Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Casa P+E Domnesti,IF 2017

- - - - -
  • Please log in to reply
226 replies to this topic

#217
kondas

kondas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 01.10.2014
Nu se vad etrierii de la grinda de fundare sau elevatie. Ai placa flotanta la pardoseala?

Edited by kondas, 06 April 2018 - 15:48.


#218
sg_solei

sg_solei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 01.08.2006

View Postkondas, on 06 aprilie 2018 - 15:47, said:

Nu se vad etrierii de la grinda de fundare sau elevatie. Ai placa flotanta la pardoseala?

salut,
nu, este pardoseala "normala"
s-au pus niste cupoane, asa am inteles ca se numesc, am vorbit si cu structuristul nu este nici o problema.
la peretii subsolului se vad etrierii, o sa pun o poza mai tarziu.

P.S. tot ma tin sa scriu un mesaj cam cu tot ce vreau "sa fac" , sper sa reusesc zilele astea.

Multumesc,

#219
sg_solei

sg_solei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 01.08.2006
salutare, hai sa-ncep Posted Image

stadiul in care sunt acum il vedeti in poza de mai jos(este putin distorsionata, am incercat sa fac o panorama)
Urmeaza ca de luni sa se traga tare la umplutura si turnarea placii de cota -10.

pe langa de cele de mai sus am s-a mai facut urmatoarele:
- impamantare din 5 electrozi de 1.5m ingropati langa peretii subsolului la -90 de la cota pamantului.dupa ce am scos platbanda din"pamant" le legat-o si de elevatie(poze 2 si 3);
-pentru alimentarea de apa de la put pana in camera tehnica am folosit Teava PEHD pentru apa potabila PE100 Ø32 mm PN10, am facut 2 trasee, unul de rezerva.teava a fost ingropata la -90 si am protejat-o cu un Tub izolatie cu folie de protectie.
-am izolat elevatia dintre casa si terasa, la fel si cea de la intrare, cu polistiren de EPS70 de 10cm(se vede in prima poza)
-teava scurgerii D110 a fost prinsa de peretii subsolului cu , coliere din 60 in 60 cm.in peretele subsolului am bagat ancore, 3cm, de beton in care am infiletat o tija.

cam atat, sper ca pana la sfarsitul lui mai sa termin casa la rosu.

ce planuri am :) (majoritatea ideilor au fost luate de pe acest forum)

-sub placa de cota -10 voi folosi polistiren EPS150 de 15cm.

- am facut un contract pentru tamplarie, bluEvolution 92 cu geam +4 Seasons - Fl4 - Lowe - argon(52mm) WarmEdge, si a costat 5600 eur ~30mp, cu 20% avans pentru a pastra preturile din martie, am inteles ca din aprilie se vor scumpii cu 5-6%.

-pentru IPAT am oferte dar nu sunt inca hotarat.sigur voi merge pe teava uponor iar celelalte componente de nivel mediu.pentru 130mp ofertele sunt intre 4200eur si 6000 eur.multi nu-mi oferteaza GPA deoarece zic ca o centrala buna face fata si nu este necesar, nu situ ce sa zic....

-pentru tabla faltuita am oferte intre 3500 eur si 14.000 eur, da 14.000 din Al toate nebuniile.am in proiect un jgheab acuns(jgheab in atic) unde trebuie sa gasesc o echipa cu experianta sa nu am probleme cu infiltratiile.am o oferta de la bilka de 8k eur, si aici ma mai gandesc.

- asa cum am mai zis peretii vor fi din profile si rigips.pentru peretii comuni unde vor intra tevi de apa ii voi face cu profil de 10 cm, restul de 6cm.ma gandeam ca la usi cadrul tocului sa-l fac din teava din otel rectangulara, pentru o rezistenta mai buna.
la pereti, pentru acustica se va folosi vata minerala de 10cm, si la peretii de 10cm si la cei de 6 cm.
intrebare: la tavanul de la parter si etaj ce grosime sa aiba vata? intre etaj si pot grosimea va fi de 40cm de vata, info de pe forum :P

-instalatia de apa se va face din teava ppr verde, coloana de d32 iar restul de d20.aici nu sunt hotarat, sa trag tevile prin tavan/pereti sau sub pardoseala...poate ma ajutati sa ma jotarasc :).

-la fosa am ales ecosept10, tricamerala, cu 2 trasee de drenaj de 12m. am avut de ales intra imhoff si tricamerala, am ales ultima.

-termosistemul, EPS grafitat de 15cm.la partea de soclu pun 12cm EPS si 3 cm XPS, XPS o sa-l cobor putin mai jos de cota terenului.

cam astea sunt planurile, pentru amenajari "rup" pinterestu`.

multumesc si spor si voua ca a inceput sezonul

Attached Files



#220
danmannx

danmannx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 03.08.2007
Foto3. Ar merge cateva afturi  + smoala acolo la jonctiune. La electrozi sa nu lasi suruburile asa. Vopsea sau smoala.Banuiesc ca sub placa pui macar 100eps.

Edited by danmannx, 14 April 2018 - 17:13.


#221
sg_solei

sg_solei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 01.08.2006
Din păcate nu am avut aparatde sudura, mai grav e ca în zona nu avem curent!...ne descurcam cum putem.
Sub placa pun EPS150 de 15 cm, am zis și mai sus.

Aștept părerile voastre pentru orice.

Multumesc.

#222
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View Postdanmannx, on 14 aprilie 2018 - 17:10, said:

Foto3. Ar merge cateva afturi  + smoala acolo la jonctiune. La electrozi sa nu lasi suruburile asa. Vopsea sau smoala.Banuiesc ca sub placa pui macar 100eps.

A scris 15 cm eps 150. Este ok după mine.
Nu m-as baza doar pe centrala .
Cere o oferta si la Novatik. Mie mi-a plăcut si prețul nu ar trebui sa fie imens.
Nu înțeleg logica la pachetul de geamuri. Vrei aport solar ? S-a discutat destul destul de mult despre diverse variante cu avantaje si dezavantaje. Nu ca ar fi greșit dar ideea era dacă ai luat decizia in cunoștința de cauza.

#223
Nukem

Nukem

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 28.01.2006
Cu privire la aportul solar, e cu dus-intors. Iarna e bun soarele, dar vara... Eu am pus aceeasi configuratie si nu regret. Iarna chiar nu se simte soarele, dar vara NU SE SIMTE SOARELE!
P.S.: merci Conule!

#224
sg_solei

sg_solei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 01.08.2006

View PostNukem, on 14 aprilie 2018 - 17:55, said:

Cu privire la aportul solar, e cu dus-intors. Iarna e bun soarele, dar vara... Eu am pus aceeasi configuratie si nu regret. Iarna chiar nu se simte soarele, dar vara NU SE SIMTE SOARELE!
P.S.: merci Conule!

am mers pe idea ca unde am soare mai tot timpul sa pun protectie solara, restul nu.

#225
sg_solei

sg_solei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 01.08.2006
salutare din nou,

saptamana acesta vreau sa ma apuc sa sap caminul de apa.
eu ma gandeam ca amprenta sa fie 2x2 si 2 inaltime, 1.5 in pamant si 50 deasupra cotei de teren. Pareri?

Cum sa-l pozitionez? Mai aproape de casa sau gard?


Zi buna,

P.S. Pe santier nu am cu ce sa ma laud, de abia se lucreaza la stalpi...an stat o sapt degeaba dupa fier...

Attached Files



#226
imnotarobot

imnotarobot

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 29.01.2018
salut,

cum mai stai cu acesta constructie?
ma intereseaza sa-mi spui cum ai procedat la " la tavanul de la parter si etaj ce grosime sa aiba vata? ", ai ajuns acolo?

servus.

#227
imnotarobot

imnotarobot

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 29.01.2018
Salut,



Am citit ca construiesti casa pe cadre, cum au iesit cadrele?


In zona Domnestiului stai mult dupa utilitati?




Mersi mult.

Edited by imnotarobot, 28 April 2020 - 15:34.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate