Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 

Casa P+E Domnesti,IF 2017

- - - - -
  • Please log in to reply
226 replies to this topic

#145
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
trunchiere de la mine din AC.

Attached Files



#146
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013

 manghels, on 28 decembrie 2016 - 11:33, said:

trunchiere de la mine din AC.

Mai clar, asta inseamna ca:

   - Daca autorizatia a fost eliberata, sa spunem, in 24 septembrie 2016, ea fiind valabila doar un an, esti obligat sa incepi santierul si sa  declari cel mult in luna septembrie 2017 inceperea lucrarilor (chiar in 24 e cam la limita), sa spunem ziua x, x<24.

   - Incepand cu x septembrie 2017, ai la dispozitie 3 ani pentru finalizarea lucrarilor (datorita carora si autorizatia isi prelungeste valabilitatea) si nu stiu exact daca si receptia trebuie facuta in acest timp. Data critica este x septembrie 2020.

   - Unele autorizatii mai pot fi prelungite cu inca un an, situatie care impune o cerere de prelungire cu vreo doua saptamani inainte de expirarea autorizatiei. Aceste lucruri se regasesc in AC. Sau e doi ani cu prelungire inca un an versus trei ani fara prelungire. Nu stiu exact.

Edited by lenny13, 28 December 2016 - 17:33.


#147
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

 lenny13, on 28 decembrie 2016 - 17:30, said:



    Mai clar, asta inseamna ca:

   - Daca autorizatia a fost eliberata, sa spunem, in 24 septembrie 2016, ea fiind valabila doar un an, esti obligat sa incepi santierul si sa  declari cel mult in luna septembrie 2017 inceperea lucrarilor (chiar in 24 e cam la limita), sa spunem ziua x, x<24.

   - Incepand cu x septembrie 2017, ai la dispozitie 3 ani pentru finalizarea lucrarilor (datorita carora si autorizatia isi prelungeste valabilitatea) si nu stiu exact daca si receptia trebuie facuta in acest timp. Data critica este x septembrie 2020.

   - Unele autorizatii mai pot fi prelungite cu inca un an, situatie care impune o cerere de prelungire cu vreo doua saptamani inainte de expirarea autorizatiei. Aceste lucruri se regasesc in AC. Sau e doi ani cu prelungire inca un an versus trei ani fara prelungire. Nu stiu exact.


Foarte corect ce spui așa este in lege dar mai sunt unele primarii care nu respecta legea si dau 12 luni cu drept de prelungire fără sa specifice pe AC explicit cit este durata construcției.  Eu i-am notificat la începerea lucrărilor si cind se apropiau cele 12 luni de la începere am prelungit cu încă 12 luni.

#148
sg_solei

sg_solei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 01.08.2006
da... mutumesc mult pentru detalii.
acum astept sa finalizez C.U. iar apoi sa grabesc autorizatia ca sa pot trage energie el.

#149
sg_solei

sg_solei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 01.08.2006
Salutare si La multi ani!

Am am reusit sa depun actele pentru C.U. iar tantica de acolo imi zice "Casa este cam futurista pentru acea zona.Sper sa nu aveti probleme la obtinerea autorizatiei"
CE ?!?!?!?!?!
A intampinat cineva acesta problema?

Edited by sg_solei, 05 January 2017 - 16:16.


#150
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008
Nu cred ca in tara asta intereseaza pe cineva aspectul si dezvoltarea uniforma a unei comunitati, pe cei de la primarii cu atat mai putin daca sunt unsi cu ceva... De acum inainte cu atat mai putin, probabil ca normale vor deveni palatele din Buzesti, Teleorman.

#151
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016
Cum ati ajuns sa vorbiti despre forma casei cand ai depus actele pentru CU?!
La Primaria Pantelimon nu a fost vorba despre asa ceva...

#152
sg_solei

sg_solei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 01.08.2006

 Adrianradu, on 05 ianuarie 2017 - 16:44, said:

Cum ati ajuns sa vorbiti despre forma casei cand ai depus actele pentru CU?!
La Primaria Pantelimon nu a fost vorba despre asa ceva...

Pe prima pagina al memoriului tehnic era fatada casei, o gasiti in posturile anterioare, si la verificarea actelor a vazut poza.

Am vorbit aseara cu arhitectul si m-a linistit, nu este cazul in acea zona, doar daca era nu stiu ce zona istorica, cum este in centrul Buc.

#153
sg_solei

sg_solei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 01.08.2006
Salutare,

Usor usor incep sa se miste lucrurile cu documentele.

La sfarsitulul lui Feb, depinde acum de vreme, vreau sa sa ma apuc de imprejmuire, fara partea din fata deoarece voi avea nevoie de spatiu pentru intrarea utilajelor in curte.In fata , provizoriu, voi pune niste plasa sudata sau ceva care se poate "demonta" usor pt trecere.La final ma gandesc fa fac ceva simplu , gen pozei atasate dar cu gard viu in spate.(primii 2-3 ani pana va creste vegetatia o sa-l acopar cu ceva)
Imprejmuirea  va fa fi simpla, gard de beton din prefabricate.

Totodata, vreau sa ma apuc de construit o magazie unde voi depozita sculele muncitorilor, posibil sa fie si dormitor.
Dupa terminarea santierului acesta o sa fie dezasambatala, din acesta cauza nu vreau sa fie ceva scump.

Ceva sfaturi?

Attached Files



#154
livyu_s

livyu_s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 16.02.2007
Am si eu o nelamurire. Pe unde se face intrarea in subsol? Presupun ca din casa scarii, perfect, deci nu se intelege ca si sub casa scarii ai subsol? Sa imi explice si mie cineva...
Si eu mi-as dori un subsol strict sub bucatarie, dar daca fac accesul spre subsol din casa scarii nu trebuie sa ma maresc cu constructia subsolului si sub scara?.
Atasez un plan...
-rosu este subsolul propriu zis;
-albastru scara de acces;
-galben este cat mai trebuie extins subsolul in plus pt. a avea acces...??? Asa se construieste...?

Va rog sa imi dati si mie un exemplu cum ar fi corect pt. planul meu. Multumesc!

Attached Files


Edited by livyu_s, 20 January 2017 - 13:21.


#155
sg_solei

sg_solei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 01.08.2006

 sg_solei, on 20 ianuarie 2017 - 09:43, said:

Salutare,

Usor usor incep sa se miste lucrurile cu documentele.

La sfarsitulul lui Feb, depinde acum de vreme, vreau sa sa ma apuc de imprejmuire, fara partea din fata deoarece voi avea nevoie de spatiu pentru intrarea utilajelor in curte.In fata , provizoriu, voi pune niste plasa sudata sau ceva care se poate "demonta" usor pt trecere.La final ma gandesc fa fac ceva simplu , gen pozei atasate dar cu gard viu in spate.(primii 2-3 ani pana va creste vegetatia o sa-l acopar cu ceva)
Imprejmuirea  va fa fi simpla, gard de beton din prefabricate.

Totodata, vreau sa ma apuc de construit o magazie unde voi depozita sculele muncitorilor, posibil sa fie si dormitor.
Dupa terminarea santierului acesta o sa fie dezasambatala, din acesta cauza nu vreau sa fie ceva scump.

Ceva sfaturi?

subscriu.

#156
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Pentru a intra in subsol va trebui sa mai faci o scara aproximativ la fel cu cea care duce la etaj. De-asta multi se lipsesc, pentru ca structura aceea a scarii trebuie si finisata si asta nu e o treaba ieftina. Deci o faci ca si pe cealalta si apoi vii intr-un lateral cu usa care da in beciul de sub bucatarie.

Cosmelia muncitorilor o faci din osb, ca tot romanu'. Le dai lor niste lemne si si-o fac singuri, stai linistit. Cateva placi de osb, ceva capriori/ lati... si in cateva ore sau o zi e gata treaba. De ce tii neaparat sa o faci tu?

#157
sg_solei

sg_solei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 01.08.2006
salutare din nou,

vin cu o problema care ma "macina" pentru care vreau sa aud parerea voastra.

am atasat 3 variante de planuri de amplasament si nu stiu la care sa ma hotarasc.( am uitat sa trasez bordurile pe langa casa, 0.5m)

voi ce ati alege?

multumesc mult.

Attached Files



#158
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013

 sg_solei, on 11 februarie 2017 - 23:15, said:

am atasat 3 variante de planuri de amplasament si nu stiu la care sa ma hotarasc.( am uitat sa trasez bordurile pe langa casa, 0.5m)

voi ce ati alege?


   Eu sunt pentru o gradina cat mai mare.Asta inseamna varianta 1 sau 2. Dar in varianta 1 parchezi masina prea departe de intrarea in casa. Asta e impedimentul acolo, altfel asa ar fi foarte bine. Doua masini parcate asa incat sa nu se impiedice una pe alta ar fi foarte ok.  Mi-ar fi placut si parcarea din varianta 3, dar apoi am vazut ca ti-ai micsorat gradina si am zis pas. Si-am zis ca merge si varianta 2. Nu stiu cum veti reusi sa parcati lejer masinile intr-un spatiu asa mic, dar daca va descurcati, go for it!

   Am o idee, care mai fluidizeaza traficul acolo, in parcarile tale cu 2 masini. Poate iti foloseste la ceva.  Bordurile de 0,5 m nu influenteaza aia 3,5 m distanta?

Attached Files


Edited by lenny13, 12 February 2017 - 00:20.


#159
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014
Varianta 2 combinata cu 3. Adică pe laterale, distantele de la varianta 2,  doar ca "impingi" casa , ca în varianta 3, pana la 7 m în spate. Așa poți parca mașinile fără sa le blocheze una pe cealaltă.

#160
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014

 sg_solei, on 11 februarie 2017 - 23:15, said:

voi ce ati alege?
Eu as alege sa includ in spatiul casei un loc sau doua de parcare. Adica ,as merge pe un functional la parter doar pentru zona de zi si depozitare ..iar la etaj zona de noapte ..cu o suprapunere a unui dormitor(eventual si un mic balcon sau terasa) peste un loc-doua de parcare deschisa-dar acoperita. Acest lucru facut in dreapta casei ca sa nu se interpuna peste spatiul (care imi e cel mai drag)..de gradina.




#161
sg_solei

sg_solei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 01.08.2006

 lenny13, on 12 februarie 2017 - 00:18, said:

   Eu sunt pentru o gradina cat mai mare.Asta inseamna varianta 1 sau 2. Dar in varianta 1 parchezi masina prea departe de intrarea in casa. Asta e impedimentul acolo, altfel asa ar fi foarte bine. Doua masini parcate asa incat sa nu se impiedice una pe alta ar fi foarte ok.  Mi-ar fi placut si parcarea din varianta 3, dar apoi am vazut ca ti-ai micsorat gradina si am zis pas. Si-am zis ca merge si varianta 2. Nu stiu cum veti reusi sa parcati lejer masinile intr-un spatiu asa mic, dar daca va descurcati, go for it!

   Am o idee, care mai fluidizeaza traficul acolo, in parcarile tale cu 2 masini. Poate iti foloseste la ceva.  Bordurile de 0,5 m nu influenteaza aia 3,5 m distanta?

la varianta de 3.5m, toata patea unde vor fi parcate masinile va fi betonata/puse dale, deci nu o sa am nevoie acolo de trotuar.
la varianta propusa de tine va trebui o poarta cam lunga, ma gandesc....

 cristobob, on 12 februarie 2017 - 07:44, said:

Varianta 2 combinata cu 3. Adică pe laterale, distantele de la varianta 2,  doar ca "impingi" casa , ca în varianta 3, pana la 7 m în spate. Așa poți parca mașinile fără sa le blocheze una pe cealaltă.

... asa cu stiu daca castig asa spatiu..o sa fac o simulare.

 doarUNom, on 12 februarie 2017 - 10:26, said:

Eu as alege sa includ in spatiul casei un loc sau doua de parcare. Adica ,as merge pe un functional la parter doar pentru zona de zi si depozitare ..iar la etaj zona de noapte ..cu o suprapunere a unui dormitor(eventual si un mic balcon sau terasa) peste un loc-doua de parcare deschisa-dar acoperita. Acest lucru facut in dreapta casei ca sa nu se interpuna peste spatiul (care imi e cel mai drag)..de gradina.

din pacate nu ma lasa cert. de urbanism...trebuie sa am 3 m aliniament, asa m-as duce prea in spate.
am vb cu tanti de la urbanism si mi-a zis ca orice constructie, chiar si de lemn, trebuie sa apara in autorizatie.
am fost nevoit sa bag si terasa in planul de amplasament.

#162
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Respecti acei 3 m ..doar ca ai avea varianta lui @lenny cu o masina "afara" si una langa ..acoperita de etaj


In felul asta o sa ai o singura poarta auto (pe colt) ..cu un acces mai usor ..fara manevre la interiorul proprietatii ..si ai avea o masina oarecum protejata.

Edited by doarUNom, 12 February 2017 - 11:55.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate