Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente
 Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute
 Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!
 Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor
 

Catalin Tolontan, ziaristul sportiv de investigatie

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
133 replies to this topic

#37
Patefon

Patefon

    Out

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,642
  • Înscris: 26.03.2008

 brokedheart, on 26 august 2016 - 21:08, said:

Cine e Catalin Tolodan ?

Unu care investighează faulturi si ofsaiduri.

#38
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Patefon, on 26 august 2016 - 22:05, said:

Unu care investighează faulturi si ofsaiduri.
Aici se discuta despre Tolontan si  Hexi Pharma.

#39
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,671
  • Înscris: 02.10.2009

 Billy, on 26 august 2016 - 18:55, said:


Si la urma urmei, CE a "dezvaluit" Tolontan, dragul meu Rosebud09?
Ca eu nici in ziua de azi n-am inteles ce, cu subiect, predicat si ... CIFRE clare. Atentie! Nu pareri ori marturii ori opinii de genul "nu mirosea a alcool".

Sorry man, daca  "nici in ziua de azi n-am inteles ce e, cu subiect si predicat" pentru ce aruncam anatema pe ziarist?
Ce-ar fi daca fiecare om, dupa ce citeste ceva la gazeta si-si aduce aminte ca a facut si el ceva amestecuri la ora de chimie se apuca sa dea verdicte?

Eu zic ca omul acela a aflat ceva de la cineva, ca nu i-a venit lui asa hodoronc-tronc idea sa caute de hexifarma, a gasit niste nereguli (cam de speriat, e drept) si a lansat on articol provocare. Basica s-a umflat, poate mai mult decat merita, poate mai putin, au sarit si altii care stiau ceva, au sarit altii sa acopere sau sa minimalizeze problema si iata ca tocmai au aparut unii care sa atace ziaristul. Acei unii sunt renumiti prin obrazul gros si mizeriile aruncate in societate si tocmai acum vii dumneata cu o poveste identica cu a lor. Sa fie influenta? Posibil, dar eu am observat ca aproape toate (daca nu chiar toate) cele spuse la A3 sunt mizerii comandate (asa zice lumea in general, ca nu am urmarit niciodata, o secunda macar A3).
Automat, dat fiind renumele acuzatorilor chiar ca nu e cazul sa dam din gura degeaba.
Cum am spus, simpla parere si experienta proprie cu diluatul solutiilor la scoala nu-mi da dreptul.

#40
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005
@initiator - de ce nu ai deschis acest topic in urma cu o luna? sau cu 2? Daca toti sunt dobitoci, si tu ai excelat in chimie ...

#41
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,307
  • Înscris: 05.08.2015
Nu trebuie sa fii chimist ca sa pricepi ca Hexifarma punea in ambalaje atlceva decat scria pe eticheta.

Doar cunoasterea regulei de trei simpla [clasa a treia] si un simt moral nepervertit [asta se deprinde la varste inca mai fragede].

Si nu trebuie sa fii chimist ca sa camuflezi veninul intr-un discurs bonom. Sau trebuie?

Si un drojdier intelege care este diferenta intre vodca de 35 de grade de 5 lei suta si "aceeasi" vodca indoita cu apa dar vanduta la acelasi pret.

Daca in cazul drojdierului acesta doar pleaca de la carciuma nesatisfacut, in cazul dezinfectantilor, folosirea lor a permis dezvoltarea in mediul spitalicesc a unor germeni demni de o hazna din Africa neagra.

Edited by Mount_Yerrmom, 26 August 2016 - 22:28.


#42
wattu

wattu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 30.03.2014
5,26% concentrație de Clorură de didecildimetil amoniu a găsit laboratorul Icechim în bidon
15% concentrație de Clorură de didecildimetil amoniu ar fi trebuit să fie în bidon, conform etichetei
5% concentrație de Clorură de didecildimetil amoniu scria pe rețeta oferită ziarului de sursa din fabrică
http://www.tolo.ro/2...ienti-100-risc/

#43
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 wattu, on 26 august 2016 - 22:52, said:

5,26% concentrație de Clorură de didecildimetil amoniu a găsit laboratorul Icechim în bidon
15% concentrație de Clorură de didecildimetil amoniu ar fi trebuit să fie în bidon, conform etichetei
5% concentrație de Clorură de didecildimetil amoniu scria pe rețeta oferită ziarului de sursa din fabrică
http://www.tolo.ro/2...ienti-100-risc/
Un fleac. Ca si cum ai pune in rezervorul masinii 2 galeti de benzina si 4 galeti de apa. Nu ar fi nici o problema. Tot a benzina ar mirosi.

Edited by pasilla, 26 August 2016 - 23:07.


#44
maxtron_69

maxtron_69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,534
  • Înscris: 18.08.2010

 wattu, on 26 august 2016 - 22:52, said:

5,26% concentrație de Clorură de didecildimetil amoniu a găsit laboratorul Icechim în bidon
15% concentrație de Clorură de didecildimetil amoniu ar fi trebuit să fie în bidon, conform etichetei
5% concentrație de Clorură de didecildimetil amoniu scria pe rețeta oferită ziarului de sursa din fabrică
http://www.tolo.ro/2...ienti-100-risc/
Degeaba explici, eu zic ca billy tot va ramane convins ca e ca EL, si ca tolotontan e un porc, si antena3 e postul tv care sppune adevarul.
Punem pariu?

#45
alex1912

alex1912

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,428
  • Înscris: 28.06.2015
Biluță,

Cand informarea ta se bazeaza pe Wikipedia dovedesti ca esti mai superficial decat Tolontan fata de chimie.

Faptele sunt asa: Condrea garanta ceva pe eticheta, la analize s-a dovedit ca garantiile lui erau de rahat. Ca erau solutiile eficiente sau nu, nu putem spune cautand pe Wikipedia, ca nu stim cum o mai diluau prostii aia in spitale, nu stim cat isi mai luau si acasa [ca de, asa-i romanul (de cacat)].

#46
maxtron_69

maxtron_69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,534
  • Înscris: 18.08.2010

 Rosebud09, on 26 august 2016 - 22:10, said:


Sorry man, daca  "nici in ziua de azi n-am inteles ce e, cu subiect si predicat" pentru ce aruncam anatema pe ziarist?
Ce-ar fi daca fiecare om, dupa ce citeste ceva la gazeta si-si aduce aminte ca a facut si el ceva amestecuri la ora de chimie se apuca sa dea verdicte?

Eu zic ca omul acela a aflat ceva de la cineva, ca nu i-a venit lui asa hodoronc-tronc idea sa caute de hexifarma, a gasit niste nereguli (cam de speriat, e drept) si a lansat on articol provocare. Basica s-a umflat, poate mai mult decat merita, poate mai putin, au sarit si altii care stiau ceva, au sarit altii sa acopere sau sa minimalizeze problema si iata ca tocmai au aparut unii care sa atace ziaristul. Acei unii sunt renumiti prin obrazul gros si mizeriile aruncate in societate si tocmai acum vii dumneata cu o poveste identica cu a lor. Sa fie influenta? Posibil, dar eu am observat ca aproape toate (daca nu chiar toate) cele spuse la A3 sunt mizerii comandate (asa zice lumea in general, ca nu am urmarit niciodata, o secunda macar A3).
Automat, dat fiind renumele acuzatorilor chiar ca nu e cazul sa dam din gura degeaba.
Cum am spus, simpla parere si experienta proprie cu diluatul solutiilor la scoala nu-mi da dreptul.
Un moderator cu logica, mai rar. Bravo rosebud, dar eu tot cred ca billy va ramane convins pe ale lui.

 Mount_Yerrmom, on 26 august 2016 - 22:27, said:

Nu trebuie sa fii chimist ca sa pricepi ca Hexifarma punea in ambalaje atlceva decat scria pe eticheta.

Doar cunoasterea regulei de trei simpla [clasa a treia] si un simt moral nepervertit [asta se deprinde la varste inca mai fragede].

Si nu trebuie sa fii chimist ca sa camuflezi veninul intr-un discurs bonom. Sau trebuie?

Si un drojdier intelege care este diferenta intre vodca de 35 de grade de 5 lei suta si "aceeasi" vodca indoita cu apa dar vanduta la acelasi pret.

Daca in cazul drojdierului acesta doar pleaca de la carciuma nesatisfacut, in cazul dezinfectantilor, folosirea lor a permis dezvoltarea in mediul spitalicesc a unor germeni demni de o hazna din Africa neagra.
bai tu ce nu intelegi, nu ai fost la chimie? Nu poti sa bei alcool pur ma ca mori, deci asta explica billy si voi nu vreti sa intelegeti.
Deci alcoolul trebuie diluat, clar, nu se bea asa... ce naiba nu pricepeti nici voi nici tolontan asta... :)
Ar fi amuzant daca nu ar fi tragic ca totusi oameni de genul asta voteaza, sint activi pe forumuri, conduc masini pe strazi... cumva ne influenteaza vietile, ei exista.
Eu tot ma uit la acest topic si nu imi vine a crede ca exista...

#47
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Eu îl știu pe Billy de vreo 11 ani.
Este un om care lucrează  într-un domeniu tehnic care are legătură cu chimia fiind detașat cu munca prin mai multe țări ale lumii.
Personal am încredere mult mai mare în ce zice el pe tema aceasta decât ceea spune Tolontan.

Referitor la Tolo,  opinia mea este că el e un vector al unor interese.  Prestează  munci de împrăștiere a unor informații.
Și din câte observ, nu sunt singurul care are această impresie.

 maxtron_69, on 26 august 2016 - 23:32, said:

Un moderator cu logica, mai rar. Bravo rosebud, dar eu tot cred ca billy va ramane convins pe ale lui.


bai tu ce nu intelegi, nu ai fost la chimie? Nu poti sa bei alcool pur ma ca mori, deci asta explica billy si voi nu vreti sa intelegeti.
Deci alcoolul trebuie diluat, clar, nu se bea asa... ce naiba nu pricepeti nici voi nici tolontan asta... Posted Image
Ar fi amuzant daca nu ar fi tragic ca totusi oameni de genul asta voteaza, sint activi pe forumuri, conduc masini pe strazi... cumva ne influenteaza vietile, ei exista.
Eu tot ma uit la acest topic si nu imi vine a crede ca exista...


Și mie mi-a părut extrem de logică explicația lui Billy.
Este simplu.   Substanța cu pricina se diluează la un nivel nepericulos, care nu face buna la piele și exeme pe creier dacă îl tragi pe nas.

#48
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,671
  • Înscris: 02.10.2009
Foarte bine ca nu e periculos pentru oameni. Puteti rasufla usurati deci.
Da' pentru microbi? Aia ce zic?
Daca nici pentru ei nu e periculos, atunci e perfect; data viitoare se va folosi doar apa curenta, e mai ieftina, iese ieconomie la buget.
(plus ca nu se mai platesc atatea pensii...)
S-a gasit reteta salvarii sistemului de sanatate (bine ca n-am parte)

O fi si Totolan asta vreun acoperit de ofiter.

Pe de alta parte, lasand gluma, Tomaso poate avea dreptate, nu stiu cat de independenti sunt ziaristii; cineva ii plateste oricum.

#49
tenzen

tenzen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,797
  • Înscris: 28.06.2007
Tolontan a demonstrat ca suntem condusi de niste ratati si incompetenti care ne spun vorbe dulci la tv dar pe la spate se pisa pe noi.

Pur si simplu nu suntem in stare, de ce sa o mai dam pe ocolite, majoritatea cunoastem asta si din mandrie sau profit ne este greu sa recunoastem ca avem o problema (ca alcoolisti si fumatorii de 2 pachete), si de aceea cautam sa votam persoane cu sange strain spalacit cu romanesc. (Iohannis - l-am votat)

Tolontan a zgandanit balegarul si acum ies gazele sa-l atace, este clar ca se duce o campanie de denigrare impotriva lui. Daca am fi avut mai multi ziaristi ca el, poate Romania ar fi fost o "tara ca afara".



Quote

tolo
23 august, ziua în care procurorul general Augustin Lazăr a întors armele de la fapte la Science Fiction

Involuntar, momentele cele mai riscant-derutante pentru justiția din România sînt cele în care procurorul general Augustin Lazăr este surprins de presă în fața Parchetului General.

De regulă, el apare în cadru cu aerul unui trecător plecat la piață și interceptat de televiziuni ca să se pronunțe despre pericolul încălzirii globale. Și vorbește cam la fel.

Astăzi, întrebat despre dosarul Hexi Pharma, Augustin Lazăr a fost atît de confuz încît multă lume a priceput că diluarea dezinfectanților Hexi Pharma a fost o chestie așa, o glumă de autobază, și că rezultatele de la Institutul Cantacuzino arată că diluarea se încadrează în norme legale.

Moment în care televiziunile au preluat ce-au înțeles, iar fostul ministru Eugen Nicolăescu a declarat: ”Deci a fost un scandal artificial și, din punctul meu de vedere, provocat special ca să se distrugă această firmă românească”.

Fostul președinte Traian Băsescu a urcat chiar miza, candidînd la premiile Hugo și Nebula cu postarea sa pe facebook în care suspectează că totul a fost făcut cu niște probe aranjate, scenariul avînd, cine știe, poate chiar ținta ca să fie izgoniți medicii români din țară.

Urmează, probabil, postarea a doua în care vom afla că așa e, există date certe care arată că Hexi Pharma e un construct al Binomului și, desigur, al acelorași ziariști care au scris și despre Gala Bute, totul cu un singur scop: să plece medicii români ca să vină medicii refugiați sirieni. Cei scăpați nescufundați cu tot cu bărcile lor cu cruce roșie!

Chiar dacă sîntem în 23 august, ziua cînd procurorul general a întors spatele realității și s-a aliat cu literatura Science Fiction, cîteva fapte nu strică totuși:
  • Analizele despre care vorbește Augustin Lazăr nu au venit acum, ci în urmă cu două luni! Și ele nu sînt analize de concentrație, ci de eficiență.

  • Nu există noțiunea de diluare legală a biocidelor, alta decît cea de pe etichetă. Ca să păstrăm adevărul, magistratul nici nu a vorbit despre ”diluare legală a concentrației”, dar comunicarea lui a fost atît de extraterestră, încît se putea înțelege inclusiv asta. Revenind, singura diluare legală e cea de pe etichetă!  Sau, dacă legea s-a schimbat, să fim anunțați cu toții: ne fondăm companii care vor ambala ”Suc de portocale 100%!” în care vom pune doar 10% portocale că oricum miroase a portocale.
    Ce, înșelăm pe toată lumea?! Nu-i nimic, dacă ne prind o să spunem că ne persecută Sistemul și se urmărește izgonirea portocalelor din ghivece.

  • Să luăm un exemplu concret. Suprasept este unul dintre cei doi dezinfectanți indicați de fișele de fabricație Hexi publicate de Gazetă drept falsificat. În cazul Suprasept, diluat de 10 ori. Suprasept a fost confirmat ca falsificat de 10 ori atît în analizele comandate de ziar, cît și în cele făcute de către Guvern și, separat, de Parchet.
    Diluarea lui oficială de pe etichetă este de 0,5% la 15 minute. Dintr-un litru de Suprasept concentrat faci 200 de litri de dezinfectant pentru spital. Hexi dilua însă concentratul, așa încît cei 200 de litri, diluați în spital conform etichetei, deveneau apă chioară.

  • Științific, este imposibil ca Suprasept să fie eficient în aceste condiții. De altfel, nu la Suprasept s-a referit Augustin Lazăr. El a spus că unele teste de eficacitate confirmă, iar altele infirmă. Ce? Încercînd să traducem, neautorizat, din klingoniana procurorului general, asta înseamnă, probabil, că substanțele cu grad mare de falsificare au picat și testul de eficiență, iar cele cu grad mai mic de falsificare, au trecut testul de eficiență. Numai că acest test este unul limitat și cu care, legal, nu poți face nimic. De ce?

  • Pentru că autorizarea biocidelor de către Comisia Națională de Biocide se face printr-un test mult mai sever decît cel de la Cantacuzino. Nu acest test se află în sutele de dosare aprobate de Comisie și asta se poate verifica imediat! Asta s-ar cuveni să explice oamenilor Guvernul, Ministerul Sănătății sau însăși Comisia, în cazul în care n-au plecat cu toții pe Pandora. Nu mai vorbim de comunicarea Parchetul General că de fiecare dată cînd vorbește Augustin Lazăr se destupă sticlele de șampanie în casele de avocatură de pe Marte.
    Dacă statul alege să tacă,  se va crea senzația, evident de mare interes pentru șefii din sănătate care știu adevărul crud și se tem de procesul penal ce va veni, că or fi fost dezifectanții Hexi Pharma diluați, dar nu contează, că erau eficienți. Poate că asta vor unii oameni care au capturat statul. Numai că faptele sînt încăpățînate.
    E o glumă cinică. Nu, dezinfectanții falsificați nu erau eficienți! Legea arată clar că, atunci cînd un biocid este autorizat în Europa și în România, testele de eficacitate sînt mult mai extinse decît cele ale căror rezultate le-a bălmăjit procurorul general ET.
O societate își probează maturitatea cînd urmărește faptele pînă la capăt.

De acord cu președintele Traian Băsescu atunci cînd observă că s-a creat o contradicție și că e bine să fie trimise în străinătate. E obligatoriu! Asta a fost și promisiunea statului român încă de acum 4 luni. Înainte să atace borgii.

E bun și AXN Sci-Fi.

Dar nu de dimineață pînă seara.

Mircea Badea cere să fiu anchetat de către DIICOT. ”Engage!”.

Edited by tenzen, 27 August 2016 - 08:57.


#50
Astute

Astute

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,023
  • Înscris: 17.08.2016
La cate instititutii de stat si firme private nu isi fac treaba in Romania, cred ca e nevoiede muuult mai multi jurnalisti de investigatie, e o paine de mancat pe zona asta.

De ce e nevoie de asta ?

Daca mergi la o institutie, regie autonoma, firma privata , sa iti ceri drepturile dupa ce ai fost prejudiciat, nimeni nu te baga in seama. Trebuie sa mergi acolo cu toporul sau cu presa de investigatie pentru a ti se face dreptate.

Asta e Romania

Apropo, pe cand o ancheta pe la apa nova ?
La ce bataie de joc e pe acolo...

Doar un mic exemplu, comentariul unui proprietar intr-un bloc nou fin Bucuresti, dar care e si angajat al apa nova:

Treaba cu pompele trebuie sa fie provizorie , dar sunt sigur ca va dura 2,3 ani pt. ca apa nova se misca foarte greu , mai ales acum ca se reorganizeaza si externalizeaza aproape toate seviciile . Mai stiu ca le este f. frica de procese si mai ales de presa , ei acum incearca sa spele imaginea publica dupa marirea nejustificata a pretului m3 si multe spagi la primaria generala . Deci cu procese si mediatizare se poate   rezolva .


Concluzia?
Golanilor doar de presa le e frica, atat.
Asta e singura solutie in Romania

In Romania nu rezolvi nimic cu vorba buna, cu bun simt, pentru ca esti luat de prost

#51
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002
Deci in final sa intelegem ca de fapt dezinfectatii nu erau solutii diluate, dar atunci, bacteriile alea cum dracu s-au dezvoltat in numar exploziv, si practic orice spital este focar de infectie cu bacterii periculoase?

#52
Astute

Astute

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,023
  • Înscris: 17.08.2016
„Hexi ăștia nu or fi diluat toată producția, ci mai cu prudență, din loc în loc”, scrie Alina Mungiu-Pippidi.

Este răspunsul său după ce comentatorii de pe romaniacurata.ro îi spuseseră că „Diluarea în sine e o crimă”.

Oamenii  reacționează divers, ca de fiecare dată, la un articol unde există raționamente de tipul „Dacă 2000 de săli de operație din România ar folosi un produs fără capacitate de dezinfecție”, ar-rezulta-o-rată-a-mortalității-pe-care-noi-nu-o-avem.

Articolul scris de Alina Mungiu-Pippidi se intitulează „Cum putem afla adevărul în cazul Hexi Pharma?”.

Să încercăm cu fapte, cu probe.

Cu evidențe.

TREI DOCUMENTE, DIN TREI ANI

Publicăm astăzi o serie de documente.

Există, în posesia Gazetei Sporturilor, trei acte oficiale despre concentrația Suprasept, de pe parcursul a trei ani diferiți.

Întâi să vedem cine este domnul Suprasept.

PRODUSUL DE VÂRF AL HEXI PHARMA

Suprasept, rebotezat Hexio-Sept, este cel mai performant biocid al Hexi. El se folosește în sălile de operație, cele 2.000 despre care vorbește Alina Mungiu-Pippidi.

În ultimii 10 ani, 160 de autorități publice, marea majoritate spitale, au cumpărat Suprasept de la Hexi Pharma. Cifra e conformă datelor din SEAP furnizate ziarului de X-SPEND Consulting, o companie axată pe analiza licitațiilor publice.

1.200 de contracte
de Suprasept a încheiat Hexi Pharma din 2007 și până azi

FOLOSIT ÎN SĂLI DE OPERAȚII ȘI ÎN SECȚIILE ATI

Potrivit aprobării Comisiei Naționale de Biocide și a indicațiilor date către spitale, care se regăsesc și pe etichetă, Suprasept este folosit pentru „dezinfecția înaltă” a „instrumentarului și echipamentelor medicale prin imersie”.

De asemenea, el se folosește pentru „suprafețe și pavimente de orice tip din blocurile operatorii, secții de arși, secțiii de boli contagioase, săli de tratament, grupuri sanitare etc”.

Suprasept este un produs de „dezinfecție înaltă” ceea ce înseamnă că, în materie de dezinfecție chimică, categorie mai puternică decât cea în care se încadrează el nu există!

ALICE ȘI AMELIA

Desigur, spitalele practică și alte tipuri de sterilizare, folosite în mod curent pentru instrumentar, care se adaugă dezinfecției: sterilizarea la cald, de pildă.
Unele spitale o aplică, altele nu.

În cazul celor două femei de la CF 2, Alice Preda și Amelia Antoniu, care au fost operate în aprilie 2010, imediat s-au infectat cu bacterii agresive, au pierdut sarcinile, au intrat în comă și au fost salvate in extremis în alt spital, nu s-a făcut decât sterilizare chimică a instrumentarului chirurgical.

CUM AU MIȘCAT DEZVĂLUIRILE PRESEI LUCRURILE DIN SPITALE

Raportul oficial al INML, pus la dispoziția procurorilor care anchetează cazul din 2010, arată că dezinfectantul folosit pentru instrumentarul din sala de operații a fost atât de ineficient încât inspectorii sanitari au descoperit pioceanic în cuva unde se turna biocidul!

Procurorii n-au determinat ce marcă de biocid a fost folosit la CF2.

După ce cazul Hexi a devenit public, tot mai multe spitale apelează la completarea dezinfecției chimice cu cea la cald.

CARE ERAU CONCENTRAȚIILE LEGALE?

Revenim.

Dacă vă era dor de Suprasept, v-ați reamintit cine e. Ați văzut și cum arăta contextul în care el a fost folosit.

Mergem mai departe.

Care era concentrația legală a dezinfectantului Suprasept?

Conform aprobării din momentul intrării pe piață și conform etichetei, Suprasept are două componente principale: Glutaraldehida în proporție de 12% și Clorula de didecilmetil amoniu în concentrație de 7%.

Să vedem care era concentrația reală din trei ani diferiți.

Că poate „Hexi ăștia nu or fi diluat toată producția, ci mai cu prudență, din loc în loc”.

MARTIE 2016: 1,23%

Cele mai noi probe sunt din lotul produs în martie 2016. Cu nici o lună înainte de începutul dezvăluirilor Gazetei, fabrica Hexi a produs bidonul din lotul 02720316.

După publicarea investigației, bidonul a fost ridicat de către reprezentanții DSP și de către Poliție.

În afara sigiliului de fabricație a fost aplicat și un sigiliu al poliției. Biocidul a fost dus la Icechim.

Rezultatul?

Glutaraldehida are 1,23% concentrație.

Clorura de didecilmetil amoniu are 5,23%



http://www.tolo.ro/2...i-in-toti-anii/

In mentalulromanesc e impamantanita ideea ca toata lumea fura. Si ce daca dilua ala dezinfectantii, toata lumea fura, se descurca si ei cum pot sa faca un ban.

Iar cine are curajul sa se ridice sa spuna ca nu e corect, este marginalizat si considerat turnator.

#53
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,041
  • Înscris: 31.07.2007

Quote

Raportul oficial al INML, pus la dispoziția procurorilor care anchetează cazul din 2010, arată că dezinfectantul folosit pentru instrumentarul din sala de operații a fost atât de ineficient încât inspectorii sanitari au descoperit pioceanic în cuva unde se turna biocidul!

Quote

Suprasept are două componente principale: Glutaraldehida în proporție de 12% și Clorula de didecilmetil amoniu în concentrație de 7%.
...
Biocidul a fost dus la Icechim...Glutaraldehida are 1,23% concentrație.Clorura de didecilmetil amoniu are 5,23%

Q.E.D.

#54
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,896
  • Înscris: 21.04.2011
Da, sunt de acord ca "dezinfectantii sunt diluati" e din categoria "mancarea are chimicale"
Dar de aici pana la a duce ce a scris Tolontan pe subiect in derizoriu... Inca nu am vazut vreo dovada ca ar fi mintit. De fapt, inca nu am vazut pe cineva sa zica ca a mintit altfel decat la modul general. Nu am vazut negata vreo afirmatie concreta facuta pe acest subiect. Din contra.

Edited by catalina1, 27 August 2016 - 09:51.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate