Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Google Maps-directie

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

Casa P+E Domnesti,IF 2017

- - - - -
  • Please log in to reply
226 replies to this topic

#127
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postpicomouse, on 04 decembrie 2016 - 16:34, said:

.. Nu imi este clar care este avantajul major al poziționării centralei la subsol..
Mai ales la incalzirea cu combustibil solid e un avantaj de nebanuit la faza asta de proiect.. Vezi aici un Studiu de Caz: http://forum.softped...4#entry18215732
Posted Image

#128
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View Postandreilesan, on 04 decembrie 2016 - 21:23, said:


Mai ales la incalzirea cu combustibil solid e un avantaj de nebanuit la faza asta de proiect.. Vezi aici un Studiu de Caz: http://forum.softped...4#entry18215732
Posted Image

Din studiul de caz rezulta ca se obține o economie in exploatarea instalației de încălzire prin eliminarea pompei . Probabil este si mai comod in cazul combustibililor solizi (peleți) sa realizezi alimentarea. Pot accepta aceste aspecte dar la încălzirea cu gaz nu sunt convins de avantaje. Spun asta prin prisma experienței personale in care costurile de hidroizolare subsol au fost semnificative la o soluție clasica, nici nu vreau sa ma gindesc cit ar fi fost "amenda" la o soluție atipica.

#129
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postpicomouse, on 05 decembrie 2016 - 07:17, said:

Din studiul de caz rezulta ca se obține o economie in exploatarea instalației de încălzire prin eliminarea pompei .
..In cazul cazanelor pe combustibil solid:
- prin eliminarea pompelor (cea care deserveste instalatia interioara, cea dintre stocator si cazan, cea dintre stocator si boiler), prin eliminarea ventilatoarelor, prin eliminarea automatizarilor depedente de electronica, energie electrica si de personal calificat..
- prin eliminarea surselor gen UPS sau generatoare, care in afara pieselor de schimb si consumabile necesita si service..
Si nu e vorba doar de economie, ci si de lipsa de stres.. Sa vezi cum umbli ca titirezul cand constati ca fiind cazanul ""burdusit'" cu combustibil care s-a aprins - nu-ti mai merge ceva, ca s-a luat curentul sau s-a busit softul la automatizare, sau s-a omis incarcarea rezervorului generatorului cu combustibil, etc..

View Postpicomouse, on 05 decembrie 2016 - 07:17, said:

Probabil este si mai comod in cazul combustibililor solizi (peleți) sa realizezi alimentarea. Pot accepta aceste aspecte dar la încălzirea cu gaz nu sunt convins de avantaje.
Din pacate, de ceva timp s-au scos din uz cazanele pe gaz care nu depindeau de energia electrica.. Dar in contextul Ecodesignului sper sa reapara din nou...
Oricum initiatorul topicului nu are gaze, iar pana vor ajunge acestea la dansul s-ar putea sa nu mai fie interesat..
Sa nu uitam si de obligatia de a reduce consumul de combustibili fosili, caci acestia se vor supune unor suprataxe in timp scurt..

View Postpicomouse, on 05 decembrie 2016 - 07:17, said:

Spun asta prin prisma experienței personale in care costurile de hidroizolare subsol au fost semnificative la o soluție clasica, nici nu vreau sa ma gindesc cit ar fi fost "amenda" la o soluție atipica.
Este exact ca in discutiile cu influenta termoizolarii infrastructurii, care de marea majoritate este privita doar ca investitie initiala si nu ca un avantaj pe toata durata exploatarii constructiei.. Totodata sunt deacord ca este extrem de dificil sa innoti impotriva curentului intr-o societatea controlata de marile concerne. "" Aceasta societatea trebuie educata in asa maniera incat nici sa nu poata concepe existenta fara a depinde de retele.., retele controlate de cine trebuie.""
Posted Image

#130
sg_solei

sg_solei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 01.08.2006

View Postandreilesan, on 01 decembrie 2016 - 22:30, said:

Camera tehnica prevede-o cu inaltimea de minim 2,2m (cat e de la 2 pana la 2,2 - o nimica toata, dar iti ofera posibilitati mai multe privind amplasarea si a unei centrale pe gaz in eventualitatea ajungerii acestei utilitati vre-o data).. Cosul sa plece din camera tehnica pana sus pe coama..

Opa, cred ca subsolul ar trebui sa aibe inaltimea cel putin 2.6 m.
ca incalzire vreau sa folosesc centrala pe peleti+lemne si un puffer de 1500l.problema este ca pufferul are inaltimea de 2.45 m.
am vazut ca exista si puffere orizlntale.foloseste cineva acest model de puffer?

multumesc,

#131
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postsg_solei, on 05 decembrie 2016 - 14:02, said:


Opa, cred ca subsolul ar trebui sa aibe inaltimea cel putin 2.6 m.
ca incalzire vreau sa folosesc centrala pe peleti+lemne si un puffer de 1500l.problema este ca pufferul are inaltimea de 2.45 m.
am vazut ca exista si puffere orizlntale.foloseste cineva acest model de puffer?

multumesc,

Ei vezi, ca eu ma multumeam cu un sobsol/demisol de macar 2,2m inaltime utila ca sa nu ai limitari pentru centrala pe gaz montata acolo in timp (daca va fi cazul).. Daca stocatorul are 2,45m sigur ca ai nevoie de o inaltime utila mai mare al acelui spatiu..  Ieri am fost in vizita la o aplicatie in care subsolul unde e si camera centralei era doar sub garaj si avea inaltimea utila vre-o 3m..

Daca vrei sa mai optimizezi poti sa te opresti la inaltimea utila mai mare doar in camera centralei ca sa nu conditionezi tot subsolul/demisolul si sa folosesti doua stocatoare mai scunde, in loc de unul mai inalt.. Asa s-a procedat in acest proiect: http://forum.softped...0#entry20208700

Da, se pot folosi si stocatoare orizontale, exista si astfel de aplicatii .. si boilere orizontale exista si le poti suprapune pentru o performanta sporita, dar si costurile vor fi pe masura, caci sunt oarecum atipice..Posted Image

#132
sg_solei

sg_solei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 01.08.2006

View Postandreilesan, on 06 decembrie 2016 - 08:37, said:


Ei vezi, ca eu ma multumeam cu un sobsol/demisol de macar 2,2m inaltime utila ca sa nu ai limitari pentru centrala pe gaz montata acolo in timp (daca va fi cazul).. Daca stocatorul are 2,45m sigur ca ai nevoie de o inaltime utila mai mare al acelui spatiu..  Ieri am fost in vizita la o aplicatie in care subsolul unde e si camera centralei era doar sub garaj si avea inaltimea utila vre-o 3m..

Daca vrei sa mai optimizezi poti sa te opresti la inaltimea utila mai mare doar in camera centralei ca sa nu conditionezi tot subsolul/demisolul si sa folosesti doua stocatoare mai scunde, in loc de unul mai inalt.. Asa s-a procedat in acest proiect: http://forum.softped...0#entry20208700

Da, se pot folosi si stocatoare orizontale, exista si astfel de aplicatii .. si boilere orizontale exista si le poti suprapune pentru o performanta sporita, dar si costurile vor fi pe masura, caci sunt oarecum atipice..Posted Image

da, este o chestie sa folosesc 2 puffere.
acum ma gandeam ca pot folosi un puffer de 1000l care are pe undeva 2.1m + unul de 500l cu rezistenta, asa am mai elimina boilerul electric din schema.

#133
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postsg_solei, on 06 decembrie 2016 - 14:42, said:


da, este o chestie sa folosesc 2 puffere.
acum ma gandeam ca pot folosi un puffer de 1000l care are pe undeva 2.1m + unul de 500l cu rezistenta, asa am mai elimina boilerul electric din schema.

Solutii ar fi, dorinta sa fie !
Prea putina lume se gandeste la instalatii din faza de proiect de arhitectura.. Majoritatea se gandeste investitia initiala sa fie cat mai mica, apoi '"vedem cum ne descurcam'"..Posted Image
Posted Image

#134
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Nu știu reglementãrile legate de centrala la subsol dar 2.6 la finit este f mult.
Am 2.15 la finit și pt subsol este suficient. E la limita minima, dar e superok. 2.15 pt subsol locuibil vorbesc (dormitor living,baie etc). Tavan alb culori deschise etc.
Dacã îl folosiți doar pt depozitare și spatii tehnice și legea permite, nu as ridica tavanul mai sus de 2.15 și chiar de tb sa deduc din aceștia vreo 10 cm pt finisari. E subsol totuși, nu te apuci sa pui candelabre de tavan.

As cauta echipamentele sa se încadreze în aceste limitãri decât sa înalt subsolul

Edited by argentum, 07 December 2016 - 00:41.


#135
sg_solei

sg_solei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 01.08.2006

View Postandreilesan, on 06 decembrie 2016 - 20:27, said:

Solutii ar fi, dorinta sa fie !
Prea putina lume se gandeste la instalatii din faza de proiect de arhitectura.. Majoritatea se gandeste investitia initiala sa fie cat mai mica, apoi '"vedem cum ne descurcam'"..Posted Image
Posted Image

mi se pare normal sa cauti cea mai buna metoda de la inceput, in acest mod poate faci si economie, nu la farsit cand nu mai ai timp.. cand esti presat de timp nu prea te mai uiti la bani!

View Postargentum, on 07 decembrie 2016 - 00:42, said:

Nu știu reglementãrile legate de centrala la subsol dar 2.6 la finit este f mult.
Am 2.15 la finit și pt subsol este suficient. E la limita minima, dar e superok. 2.15 pt subsol locuibil vorbesc (dormitor living,baie etc). Tavan alb culori deschise etc.
Dacã îl folosiți doar pt depozitare și spatii tehnice și legea permite, nu as ridica tavanul mai sus de 2.15 și chiar de tb sa deduc din aceștia vreo 10 cm pt finisari. E subsol totuși, nu te apuci sa pui candelabre de tavan.

As cauta echipamentele sa se încadreze în aceste limitãri decât sa înalt subsolul

Da, nici mie nu-mi place ideea cu beci inalt dar nu prea am ce face.
Dezavantajul este ca trebuie sa folosesc o centrala peleti sau lemne ca nu am gaze in zona(este la vreo 300m).Din ce am citit, pentru a "ingriji" centrala si pentru econimie+randament este recomandat un puffer carfe trebuie ales in functie de puterea centralei.
Din pacate pana in acest moment nu am gata cat de cat proiectul casei ca sa pot face un calzul neceser de caldura anual.Cand voi avea proiectul voi socoti si in functie de rezultate am sa aleg daca izolatia exterioara o sa fie de 10 cm sau 15 cm.
As opta la varianta de 15 cm izolatie exterioara si sa am o centrala de 20kv, in acest caz pot alege un puffer de 1000l care are dimensiuni pana in 2.2m.

Din puct de vedere structural, etc. ar merge sa fac subsolul in trepte? Zic deoarece as alege acesta optiune ca pe partea centralei sa am o inaltime de 2.7m iar restul 2m.(ca in foto cu albastru)

Attached Files



#136
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postsg_solei, on 07 decembrie 2016 - 09:10, said:

mi se pare normal sa cauti cea mai buna metoda de la inceput, in acest mod poate faci si economie, nu la farsit cand nu mai ai timp.. cand esti presat de timp nu prea te mai uiti la bani!
La sfarsit nunumai ca nu ai avea timp, dar poate nu ai mai avea nici posibilitati tehnice si atunci esti candidatura perfecta pentru '"inginerii capitalisti'" din citatul de mai jos:

View PostFrom 06 decembrie 2016 - 19:24:

..Am un frate cu un cazan pe lemne care  a intrat pe mana inginerilor capitalisti   si  si-a facut o instalatie obisnuita cu 3 pompe etc.Duminica  instalatia EON a luat o pauza care l-a gasit cu bateria de la UPS slaba   generator inca nu are . Disconfort maxim .M-a intreba incordat ce ar putea face ca macar cateva calorifere sa mearga prin termosifon.. .

View Postsg_solei, on 07 decembrie 2016 - 09:10, said:

Da, nici mie nu-mi place ideea cu beci inalt dar nu prea am ce face.
Dezavantajul este ca trebuie sa folosesc o centrala peleti sau lemne ca nu am gaze in zona(este la vreo 300m).Din ce am citit, pentru a "ingriji" centrala si pentru econimie+randament este recomandat un puffer carfe trebuie ales in functie de puterea centralei.
Incearca sa recitesti acelas citat inca o data:

View PostFrom 06 decembrie 2016 - 19:24:

..Am un frate cu un cazan pe lemne care  a intrat pe mana inginerilor capitalisti   si  si-a facut o instalatie obisnuita cu 3 pompe etc.Duminica  instalatia EON a luat o pauza care l-a gasit cu bateria de la UPS slaba   generator inca nu are . Disconfort maxim .M-a intreba incordat ce ar putea face ca macar cateva calorifere sa mearga prin termosifon.. .
"'Dezavantajul'" eu cred este atunci cand te expui sistemului si nepasarii (incepand de la proiectanti, sfatuitori, executanti si terminand cu furnizorii de utilitati care te trateaza ca pe un nimic..)
Posted Image '"Nu face nimic iesit din comun, chiar daca acest '"comun'" este specific cirezii.. Toata cireada merge la abator, tu de ce nu ai vrea sa mergi? Mergi in cireada si accepta ca toti ceilalti..'"

View PostFrom 06 decembrie 2016 - 19:24:

..Cand voi avea proiectul voi socoti si in functie de rezultate am sa aleg daca izolatia exterioara o sa fie de 10 cm sau 15 cm.
As opta la varianta de 15 cm izolatie exterioara si sa am o centrala de 20kW, in acest caz pot alege un puffer de 1000l care are dimensiuni pana in 2.2m.
Observ ca ai prins legatura..Posted Image.. Cu cat anvelopa este mai performanta, cu atat puterea cazanului va fi mai mica si automat masa materialului de stocare va fi mai mica, ceea ce va implica gabarite mai reduse. Oare cati proiectanti isi pun in acest fel problema?
Eu zic sa te orientezi catre 20cm de termoizolant la placa de pe sol, 20cm pe pereti si 40cm la ultimul planseu, tamplarie cu maxim 1,0 W/(mpK) si nu vei regreta..Posted Image

View PostFrom 06 decembrie 2016 - 19:24:

Din puct de vedere structural, etc. ar merge sa fac subsolul in trepte? Zic deoarece as alege acesta optiune ca pe partea centralei sa am o inaltime de 2.7m iar restul 2m.(ca in foto cu albastru)
Nu sunt structurist, dar ti-am facut trimiterea catre un proiect finalizat care are camera centralei mai inalta ca restul subsolului partial, dar probabil nu ai fost atent, sau nu-ti inspira incredere '"vorbele'" unui necunoscut de pe un forum..Posted Image

#137
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
@Andrei nu prea "se vede" din linkul tau ca subsolul ar avea inaltimi diferite... poate daca postai o sectiune.. :)
@solei se poate ce vrei tu numai ca pentru a nu complica prea mult partea de fundatii eu as face rocada si as ridica placa de la cota 0.00 pe o portiune :)

#138
sg_solei

sg_solei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 01.08.2006

View Postbrawnie, on 07 decembrie 2016 - 11:06, said:

@solei se poate ce vrei tu numai ca pentru a nu complica prea mult partea de fundatii eu as face rocada si as ridica placa de la cota 0.00 pe o portiune Posted Image

nu vad unde as putea ridica cota "0"(in ce camera)... asta ar insemna ca la parter sa pun cateva scari, nu?
la varianta prezentata de mine as fi facut doar un patrat de 1.7m*1.7m ca sa montez pufferul in acesta.(ex foto)

Attached Files



#139
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postsg_solei, on 07 decembrie 2016 - 13:16, said:

nu vad unde as putea ridica cota "0"(in ce camera)... asta ar insemna ca la parter sa pun cateva scari, nu?
Posted Image

View Postsg_solei, on 07 decembrie 2016 - 13:16, said:

la varianta prezentata de mine as fi facut doar un patrat de 1.7m*1.7m ca sa montez pufferul in acesta.(ex foto)..
Exista si aceasta abordare, dar daca as fi facut pentru mine as fi montat in ""groapa'" cazanul si nu stocatorul.. sau in cel mai rau caz: si cazanul, si stocatorul.
Posted Image

#140
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008

View Postsg_solei, on 07 decembrie 2016 - 13:16, said:

nu vad unde as putea ridica cota "0"(in ce camera)... asta ar insemna ca la parter sa pun cateva scari, nu?
se poate face ceva spectaculos la parter...poti de exemplu sa ai locul de luat masa ridicat fata de nivelul restului parterului...aici intervine deja flerul arhitectului...

#141
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,722
  • Înscris: 11.03.2006
Am fost in strainatate in multe case cu cateva trepte intre o zona si alta a parterului. Arata spectaculos dar mi s-a parut foarte inconfortabil.
Mai ales daca sunt copii mici in casa.

#142
sg_solei

sg_solei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 01.08.2006

View Postandreilesan, on 07 decembrie 2016 - 13:33, said:

Posted Image


Exista si aceasta abordare, dar daca as fi facut pentru mine as fi montat in ""groapa'" cazanul si nu stocatorul.. sau in cel mai rau caz: si cazanul, si stocatorul.
Posted Image

pe mine ma intereseaza sa "ingrop" doar storcatorul ca acel cazanul are pana in 2m Posted Image.

View Postbrawnie, on 07 decembrie 2016 - 13:50, said:

se poate face ceva spectaculos la parter...poti de exemplu sa ai locul de luat masa ridicat fata de nivelul restului parterului...aici intervine deja flerul arhitectului...

poy cam asa vreau sa fac, am specificat undeva mai sus "- Fundatia poate sa plece de la cota -1.70(ca in poza atasata).Partea pana la bucatarie si scari sa fie putin mai ridicata fata de partea cu livingul, accesul in living facandu se coborand cateva trepte(2 sau 3), am detaliat cu rosu scarile cu pricina.In acest mod voi avea un living mai inalt."

View Postcumparator, on 07 decembrie 2016 - 15:07, said:

Am fost in strainatate in multe case cu cateva trepte intre o zona si alta a parterului. Arata spectaculos dar mi s-a parut foarte inconfortabil.
Mai ales daca sunt copii mici in casa.

Posted Image  stai linistita , pot aparea accidente si fara scari.
am un baietel de 1 juma` si e inspector gadget prin casa...

Attached Files


Edited by sg_solei, 07 December 2016 - 15:13.


#143
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postsg_solei, on 07 decembrie 2016 - 15:13, said:

pe mine ma intereseaza sa "ingrop" doar storcatorul ca acel cazan are pana in 2m Posted Image.
'"... Un trecator vazu cum in fata portilor deschise a garajului sau unul batea cu un mai partea de sus a caroseriei masinii recent cumparate. Uimit trecatorul intreaba:
- Ce te chinui dle?
- Pai, vezi d-ta, am cumparat masina si acum am constatat ca nu incape in garaj.. Prin urmare m-am apucat sa '"corectez'" un pic caroseria, caci numai 2cm nu-mi trec si doar nu ma voi apuca sa tai din buiandrugul usii de garaj si sa-mi cada in cap totul..
- Dar nu ai vrea sa incerci sa dezumfli un pic rotile ca poate asa reusesti sa o bagi..
- E ai spus-o si d-ta.. Nu intelegi ca jos trece? Sus - nu trece..!
......""
Posted Image
Posted Image

#144
sg_solei

sg_solei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 01.08.2006
salutare si La multi ani!

vin si eu cu o intrebare la care nu m-am lamurit citind pe unele site-uri.
Autorizatia de constructie stiu ca are o valabiliate de 12 luni.Daca in anul respectiv fac casa la gri, cu autorizatie valabila, iar anul urmator, cand autorizatia expira, mai imi ramane sa fac doar interioarele trebuie prelungesc valabilitatea autoarizatiei?

multumesc mult.

P.S. sunt in calzule acum si vreau sa fac o schita a "campului de bataie"

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate