Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Foisor - noi reglementari

Recomandare telefon preț 300...

La Multi ani de ziua noastra a tu...

EURO 24 - Primul meci: Romania - ...
 Bicicleta eliptica

Aer conditionat Vortex 9000/12000...

Curatare tigaie

Alegere SPC sau parchet laminat -...
 Sfat achizitie masina SH

Foloseste cineva radar?

Extreme cuponing este adevarata e...

Cum de le convine unora sa cumper...
 Vanzatorul mașinii a plecat ...

RCA majorat in Bucuresti si Ilfov

OMV Petrom cumpara Renovatio

Sens unic pe strada Matasari (Buc...
 

reconditionare baterie laptop

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Juve45

Juve45

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 20.01.2012
Hello!

As vrea sa incerc sa imi reconditionez bateria la un laptop vechi (are vreo 10-15 ani, il pastrez doar de fun). Am gasit pe aliexpress niste celule care cred ca s-ar potrivi. nu ma intereseaza asa mult capacitatea lor, chiar si jumatate de ora daca ma tin eu sunt multumit. vreau mai mult sa invat cum sa fac asta.
As vrea sa stiu insa ce se poate intampla daca ceva merge prost, daca fac legaturile prost sau alte lucruri asemanatoare. Risc sa ard placa de baza? este vreun mod in care pot testa daca am facut totul bine fara sa pun bateria pe placa de baza? pot face asta cu niste aparate?

#2
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006

 Juve45, on 17 august 2016 - 23:12, said:

As vrea sa stiu insa ce se poate intampla daca ceva merge prost, daca fac legaturile prost sau alte lucruri asemanatoare.
[ http://www.gifbin.com/bin/052011/1307032252_atomic_bomb_mushroom_cloud_explosion.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

 Juve45, on 17 august 2016 - 23:12, said:

este vreun mod in care pot testa daca am facut totul bine fara sa pun bateria pe placa de baza?
Apelezi la cineva care se pricepe, si totul va fi OK!;)

#3
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 29.05.2004
Bateria veche e moarta de tot sau doar slabita? Pentru ca daca a murit, s-a blocat si controlerul ei si n-o sa mearga nici daca inlocuiesti toti elementii.
Trebuie resetat. Si daca elementii n-au aceeasi capacitate cu cei originali, trebuie programata in controler noua valoare. Iti recomand recell.ro, i-am
probat personal si chiar se pricep.

#4
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,242
  • Înscris: 01.12.2007
Dacă țin laptopul în priză ar trbui să îi scot bateria?

#5
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,477
  • Înscris: 06.02.2008
Nu. E ca la telefon. Are circuit care opreste încărcarea acumulatorului cand ajunge la 100%.

#6
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,467
  • Înscris: 08.02.2011
Nu e asa de simplu sa inlocuiesti elementii 16850 si gata, trebuie citit/rescris softul inainte/dupa modificare, daca nu faci asta nu o sa mai recunoasca bateria deloc si/sau nu o va mai incarca.

#7
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,498
  • Înscris: 13.11.2011
Oare de ce se doreste a fi atat de slabi aacumulatorii laptopurilor?
Am un acumulat Li Ion de la o camera Panasonic veche de 12 ani care nu o mai folosesc de ani buni,acumulat e impecabil,credeti-ma ca dacă a pierdut maxim 7-8 % din capacitate....si asta datorita incarcarilor/descarcarilor  cand am folosit camera tot acum ceva ani...
Un lucru din manualul de instrucțiuni m-a cam socat:daca camera nu va fi folosita o perioada mare de timp,acumulatorul va fi pastrat detașat IN STARE COMPLET DESCĂRCATĂ.

#8
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Ia vezi ce cod ai pe acumulatorul respectiv ca poate-l gasesti gata facut de amicii chinezi,,,,

#9
Juve45

Juve45

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 20.01.2012
Aha, am inteles. Stiu de cei de la recell, eu voiam sa incerc eu sa o fac, just for fun, eram curios daca o sa mearga. Banuiesc ca nu e prea usor de resetat controlerul, nu?

#10
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004

 missionnad, on 18 august 2016 - 00:47, said:

Un lucru din manualul de instrucțiuni m-a cam socat:daca camera nu va fi folosita o perioada mare de timp,acumulatorul va fi pastrat detașat IN STARE COMPLET DESCĂRCATĂ.
Cel mai bine ar fi sa tii acumulatoru la 40% cand nu-l folosesti. Nu risti ca dupa o perioada lunga de stocare sa ramana (datorita autodescarcarii) fara curent si pierderea de capacitate ii destul de mica la temperatura camerei.
Uita-te aici. Incarcat la 100% si tinut la temperatura de 25C pierde 20% din capacitate intr-un an, incarcat la 40% pierde cam 4%.

@initiator: in majoritatea cazurilor partea de monitorizare a acumulatorului (gas guage) trebuie resetata, da daca bateria nu-i moarta total, exista posibilitatea sa conectezi in paralel acumulatorii noi cu cei vechi dupa care sa-i deconectezi pe cei vechi din circuit. Conditia ii ca acumulatorii noi si cei vechi sa aiba aceeasi tensiune la borne in momentul conectarii, preferabil descarcati (cam 3-3.3V fiecare celula) ca asa nu risti mult in caz de scurt-circuit.
Am schimbat prin metoda asta acumulatorii dintr-um pachet monitorizat cu bq20z90 si dupa cateva cicluri de descarcare-incarcare energia disponibila din acumulator a crescut de la 4Wh la 45Wh, fara nici o resetare/rescriere a parametrilor.

Edited by gabyxm, 18 August 2016 - 07:07.


#11
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
De regula moartea acumulatorilor este cauzata de controlerul de monitorizare.Dupa un anumit nr de cicluri incarcare/descarcare,controlerul [uita] sa incarce acumulatorii.Daca acesteia vor fi incarcati prin alt circuit,tot acel controler va [uita] sa deschida mosfetul  de descarcare...

#12
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004

 gcom61, on 18 august 2016 - 14:36, said:

De regula moartea acumulatorilor este cauzata de controlerul de monitorizare.Dupa un anumit nr de cicluri incarcare/descarcare,controlerul [uita] sa incarce acumulatorii.Daca acesteia vor fi incarcati prin alt circuit,tot acel controler va [uita] sa deschida mosfetul  de descarcare...

Uita, da ii bine intentionat :D
Deibicei una sau mai multe celule serie is terminate si utilizarea pachetului in cazul asta nu-i sigura: tesniune scazuta sau zero pe tot pachetul, curent absorbit/debitat mult prea mare, celule cu diferenta de tensiune mare unele fata de celelete, depasirea tensiunii maxime admise pe una sau mai multe celule, etc.
In majoritatea acumulatorilor exista pe langa tranzistorii mos-fet si SCP, care ii o siguranta fuzibila comandata. Cand controllerul considera ca acumulatorul nu-i sigur pentru folosire, alimenteaza  rezistenta sigurantei si o topeste. Prim metoda asta se elimina si posibilitatea ca unu dintre tranzistorii serie sa fie strapunsi si acumulatorul sa poata fi incarcat si/sau descarcat cu toate ca tranzistorii nu-s comandati.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate