Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

RCS & RDS Teste 500 & 1000 mbps: KAON AR4010

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
1912 replies to this topic

#1225
lk1

lk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,437
  • Înscris: 31.07.2006
Am gasit pe net un TL-WR841N la 30 de lei si am vazut ca are functi WDS... oare va functiona cu routerul KAON? Nu ma prea pricep la astfel de chestii.
TL-WR841N vreau sa il pun afara unde acoperirea e mai "proasta" doar la unele telefoane. Ar fi o distanta de 30 m.

Ideea este ca as spera sa pot degreva Tx Rate-urile de la Kaon!

Eventual un Range Extender ar functiona sigur?
Ce mai pot sa fac, doar sa cer un TP-Link WDR300 sau care e modelul vechi, ca parca e configurabil si stabil!

Edited by lk1, 02 August 2017 - 19:48.


#1226
Alzy

Alzy

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 07.08.2017
Salut ! Am o problema daca ma poate ajuta cineva multumesc anticipat !
Am abonament 300mb/s la rcs si inainte am avut un router de la tp link care mai mult de 100mb/s nu suporta, am facut un test si mi a iesit 94mb/s download si upload(in torrent de fiecare data 10,4mb/s viteza maxima). Ieri am luat acest router de la digi AR4010 gigabit pentru a putea beneficia de viteza de 300mb/s, dar ca sa vad ca vitezele sunt fix aceleasi: 93, respectiv 94 mb/s down si upl si in torrent aceeasi viteza maxima de 10mb/s. Sunt constient ca poate varia viteza dar ori mai putin gen 70-80mb/s ori mai mult peste 100mb/s macar, insa mie imi sta fix la aceeasi viteza ca inainte cand eram pe 100mb/s.

Gresesc eu cu ceva sau e vreo limitare de la ei sau zona in care stau e de vina ? Tin sa mentionez ca am incercat sa bag si cablu de la net direct in pc si standardul e de 1gbps(am intrat la change adapter settings si properties) dar vitezele sunt fix acelasi !!...

Edited by Alzy, 08 August 2017 - 00:09.


#1227
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Ai probleme cu cablul/mufele/placa de retea. Fa  o sesizare sa verifice.

Edited by diZy, 08 August 2017 - 00:14.


#1228
Alzy

Alzy

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 07.08.2017
Da, scuze, am uitat sa mai precizez. Cablurile sunt noi CAT 5.E care suporta 1000mbps iar placa de retea e 10/100/1000, adica suporta si ea deci nu astea s 'buba'..

#1229
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,196
  • Înscris: 18.04.2008
Dacă mufarea e incorectă, poate să fie și de 10 Gbps

#1230
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Ba fix aia e buba. Pune mana si verifica.

#1231
nicu201

nicu201

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 10.08.2005
cum pot mari puterea de emisie pe 5ghz -in spatele la un perete nu se mai poate conecta deloc..

#1232
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,889
  • Înscris: 14.10.2008
Daca peretele e cu beton armat nu prea ai cum, cresti frecventa-scade penetrarea prin obstacole.

#1233
nicu201

nicu201

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 10.08.2005
este peretele lateral de la balcon,o fi armat?-oricum nici pe 2.4ghz nu sta mai bine-in schimb daca cobor jos in fata blocului am semnal super....

#1234
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,889
  • Înscris: 14.10.2008
Pai vezi ca reflecta in afara semnalul?

#1235
razvan_3asy

razvan_3asy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 570
  • Înscris: 19.03.2008

 Alzy, on 08 august 2017 - 00:24, said:

Da, scuze, am uitat sa mai precizez. Cablurile sunt noi CAT 5.E care suporta 1000mbps iar placa de retea e 10/100/1000, adica suporta si ea deci nu astea s 'buba'..
Tester utp si iti dai singur raspuns, ori n ai toate firele ori nu esti conectat intr un port de giga...

#1236
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,196
  • Înscris: 18.04.2008
Kaon-ul nu are port de 100 Mbps.

#1237
lk1

lk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,437
  • Înscris: 31.07.2006
Mi-am cumparat un Range Extender Wireless N 300Mbps TP-LINK TL-WA850RE si l-am pus la 20 m distanta. Acum nu mai am problema cu fluctuatia TxRate cand sunt afara/in bucatarie, in sensul ca am degrevat un pic antena de la routerul KAON.

Am acelasi SSID, are DHCP oprit, automat ia de la KAON adresele IP si pot seta puterea de emitere: mica, medie, puternica.

Sigur, viteza este injumatatia, am doar 22Mbps, dar toate conexiunile sunt stabile! Detin FIberlink 100.
TP-Link inca odata demonstreaza ca fac produse de calitate!

#1238
razvan_3asy

razvan_3asy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 570
  • Înscris: 19.03.2008

 KyKyKyKy, on 09 august 2017 - 17:49, said:

Kaon-ul nu are port de 100 Mbps.
La cutie era vorba....

#1239
crematoryro2005

crematoryro2005

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,382
  • Înscris: 27.12.2006
Salutare. Revin cu feedback legat de routerul Kaon. Intrucat pe laptop nu aveam placa AC am comandat astazi un Intel 7260 AC, care pe 2.4 Ghz merge pana in 300Mbs si pe 5 Ghz merge pana in 867Mbs. M-am hotarat sa schimb si routerul cu un TP-Link Archer C9. In acest moment testez un Archer C8 pe care l-am luat pentru servici si pot spune ca sunt destul de multumit de acoperire. Pe telefon (Samsung S5) care are AC in apropierea routerului in Speedtest cu serverul RDS am obtinut aprox 330 Mbs download si tot cam la fel upload. Mentionez ca apartamentul e in forma de L, routerul fiind amplasat in centru pe hol. In cele 2 camere aflate la cea mai mare distanta de router in teste obtin aprox 200Mbs download si 230Mbs upload. Ma declar multumit momentan, dat fiind ca pe Kaon mai mult de 120 nu obtineam. In plus acum semnalul in camerele cele mai indepartate, este 3/4 fata de 1/4 sau 2/4 cat era cand foloseam Kaon-ul. Voi vedea maine cand imi vine placa AC care sunt diferentele. Oricum saptamana viitoare comand Archer-ul C9. Fata de C8 are procesor dualcore de 1 Ghz (fata de 800 dualcore la C8), si in banda de 2.4Ghz duce pana in 600Mbs fata de 450Mbs C8, pe 5Ghz vitezele fiind egale de 1300Mbs. Sa revin acum la Kaon, daca tot sunt pe acest topic. Kaon-ul desi are functiile WDS si WDS + AP in interfata de administrare ele nu pot fi folosite. La fel nici DHCP-ul nu poate fi dezactivat pentru a-l folosi ca acces point. Am reusit totusi in seara asta sa gasesc o solutie. I-am schimbat ip-ul intern din 192.168.1.254 in unul din clasa Archer-ului 192.168.0.5, am lasat DHCP-ul tip Server, insa la intervalul de IP-uri ce pot fi alocate am setat 192.168.0.50 - 192.168.0.99. Routerul principal Archer are setat ca interval 192.168.0.100 - 192.168.0.200. Am salvat setarile si i-am dat reboot. Apoi am pus cablul tras din Archer in portul Lan1 al Kaon-ului si acum merge ca Acces Point. Trasesem acum o luna cablu pana la Smart-ul Lg pe care il am in sugragerie, camera fiind la distanta cea mai mare de router si cu 2 pereti, unul de bca si altul de beton cu armatura din fierbeton. Insa m-am pacalit cu cablul intrucat LG-ul 635V pe care il am are placa ethernet de 100Mbs, si doar placa wireless AC este de 867 Mbs. Asa ca voi folosi un router Kaon pe care il am la servici si sta degeaba ca si Acces Point in sufragerie pentru a avea semnal maxim pe LG unde am instalata aplicatia Smart IPTV si am diverse streamuri tv, multe HD. Routerul meu il voi returna impreuna cu telefonul fix, pe care nu l-am folosit de luni de zile si pe ambele platesc cate 4,8 RON. Decat sa dau 4,8 RON pe telefonie, prefer sa fac upgrade la Fiberlink1000, acum avand 500. La servici oricum am primit gratuit routerul insa cum am server de linux pe partea de net si mail, iar Kaon-ul nu poate fi folosit ca Acces Point prin dezactivarea DHCP-ului...nu imi e de folos si prefer sa il folosesc acasa. Asa voi avea acoperire maxima in toata casa, chiar daca voi da pe Archer C9 aproape 600 RON. am vazut ce poate Kaon-ul si mi-a ajuns. Pe C9 am 2 porturi USB, unul 2.0 si unul 3.0 la care voi conecta un HDD de 1 Tb USB 3.0. In interfata de administrare sunt foarte multe optiuni si exista inclusiv aplicatie pt mobil - TP-Link Tether pentru administrare.
Cum spuneam intr-un mesaj anterior pacat de acest router Kaon care promitea sa fie un succes, insa RDS-ul cum a facut intotdeauna l-au distrus cu personalizarea si limitarea firmware-ului. Daca ii lasau firmware-ul original asa cum au facut de exemplu la TP-Link WDR3600 pe care l-am avut inaintea Kaon-ului cred ca avea mai mare succes. Insa asta e meteahna lor... strica tot ce merge sau ce promite sa mearga bine.

Edited by crematoryro2005, 16 August 2017 - 23:10.


#1240
crematoryro2005

crematoryro2005

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,382
  • Înscris: 27.12.2006
UPDATE - Pana la urma nu am realizat mai nimic cu Kaon-ul. Device-urile carora le aloca IP nu se pot conecta la net, intrucat gateway-ul alocat este ip-ul intern al Kaon-ului si nu aloca DNS-urile. In acest caz pica folosirea sa ca si acces point... :( Asta e...

#1241
crematoryro2005

crematoryro2005

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,382
  • Înscris: 27.12.2006
Cautand pe net solutii pentru utilizarea Kaon ca si acces point am gasit un model foarte interesant tot de la Kaon - AR4620. E o jucarie interesanta, din specificatii pare mult mai buna si decat TP-Link Archer C9 pe care vreau sa il iau.  - http://www.kaonmedia...pgrp=41&pidx=50 . 4 antene MU-MIMO pentru 2.4 si 5 Ghz, 600 Mbs pe 2.4 si 1700 Mbs pe 5 Ghz, port USB 2.0 + port USB 3.0, beam-forming, etc...

Wave2 Gigabit AP Router with MU-MIMO for Simultaneous Connections for Multiple Devices with Seamless & Concurrent Wireless Video Streaming.
(2.4GHz 4x4 + 5GHz 4x4 (MU-MIMO))
AR4620 802.11n/ac Dual Band Gigabit AP Router is designed for simultaneous connections for multiple devices and massive wireless HD/UHD video streaming without any interruption at every corner of a home and even at SOHO.
AR4620 embraces the cutting edge technologies such as MU-MIMO, beam-forming, spatial multiplexing, and STBC, and it not only increases throughput but also extends Wi-Fi coverage revolutionary. In particular, its MU-MIMO technology enables mutiple devices to connect at the same time with faster speed of up to 600Mbps at 2.4GHz band and 1.7Gbps at 5GHz band.
It also gurantees the QoS(Quality of Service) and security with its independent secure OS. Furthermore, it enables easy and cost saving management with the advanced management protocols such as SNMP, TR-069, TR-098, and TR181 as well as user friendly GUI.

Features & Differentiators
+  Wave2, 3MU-MIMO
+  Secure OS
    . Enhances security with Access control and activity monitoring.
+  APR(Automatic Packet Recovery)
    . Recovers dropped packet by the Wi-Fi MAC layer
+  Green Router
    . Receiver Chain Power Saving
    . One touch WiFi On/Off Button
    . Adaptive CPU and Ethernet power saving
+  Intelligent Airtime Scheduling
    . Ensures strict priority for video flows
    . Band Steered Admission Control
+  Smart Channel Selection
    . DFS(Dynamic Frequency Selection)
    . Automatic Channel Scanning to check interference
    . Fast channel changes with zero packet loss

Specification
'+  Standard Compliance:
. IEEE 802.11b/g/n 2.4GHz
. IEEE 802.11a/n/ac 5GHz
+  Antenna
. 4x4 (2.4GHz) + 4X4 (5GHz)
+  Transmission Rate
. 2.4GHz : 600Mbps (802.11n , 40MHz)
. 5GHz : 1.7Gbps (802.11ac, 80+80MHz)
+  Physical Interface
. 4 Gigabit Ethernet Ports
. 1 Gigabit WAN Port
. USB 3.0 Port and USB 2.0 Port
. WPS (Wi-Fi Protected Setup) Push Button
. Reset Button
. Power Jack

#1242
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,196
  • Înscris: 18.04.2008
Nu avem acces la admin și tocmai de-aia lipsesc funcții.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate