Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2
 ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București
 BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta
 Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s
 

Ce s-ar intampla daca nu ar mai iesi cetatenii la vot?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
103 replies to this topic

#19
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 redbotos, on 24 august 2016 - 22:18, said:

prezenta la vot sub 30 % e panica pt ei , asa o sa vada ca lumea nu mai are incredere in ei.


Total gresit. Prezenta la vot sub 30% le confera toate drepturile. Pot face ce vor, inclusiv sa fure. Nu se pot simti amenintati ca nu respecta promisiunile electorale.. Este perfect.

#20
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
eu nu inteleg prostia unora , gen, " ai sa mergem la vot sa nu voteze altii aiurea".
ce sa votezi omule, ce?
nu vezi ca toti sunt curve?
nu toti or fura?
pai daca tot ne plangem de administratia asta , de ce sa o mai votez?
votezi acelasi lup da cu alta culoare la par.
si tu oaie ce esti si care ai scapat de coltii lor , pui copita pe foaie si inca apasat.
daca esti destept stai acasa ca prostimea tot o sa se duca la vot , instinctiv .

Edited by redbotos, 24 August 2016 - 22:28.


#21
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
" Daca votul tau ar conta ar fi interzis "

Nu mai mergeti la vot .    " Nu va mai vrem , pe nici unul "   asta ar da serios de gandit .

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/QJegm53CGyc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by unucelalalt, 24 August 2016 - 22:31.


#22
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Singurul lucru care ii incurca este aplicarea in practica a lozincii " Nu pot ei fura , cat putem noi vota".

#23
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012

 pink_flamingo, on 24 august 2016 - 21:51, said:

solutia nu e sa nu se duca nimeni la vot, ci sa se duca toti la vot.

si sa nu voteze, ca nu au cu cine

Edited by cristirg, 24 August 2016 - 22:32.


#24
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,422
  • Înscris: 06.11.2014
Iar sa stam acasa? Sa-i lasam iar pe bosorogi sa voteze cu PSD-ul?

#25
adcamo

adcamo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,022
  • Înscris: 12.02.2009
Iar chestia asta cu boicotarea votului....
Ma @initiator,exista votanti de partid care nu boicotează,asa ca daca stai acasă,lor le faci un bine,nu un rau.
Crezi ca se reduce nr de parlamentari daca prezenta la vot e de 20% ? Sau s ar simti vinovati ?

#26
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,806
  • Înscris: 01.10.2004

 bulan60, on 24 august 2016 - 21:53, said:

Omule politicienii cu ajutorul bugetarilor si cu voturile lor si ale pensionarilor fac ca voturile noastre ale celorlati sa numai conteze.
Fa tu socoteala!
cati bugetari avem ?
cati pensionari avem?
cati mai suntem noi ceilalti?
E vorba doar de artimetica ca sa zic asa.

Da' ce, bugetarii fata de ceilalti sunt prin definitie tampiti? Adica profesorii, medicii, militarii si politistii sau alti bugetari nu au creier personal, trebuie sa intrebe ce zice Dragnea? De unde ideia asta? Da, sunt bugetar si am votat de fiecare data impotriva FDSN/FSN/PSDR/PSD si nu m-a intrebat nimeni cu cine am votat. Prima oara am votat cu Ratiu la prezidentiale.

Apropo, care este cvorumul pentru validare alegeri parlamentare 2016 privind alegerea Senatului şi a Camerei Deputaţilor? Ca din citirea (pe diagonala) a Legii nr. 208/2015 nu am gasit ceva procent. http://lege5.ro/Grat...rale-permanente

Edited by claudiu1, 24 August 2016 - 23:18.


#27
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 claudiu1, on 24 august 2016 - 23:17, said:

Da' ce, bugetarii fata de ceilalti sunt prin definitie tampiti? Adica profesorii, medicii, militarii si politistii sau alti bugetari nu au creier personal, trebuie sa intrebe ce zice Dragnea? De unde ideia asta? Da, sunt bugetar si am votat de fiecare data impotriva FDSN/FSN/PSDR/PSD si nu m-a intrebat nimeni cu cine am votat. Prima oara am votat cu Ratiu la prezidentiale.

Apropo, care este cvorumul pentru validare alegeri parlamentare 2016 privind alegerea Senatului şi a Camerei Deputaţilor? Ca din citirea (pe diagonala) a Legii nr. 208/2015 nu am gasit ceva procent. http://lege5.ro/Grat...rale-permanente
Stii si tu ca nu sunt prea multi ca tine.

#28
Karogs

Karogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 22.06.2006
Oricum in ultimii ani aleg altii pentru noi...ca in bancul cu Putin dupa alegeri - "vine un consilier dupa alegeri si ii spune lui Putin: domnul Putin, am doua vesti, una buna si una rea, cu care sa incep? -Incepe cu aia rea -Nu v-a votat nimeni - Si vestea buna? -Ati castigat alegerile"

#29
stuiberv

stuiberv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 10.08.2006

 redbotos, on 24 august 2016 - 21:49, said:

adica, daca nu s-ar mai vota ce s-ar intampla cu clasa politica , ce sistem va venii la conducere , care este procentajul de votare etc.
pe langa altele , tare vreau sa fie panica in astia care tot fura , oare cu ce s-ar ocupa actualii politicieni care se tin de functii ca si capusele?
eu unul va spun franc, nu ma mai duc la vot niciodata.
vreau panica aia in ei .
toata lumea ii uraste ,  dar toata lumea ii alege.
de ce?


Iti spun eu ce se intampla daca "nu se duce" lumea la vot: exact ce se intampla acum.
Se duc la vot doar cativa si atunci ies cei votati de acei care se duc.
Si cum sunt votati in continuare inseamna ca ce se intampla acum e vointa votantilor.
Ba chiar as merge mai departe: ce se intampla acum e vointa majoritatii.
Simplu - cei care nu se duc la vot fac jocul politicienilor.

#30
csoka2002ro

csoka2002ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 19.04.2010

 lotharragnar, on 24 august 2016 - 22:06, said:

Asta in 2012.....



Dar acum , de cand Kovesi e la putere si se vrea stat de drept pentru ca  americanii ne-au bagat scut antiracheta si se folosesc tablete pentru inregistrarea fiecarui alegator intrat in urna, nu cred ca Dragnea va mai putea sa "summonteze"  legiuni de morti

Ma cam indoiesc ca specimene ca Dragnea sau Ponta vor mai apuca sa-si anunte candidatura  la parlamentare pentru ca nu vor mai fi prea mult timp  in stare de libertate.

Va veni o alta generatie  de prospaturi de la  Tineretul PSD   in parlament.

Si ce acesti tiner vor fii mai breji !!!,sau ce este cu ei ? eu zic ca sunt mai rafinati de 100 x ca batranii si stiu sa tina cu dintii de putere !!!

#31
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Ca mergi sau nu mergi la vot e identic cu ies la putere psd sau pdl sau ce-o mai fi ca habar nu am ce partide mai sunt la " moda " . Deci te duci sa alegi un rahat cu oricine ai vota si atunci de ce sa pierzi 1/2 ora din viata ? Ca sa-ti multumesti mai tarziu ca ai fost un bou ... parerea mea . Nu merg la vot nici sa se pogoare Sf Isus si sa-mi ceara asta expres ...

#32
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,984
  • Înscris: 20.10.2015

 redbotos, on 24 august 2016 - 22:21, said:

prezenta la vot sub 30 % e panica pt ei , asa o sa vada ca lumea nu mai are incredere in ei.

Am o veste proasta pentru tine.
Da proasta rau de tot..
Nu-i intereseaza parerea ta despre ei.

Sa-ti fac o analogie pentru ca stiu ca nu intelegi
Mergi cu tramvaiul
Inainte sa se inchida usa, unul de jos iti spune: "esti prost"
Ce faci? Te sinucizi?
Pur si simplu nu te intereseaza
Pe ei ii intereseaza numai sa fie realesi si le convine de minune sa nu mearga lumea la vot.

 redbotos, on 24 august 2016 - 22:27, said:

eu nu inteleg prostia unora , gen, " ai sa mergem la vot sa nu voteze altii aiurea".
ce sa votezi omule, ce?
nu vezi ca toti sunt curve?
nu toti or fura?

Iti alegi ALTII
Iti alegi independenti si votezi p-aia
Asta ii doare intr-adevar.
Ai vazut la primaria Bucurestiului?
Si asta in conditia in care majoritatea tinerilor au stat in casa fara bun simt.
Daca votau tinerii acum primaria nu se afla la PSD

#33
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,078
  • Înscris: 07.11.2006

 pink_flamingo, on 24 august 2016 - 21:51, said:

solutia nu e sa nu se duca nimeni la vot, ci sa se duca toti la vot.

Exact.
Si atunci statistica nu ar arata ca prezenta la vot a fost de 34,27% la nivel national si au castigat hotii,parventii,penalii si recidivistii,ci ar fi 100% prezenta la nivel national si au castigat tot aia mentionati.
Problema nu este prezenta la vot.Problema mare este calitatea cantidatului.
Cand ai de ales intre Vadim si Iliescu,de exemplu,poate sa fie si 1000% prezenta la urne,ca tot un rahat votezi.

#34
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,151
  • Înscris: 04.02.2011

 pink_flamingo, on 24 august 2016 - 21:51, said:

solutia nu e sa nu se duca nimeni la vot, ci sa se duca toti la vot.

Așa da, să aibe legitimitate maximă hoții și borfașii :coolspeak:

#35
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,432
  • Înscris: 31.08.2006

 benis, on 25 august 2016 - 09:36, said:

Așa da, să aibe legitimitate maximă hoții și borfașii Posted Image

   Corect. Din pacate, solutia perfecta pentru ca in urma alegerilor sa nu mai avem pramatiile care ne rad in nas de 26 de ani, nu exista. O solutie la ora actuala de nepus in practica, este un soi de greva a alegatorilor, dar cum romanii niciodata nu au fost solidari pana la unul cand a fost vorba de viitorul lor, in mod sigur nici la alegeri nu vor fi solidari, si atunci vor hotari cei care vor merge la vot sperand evident in zadar, ca de data asta chiar vor schimba ceva prin votul lor. Bineinteles ca totul nu este decat o mare iluzie si nimic nu se va schimba, partidele fiind in fapt niste gasti de ordinari care isi dau mana fie ca sunt sanchi de dreapta sau de stanga, pentru a-si atinge propriile interese. Ii doare pe politicieni undeva de popor, dar din pacate, votantii sunt infiorator de naivi ,crezand in basme cu Harap Alb si Scufita Rosie. Sa votezi de 26 de ani aceeiasi nenorociti care isi bat joc de romani la modul grosolan, e o "performanta" cu care se poate mandri votantul care si-a facut datoria fata de tara si ii trimite la imbogatire pe nenorociti din patru in patru ani. Halal performanta...!

#36
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

 redbotos, on 24 august 2016 - 21:49, said:

adica, daca nu s-ar mai vota ce s-ar intampla cu clasa politica , ce sistem va venii la conducere , care este procentajul de votare etc.
pe langa altele , tare vreau sa fie panica in astia care tot fura , oare cu ce s-ar ocupa actualii politicieni care se tin de functii ca si capusele?
eu unul va spun franc, nu ma mai duc la vot niciodata.
vreau panica aia in ei .
toata lumea ii uraste ,  dar toata lumea ii alege.
de ce?

daca nu se mai duc la vot nu se intampla nimic.
pur si simplu o gasca de oameni o sa se erijeze in salvatorii natiunii si o sa faca ce vor ei sub pretextul ca salveaza natiunea.


solutia corecta este aia pe care am zis-o eu pe alt topic: o mai mare implicare a cetatenilor in politica, dincolo de votul formal pe care il dau din 4 in 4 ani. nu ma refer la proteste de strada ci din contra, la cautarea de proiecte constructive impreuna cu parlamentarii din circumscriptia electorala din care fac parte.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate