in galeria ...
 

Expertiza tehnica casa

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008
Eu as fi fugi de cineva care zice ca nu are nicio poza si nicio factura la nimic... Eu am vandut un apartament sa imi termin casa si am lasat cumparatorului facturi si garantii de la geamuri, centrala, parchet si bucatarie. Nu ti se pare cumva suspecta abordarea lui? Vecinii de acolo ce stiu de constructie si despre acel vanzator?

#20
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,184
  • Înscris: 19.09.2005
In zona aia sunt multe case facute in regie proprie de "mesteri".
Hai sa o luam invers, proiect de rezistenta are?

Edited by arg, 11 October 2016 - 10:05.


#21
Dude

Dude

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 20.05.2005
Din pacate din 4 vanzatori cu care am discutat in zona, doar unul a spus ca are si poze. Imi restrang dramatic aria de selectie a caselor daca ii elimin din start pe cei care nu au poze si facturi. Probabil insa ca asa este cel mai safe. Sa nu intru in discutie decat cu cei care vin cu facturi si poze. Chiar daca asta va prelungii cautarea.

Proiect de rezistenta am inteles ca ar exista.

#22
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,184
  • Înscris: 19.09.2005
Daca are proiect e mai simplu, trebuie doar verificat.

#23
xjl

xjl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 21.07.2013

View Postarg, on 11 octombrie 2016 - 10:19, said:

Daca are proiect e mai simplu, trebuie doar verificat.
Ce sa verifice la proiect ? Casa este deja construita. Ar mai fi solutia sa ceara Cartea Tehnica a Constructiei, dar slabe sanse sa o aiba careva. Sau sa ceara sa vorbeasca cu Dirigintele de santier care a supravegheat lucrarea respectiva.

#24
mihand75

mihand75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 27.09.2016
Pai daca nici macar proiect nu are constructia, e clar ce nivel de calitate are. Hai, ca nu s-a respectat proiectul, ca in loc de fier de 16 s-a folosit de 14, ca in loc de 4 bare sunt 3. Macar tragi concluzia ca in loc de 100% rezista 80%. Dar cand nici proiect nu are, e clar :)

Iar referitor la intrebarea initiatorului: o expertiza e complicat de facut. O expertiza completa e extrem de scumpa, iar una ieftina e inutila.

Daca ai fi avut proiect complet pentru casa, se puteau verifica prin sondaj cateva elemente si trage concluzia daca se respecta sau nu ce era prevazut in proiect. Si s-ar verifica proiectul.

Daca nu ai proiect, cum crezi ca poate cineva sa calculeze rezistenta casei? Te astepti sa vina cu un aparat care sa descopere fiecare bara de armatura din casa? Inclusiv rezistenta ei? Fara sa sparga nimic? Exista niste aparate destul de performante ca sa detectezi armaturile, dar o jucarie de genul https://www.us.hilti...-systems/r83732 costa de la 20.000 Euro in sus. Iti dai seama ca nu are nimeni in Romania, sau daca si-a cumparat-o careva, nu face expertize de 200 Euro, ca nu si-o amortizeaza nici in 10 vieti. Si chiar si cu sculele astea super performante nu poti mereu sa vezi exact cum sunt fasonate barele in intersectiile grinda/stalp sau in fundatii. Si tot trebuie sa testezi niste armaturi ca sa vezi ce rezistenta au.

A, sunt o gramada de experti care iti iau banii si iti dau un raport de 2 pagini ca e totul perfect. Si daca totusi casa pica la cutremur si tu scapi cu viata ce vei face? Ii dai in judecata? Serios?

#25
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008

View Postmihand75, on 13 octombrie 2016 - 15:26, said:

A, sunt o gramada de experti care iti iau banii si iti dau un raport de 2 pagini ca e totul perfect. Si daca totusi casa pica la cutremur si tu scapi cu viata ce vei face? Ii dai in judecata? Serios?
Expertul ala face puscarie. Nu ca-l mai ajuta pe proprietarul casei cu ceva, dar trebuie sa intelegi ca nimeni nu pune cu atata usurinta stampile. Cel mult, il fraiereste pe unul sa puna stampila lui si el incaseaza banii (sub paravanul unei firme, de exemplu).

#26
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,184
  • Înscris: 19.09.2005
Ce puscarie sa faca cand are deja 90+ ani. Nici daca cade maine casa nu au ce sa-i faca.

#27
dulamaa9

dulamaa9

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 17.08.2007
Salutare. Sper sa nu fiu off topic, unde se găsesc informațiile legate de distantele între blocuri si distantele între blocuri si vecini/strazi? Care ar fi distanta legala între două blocuri de 7 etaje? Mulțumesc.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate