Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua
 sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...
 

Casa P+E Domnesti,IF 2017

- - - - -
  • Please log in to reply
226 replies to this topic

#1
sg_solei

sg_solei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 01.08.2006
Salutare,

M-am hotarat sa deschid si eu un jurnal chiar daca nu voi incepe constructia casei anul acesta.
Incep prin descrierea descrierea lotului de teren care este situat in com. Domnesti si are suprafata de 501 mp (16mp deschidere si 31 mp adancime).In acest moment utilitatile , energ. el. si gaze, se regasesc la vreao 60 m fata de teren.
Casa doresc sa fie construita din caramida(Caramida Porotherm 30.. sa vedem ce zice si arhitectul), izolata la exterior cu polistiren de 10 cm.
La incalzire sa folosesc centrala pe peleti(~34kw) cu puffer, incalzire prin pardoseala doar parter.Pentru vara ma bate gandul sa folosesc un sistem Terra air home.

Mi-am facut 2 planuri de casa dupa nevoile mele pe care le regasiti atasate mai jos.

1. Cu garaj “interior”, adica peste garaj sa construiesc o camera.Pentru acest model ma gandeam ca subsolul o sa fie sub living sau sub o terasa pe care o voi construi langa casa(~15 mp)
2. Cu garaj “separat”, adica peste garaj sa fie o terasa.Pentru acest model subsolul sa fie sub garaj sau sub o terasa pe care o voi construi langa casa(~15 mp)
Nelamurirea nr 1:
- Initial am facut proiectul nr 1, dar dupa cateva cautari/rasfoiri m-am gandit ca dormintorul care o sa fie deasupra garajului o sa fie mai racoros iarna, garajul nefiind incalzit.
- Pentru proiectul nr 2 amprenta case o sa fie putin mai mare in jur de 120 MP dintre care 33 mp terasa la etaj pe care ii “pierd”.

Voi ce parere aveti ? Ce tip de casa sa aleg ?
Pe mine m-ar incanta varianat 1, cu garaj interior, deoarece este mai compacta insa ma da inapoi problema cu incalzirea camerei deasupra garajului.

Anul acesta mi-am propus sa fac proiectul casei si daca se apoate sa trag cel putin energ. electrica.
Apropo de utilitati, am inteles de la cineva ca daca sunt minim 10 propietari pe aceasi strada primaria ar fi "obligata" sa traga din banii proprii utilitati pe strada.Stie cineva ceva?
Totodata, poate ma ajuta cineva care a tras de curand utilitati in Domnesti cu detalii(pe bani proprii)

Multumesc, revin pe parcurs :)

P.S. Sper ca am fost destul de explicit chiar daca nu m-am exprimat in termini.

Attached Files



#2
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005
parerea mea este ca trebuie sa ai intotdeauna in vedere principiul pierderilor minime de energie. :D

#3
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008
Poate ar fi mai usor sa te uiti la cateva planuri de case cu suprafata pe care ti-o propui, din experienta iti zic ca e mai simplu sa adaptezi la nevoiele tale un plan implementat decat sa desenezi tu niste incaperi una langa alta.
Nu prea e nimic de comentat, baia aia in mijlocul livingului, 3 zone deschise si de acces intrun living de 18mp il face cam imposibil de mobilat.... nu stiu cum o sa stai pe o canapea sa privesti spre wc sau spre scara.

#4
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Su pe telefon și nu deschid attach pt ca oricum ma chiorasc.

Ce remarc din ce spui tu: te îngrijorează încălzirea dormitorului peste garaj, deși îți surâde acel proiect.
Ce semne de întrebare ridic eu: la costurile construcției acelui garaj integrat în structura case te'ai gandit?
Dacă ești în buget, adică ai o suma și te gândești sa termini mai mult sau mai puțin cu acea suma, sau începi construcția cu trei lei și apoi om mai vedea, eu te sfătuiesc sa te gândești de zece ori cu privire la acel garaj. Practic îți va manca poate 20% dacă nu și mai bine din costul total al casei, care cost al casei poate ca va fi dublu fata de ce îți imaginezi tu.
Dacă banii nu sunt o problema, sa scrii aici ca am niște idei marfa pentru lifturi de garaj, unde ridici o mașină deasupra celeilalte.

#5
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
1. nu face subsol -> costa exagerant de mult mp de subsol
2. este ff practica varianta cu garaj alipit dar nu-l include in casa, nu la clima din romania.
3. gandeste-te cum vei mobila casa, practic un proiect bun de casa se face in jurul mobilei.

#6
sg_solei

sg_solei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 01.08.2006
@dell99 : In legatura cu acea baie nici mie nu prea imi place.Poate o sa o fac o parte din living si o parte in spatiul tehnic ca sa maesc putin livingul.Am pozitionat acolo baia1 deoarece vreau sa fie pe aceasi parte cu baile 2 si 3(sa nu stau sa trag tevarie prin toata casa)

@argentum: deocamdata nu am calculat costurile, voi vedea cand ma hotarasc la un proiect.In legatura de structura daca te referi la cea de rezistenta vreau ca toti peretii de la etaj vreau sa-i fac din rigips cu vata in interior.

#7
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008
Incepi prin a face un mic plan de amplasament al constructiei pe teren, nu stiu cum va arata o csa de 10x10 pe latime de 16. Iti trebuie si ceva trotuare perimetrale si retrageri de la gard sau vecini, 2m pana la geam inseamna ca vei vedea numai gardul....
Deasemeni stabileste unde va fi terasa, pe ce punct cardinal orientata, de unde va avea iesirea.
Eu am terenul de 15 latime, uite cum arata la mine povestea, garajul este lipit de casa, de construit ulterior, cu intrare catre camera tehnica. Amprenta la noi e mai mica are 9×8.
Iesirea in terasa din living, sub terasa avem un beci pe toata suprafata ei unde stau toate instalatiile de apa (put, filtrare, irigatii, etc).

Attached Files


Edited by dell99, 12 August 2016 - 23:08.


#8
sg_solei

sg_solei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 01.08.2006
@arg :
1. cred ca este foarte practic un subsol dar la mine cred ca o sa fie beci.Ideea cu beciul sub terasa , nu sub casa, este de aici de pe forum.Ma gandeam ca intrarea sa fie prin spatiul tehnic(proiecte cu garaj interior).Constructia acestuia cred ca o sa fie din pietre de rau cu hidroizolatia corespunzatoare peste care o sa ton o placa apoi niste pietris iar podeaua terasei sa fie din pardoseala plastic.
2.eu as vrea 4 dormitoare sai daca nu-l includ in casa s-ar mari amprenta case(asemanator cu al2lea proiect) cea ce nu mi-ar conveni... nu am deschiderea foarte mare.
3..Da, este important ce zici si tu dar mobila se mai face si la comanda :)

View Postdell99, on 12 august 2016 - 23:05, said:

Incepi prin a face un mic plan de amplasament al constructiei pe teren, nu stiu cum va arata o csa de 10x10 pe latime de 16. Iti trebuie si ceva trotuare perimetrale si retrageri de la gard sau vecini, 2m pana la geam inseamna ca vei vedea numai gardul....
Deasemeni stabileste unde va fi terasa, pe ce punct cardinal orientata, de unde va avea iesirea.
Eu am terenul de 15 latime, uite cum arata la mine povestea, garajul este lipit de casa, de construit ulterior, cu intrare catre camera tehnica. Amprenta la noi e mai mica are 9×8.
Iesirea in terasa din living, sub terasa avem un beci pe toata suprafata ei unde stau toate instalatiile de apa (put, filtrare, irigatii, etc).

da.. dar la mine deschiderea este de 16 mp, deci ar trebui sa fie construita cumva pe lung.

cam asa ar arata...

Attached Files



#9
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013
Eu nu sunt nici pentru demisol,  nici pentru mansarde; asta daca e o casa spatioasa. A noastra e destul pentru tot ce avem nevoie. A ajuns mai spatioasa din cauza garajului pe care l-am inclus in casa; apoi am regretat si am modificat ulterior proiectul, la o reautorizare si am facut din garaj o imensa camera tehnica. Vedem noi cum o amenajam ulterior. Macar o sa avem unde ne depozita cartile, avem mai mult de-o gramada. Am regretat, deoarece ne-am dat seama ca izolatia casei va avea de suferit, ca garajul acela inclus in casa poate fi considerat ca o punte termica.

  O idee: in general, ridicarea unei case finisate presupune un cost de aproximativ 400-500 euro/mp. Asta inseamna ca dai 11000 de euro pe garajul tau de 22 mp. Merita masina ta luxul acesta?

O alta idee: daca vrei, totusi garaj, poti sa-l faci in continuarea unei terase de la etaj, care va fi o parte din acoperisul garajului. Garajul tau sa fie din lemn, ceva finisat frumos, pentru ca daca nu-l incalzesti, sa nu cumva sa ai probleme cu igrasia peretilor.

Beciurile, demisolurile ridica, in general ,costurile inaltarii unei case. Trebuie sa te gandesti foarte serios daca intr-adevar sunt sau nu preferintele tale neinduplecate.

Latimea terenului tau seamana cu latimea terenului nostru, de 14,5 m. Iti arat planurile noastre. Nu sunt perfecte, au niste hibe. Depinde unde e intrarea principala la tine si orientarea fata de punctele cardinale.

Attached Files


Edited by lenny13, 12 August 2016 - 23:22.


#10
sg_solei

sg_solei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 01.08.2006
@lenny13 : da, e cam trichi varianta cu garajul lipit, mai ales ca tu ai trecut prin asta.
ma gandeam ca daca aleg varianta cu garaj separat pierd degeaba spatiu... ma refer si la cel deasupra.

#11
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Wtf e problema cu spațiul de deasupra? Pierzi niște spațiu, unde trebuie sa te restrangi, cu acces discutabil și cumva în zona confortului brutalist. Construiești cumva pe 120mp cu grad de ocupare 80%?
Fa un foișor afara, pune un petec de iarba sau 2 rânduri de flori si ai terminat pb terasei betonate! Ești la curte, știu nu ai mult spațiu, dar orice soluție ai găsi la nivelul solului  e oricum ma> bună decât cocotatii.
Garajul ala îți va complica viata dacă îl incluzi în casa (nu e vb ca pui tu pereți la etaj de rigips, fundație tot tb făcută, cărămidă, fier etc și astea calculate la sarcinile unei case, nu a unui garaj)
Nici lipit de casa nu as face garaj. Poate sa iasă ca naiba de nu ai un proiect bun.
Soluția bună e cea integrata în casa, dar sunt costurile de am mentionat).

Ridicolul situației e când nici nu ai sa folosești garajul și tot în fata porții sau în curte ai sa parchezi

#12
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Daca nu pui usa motorizata la garaj si la poarta de acces curte,n-o sa tii masina in garaj niciodata. Asa ca daca nu ai de gand sa pui motorizare la ele nu mai fa garaj degeaba..

#13
sg_solei

sg_solei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 01.08.2006
Da... cf spuselor voastre este cam nejustificat și scump construcția unui garaj în interior deși uneori poate fi folositor.
Trebuie sa recunosc ca acest garaj era un moft și ca nu vroiam sa țin mașină numai în garaj.
Acum ma gândesc la proiectul cu garaj separat numai ca garajul o sa-l fac din lemn sau metal care deasupra o sa vinea un acoperiș fără și sa terasa.totusi, camera tehnica as vrea sa o păstrez, aceasta și fie betonata sa am o mica terasa deasupra.in acesta sa țin scule, centrala, etc.
Nu mi-ati spus părerea voastră privind beciul sub terasa, intrarea în acesta sa vine din spațiul tehnic.
Totodată, dacă mai are cineva idei le aștept cu cel mai mare interes.
Multumesc!
P.S. Vin cu proiectul modific ca nu sunt acasă week endul acesta.

#14
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
un garaj incoporat in casa, cu o usa care sa dea si in bucatarie (sarsanalele de cumparaturi de la piata?) este perfect! dar mucho dineros cum spun madagsacaricienii.

garaj separat, din lemn, framing, tencuit, nu ai nevoie de fundatie mare. ba chiar il construiesti si pe piloni cu fundatie betonata. nu ai nevoie de autorizatie, nu platesti taxe. nici nu tragi legal electric.

la beci ma mai gandesc si eu. nu stiu cum o sa fie. vreau sa studiez ideea sa il fac sub garaj poate? impusc doi iepuri deodara, de vreau sa mesteresc ceva la masina... oricum la mine atat garajul cat si beciul sunt cartiva ani lumina distanta.

#15
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,557
  • Înscris: 11.03.2006
Cred ca trebuie AC pentru asa ceva.

#16
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postsg_solei, on 12 august 2016 - 21:25, said:

Casa doresc sa fie construita din caramida(Caramida Porotherm 30.. sa vedem ce zice si arhitectul), izolata la exterior cu polistiren de 10 cm.
Dupa care criterii s-a ajuns la 10cm de termoizolant pe pereti?

View Postsg_solei, on 12 august 2016 - 21:25, said:

La incalzire sa folosesc centrala pe peleti(~34kw) cu puffer, incalzire prin pardoseala doar parter.
Dupa care criterii s-a ajuns la 34 kW puterea centralei pe peleti?

View Postsg_solei, on 12 august 2016 - 21:25, said:

Pentru vara ma bate gandul sa folosesc un sistem Terra air home..
Auzisem ca a fost scos din productie sistemul Terra air home - dar nu stiu cat de adevarat este..
Posted Image

#17
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008

View Postandreilesan, on 15 august 2016 - 08:14, said:

Dupa care criterii
Posted Image
A mai facut arhitectul 10-20 case si nu i-a adus nici unul factura de la gaz...

#18
sg_solei

sg_solei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 01.08.2006
10 cm izolația standard....
La 34kw am ajuns făcând un calcul pe un site.este puțin sau mult?
În legătură cu terra Air home am găsit doar pe 2 site uri în Romania.La unul am cerut detalii de vreo 3 sapt, dar nici pana acum nu mi au raspuns... o sa i încerc sa i sun săptămâna asta și revin cu detalii.

Edited by sg_solei, 15 August 2016 - 09:58.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate