Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @Arader!

La mulți ani @gabiroa!

La mulți ani @gerbil!

La mulți ani @Therockstar!
 Suspect Frauda Informatica

Scari interioare

Parcare gratis Romexpo

Limbaj de programare RUST
 Despre titularizare si definitiva...

date personale angajat

Intelectualii Romaniei

Gaina rasa Brahma bolnavioara
 Recomandare SmartWatch pe care po...

Concediu Vasiliki

Funcție WhatsApp

Zilele reclamelor luminoase cu &#...
 

Cu copilul la plaja

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#37
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Lichide ... de baut .

#38
pisoiu22

pisoiu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,754
  • Înscris: 29.05.2016
Ce cocteiluri recomandati?
Daca are 3 ani trebuie sa-i gasim partenera, daca era fata trebuia si o trusa de machiaj.

#39
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,918
  • Înscris: 27.04.2010
Nu uita berea rece ... ti se va face sete salivand la bona aia buna (sau vecina de sezlong, daca "te simti norocos"), in timp ce mamica alearga dupa bebe pe plaja, cu geanta de bagaje in spate (creme, pampers, umbrelute, mancarica, bauturica, barcuta, aripioare gonflabile, etc).

#40
iuliangrecu

iuliangrecu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 26.09.2010

 maxtron_69, on 10 august 2016 - 17:44, said:

Altfel nu se dezvolta? Astia care nu au vazut marea si au crescut numai la munte sint nedezvoltati sau cum?
Alea 5 zile la mare fac diferenta, da... intre betoane si gunoaie
maxtron, ai copii? daca da, i-ai dus la mare regulat? de ce?

#41
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,918
  • Înscris: 27.04.2010
Sa se poata uita el dupa gagici ...

#42
Alka10

Alka10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 683
  • Înscris: 21.04.2012
@ Bursul : a mea a invatat sa faca in vara in care a facut 3 ani, imitand catzeaua :)))) de la pipi in iarba a trecut la pipi la olita. Relax.

Motivele sunt simple : soare (vitamina D), aerosoli, lipsa poluare. Ma rog, nu la noi...:)

#43
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,873
  • Înscris: 30.10.2003
Mi-am mai pus o minge de plastic in bagaje si mai trebuie sa iau un colac sau un tub din ala pentru inot.

Edited by Bursul, 12 August 2016 - 11:55.


#44
pisoiu22

pisoiu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,754
  • Înscris: 29.05.2016
trubuie să iei şi colac să-l pui peste pupăză

Pupăza e o pasăre parcă

#45
iuliangrecu

iuliangrecu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 26.09.2010

 Bursul, on 10 august 2016 - 14:57, said:

Ce luam cu noi cand mergem cu copilul/copii la plaja?
Deci, cum a fost? Ce probleme/lipsuri ati intampinat? (vis-a-vis de copii la plaja)
Noi ne-am intors astazi de la mare,  am stat 10 zile, ce am constatat ca o sa trecem pe lista pt concediile viitoare: masca/trusa de aerosoli (ne-a facut toddlerul o bronsolita de-am ajuns la urgenta) si sfoara pt intins rufe (+carlige) , pt ca nu ai unde sa iti lasi costumul de baie sau un prosop la uscat cand te-ntorci de la plaja..

#46
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,218
  • Înscris: 28.06.2005

 sanderoalex, on 10 august 2016 - 15:03, said:

recomandabil o camasuta cu maneca lunga din in.
Nu in.
Sunt bluze/tricouri speciale cu factor de protecție UV cu care poate intra în apă și care se usucă foarte repede.
În felul ăsta nu trebuie să dezbraci/îmbraci copilul de fiecare dată când intră/iese în/din apă.

Edited by sfantu.dracu, 31 August 2016 - 13:19.


#47
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,549
  • Înscris: 05.06.2009

 Bursul, on 10 august 2016 - 14:57, said:

Ce luam cu noi cand mergem cu copilul/copii la plaja? Aveti ceva recomandari? Ce jucarii luam cu noi?

O lista cu lucruri  pentru unu de 3 ani, ar fi:

Pampersi
Crema de soare +50
Palarie
Chiloti de baie
Jucarii pentru plaja (lopatica, galetusa, grebla, etc)
Umbrela de soare


Daca aveti recomandari utile sunt binevenite.
Posted Image

chiar daca e tardiv, poate fi de folos altora, anul acesta sau la anul :-). pe langa cele mentionate deja, eu as mai adauga urmatoarele :

halat de baie sau poncho cu gluga, sa-l poti usca/incalzi pe copilas dupa ce iese din apa; astea sunt utile si in zilele in care bate vantul mai tare pe plaja si ai senzatia de "rece" cand iesi din apa. sau invelesti copilul atunci cand trage un pui de somn la umbra.
piscinuta gonflabila, o umpli fie cu apa de mare, fie cu apa de la robinet (de la vreo terasa, restaurant sau grup sanitar), e foarte buna atunci cand marea e agitata sau apa e cam rece
in loc de umbrela de soare - am vazut anul asta la mare o gramada de umbrele rahitice luate de vant, una era sa i se infiga in burta unei doamne care statea linistita pe sezlong - poti lua un cort de plaja, materialul din care e facut este cu protectie uv, te apara si de vant, se strange/monteaza rapid, este usor. pe la dechatlon am vazut asa ceva
pentru copilasi exista costume si palarioare/sepcute speciale din material cu protectie uv, il dai cu crema cu FPS mare doar pe zonele expuse la soare; scopul nu este sa se bronzeze copilul, ci sa beneficieze de expunerea la soare, pentru stimularea producerii vitaminei D. in plus, unele dintre cremele astea cu factor 50 sunt atat de afurisite incat atunci cand ii faci copilului dus/baie, trebuie sa-i freci pielea insistent, pentru a se lua toata crema de pe piele.
tot in dechatlon se gasesc aceste costume si palarioare.
gentuta frigorifica, in care sa tii la rece un fruct, un iaurt, un sandvis
servetele umede si uscate + servetele umede ptr sters fundul.
crema de galbenele sau bepanthene, uneori copilasii se pot irita la fund fie din cauza nisipului intrat in scutec, fie din cauza apei marii.
ar fi buni si ochelarii de soare, dar nu stiu cat de intelegator sau atent poate fi un copil de 3 ani, sa-i poarte si sa nu-i strice/piarda.

#48
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,873
  • Înscris: 30.10.2003
Din fericire anul asta nu mi-a trebuit multe.

Baiatul s-a jucat cu putine jucarii, mai ales cu o stropitoare si in ultima zi numai cu colacul. Am avut crema de soare +50, cred ca e prea puternica, abia s-a bronzat, ca noi nu stateam intre 11 si 16 la plaja. Programul era de la 8 la 11 si de la 16 la 20.

Din greseala am luat un poncho cu gluga (am crezut ca-i prosop), foarte inspirata greseala, i-a placut mult poncho-ul :lol:

In rest, apa n-am baut, n-am mancat, de stat pe cercaf n-am stat, ne-am luat umbrela de soare pe care nu am folosit-o. In principiu a fost ok.

#49
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
Si eu caram anul trecut o tona de bagaje pe plaja in fiecare zi. Si in fiecare zi degeaba. Anul asta i-am luat doar slipul de pe el si un prosop. De pampersi nu mai are nevoie de la 2 ani, din primavara. Cu colac nu vrea sa stea ca el e "male". Iar de jucat se juca cu paharele de bere golite de mine. Ies niste turnulete din nisip, ceva de vis. :)

#50
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Citesc..pampersi si slip pt un plod de 3 ani. Interesant..
Da, eu sunt un parinte denaturat. Scuze, suntem. Al meu a stat la nudul gol de la 11 luni pana cand a ajuns pe la mai multi ani.
Altfel, da, corect, forme de nisip, grebla, etc. Si o crema ca sa nu se arda prea tare.
Adevarul e ca nici eu nici soata mea nu am stat pe plaja cat sa luam tot soarele din prima zi.Maxim 2 ore, "poi" masa, niste somn, si pe seara inca nitel...
Si corect, si al meu e greu de scos din apa. Cum era si tacsu, cand era mai tanar.....
Chiar, cineva s-a oripilat cand a vazu ca eu nu vedeam ca al meu halea nisip, pt ca marturisesc public, citeam pt ca vroaim sa fiu koolt in capul la mine....
"Vai domnule, nu vedeti ca..." "Eu "A, da? Foarte bine sa isi faca anticorpi....Gonguta, nu il hali pe tot din prima zi, mai lasa si pt maine"..
Nu banuiam ca o sa aud "Sunteti inconstient? VRETI SA IL OMORATI?"
Dar nici ala nu se astepta la un" Da" decis, apoi continurarea" Am incercat si cu cianura si cu curent electric, dar nu mi-a iesit.Mai ramane sa il inec."
"Radeti de mine? "
"Cine a inceput? Chiar e treaba dumitale cum imi cresc eu plodul? Te-am rugat eu ceva?O carte nu ai citii.. "
Cand m-au azuit ce zic unii de langa mine s-au...."indoit" de ras..
Dupa 2 zile ma intalnesc cu respectivul la o gazda unde stateau niste amici. El si sotia lui rosii ca niste racii, iaurt, febra..
Eu ranjeam, scuze ii compatimeam.."Asa e cand ajungi prima data la mare. Cum, nu e prima data? Ati patit asta si anul trecut? E cumplit", dar nu am mai adaugat "sa fi prost"..
Dar sotia mi-a inteles tacerea, saraca. Scriu asta pt ca sa nu o pufneasca rasul si-a muscat buzele..

Edited by Prien, 01 September 2016 - 12:14.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate