Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Dieselul pe cale de disparitie in curand?

* * * - - 32 votes
  • Please log in to reply
31992 replies to this topic

#30745
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

 ro_explorer, on 14 decembrie 2022 - 13:20, said:

Putin off-topic:


Esti mai ecologist cu brad natural ;) ... caci brazii naturali vin din pepiniere unde crescutul brazilor se face prin captura de CO2 din atmosfera.
Brazii artificiali presupun plastic and shit ...
Tot off: Depinde, eu prefer din comoditate sincer, nu că aș fi mare ecologist. Mi se pare efort inutil, iau bradul, îl folosesc 2-3 săptămâni, apoi îl replantez sau arunc. Plus mizeria, acele care cad etc. Acum vreo 2-3 ani, am făcut experiment cu brad natural, dar ceva mai mic, never again, la orice atingere a lui, cădeau zeci de ace.

Edited by Vlad_22, 14 December 2022 - 14:14.


#30746
axxel4you

axxel4you

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 949
  • Înscris: 10.01.2009

 adrian_r5, on 14 decembrie 2022 - 09:40, said:


Si asta e "de bine" sau "de rau" ?
   Eu zic ca e de rau ca mini din 2005 diesel are motor de 1.4 litri Toyota si cutie in 6 trepte Getrag. E genul de masina care arata si bine, tine si cu casa si nici nu-si pierde valoarea.

 ro_explorer, on 14 decembrie 2022 - 13:20, said:

Putin off-topic:


Esti mai ecologist cu brad natural ;) ... caci brazii naturali vin din pepiniere unde crescutul brazilor se face prin captura de CO2 din atmosfera.
Brazii artificiali presupun plastic and shit ...
   Cea mai mare prostie pe care am putut sa o aud vreodata, fa un calcul cat carbon se produce doar ca an de an sa-ti cumperi tu brad crescut cu carbon, ai plantare, ai taiere, ai transport, etc. Oameni aia care interactioneaza cu bradul pana creste sa-l cumperi cum ajung la munca, cu masina, cu mijloacele de transport sau pe jos ?
   Singura optiune in care cresterea bradului ala nu implica productie de carbon este ca tot ce inseamna interactiune cu bradul sa fie efectuata de roboti alimentati cu electricitate din surse regenerabile.

 ro_explorer, on 14 decembrie 2022 - 13:53, said:

Nu ne mai trebuie extra - avem in exces ...
  Alta prostie, daca era in excess aveai plante si animale imense, cum erau pe vremea dinozaurilor. Daca scadem cantitatea de dioxid de carbon o sa avem plante tot mai putine si mai mici.

#30747
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

 axxel4you, on 14 decembrie 2022 - 17:40, said:

Oameni aia care interactioneaza cu bradul pana creste sa-l cumperi cum ajung la munca, cu masina, cu mijloacele de transport sau pe jos ?
Cine interactioneaza cum? Ai fost vreodata in viata ta intr-o pepiniera de brazi ?

 axxel4you, on 14 decembrie 2022 - 17:40, said:

Alta prostie, daca era in excess aveai plante si animale imense, cum erau pe vremea dinozaurilor. Daca scadem cantitatea de dioxid de carbon o sa avem plante tot mai putine si mai mici.
Asta da, intr-adevar, este o prostie - mare. Sa fii CO2 denier - super. Si climate change e natural. Si pamantul e plat. Stiu , stiu ...

#30748
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 axxel4you, on 14 decembrie 2022 - 17:40, said:

Alta prostie, daca era in excess aveai plante si animale imense, cum erau pe vremea dinozaurilor. Daca scadem cantitatea de dioxid de carbon o sa avem plante tot mai putine si mai mici.
Problema este ca OMUL nu prea traieste confortabil in mediul acela cu mult CO2.

DACA vrem sa fie confortabil si pentru om, ar trebui sa ne oprim cam pe la 500 ppm CO2. Daca depasim, o sa apara "plante si animale imense", dar omul o sa intampine mari dificultati sa traiasca pe Pamant.

#30749
axxel4you

axxel4you

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 949
  • Înscris: 10.01.2009

 kolfleading, on 14 decembrie 2022 - 18:56, said:

Problema este ca OMUL nu prea traieste confortabil in mediul acela cu mult CO2.

DACA vrem sa fie confortabil si pentru om, ar trebui sa ne oprim cam pe la 500 ppm CO2. Daca depasim, o sa apara "plante si animale imense", dar omul o sa intampine mari dificultati sa traiasca pe Pamant.
      Cum explici asta atata timp cat omul este animal omnivor.   https://ro.wikipedia.org/wiki/Omnivor

 ro_explorer, on 14 decembrie 2022 - 18:39, said:

Asta da, intr-adevar, este o prostie - mare. Sa fii CO2 denier - super. Si climate change e natural. Si pamantul e plat. Stiu , stiu ...
      Tu cum explici dimensiunea plantelor si a animalelor din perioada Triassic, Jurassic and Cretaceous ?

https://www.sciencef...nosaurs-so-big/

https://www.sciencew...urs-get-so-big/

https://www.thoughtc...-so-big-1092128

#30750
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Hai sa nu o dam in ridicol te rog. Ai aria de "stiinta alternativa" unde sa te desfasori in voie.

#30751
axxel4you

axxel4you

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 949
  • Înscris: 10.01.2009

 ro_explorer, on 14 decembrie 2022 - 21:15, said:

Hai sa nu o dam in ridicol te rog. Ai aria de "stiinta alternativa" unde sa te desfasori in voie.
   Ai dreptate, cum nu avem raspuns bagam faza cu "o dam in ridicol"  intre timp e naspa dioxidul de carbon ca asa ni se spune.

#30752
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Tu poti crede ce vrei. Unii cred si in zei si dumnezei, asta nu inseamna nimic.

Lumea nu functioneaza pe credinte ci pe fapte si stiinta.

#30753
Elenistic

Elenistic

    Distrug pesedisti pe banda rulanta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,803
  • Înscris: 19.06.2017
Da, am vazut in pandemie cat de bine functioneaza lumea pe fapte si stiinta...

#30754
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 axxel4you, on 14 decembrie 2022 - 20:27, said:

Cum explici asta atata timp cat omul este animal omnivor.   https://ro.wikipedia.org/wiki/Omnivor
Faptul ca este omnivor n-are absolut nici o legatura cu subiectul.
Daca omul ar fi o planta ar avea mai mari sanse sa se simta bine odata cu cresterea CO2 din atmosfera. Dar din pacate schimbarile climatice vor transforma suprafete mari in zone ne-locuibile pentru om.

#30755
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

 Elenistic, on 15 decembrie 2022 - 00:42, said:

Da, am vazut in pandemie cat de bine functioneaza lumea pe fapte si stiinta...
Faptul ca sunt mulți microcefali nu schimba cu nimic lucrurile.

#30756
axxel4you

axxel4you

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 949
  • Înscris: 10.01.2009

 kolfleading, on 15 decembrie 2022 - 07:51, said:


Faptul ca este omnivor n-are absolut nici o legatura cu subiectul.
Daca omul ar fi o planta ar avea mai mari sanse sa se simta bine odata cu cresterea CO2 din atmosfera. Dar din pacate schimbarile climatice vor transforma suprafete mari in zone ne-locuibile pentru om.
  Zi exact, cum vor fi suprafetele alea mari nelocuibile pentru oameni.

#30757
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,164
  • Înscris: 13.11.2017

 Elenistic, on 14 decembrie 2022 - 10:19, said:



Pai eu chiar vreau sa vad cand o sa progresezi tu cumparand o masina electrica. Deoarece mare iecologist te dai, dar umbli tot cu termice...

Nu trebuie să cumperi ceva ca să progresezi. La minte. Jalnic ce înțelegi tu din ceea ce ți se spune. Faci o mulțime de cumpărături și tot degeaba, nu-i așa ?

#30758
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 axxel4you, on 15 decembrie 2022 - 11:46, said:

  Zi exact, cum vor fi suprafetele alea mari nelocuibile pentru oameni.
Vor fi verzi si infloritoare:

https://climate.nasa.gov/effects/
https://www.un.org/e...-climate-change
https://www.noaa.gov...-change-impacts

#30759
M0su

M0su

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 20.11.2022
Ce m-am prapadit 🤣🤣🤣🤣
Pai americanii cum stau cu respectarea tratatelor de la Kyoto sau Paris ??
🤣🤣🤣🤣
Mda lupu, lupu…

#30760
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,534
  • Înscris: 30.10.2003

 Vlad_22, on 14 decembrie 2022 - 14:13, said:

Tot off: Depinde, eu prefer din comoditate sincer, nu că aș fi mare ecologist. Mi se pare efort inutil, iau bradul, îl folosesc 2-3 săptămâni, apoi îl replantez sau arunc. Plus mizeria, acele care cad etc. Acum vreo 2-3 ani, am făcut experiment cu brad natural, dar ceva mai mic, never again, la orice atingere a lui, cădeau zeci de ace.
Dar, pentru a preveni căderea masivă a acelor de brad, asigură-te că pomul este mereu foarte bine hidratat, că stă departe de căldură și curenți.
- Suportul bradului ar trebui să aibă întotdeauna apă în el.

Ai pus apa?

 ro_explorer, on 14 decembrie 2022 - 13:20, said:

Esti mai ecologist cu brad natural Posted Image ... caci brazii naturali vin din pepiniere unde crescutul brazilor se face prin captura de CO2 din atmosfera.
Brazii artificiali presupun plastic and shit ...
Nu brazii de plastic sunt problema. Daca iei unul si-l folosesti 20 de ani, te-ai scos. Daca se si recicleaza si mai bine. Inainte sa fim ecologisti la brazi, trebuie sa fim ecologisti la PET-uri.

 kolfleading, on 15 decembrie 2022 - 07:51, said:

Faptul ca este omnivor n-are absolut nici o legatura cu subiectul.
Daca omul ar fi o planta ar avea mai mari sanse sa se simta bine odata cu cresterea CO2 din atmosfera. Dar din pacate schimbarile climatice vor transforma suprafete mari in zone ne-locuibile pentru om.
Avem cunostintele necesare sa transformam zonele nelocuibile in zone locuibile. Bani sunt, tehnologie la fel, vointa politica sa fie.

#30761
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,714
  • Înscris: 21.06.2016
Ai un singur exemplu?

#30762
axxel4you

axxel4you

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 949
  • Înscris: 10.01.2009

 vrajitoruldinoz, on 16 decembrie 2022 - 17:38, said:

Ai un singur exemplu?
  https://en.wikipedia...tificial_island

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate