Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum e sa locuiești la ultimu...

Huawei pura 70

Notele de subsol sa inceapa de la...

Termoizolare elevație interior
 Timpi asteptare in contract de tr...

Parere amenajare/loc disponibil u...

Producatori/masini care nu sunt f...

Ventilator perete
 Simbol "bec aprins" tele...

Oakley - recomandare site pt oche...

Aer conditionat racire A+++/A++

Problema umiditate AC
 Propuneri pentru imbunatatirea pr...

Conectarea la internet a Centrale...

recomandare ups si surge protector

La multi ani @2Unlimited!
 

Google Pixel & Pixel XL (HTC) - discutii generale

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
2794 replies to this topic

#847
dani2013

dani2013

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 09.03.2013
ai dreptate ma asteptam la mult mai mult...
foloseste si tu unul vreo luna si posibil sa ajungi sa te intrebi ce naiba are asa special pixel fata de alte androide de top...care ofera muult mai mult la bani muult mai putini...un s7 edge sau oneplus3t sau blackberry dtek 60 sunt mult mai ok decat pixel xl raport calitate/pret...
parerea mea
ecranul sub s7 edge sau s7
bateria duce maxim o zi
interfata este f boring chiar enervant ca nu poti scoate widgetul nativ de vreme
lipsa card
lipsa wirelles charger
lipsa rezistenta apa
poze sub iphone 7 cam ca s7 edge
lipsa buton de trecere pe silent  rapid
lipsa auto on /off
necesita obligatoriu husa e f alunecos
lista poate continua.
la 1000 e e mult supraevaluat
nu degeaba baietii au la 3200 lei noi necodate si stau cu ele pe stoc.
eu macar l-am dat bine si mi-am mai recuperat din paguba....
repet nu este un telefon prost doar ca pretul nu reflecta calitatea . e un pret wow la un smartphone care din pacate nu e woow.

o spun pt cei care ar vrea sa-si ia pixel/sl...sfatul meu este sa asteptati noul model din gama pixel.....pt ca nu ati pierdut nimic....
eu macar m-am dat cu el si stiu ce vorbesc nu din chibitarii de pe net.cum ca vai ca ma plang de el su ca vai, nu stiu ce mare scula e pixel xl...bla bla bla...

Edited by dani2013, 18 March 2017 - 21:29.


#848
cristianraduca

cristianraduca

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,963
  • Înscris: 24.01.2010


Deci, de obicei nu citez, dar fac o mica excepție.
E dreptul tău sa expui părerea formata. Doar că:
ecranul sub s7 edge sau s7 e drept. Dar nu cumpăr un telefon pentru un singur punct forte
bateria duce maxim o zi e o chestie cu toate telefoanele Google. Nimic nou. Mă așteptam la asta și la Nexus 5 și la 6p, pe care le-am cumpărat.
interfata este f boring chiar enervant ca nu poti scoate widgetul nativ de vreme have you ever heard of launchers?
lipsa card asta așa e. Dar așa a fost tot timpul. Și tu, daca ai fi Google, ai promova serviciul propriu de cloud. BTW, iPhone are support de card?
lipsa wirelles charger asta mă doare și pe mine la 6p. Dar am luat o folie de la chinezi și putem spune că are qi charging
lipsa rezistenta apa asta ar fi trebuit să aibă
poze sub iphone 7 cam ca s7 edge nu vreau dslr. Vreau poze ok. Cred că face ok poze. Însă, alții o vad cea mai bună cameră. Alții, bastani in domeniu.
lipsa buton de trecere pe silent  rapid get an iPhone. Pe butonul de volum faci trecerea rapid. Eu folosesc tasker care trece pe silențios telefonul când il pun cu fata in jos
lipsa auto on /off nu înțeleg
Prețul e prea mare. Așa e. S7 edge e prea departe de orice telefon de top..E scump și alunecos. Doar ecranul e superb.


#849
marselcj

marselcj

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 13.09.2007
@dani2013 : De curiozitate, spre ce te-ai orientat după această experiență?

#850
danmerezeanu

danmerezeanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 15.04.2009

View Postdani2013, on 18 martie 2017 - 21:06, said:

fratelemeleu intai ia si tu unul si dupa ia sa vedem cat de mult te plangi tu de el. eu nu ma plang doar constat ca nu merita pretul pe zi ce trece...
are si alte bube stai linistit...
eu oricum i-am facut azi viteza si sa nu mai aud de google phones...
bafta la dat cu parerea...
Sunt sigur ca avem asteptari diferite de la un telefon, dar macar in ce priveste raportul pret performanta suntem de acord. Asta dupa ce am apucat sa ma joc cu un Pixel, si am o experienta cu Nexus-uri de vreo 5 ani incoace, etc). Deocamdata, eu unul am facut "upgrade" la Nexus 6P ( si sper ca pana in 2018 sa apara un Pixel cu adevarat interesant (pentru mine asta inseamna cu diagonala mare, bezel-uri mici, camera OK - oricum ajunge si medie - pentru poze profesioniste exista DSLR-ul sotiei, mie imi ajung pozele facute in modul HDR+ :) , putere de calcul peste  medie si experienta de utilizare buna - pentru mine asta inseamna in priincipal absenta lag-ului la operare si desigur o baterie cat mai buna (punctul slab al liniei Nexus, preluat si in linia Pixel :( ).
In rest insa experientele noastre de lucru difera - opinez ca tu iei telefonul ca sa il folosesti in mod normal (altfel spus esti genul de utilizator normal); eu insa gassc normal sa intervin in telefon pentru ca sunt obisnuit sa imping la limita performanta (uneri cu pretul stabilitatii, e drept, dar asa m-am obisnuit inca din anii 90 cand am inceput sa experimentez cu OC si voltage control in PC-uri)) - adica  deblochez, rootez, testez diverse combinatii (si de asta sunt fericit sa imi adminstrez in mod unitar "bateria" de Nexus-uri de diverse generatii pe care le-am distribuit de-a lungul anilor in familie. Dorinta mea e sa iau un telefon si sa il exploatez cat de mult pot. Si sunt multumit ca de exemplu pot testa Android 7 pe "batranul" Nexus 4 si sa vad ca merge decent - cate alte telefoane se mai pot lauda cu asta? Asta a fost linia Nexus - punct de referinta si telefon de dezvoltator.
Pe baza asta (si a noastra, a celor din tribul Nexus) Google a decis sa scoata un telefon de client - Pixel - si a gresit zic eu in pozitionarea pe piata - sunt nefericiti atat cei carora le-a fost omorata jucaria (NExus-istii adica), cat si clientii uzuali care, in mod justificat - din punctul lor de vedere - neglijeaza realitatea celor doi ani de update-uri de software garantate urmate apoi de update-uri de securitate constante cerand in acleasi timp design si functii pe care le promoveaza Samsung, Apple (desi daca esti atent, se poate vedea cum Apple, Microsoft si Google isi preiau ideile) si alti mari. Daca Pixel-ul era mai ieftin cu macar 150 de euro - dar eu sunt inginer, nu sales manager :) - probabil corul negativ ar fi fost mult mia pototlit.
In fine, eu unul nu tin sa imi schimb telefonul in fiecare an si sa platesc sume exorbitante pentru (doar) evolutii tehnologice prea putin relevante (de exemplu, la 6 inchi eu sunt sigur ca FullHD se vedea la fel de bine). Am jurat in urma cu multi ani sa nu mia cumpar ceva care este "hot". Medium level mi se pare o optiune mai potrivita (se si devalorizeaza mult mai greu :) ).

#851
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008

View Postdani2013, on 18 martie 2017 - 21:13, said:

ai dreptate ma asteptam la mult mai mult...
foloseste si tu unul vreo luna si posibil sa ajungi sa te intrebi ce naiba are asa special pixel fata de alte androide de top...care ofera muult mai mult la bani muult mai putini...un s7 edge sau oneplus3t sau blackberry dtek 60 sunt mult mai ok decat pixel xl raport calitate/pret...
parerea mea
ecranul sub s7 edge sau s7
bateria duce maxim o zi
interfata este f boring chiar enervant ca nu poti scoate widgetul nativ de vreme
lipsa card
lipsa wirelles charger
lipsa rezistenta apa
poze sub iphone 7 cam ca s7 edge
lipsa buton de trecere pe silent  rapid
lipsa auto on /off
necesita obligatoriu husa e f alunecos
lista poate continua.
la 1000 e e mult supraevaluat
nu degeaba baietii au la 3200 lei noi necodate si stau cu ele pe stoc.
eu macar l-am dat bine si mi-am mai recuperat din paguba....
repet nu este un telefon prost doar ca pretul nu reflecta calitatea . e un pret wow la un smartphone care din pacate nu e woow.

o spun pt cei care ar vrea sa-si ia pixel/sl...sfatul meu este sa asteptati noul model din gama pixel.....pt ca nu ati pierdut nimic....
eu macar m-am dat cu el si stiu ce vorbesc nu din chibitarii de pe net.cum ca vai ca ma plang de el su ca vai, nu stiu ce mare scula e pixel xl...bla bla bla...
Dani, cred ca ai facut lucrul potrivit cand l-ai vandut. Este clar ca telefonul nu ti se potriveste, mi-am dat seama inca de prima data cand ai facut review-ul si ai spus ca iti lipseste interfata Samsungului si ca nu are card. Sa nu crezi ca te critic, gusturile nu se discuta.
- Iti dau dreptate, pretul este mare, in special pt cei care au ce face cu banii. Pt cei care ii enerveaza cati bani au, nu-i relevant. Nu cred ca gresesc cand spun ca au fost iphoane la 1000 euro (sora-mea a dat 1500$ pe un 6+, deci cam acolo este). Si totusi nu se plange nimeni de pret si s-a vandut cu coada. Deci, ca si in cazul pixelului unde stocurile au fost insuficiente, pretul nu e relevant, ca nu-si face banii Goagal din Romania. Totusi oamenii aveau alte asteptari de pret, prin prisma liniei Nexus. La Iphone nu se plange nimeni de pret pt ca deja oamenii au deja setat price expectation.
- Lipsa cardului, este nerelevanta pentru mine si multi altii, deoarece am din start 15GB in Drive (moka). In afara de asta, pt Nexusuri si Pixel, spatiul de stocare al pozelor este nelimitat. Mai mult, in Romania, (in comparatie cu alte tari mult mai sus din tzspe puncte de vedere) internetul este ieftin si pe toate drumurile. Capacitatea interna de stocare cea mai mica la Pixel este de 32GB. Cat am la N5 si nu m-am simtit sugrumat niciodata. Deci de ce mi-ar trebui card?
- Husa, trebuie la toate.
- Buton silent - este tasta de volum. Il poti seta sa nu sune daca sta cu fata in jos, sau daca suna si il intorci, sa intre in silent, etc.
- Bateria duce maxim 1 zi - asta e din gama "asa face toate". Exista fast charging, prize cam peste tot si baterii externe. O baterie de 5000 mAh ar fi minunata, dar in afara de niste petarde chinezesti, nu pune  nimeni.
- interfata boring, nu comentez, e chestie de gusturi
- calitatatea pozelor, nu comentez, nu am incercat, iar daca este peste N6P, este ok pt mine.
- wireless charger, nu comentez, iarasi chestie de gusturi, am la 2 telefoane, n-am folosit vreodata
- Nu am testat Pixelul deloc, dar am rezerve cand faci comparatia cu oneplus3t sau blackberry dtek 60. Daca l-as fi testat, mi-as fi dat cu parerea.
Care-i treaba cu auto on/off?

Edited by geekos, 19 March 2017 - 02:16.


#852
marselcj

marselcj

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 13.09.2007
Google Photos oferă spațiu nelimitat de stocare pentru toată lumea, chiar și pe ios, nu doar pentru cei care au Nexus și Pixel.

#853
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
Diferă calitatea…
[ https://9to5google.files.wordpress.com/2016/05/google-photos-strings.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#854
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Developer Preview pentru Android O(reo?): https://developer.an...w/download.html

#855
katabxp

katabxp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,323
  • Înscris: 18.12.2012
Fuckit.....deja? L-a pus cineva?

#856
mar1uscal1n

mar1uscal1n

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,563
  • Înscris: 13.04.2011
Eu.... Vezi pe topicul de 6P

#857
danmerezeanu

danmerezeanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 15.04.2009
Și eu (tot pe N6P). Deocamdată nu am cine știe ce probleme.

#858
katabxp

katabxp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,323
  • Înscris: 18.12.2012
L-am pus si eu aseara ca ma mancau degetele rau dar cum am scris pe topicul de n6p este lansat prea devreme si e cam dezamagitor.

#859
danmerezeanu

danmerezeanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 15.04.2009
Sa nu ii cerem prea multe. Asta e versiunea pentru dezvoltatori - ca să înceapă să îsi adapteze aplicatiile căci vine Google I/O acus-acus. Google a spus că nu e bun de daily driver. Eu l-am pus tocmai ca să pot ajuta la dezvoltare semnalând problemele  care vor apărea - deocamdată pare că e mai stabil decat primul DP de N de acum un an - dar asta cred că. e si din cauză că acum de folosesc aceleasi biblioteci ca la N. Vom trăi si vom vedea. Deocamdată nu am avut mari probleme dar nici nu am făcut prea multe cu el. Incerc să mă obisnuiesc cu noile setări, explorez... Dar trebuie să nu uit că sunt in vacanta cu familia asa că o iau mai usor.

Edited by danmerezeanu, 22 March 2017 - 10:32.


#860
MaryusRazor

MaryusRazor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 18.09.2016
Noroc cu deținătorii de Nexus că altfel topicul asta ar fi fost mort :)

#861
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Asa este! Putini "detinatori" de Pixel... O mica parte nemultumiti - posibil viitori "ne-detinatori", alta care tin telefonul stock si nu prea au cu ce "sa se laude" pe-aici. Pe-o parte, din cauza pretului, este de inteles ca oamenii nu "se" risca. Pe alta, XDA-ul este ticsit de tutoriale detaliate despre cum sa il deblochezi, root-ezi, customizezi. Macar la un Developer Preview daca s-ar fi bagat careva...Posted Image

Pff... Nu ne-ar fi lovit aia de la giveaway-uri cu un Pixel (pe noi, astia cu Nexus-uri). Ar fi fost harcea-parcea din 4-5 miscari!:roflmao:

#862
katabxp

katabxp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,323
  • Înscris: 18.12.2012
La cati indieni sunt iti dai seama ca sunt sanse minime sa luam vreunul din noi pixel la giveaway. Cu atat mai putine sanse cu cat de putini nexusisti suntem. Parca am inceput sa am ceva pe creier cand aud de pixel desi nu sunt bietele aparate de vina ci nesimtitii de google pt ca vor sa le urce acolo unde nu le e locul.

#863
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Ehh, si noi suntem "indieni" pentru altii! Posted Image

Edited by Lesbianu, 23 March 2017 - 10:12.


#864
danmerezeanu

danmerezeanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 15.04.2009
Mda. Cand esti utilizator de Nexus-uri si vezi ca poti sa iei N6P la mai putin de jumatate din pretul unui Pixel XL... alegerea e evidenta - cel putin anul asta Posted Image. Am mai discutat asta si inainte. Asta e. Pixel e gandit pentru genul de utilizatori normali - cei care il folosesc asa cum l-a dat Google - altfels spus, cei care cumpara iPhone, Samsung, HTC, etc...
Genul asta nu are de ce sa intre pe forum-uri, sa incerce deblocarea telefonului (caci la big S si big A se pierde garantia pentru asta) sau doamne fereste sa puna root, custom Recovery/ROM/kernel - doar fabricantul stie el bine ce face Posted Image
Pun pariu ca noi astia de pe Nexus ne-am documentat mai temeinic in legatura cu Pixel-ii decat au facut-o cei care l-au cumparat pentru ca i-a facut reclama Google (infinit mai multa decta liniei Nexus, pe care chiar a anuntat ca o omoara ca sa dea si mai mare importanta Pixel-ilor si sa ne forteze mana). Ei bine, dupa ce am comentat, am sperat si am vazut ce a aparut ... am decis ca strugurii sunt acri (unul din motive e pretul piperat - sa nu ne ascundem - in virtutea ultimelor probleme cu N5X si N6P si versiunile de test de 7.1.1 nici unul dintre noi nu ar risca cu inima usoara sa brick-uiasca un telefon asa de scump  dar stim ca nu ne-am putea abtine sa testam Posted Image ).
Inevitabil, daca Google nu schimba macazul, vom ajunge si noi spre Pixel-i dar cand pretul va cobora din stratosfera. NU pot s adau atatia bani stiind ca voi stressa telefonul asta cu teste personale - sunt eu impulsiv si poate oleaca inconstient, dar am o limita totusi Posted Image .

Edited by danmerezeanu, 23 March 2017 - 10:21.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate