Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

JBL Go vs. Sony SRSX11

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#55
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007

 StefanSC, on 28 iulie 2016 - 12:06, said:


Problema mare cu cei care activeaza intr-un domeniu e ca au prea multa informatie si au capacitatea de a intelege diferentele intre diverse produse/nivele mai bine decat neinitiatii.........................ca bonus, vin cu impresia ca ei stiu mai bine ce probleme au oamenii...
De fapt, ei vin cu impresia ca stiu mai bine care-i rezolvarea problemelor oamenilor.
Insa, oricum, e o aberatie ce-ai zis tu, fiindca pe principiul tau ar trebui sa ma iau la cearta cu doctorul cand imi pune un diagnosticul despre care eu credeam ca-i altul, si cu profesorul de matematica atunci cand imi spune ca 4 + 4 = 8, iar mie ţaţa Manda de pe deal imi spusese, cand eram mic, ca-i egal cu 7, si cu angajatul de la service cand imi spune ca masina mea consuma mult fiindca eu nu stiu sa schimb si sa folosesc optim cutia de viteze a masinii, prin oras, desi eu credeam ca-i din alta cauza, s.a.m.d.

 StefanSC, on 28 iulie 2016 - 12:06, said:

.................................
Ca la bac, lectura si intelegere pe text......................omul doreste sa faca o alegere "Vreau o boxa portabila" si are un criteriu "ma intereseaza calitatea sunetului in primul rand".
.......................intelegem urmatorul lucru: Initiatorul dorea.........................Sa afle daca A e mai bun sau nu ca B.
.................................
- lectura si intelegerea textului e o cerinta de clasa a II-a, daca acum acest fapt e referinta de BAC, e dezastru...
- initiatorul a enuntat cerinta si, imediat, singurul sau criteriu. Raspunsul a venit in postul #5, respectiv cele doua jucarii n-au nici un fel de legatura cu singurul criteriu enuntat de initiator pana atunci. Mai pe romaneste: initiatorul a spus ca vrea sa ajunga-n SUA. Mai departe, ce sa ia, autobuzul ori trenul ?! Raspunsul a fost: nici unul dintre cele doua mijloace de transport nu pot indeplini cerinta. Ai inteles ?
- initiatorul nu doreste neaparat sa stie care-i mai buna dintre alea doua boxe ci care-i a mai buna boxa portabila pana-n 100Euro. Alea doua au fost doar primele exemple aduse in vedere, urmate de inca unul, in urmatorul post.
- "A e mai bun sau nu ca decat B". Macar asigura-te ca stii sa utilizezi limba romana, daca tot faci referiri de natura didactica. Acest lucru, de fapt, este de bun simt !

---------------------------------------------------

dox900, cu ceva atentie, poate ca nici nu-i nevoie sa faci vreun compromis...

Zici ca ai cumparat boxa aceea, pe care-ai dat 250 de lei si acum intentionezi sa mai iei una, pentru un sunet stereo, adica 500lei in total, da ?

Ok, pai atunci ai fi putut cumpara pentru birou un sistem 2.0 sau 2.1 de exemplu asa ceva (e doar un exemplu, sunt mai multe variante pe la acel pret), care-ti ofera un sunet mult mai bun, mult mai complet, extensie mai mare, basi de woofer, inalte de tweeter, separare mai buna, chiar si volum sonor in caz ca se iveste ocazia si nu-ti ocupa loc mult pe birou.

Pentru dus cumparai o boxa portabila waterproof, facuta sa reziste la vapori, aburi, ma rog, conditiile de umiditate dintr-o baie. Astea au si ventuza de prindere pe perete (uite aici, aici, aici exemple), se conecteaza prin BT, au chiar si design oarecum in ton cu domeniul de utilizare.

Pentru curte, un gratar insotit de-o mica paranghelie, ma rog, in spatii exterioare, recurgeai la o varianta ca a lui Alex.

In felul asta ai solutii adecvate fiecarei aplicatii, nu trebuie sa te chinui cu un singur sistem care face de toate dar nimic bine, iar bugetul n-ar fi fost depasit cine stie ce.

#56
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011

 StefanSC, on 28 iulie 2016 - 12:06, said:


Acum, revenind la datele problemei, initiatorul a spus:

[...]

Deci... gandim si noi un pic?


Initiatorul a mai spus si ca poate sa sonorizeze o sala de conferinte de 150 m2 cu oameni in ea cu doua jucarioare si ca o sa iasa decent.

Asa ca  hai sa gandim si noi un pic !

 dox900, on 28 iulie 2016 - 13:45, said:

Apropos, acum ascult (incet, ca nici nu pot da tare in birou) o muzica foarte placuta pe sony srs x11. Din punctul meu de vedere se aude bine.
Din partea mea isi face treaba, mi-ar mai trebui una ce-i drept ca sa le leg sa fie stereo.

E bine ca ai colegi intelegatori  :) ( eu n-as suporta chestia aia in cap ). Daca asculti incet ca sa nu-i deranjezi - poate ca e mai bine sa-ti iei casti ca sa asculti si tu ca lumea si nici sa nu-i mai deranjezi deloc. Daca si lor le place, atunci poate luati o scula care se aude mai tare si va bucurati cu totii de ea.

 StefanSC, on 28 iulie 2016 - 10:16, said:

Sunteti mai rai ca aia de pe sectiunea de Foto.

Incearca si aria de Politica ;)

 StefanSC, on 28 iulie 2016 - 10:16, said:

Oare e asa de greu de inteles ca pentru unele probleme solutia simpla, ieftina si directa e cea mai buna? Si mai ales ca ce inseamna bun pentru un cumparator nu e acelasi lucru cu ce inseamna bun pentru altcineva.

Din pacate, spre deosebire de mai multe subiecte din aria Foto, aici mai intervin si legile fizicii ( mai greu de indoit ).

Uneori, unele probleme sunt false probleme. Eu cred ca e bine sa te lamuresti daca chiar ai o problema, inainte sa-ti faci una :)

#57
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

 dox900, on 28 iulie 2016 - 13:45, said:

Si eu ce fac? Cum imi rezolv problema?
Dacă ţii la fidelitate şi n-ai abandonat ideea limitei de 100 de euro,
https://www.avstore....on-envaya-mini/
N-are ce discuta cu nimic din ce s-a propus pe topic de aceeaşi mărime sau preţ. Dă lecţii şi produselor de până la dublul mărimii sau preţului. Face faţă onorabil şi unei comparaţii cu un Vifa Helsinki, ceea ce e aproape SF.

 dox900, on 28 iulie 2016 - 13:45, said:

Apropos, acum ascult (incet, ca nici nu pot da tare in birou) o muzica foarte placuta pe sony srs x11.
Ah. Păcat. Se putea mai bine la aceeaşi mărime. Sony nu prea se pricep să scoată başi din incinte de mărimea aia.

Edited by donjoe, 31 July 2016 - 01:34.


#58
estropy

estropy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 22.02.2010
Eu am avut un mini laptop Netbook cum se numeau..Toshiba cu doua difuzoare Harman-Kardon!
Prin toate gradinile mergeam cu micutul si toata lumea era mirata ca scoate ceva..destul de ok.

Boxele astea portabile sunt de 10 ori mai mari..cred ca unele sunt multumitoare

#59
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,238
  • Înscris: 11.04.2006
am vazut si eu odata un laptop toshiba cu boxe H-K, sunau f bine pt marimea lor.

#60
estropy

estropy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 22.02.2010
Stie cineva daca exista pe piata romaneasca un stick Bluetooth cu output audio pt mufa standard, care sa preia sunetul de la un device prin Bluetooth si sa-l trimita intr-un sistem audio 2.1 clasic?

#61
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011
Sunt o gramada de receptoare bluetooth cu iesire analogica ( Yamaha YBA-11, NuForce BTR-100, QED uPlay Puck, etc ... )

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate