Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Dieselul pe cale de disparitie in curand?

* * * - - 32 votes
  • Please log in to reply
31992 replies to this topic

#30781
M0su

M0su

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 20.11.2022

 Pitot, on 24 decembrie 2022 - 19:12, said:

Profesore kolfl…, prin superioritatea asta pe care ți-o arogi nu capeți mai multă credibilitate, ci doar te descalifici ca om… dacă ai fi cumva…Revenind la subiect vremea foarte rece este specifică acelei zone și are ciclicitate de decenii, in altevzone chiar de secole. Însă unii decupează din cicluri niște intervale scurte mai calde și în baza lor construiesc povești pentru proști cu încălzirea globală. Alți prosti se erijează ulterior în răspândaci.
In anii 2000 in Romania am avut 3-4 ierni consecutive cu temperaturi de de minus 20-24 de grade.
Daca azi am avea astfel de temperaturi sunt curios ce ar zice climatistii, ca e datorita poluarii sau nu ? Dar temperaturile de acum cu minime de minus 10 grade cum sunt , tot efectul emisiilor ?
Sunt confuz, cand e incalzire globala !!!??
Pe de alta parte care este nivelul de poluare al Europei ca procent din nivelul global de poluare !!??
Suntem singurii limbrici care se dau cu curu de pmant sa salveze planeta pe care restul de 80% de homosapiens se mictioneaza cu bolta.
Deci da, o sa salvam planeta 🤣🤣🤣🤣
Limbricu romanesc a fost ridicat la rang mondial prin europenizarr !

#30782
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 Pitot, on 24 decembrie 2022 - 23:21, said:

Kofl…, bați câmpii rău de tot! Era vorba despre prognoza prețurilor motorinei
Nu eu bat campii.
Tu ai luat citat dintr-o postare in care se vorbea despre clima si meteorologie si ai dat un raspuns cu ... motorina.

 axxel4you, on 25 decembrie 2022 - 09:15, said:

Argumente ai despre cum functiona planeta cu concentratie de 4 ori mai mare de co2, cum de erau plante si animale si totul mergea perfect ?
Mergea asa cum mergea, dar lipseau 8 miliarde de oameni.
Si daca se va ajunge iarasi la acel nivel de CO2, o sa se intample acelasi lucru, o sa lipseasca 8 miliarde de oameni.

 M0su, on 25 decembrie 2022 - 09:34, said:

Sunt confuz, cand e incalzire globala !!!??
Vezi graficul din atasament, poate te lamureste.
In rest, faci acelasi amestec intre clima (fenomene globale pe durata mare de timp) vs. prognoza meteo (fenomene locale si de foarte scurta durata).

Attached Files


Edited by kolfleading, 25 December 2022 - 09:54.


#30783
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,983
  • Înscris: 06.04.2007

 M0su, on 25 decembrie 2022 - 09:34, said:

In anii 2000 in Romania am avut 3-4 ierni consecutive cu temperaturi de de minus 20-24 de grade.
Daca azi am avea astfel de temperaturi sunt curios ce ar zice climatistii, ca e datorita poluarii sau nu ? Dar temperaturile de acum cu minime de minus 10 grade cum sunt , tot efectul emisiilor ?
Sunt confuz, cand e incalzire globala !!!??
...................
..................
Am avut...nu mai avem -20 in mod "normal" cum era acum 20-30 ani.
-10gr pt doua nopti e caca pisi. Cand eram copil iarna erau in mod constant noaptea -12...-18 gr C si ziua -7...-10 grC .

La 100 m de casa am un parau care pana acum vreo 20+ de ani ingheta de pe la mijl lui noiembrie si se dezgheta undeva in februarie, in copilarie jucam hochei, patinoar, alea alea.
Nu l-am mai vazut nici macar cu pojghita in ultimii 20 de ani... deci despre ce vorbim ?

Ca pe altii de pe glob ii doare la basca de schimbarile climatice aia e, nepasare generala pt urmatoarele generatii, dupa mine potopul...

Acum cauza...cu masini, poluare gaze, dizal, tractoare etc...ne mintim ca este ciclul normal al climei, noi prin actiunile noastre am avut o amprenta neinsemnata in ultimele decade...desi sunt atatea date care arata clar ca suntem parte importanta din incalzirea globala.

#30784
Pitot

Pitot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,143
  • Înscris: 25.07.2010

 kolfleading, on 25 decembrie 2022 - 09:52, said:


Nu eu bat campii.
Tu ai luat citat dintr-o postare in care se vorbea despre clima si meteorologie si ai dat un raspuns cu ... motorina.

Vezi că erau două idei distincte cea cu clima și cea cu motorina, idei pe care le-ai amestecat de le-a luat dracul în stilul tău manipulator! Deci DA, BAȚI CÂMPII!

#30785
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Nu eu le-am amestecat, tu le-ai amestecat.
Dovada in atasament.

Attached Files



#30786
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 M0su, on 25 decembrie 2022 - 09:34, said:

Pe de alta parte care este nivelul de poluare al Europei ca procent din nivelul global de poluare !!??
Suntem singurii limbrici care se dau cu curu de pmant sa salveze planeta pe care restul de 80% de homosapiens se mictioneaza cu bolta.
Nu este adevarat. Uite doar un mic exemplu:
https://cleantechnic...-ningxia-china/

#30787
kato1

kato1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 05.07.2007
Craciun fericit! Sa va aduca mosul bucurii la toti si zapada afara! (daca se poate nu ca in sua) :) Nu mai fiti asa incrancenati, ca nu castigati nimic. :)

#30788
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 oaspetele, on 25 decembrie 2022 - 08:07, said:

totusi el e sef la Toyota. firma producatoare de atovehicule nr 1 din lume, daca nu ma insel.
Argumente serioase nu are. Vezi mai sus.
Ce face el este o tehnica cunoscuta de a discredita concurenta. Se numeste FUD.
Aici gasiti explicatii si exemple in lb. engleza: https://en.wikipedia...inty,_and_doubt
Pentru cine nu stie sa citeasca in lb. engleza, pun si varianta in romana, dar mai slab documentata:  https://ro.wikipedia.org/wiki/FUD

#30789
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,174
  • Înscris: 05.09.2007
consum urban de 3.0 tdi V6 la masina de 2 tone. am mediu  all-time 7 si ceva cu SS activat iar la drum lung ia 6-7. dupa mult timp fac si eu din nou >1000 km cu un rezervor full.

Attached File  20221224_153700.jpg   191.22K   40 downloads

#30790
Desertor

Desertor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,045
  • Înscris: 21.04.2016
Eu as renunta maine la combustibil fosil daca as avea alternativa mai buna…

#30791
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006

 Pitot, on 26 decembrie 2022 - 11:08, said:

Doar atât poți? Apreciez modul insistent în care încerci să îți discreditezi interlocutorul pentru a părea că ai dreptate! Din păcate fundația o construiești mereu din kkt! De aceea eu nu voi mai pierde timpul să îți dau vreo replică ție sau vrăjitoruluidinorz cu carbonul lui cu tot! Și el folosește același stil cu construcții pe fundație moale și cu tentative urâte de a își discredita interlocutorul, dar ideile pe care le exprimați amândoi sunt contrazise de materiile pe care ar fi trebuit să le învățați în școala generală. Degeaba vă arogați studii imaginare dacă balivernele pe care le scrieți vă contrazic flagrant așa zisele pretenții de studii!

Hai succesuri!

Iar incepi?

#30792
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Propunerea mea este sa discutati civilizat.

#30793
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,777
  • Înscris: 21.06.2016
Discursul unora d eaici semana foarte bine cu al alora cu pamintul plat.Efectul de sera ar CO2 se cunoaste de aproape 200 de ani e un experiment simplu, asta apropo de scoala generala.

#30794
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,174
  • Înscris: 05.09.2007
CO2 doar dieselul scoate pe esapament ?  vad ca toti ecologistii s-au adunat pe topicul asta...

#30795
M0su

M0su

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 20.11.2022
Vacile au o cota parte de 14,5% din emisiile de carbon iar tot ceea ce inseamna transport 24%.
Asa ca….

Edited by M0su, 27 December 2022 - 10:37.


#30796
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 csi1, on 27 decembrie 2022 - 08:34, said:

CO2 doar dieselul scoate pe esapament ?
Dieselul scoate 2.6 Kg CO2 la fiecare 1 litru de motorina arsa.
Benzina scoate 2.3 Kg CO2 la fiecare 1 litru de benzina arsa.
Vanzarile de autoturisme noi cu motor diesel sunt in scadere, asadar cel putin la aceasta categorie dieselul este pe cale de disparitie.

 M0su, on 27 decembrie 2022 - 10:36, said:

Vacile
Vacile se discuta pe aria zootehnica a forumului. Aici suntem pe aria Auto si discutam despre masini.
https://forum.softpe...ina-veterinara/

#30797
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,174
  • Înscris: 05.09.2007

 kolfleading, on 27 decembrie 2022 - 11:06, said:

Dieselul scoate 2.6 Kg CO2 la fiecare 1 litru de motorina arsa.
Benzina scoate 2.3 Kg CO2 la fiecare 1 litru de benzina arsa.
Vanzarile de autoturisme noi cu motor diesel sunt in scadere, asadar cel putin la aceasta categorie dieselul este pe cale de disparitie.

Perfect , per total un autoturism pe benzina scoate mai mult CO2 pe teava avand in vedere ca in medie consuma mai mult decat un diesel.

#30798
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,983
  • Înscris: 06.04.2007

 kolfleading, on 27 decembrie 2022 - 11:06, said:

Dieselul scoate 2.6 Kg CO2 la fiecare 1 litru de motorina arsa.
Benzina scoate 2.3 Kg CO2 la fiecare 1 litru de benzina arsa.
...................................
Poa' sa scoata CO2 si dublu la litru atata timp cat pe distanta parcursa are emisii CO2 mai mici decat benzinarul.
Dieselul la CO2 sta mai bine/km decat benzinarul. Ca asa se masoara, la km nu la litru..

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate