Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2
 

Problema incorporabilelor la bloc

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
Paul00918

Paul00918

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 24.07.2016
Salut! Urmează să îmi cumpar un apartament si am câteva mici nelămuriri în legătură cu bucătăria. Eu doresc să îmi cumpăr plita si cuptorul incorporabile doar că părinții mei mi-au spus că la bloc îți trebuie multe aprobări ce vor costa bani si la sfârșit iti va părea rău, deoarece vreau să pun cuptorul la nivelul ochilor, dacă tot iau unul incorporabil deci va trebui "bifurc" țeava de gaz. Întrebarea este, dacă eu bifurc țeava după robinet, îmi mai trebuie aprobări? Schimb cu ceva structura dacă fac asta, sau îmi trebuie oricum? Mulțumesc! Sper sa nu mai fi fost abordat acest subiect înainte, eu am căutat mult timp și nu prea am găsit nimic.

#2
bogdan9901

bogdan9901

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 07.07.2013
Cuptorul poate fi electric fara aprobari. Eu asa am la bloc.

#3
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,343
  • Înscris: 13.01.2011
Electric si este ok.

#4
Paul00918

Paul00918

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 24.07.2016
Da, am văzut multe așa și sunt si mai ieftine dar cel mai mult gaz îl consum la plita si cuptor. Dacă îmi iau un cuptor electric voi da mult la factura la energie electrică iar la gaz voi plăti peste ceea  e folosesc eu, acesta fiind la comun. Nu vor fi plățile foarte mari dar în timp voi ieși în minus, mai ales dacă îl dau spre închiriere.

#5
mishale

mishale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 12.10.2015
Ce aprobari fratilor?
Asta este o gluma nu?

#6
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,343
  • Înscris: 13.01.2011
Nu consuma mare lucru pe electric.
Doar daca nu se muta acolo Jamie Oliver  :D

#7
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,169
  • Înscris: 22.05.2003
Parintii tai inca spala la masina de spalat manuala, pt ca aia automata rupe nasturii?

1. Nu ai nevoie de nici o autorizatie pt cuptor electric incorporabil. E si recomandat sa fie electric; se incalzeste mult mai rapid si mai uniform.
Diferenta de costuri e minima, ca doar nu esti patiser.
2. Pentru aragaz vei folosi furtun metalic flexibil (e galben). Se gasesc peste tot.

Urmareste oferte pe net si daca nu te grabesti, vei gasi chilipiruri Posted Image
Nu te arunca la SF-uri, pt ca functiile basic sunt cele folosite in 98% din timp.

Vezi hota sa fie puternica si sa ai data gaura in exterior.

#8
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,343
  • Înscris: 13.01.2011

 mishale, on 24 iulie 2016 - 21:56, said:

Ce aprobari fratilor?
Asta este o gluma nu?

Daca modifica teava principala, cred ca da.
Dar exista racorduri flexibile, destul de lungi, la alea nu ai nevoie de aprobari.

#9
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Eu știu că trebuie aprobări.
Pentru că dacă stai și te gândești,la X focuri trebuie Y mc de aer(spațiu).
Dar nu este o regulă bătută în cuie.
Dar cel mai bine întrebi la firma de la care ai gazul,mai ales că este posibil ca doar ei să facă modificările(adică să nu accepte modificări făcute de alții).
Cel puțin la mine,GDR nu acceptă ca aceste modifică să fie făcut de alte persoane(chiar și autorizate).Și da,dacă ești la GDR ai nevoie și de aprobări.Se subînțelege că și costurile vor fi oarecum substanțiale.
Tot ce vrei să știi afli de la ei(firma de gaz).

#10
Paul00918

Paul00918

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 24.07.2016
Mulțumesc tuturor! Cred că până la urmă o să îmi cumpăr un cuptor electric pentru a evita alte complicații.

#11
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,343
  • Înscris: 13.01.2011

 Paul00918, on 24 iulie 2016 - 22:33, said:

Mulțumesc tuturor! Cred că până la urmă o să ĂŽmi cumpăr un cuptor electric pentru a evita alte complicații.

O sa vezi ca nu consuma asa mult.

#12
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
La gaz ca este instalatie interioara sau exterioara iti trebuie proiect si autorizatie iar lucrarea se face de catre o persoana/ firma agreeata de furnizorul de gaz din zona . Daca ddoamne fereste se intampla ceva si pateste cineva ceva din cauza improvizatiilor , puscaria va paste . Daca va paraste careva , luati amenzi de mai bine va luati 10  cuptoare pe curent cu tot cu plata facturii pe 10 ani .

#13
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008
Pentru montaj cuptor gaz la inaltime in coloana nu trebuie aprobari ci furtun flexibil de gaz si un T. De preferat la cuptoarele pe gaz sa se decupeze polita pe care sta, indiferent daca e in corp baza sau coloana.
Acum o saptamana a venit in control de la gaze sa verifice instalatia/centrala cladirii si am re-intrebat daca este ok cuptorul sa il montez la un client in coloana si mi-a re-confirmat. Oricum am montat zeci de cuptoare pe gaz la inaltime si pana acum nu au fost probleme nici de utilizare si nici de autorizare/control autoritati in domeniu.

Deci se poate monta cuptorul pe gaz la semi-inaltime ... exemplu: franke  dau pe site la schita incorporare la model gaz varianta la inaltime (nu ma lasa sa pun link direct dar se poate verifica)

Edited by superm, 25 July 2016 - 08:46.


#14
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,044
  • Înscris: 26.04.2007

 crisstonne, on 24 iulie 2016 - 22:40, said:

O sa vezi ca nu consuma asa mult.

ca s anu mai spun ce pizza face, prajituri, paiine minunata si altele....
cel electric datorita faptului ca radiaza caldura de sus este foarte OK.

Nu consuma asa de mult, totusi daca ai gaze ar fi frumos sa beneficiezi de ele macar pentru plita.
atentie la cele electrice sa poata fi montate pe reteaua normala de 230V pentru ca unele dintre ele necesita o instalatie electriva speciala !!!

atentie mare la stecher si la firele de montaj !!!!

Edited by ggelu, 25 July 2016 - 09:18.
folosirea culorii rosii


#15
C0pilu

C0pilu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 09.01.2006
Nu conteaz aca e bloc sau casa, daca vrei incorporabile pe gaz, fiecare are racordul lui la retea si se considera cate un consumator. Ca sa fii in legalitate trebuie sa modifici proiectul si sa obtii toate aprobarile astfel incat sa ai doi consumatori (doua focuri) in bucatarie. Abia dupa se poate modifica instalatia, fie doar cu T-ul aferent si robineti pe fiecare iesire, fie prelungire daca vrei sa pui cuptorul la distanta fata de plita.

Cea mai buna alternativa: plita gaz + cuptor electric. Avantaje la electric: reglaj mai precis al temperaturii, coacere uniforma, degaja mult mai putina caldura in camera fata de un cuptor pe gaz.

Edited by C0pilu, 25 July 2016 - 09:38.


#16
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008

 C0pilu, on 25 iulie 2016 - 09:38, said:

Nu conteaz aca e bloc sau casa, daca vrei incorporabile pe gaz, fiecare are racordul lui la retea si se considera cate un consumator. Ca sa fii in legalitate trebuie sa modifici proiectul si sa obtii toate aprobarile astfel incat sa ai doi consumatori (doua focuri) in bucatarie. Abia dupa se poate modifica instalatia, fie doar cu T-ul aferent si robineti pe fiecare iesire, fie prelungire daca vrei sa pui cuptorul la distanta fata de plita.

Pe ce te bazezi din punct de vedere "legal" ? Clientii mei au primit vizite de la cei care furnizeaza gazul in case si au primit aprobare de functionare cu legarea prin furtun flexibil atat la plita cat si la cuptor fara refacerea proiectelor.
Pana acum am intalnit doar "discutii" despre legarea cuptor si plita separat dar cand a fost sa instalam mobila si aparatura aceste "barfe" au disparut... in afara de faptul ca se recomanda sa se conecteze de catre sau sub supravegherea unuia autorizat nu sunt alte probleme. Cel de la gaze ne-a spus ca si centrala de apartament poate sa se conecteze cu furtun flexibil omologat dar cei care instaleaza centrala nu vor de obicei ca sa mai faca si ei o teava, un proiect , niste incasari ... Posted Image

Edited by superm, 25 July 2016 - 10:00.


#17
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,529
  • Înscris: 05.06.2009

 Paul00918, on 24 iulie 2016 - 21:32, said:

Salut! Urmează să îmi cumpar un apartament si am câteva mici nelămuriri în legătură cu bucătăria. Eu doresc să îmi cumpăr plita si cuptorul incorporabile doar că părinții mei mi-au spus că la bloc îți trebuie multe aprobări ce vor costa bani si la sfârșit iti va părea rău, deoarece vreau să pun cuptorul la nivelul ochilor, dacă tot iau unul incorporabil deci va trebui "bifurc" țeava de gaz. Întrebarea este, dacă eu bifurc țeava după robinet, îmi mai trebuie aprobări? Schimb cu ceva structura dacă fac asta, sau îmi trebuie oricum? Mulțumesc! Sper sa nu mai fi fost abordat acest subiect înainte, eu am căutat mult timp și nu prea am găsit nimic.

salut. eu am o nedumerire legata de pozitia in care vrei sa montezi cuptorul. de ce vrei sa fie la nivelul ochilor ? ti-ai pus problema ca daca vrei sa iei ceva incins din cuptor, va trebui s-o faci cu bratele intinse, avand usa cuptorului (incinsa si ea) deschisa la nivelul toracelui, crescand astfel riscurile de accidentare ? daca preparatul din cuptor este cu sos/zeama, risti sa inclini vasul si sa-l versi, in cuptor, pe tine sau pe jos.
cine va folosi cuptorul mai des, tu sau sotia ? daca intre voi e diferenta de inaltime si ea va fi "chef" in bucatarie, monteaza cuptorul astfel incat sa-i vina ei usor sa-l foloseasca, nu tie.
mie mi se pare oarecum incomoda pozitia in care vrei sa montezi acel cuptor.
plus ca, incorporandu-l intr-un corp de mobila de bucatarie, acesta se va incinge, si daca materialul nu e de calitate, in timp se degradeaza. nu mai zic despre faptul ca in acel corp de mobilier nu poti pastra decat chestii gen oale/tigai si alte accesorii care nu se deterioreaza din cauza caldurii degajate de cuptor, atunci cand functioneaza. si mirosul / aburul- pe unde va iesi daca il "incastrezi" in mobila ?
eu as alege practicul inaintea esteticului sau criteriului "asa e la moda acum".
insa fiecare decide cum isi doreste sa-si amenajeze casa.

#18
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,343
  • Înscris: 13.01.2011
@corina
Este o moda, dar in anumite cazuri, functie de conformatia incaperii, este vorba si despre ergonomie.
Dar ai dreptate, trebuie gindita bine inaltimea la montaj, facute simulari la fata locului, sa nu existe risc de accidente.
L.E. ,,Nivelul ochilor " a fost o exprimare nefericita, probabil a vrut sa spuna: ,,la semi-înălțime ".

Edited by crisstonne, 25 July 2016 - 10:45.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate