Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

La inceput de drum

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
295 replies to this topic

#127
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,238
  • Înscris: 11.04.2006
si o facultate cand va veni momentul.

#128
AnduIX

AnduIX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 07.08.2016
Eu nu am invatat functii, clase, pointeri, despre memorie etc.

Daca te uiti pe cursul de la udemy, ca idee, am ajuns la Section: 3 Subroutines: Reusable Blocks of Code. Doar ce am terminat cu Arrays si Multidimensional Arrays (2D Arrays, mai exact).

Asadar, nu stiu daca o carte care te invata limbajul de programare C++ ar putea avea destula teorie cat pentru a putea invata si intelege lucruri noi legate de programare, nu de sintaxa limbajului.

View Postandreim77, on 30 august 2017 - 17:15, said:

si o facultate cand va veni momentul.

Mai am 3 ani pana ajuns la facultate. :D In astia 3 ani pot face multe, numai ambitie si motivatie sa am pe tot parcursul acestor ani.

#129
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,238
  • Înscris: 11.04.2006
programarea de calitate si intelegerea deplina a modului in care un program poate rula eficient presupune cunostinte conexe macar de baza de hardware, arhitectura calculatoarelor, manevrarea programelor de catre sistemele de operare, compilatoare, organizarea proceselor, a memoriei, sistemul de fisiere, etc. etc. asa ceva e aproape imposibil de acumulat fara facultate.

#130
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,477
  • Înscris: 10.08.2005
Descrie cel mai interesant concept/lucru invatat intr-un an (de cand ai deschis topicul).

Edited by MarianG, 30 August 2017 - 18:28.


#131
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,630
  • Înscris: 30.07.2003

View PostAnduIX, on 30 august 2017 - 16:42, said:

Nu stiu daca acele cursuri sunt "complete".
Nu exista nicaieri acel complet pe care-l cauti. Doar franturi si tu le pui cap la cap cu multa sudoare.

View PostAnduIX, on 30 august 2017 - 17:17, said:

Asadar, nu stiu daca o carte care te invata limbajul de programare C++ ar putea avea destula teorie cat pentru a putea invata si intelege lucruri noi legate de programare
Pai nu doar o carte ci mai multe. Si nu doar care trateaza o singura tehnologie.

View PostAnduIX, on 30 august 2017 - 16:42, said:

Ce sfaturi imi puteti da?
Citeste si pune in practica din tot ce-ti cade in mana. Carti, cursuri, discutii etc. E un proces de durata, la inceput lucrurile-s tulburi dar pe parcurs se limpezesc.

Edited by neagu_laurentiu, 30 August 2017 - 19:02.


#132
AnduIX

AnduIX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 07.08.2016
@MarianG : Este destul de greu de spus, deoarece, din punctul meu de vedere, programare, in totalitate, este interesantă.

De fiecare data când ajung la o lecție nou și aflu câte ceva nou, realizez ca pot pune propriul calculator sa facă x și y, pentru a-mi ușura mie munca.


@andreim77 : Cu siguranța va urma și facultatea care mă va completa și care, probabil, imi va rezolva anumite lacune pe care le voi avea din liceu.

@neagu_laurentiu : Am înțeles. Mulțumesc mult ca m-ai lămurit. Citind din cât mai multe surse, acele bucatele lipsa din cartea / cursul A se vor regăsi, probabil, in celelalte cărți / cursuri.

Din experiența ta, îmi poți recomanda niște cărți sau cursuri bune? Știu ca sunt n cărți sau cursuri pe care le pot găsi pe google, dar o recomandare din partea ta este o recomandare de la cineva ce se afla in domeniu și știe ce și cum. :)

Mulțumesc tuturor pentru replies!

#133
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,477
  • Înscris: 10.08.2005
Vrei sa te conving sa faci 5 clasamente cu sortare dupa 5 criterii?

ai spus ca

Quote

Eu nu am invatat functii, clase, pointeri, despre memorie etc.
eu ma intreb, ce ai invatat
functiile / subprograme sunt printre primele lucruri care se invata.

#134
AnduIX

AnduIX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 07.08.2016
In timpul anului școlar nu am avut așa mult timp liber. Am lucrat probleme peste probleme la capitolele la care mă aflam, astfel încât sa fiu sigur ca le știu foarte bine și mă descurc fără probleme.

Acum, pe sfârșitul vacantei, am decis sa mă reapuc de self-learning. Voi încerca sa îmi sosea timpul cât pot de bine in timpul școlii.

Nu trebuie sa neglijez celelalte discipline școlare. Fiecare disciplina școlară are importanța ei, chiar dacă uneori mai spunem noi, cei de la liceu / școala, "pentru ce îmi trebuie aia, dacă eu vreau sa fac x sau y in viața?".

Așadar, va trebui sa depun o munca mai mare fata de cea depusă pana acum.

Am deviat cam mult de la subiectul mesajului tău, MarianG :)

In cursul de la udemy, Pointerii și Memoria sunt dupa Programarea Orientata pe Obiecte, in timp ce pe SoloLearn este invers: întâi pointerii și memoria (nu se aprofundează), apoi OOP.

Mă gândesc ca poate și ordinea contează. Poate? Cred ca mai mult ca sigur. :)

#135
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Prea multă vorbăraie, prea puțină burtă pe carte.

Pune mâna și învață tot ce prinzi că creierul va așeza sistematic toate conceptele.

Învață mai întâi noțiunile mai puțin abstracte, apoi abstractizările construite pe baza lor, e mai ușor, îți solicită creierul mai puțin.

#136
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,630
  • Înscris: 30.07.2003

View PostAnduIX, on 30 august 2017 - 22:35, said:

Din experiența ta, îmi poți recomanda niște cărți sau cursuri bune?
Eu nu activez in zona de pregatire pt. altii ci in productie unde mi-e suficienta, acum, documentatia tehnica a produsului.
Dar la o simpla cautare pe net gasesc precum:
http://www.mosaic-in...ivor-horton.pdf
http://www.dipmat.un..._language_2.pdf
http://www.realtechs...orithms_3rd.pdf
http://vulms.vu.edu....ws - 5th Ed.pdf

https://doc.lagout.o...mming, 4 Ed.pdf

#137
AnduIX

AnduIX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 07.08.2016

View PostOriginalCopy, on 31 august 2017 - 08:46, said:

Prea multă vorbăraie, prea puțină burtă pe carte.

Pune mâna și învață tot ce prinzi că creierul va așeza sistematic toate conceptele.

Învață mai întâi noțiunile mai puțin abstracte, apoi abstractizările construite pe baza lor, e mai ușor, îți solicită creierul mai puțin.
Stiam ca pana la urma si un curs / o carte, care nu acopera toate notiunile de care am nevoie, nu strica, ci dimpotriva. Doar ca, stiind ca nu am experienta necesara, m-am gandit ca nu fac alegeri bune cand vine vorba de materialul pe care il folosesc pentru a invata. :)


View Postneagu_laurentiu, on 31 august 2017 - 09:32, said:

Eu nu activez in zona de pregatire pt. altii ci in productie unde mi-e suficienta, acum, documentatia tehnica a produsului.
Dar la o simpla cautare pe net gasesc precum:
http://www.mosaic-in...ivor-horton.pdf
http://www.dipmat.un..._language_2.pdf
http://www.realtechs...orithms_3rd.pdf
http://vulms.vu.edu....ws - 5th Ed.pdf

https://doc.lagout.o...mming, 4 Ed.pdf
Multumesc mult pentru recomandari! Le voi lua pe rand, usor-usor. Cand nu sunt acasa si n-am laptopul dupa mine, folosesc SoloLearn. Cand sunt acasa, ma folosesc de toate acestea.


Multumesc tuturor, inca o data, pentru sfaturi!

#138
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,254
  • Înscris: 24.02.2007
Pentru alti incepatori, ce rezumat poti face cu privire la ce ai asimilat in decurs de 1 an?

#139
VladBtz

VladBtz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 24.09.2014

View PostAnduIX, on 31 august 2017 - 08:20, said:

Nu trebuie sa neglijez celelalte discipline școlare. Fiecare disciplina școlară are importanța ei, chiar dacă uneori mai spunem noi, cei de la liceu / școala, "pentru ce îmi trebuie aia, dacă eu vreau sa fac x sau y in viața?".


Sistemul de invatamant romanesc este invechit si mecanic, au recunoscut chiar profesorii si unii ministri. Prea multi materii, stii cate ceva din toate dar niciuna bine. Concentreaza-te pe IT si lasa geografia si alte prostii, in tarile din Vest elevii fac jumatate din materiile pe care le faci tu la liceu si o sa vezi ca au o cultura generala mai buna / rezultate mai bune la testele PISA. Eu am terminat liceul si mediile din el nu mi-au folosit la nimic, cultura generala mi-am format-o din carti si clipuri , nu din ce preda profesorul la geografie de exemplu. Programarea este o zona unde va trebui sa inveti singur toata viata, incepe de acum si lasa vrajeala.


Ca si carti recomand Thinking in C++ si ca clipuri vezi ca e un canal pe YT : The bad tutorials si au si o rubrica de C

Uite si algoritmi: http://www.sanfoundr...mming-examples/

Edited by VladBtz, 01 September 2017 - 01:21.


#140
cd9

cd9

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 04.04.2015
Daca are un profesor ok-ish de info, probabil nu e chiar cea mai buna idee sa ignori ce zice ala si sa faci tu nush ce tutorial pe net. Teoria, da, o poti invata de pe net, dar macar la inceput ai nevoie de un prof ca sa se prinda ceva algoritmica pe bune de tine.

Edited by MarianG, 01 September 2017 - 09:23.
quote inutil


#141
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,477
  • Înscris: 10.08.2005
Despre cat de buni rai sunt profesorii/sistemul puteti vorbi liber in alt topic, eventual pe Scoala Mea.

#142
AnduIX

AnduIX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 07.08.2016

View Postdani.user, on 31 august 2017 - 20:13, said:

Pentru alti incepatori, ce rezumat poti face cu privire la ce ai asimilat in decurs de 1 an?

Sunt constient de faptul ca intr-un an as fi putut asimila mult mai mult.

Pentru inceput, am citit despre algoritmi si am inceput cu pseudocodul, cam cum am inceput la liceu. Am facut diversi algoritmi in pseudocod, pana am simtit ca ar trebui sa trec la implementarea algoritmilor intr-un limbaj de programare pe care sa-l pot folosi pe PC si la care sa am un debugger. Am continuat cu lucrurile de baza: ce este C++, am citit putin (cat am putut intelege pentru inceput) despre compilator, apoi despre variabile, comentarii, operatori aritmetici (in sintaxa C++, pentru ca pana acum am facut in pseudocod), operatori logici, tipuri de date si cam atat.
Am facut diverse exercitii si probleme, cele pe care le regasim in manualul de informatica de a IX-a.

Am trecut la structurile de control (de decizie si repetitive): if - else, switch, while...do, do...while, for. Aici am facut foarte multe probleme. Mi-a dat profesoara mea de info o arhiva cu 200 variante de BAC cu problemele la care trebuie sa scrii in C++ programul care ti se da in pseudocod, sa scrii outputul in cazul in care se introducea un anumit input, ce input se poate introduce pentru a avea un anumit output etc., in care cel mai des se foloseau aceste structuri de control.

Cam asta este ceea ce am asimilat si am facut si la liceu.

Mai departe, am invatat singur: functii, tablouri (arrays), tablouri multidimensionale (de fapt numai matrici - tablouri bidimensionale), pointeri (de fapt o parte introductiva a pointerilor, deocamdata), despre memorie - stack (stiva) si heap (memoria dinamica) si atat.

Din fericire, cu ajutorul cursurilor pe care le urmez, am reusit sa imi completez niste lacune. La liceu nu ne-a invatat nimic despre switch, sizeof, bool (nu ne-a zic nimic) si functii. Poate ca programa scolara zice ca trebuie sa le facem in a X-a.

Sincer, cel mai mult mi-a placut sa invat despre memoria statica si cea dinamica. Am gasit pe YouTube un videoclip despre memorie care explica foarte foarte bine ce sunt memoriile stack si heap si cum functioneaza. Exista o serie intreaga cu lectii C++ pe acel canal. Recomand din suflet pentru incepatori!
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/0aqMG45fwgU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ordinea in care am invatat notiunile de programare si C++ este cea de pe SoloLearn. :)


View PostVladBtz, on 01 septembrie 2017 - 00:59, said:

[...]
Ca si carti recomand Thinking in C++ si ca clipuri vezi ca e un canal pe YT : The bad tutorials si au si o rubrica de C

Uite si algoritmi: http://www.sanfoundr...mming-examples/
Inteleg. Totusi, geografia, istoria, muzica si toate celelalte discipline pe care noi nu le studiem ca cei din Vest, ne invata lucruri ce tin de cultura generala.

Cum zice si MarianG, cred ca nu este tocmai indicat sa deviez de la subiectul topicului. :)

Multumesc mult pentru recomandari!

#143
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,477
  • Înscris: 10.08.2005
Subiectul topicului esti tu, despre tine si despre cat reusesti sa inveti.
Tu ceri sfaturi iar noi le oferim, totodata noi cerem feedback.

Edited by MarianG, 01 September 2017 - 10:44.


#144
AnduIX

AnduIX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 07.08.2016
M-am referit la discuțiile despre profesori și sistemul din România. :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate