Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 

Ce fac daca nu-i merg stopurile de frana?

- - - - -
  • Please log in to reply
105 replies to this topic

#55
ipopovici11

ipopovici11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,547
  • Înscris: 06.06.2015
Stai ca eu nici n-am citit bine se pare, era vorba de cativa metri la 80 la ora?
Aoleu!
Pai la 80  la ora nici  nu ai ce cauta la mai putin de un 50 de metri de masina din fata, asta minim, pe carosabil uscat si cu sistemul de franare si cauciucurile unei  masini tocmai iesite pe poarta fabricii.
In cazul asta @initiator(clar incepator)  sa multumeasca divinitatii ca a avut banda in dreapta de evitare...
Era odata o regula asa, ce  viteza ai, acelasi numar de metri trebuie sa pastrezi fata de masina din fata.

Edited by ipopovici11, 18 July 2016 - 20:47.


#56
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
Ce m-ai citit bai nene. Presupun ca stii deja ca am si BMW din 92 cu numere de bulgaria in care bag benzina amestecata cu gazolina si ii arat de fiecare data politaiului cine sunt eu. Am intrebat ipotetic cum ar fi decurs treaba daca nu reuseam sa evit, iar raspunsul este "n-ai tinut distanta". Dar deh, clonele lui Titi Aur de aici de pe SP stau in dreapta fiecarui sofer din Romania, si stiu exact ce si cum s-a intamplat.

Nu ma deranjeaza ca au unii pareri diferite, ma enerveaza sictirul asta de a-ti da cu parerea ca si cum le-ai stii pe toate sau ca si cum ai fi fost martor de prima mana la eveniment.

#57
ipopovici11

ipopovici11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,547
  • Înscris: 06.06.2015
Baga la cap si nu te mai ofensa, ca faci prostii!

#58
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,624
  • Înscris: 15.06.2007

View Postmaximg, on 18 iulie 2016 - 16:54, said:

Dovada ca n-am evoluat , ca societatea merge inapoi . Acum mai bine de 30 de ani se testa filamentul becului si se vedea daca in momentul ruperii era aprins .  Normal ca nu la noi ....
Iti dai seama ce expertiza acolo.  Probabil proba la proces.

View Postipopovici11, on 18 iulie 2016 - 20:45, said:

Stai ca eu nici n-am citit bine se pare, era vorba de cativa metri la 80 la ora?
Aoleu!
Pai la 80  la ora nici  nu ai ce cauta la mai putin de un 50 de metri de masina din fata, asta minim, pe carosabil uscat si cu sistemul de franare si cauciucurile unei  masini tocmai iesite pe poarta fabricii.
In cazul asta @initiator(clar incepator)  sa multumeasca divinitatii ca a avut banda in dreapta de evitare...
Era odata o regula asa, ce  viteza ai, acelasi numar de metri trebuie sa pastrezi fata de masina din fata.
Chiar ieri mergeam dupa o duba cu 100. Numarasem, 5 secude distanta, cam 150m in urma lui pastram.

#59
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
150 metri inseamna un teren de fotbal si inca jumatate. Mai taie din ele sau repara metronomul...



#60
gunman78

gunman78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 18.06.2009

View PostAnn0nyym0us, on 18 iulie 2016 - 15:56, said:

Eu am intrebat daca aveam vreo sansa sa scap fara sa fiu taxat contraventional, in cazul in care nu reuseam sa evit.

Nu

#61
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003

View Postaeon, on 18 iulie 2016 - 15:17, said:

pe unul era sa-l lovesc pe autostrada spre ploiesti, la un moment dat e curba (prea) stransa pentru o autostrada, spre stanga, cu vizibilitate slaba din cauza parapetilor
si era o masinal care mergea usurel pe banda 2 cu maxim 40km/h, eu venind cu peste 120..
conform legilor noastre (de fapt a interpretarii lor), respectivul nu avea nici o vina daca il loveam..

Având în vedere câte prostii citesc pe forumul ăsta devin din ce în ce mai convins că Dumnezeu face ce poate el mai bine ocrotind românii, deopotrivă pe cei deștepți sau mai săraci cu duhul...

Cam ce vină socoți tu că ar fi trebuit să aibă ăla de mergea cu 40 km/h și pe care îl lovești tu venind cu 120 km/h într-o zonă cu vizibilitate redusă, după cum singur spui?
Prietene, trezește-te! Vina ar fi fost în exclusivitate a ta pentru că nu belești bine ochii și nu adaptezi viteza la condițiile de trafic. Ai avut noroc că ăla mergea totuși cu 40 km/h și nu era oprit pe loc în coloană. Limita maximă de 130 km/h reprezintă limita MAXIMĂ și nu înseamnă că trebuie să mergi obligatoriu cu atât și în orice condiții.

Cam același lucru și cu OP. Nu ai nicio șansă să scapi de culpa, nici cu martori, nici cu cameră, cu nimic. Tot ce poți obține este o amendă și reținerea talonului femeii până la remedierea problemei, dar în cazul unui accident cel din spate plătește. Și e absolut logic și normal să fie așa...

#62
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

View Postvalitudor, on 29 iulie 2016 - 01:05, said:

........... dar în cazul unui accident cel din spate plătește. Și e absolut logic și normal să fie așa...
Serios ? Normal si logic ????
Intr-o tara cu militieni , poate este normal , dar nu logic ...
Intr-o tara cu politisti , nu este nici normal nici logic ....
..dar este logic si normal in Romania , deoarece atita putem ....

#63
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007
Daca reusesti sa demonstrezi in instanta ca nu ii functionau lampile stop se poate stabili culpa comuna.Aici vorbim de cazuri cu vatamari si decese , pentru ca altfel nu poti dispune imobilizarea vehiculului din fata .Oricum,daca avea becurile arse inainte de accident nu poti demonstra prin epertiza !

#64
ipopovici11

ipopovici11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,547
  • Înscris: 06.06.2015

View Postmaximg, on 30 iulie 2016 - 00:18, said:

Serios ? Normal si logic ????
Intr-o tara cu militieni , poate este normal , dar nu logic ...
Intr-o tara cu politisti , nu este nici normal nici logic ....
..dar este logic si normal in Romania , deoarece atita putem ....

Pai este destul de normal si logic deoarece tu il ai pe ala in fata, trebuie sa casti ochii si sa pastrezi distanta. El se uita la randul lui in fata lui nu sta doar cu ochii in retrovizoare ca sa aiba grija berbecilor din spate. Nu ai niciun control asupra a ceea ce vine din spatele tau. Deci este mai mult decat  normal si mai mult decat logic. Parerea mea.
Bineinteles ca preventiv nu trebuie sa pui frane bruste aiurea...dar franele alea le  pui doar daca esti la randul tau  berbec si nu ai anticipat ce se intampla in fata.

#65
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
Io tare-s curios cum anticipezi tu un accident care se produce in fata ta, asa, brusc. Ca parca prea tii cu ursu.

#66
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

View Postipopovici11, on 30 iulie 2016 - 11:32, said:

Pai este destul de normal si logic deoarece tu il ai pe ala in fata, trebuie sa casti ochii si sa pastrezi distanta. .........
Daca discutam normal , si nu cum a pus problema " vali " , este perfect logic si normal sa pastrezi distanta , sa-ti lasi spatiu de manevra . Chestia asta face parte din multe altele preventive , pt siguranta noastra .
Problema apare cind te trezesti ca circuli normal si se baga un idiot brusc in fata si frineaza ( accident comentat la fintina Miorita ) , sau cind cel din fata frineaza fara motiv ( sute de filmari sint pe net ) , cazuri in care doar protectia Divina te scapa de necaz .
Asa ca nu orice " pupat in spate " inseamna vinovatie . Din fericire azi avem cu ce sa demonstram a cui a fost vina .

#67
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003

View Postmaximg, on 30 iulie 2016 - 00:18, said:

Serios ? Normal si logic ????
Intr-o tara cu militieni , poate este normal , dar nu logic ...
Intr-o tara cu politisti , nu este nici normal nici logic ....
..dar este logic si normal in Romania , deoarece atita putem ....
Evident ca este normal și logic sa fie vina celui care intră ca berbecul. Ba mai mult, mersul fără stopuri de frână este chiar legal în anumite condiții. Iar dacă ajungi sa faci distincția dacă acele condiții sunt îndeplinite sau nu, fii sigur că poți vedea și dacă o mașină frânează chiar dacă nu are stopuri funcționale.
Regula e simpla: Ia-ți toate măsurile necesare pentru a nu intra în cel din față. Indiferent dacă are sau nu stopuri, sau dacă vizibilitatea este bună sau nu.
Culpa comună în acest caz o dau doar societățile de asigurări, nu politia sau instanțele. Repet, în anumite condiții legea permite mersul fără semnalizare. Ar trebui ca ăștia sa fie automat vinovați pentru orice berbec care intră în ei?

#68
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,433
  • Înscris: 08.12.2006
Citind pe aici si aducandu-mi aminte ca am atentionat cel putin vreo 15 colegi de trafic  ca nu le merg stopurile pe frana, nici unul, stau si ma gandesc, oare chiar sunt reincarnarea lui Senna? Ca se pare ca pentru muritorii de rand este al dracului de greu sa nu faca accident in asemenea conditii, chiar miraculos. Cum draci sa nu fie cand jumate din ei stau cu nasul in telefon, la 100km/h (sau mai mult), in timp ce stau la jumatea lungimii unui Tico de masina din fata lor? Mai nou pe DN1 am ajuns sa las distanta fata de masina din fata cat suma distantelor dintre 3 masini consecutive, ca sa am timp sa opresc ca si cum as transporta oua sa nu imi remodeleze spatele masinii retardul din spatele meu. Sunt accidente aproximativ saptamanal din cauza nepastrarii distantei insa maimutele nici asa nu pot invata o chestie atat de simpla. Cat despre fuga de responsabilitate si abordarea ca intotdeauna altcineva e de vina pentru greselile noastre, din pacate asta ne caracterizeaza ca natie.

Edited by closchkutza, 31 July 2016 - 22:16.


#69
ipopovici11

ipopovici11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,547
  • Înscris: 06.06.2015
Foarte corect ceea ce spui. Nu e asa o mare problema nici ptr mine daca aluia  din fata  nu-i merg stopurile d e frana.
Am citit  de exemplu si multi spun ca daca  vorbesti la telefon e risc maxim  de accident, iti capteaza toata atentia, etc. Fals cel putin in cazul meu,  pot sa vorbesc  si sa  fiu si atent  la trafic, deoarece dupa atatia kilometri  condusul a  devenit un automatism. Poate  la  incepatori care "gandesc" pana si schimbarea vitezelor si apasatul ambreiajului, sa fie asa.
Insa am fost apostrofat ca "domne , nu se poate, c -am citit eu undeva si n-ai cum, daca vorbesti  la tel nu mai poti fi deloc atent la drum". Da, probabil unii nu pot fi, sunt  oameni si  oameni, curios e  ca unii cred ca daca ei nu au anumite capacitati,  nimeni nu le are si daca mai  gasesc si  vreun "pseudo-studiu ", sunt cei  mai fericiti sa ti-l fluture in fata.
Altii sustin ca  nu exista atentie distributiva, iar fals. Eu spre exemplu pot sa-mi fac freza in  oglinda fiind in acelasi timp atent la drum, cu celalat  ochi.  Posted Image Desigur, nu recomand asa ceva.

Edited by ipopovici11, 01 August 2016 - 10:47.


#70
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003
Până și Napoleon putea face mai multe lucruri deodată. De exemplu stătea pe cal și privea în dreapta.

#71
iliemirea

iliemirea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,662
  • Înscris: 17.07.2014
Daca vedeti in trafic o masina fara stop pe frana, semnalizati-le.
Si mie mi s-a intamplat sa fiu atentionat ca am un bec ars sau sa atentionez pe altii.
Pastrati distanta fata de cel din fata si mai uitati-va si ce tip de masina aveti in fata voastra.
Daca e vreuna sport care franeaza mult mai bine ca masina ta si distanta nu este una considerabila, te-ai ars!
Drumuri sigure si fara evenimente la toata lumea!

#72
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,056
  • Înscris: 02.03.2003
Daca sunteti pe cale sa faceti un accident cu acesti soferi trebuie sa parcurgeti urmatorii pasi:

Le faceti semn sa opreasca.
Le comunicati ca sistemul de franare nu functioneaza.
Mergeti la primul echipaj de Politie Rutiera si le aduceti la cunostinta ca autoturismul X nu are lumini pentru lampile de frana.

Exista si varianta depuneri unei plangeri impotriva soferului la Politie. Va fi chemat si ulterior va fi trimis la RAR.
Daca are modificari neautorizate va plati destul de mult din buzuar.


Cat timp nu luati atitutine cei certati cu legea se vor inmulti pe strazi.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate