Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Ce fac daca nu-i merg stopurile de frana?

- - - - -
  • Please log in to reply
105 replies to this topic

#1
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,413
  • Înscris: 15.12.2009
Astazi eram pe DN1, pe ruta Ploiesti - Campina, se circula greoi, fiindca se toarna asfalt pe sensul opus, si sensul meu de mers a fost ingustat putin. 80 km/h, merg in spatele unei tanti cu un Peugeot 108, pe banda 1. Brusc, observ ca tanti se apropie foarte rapid de mine, sau mai bine zis eu de ea. Franez la podea,  trag dreapta si derapez pret de vreo 3 lungi de masina cu 2 roti pe banda de urgenta si doua pe camp.

Din fericire n-am lovit pe nimeni. Ce s-a intamplat? Ceva mai in fata banda 1 era blocata de o masina ramasa in pana, iar tantica din Peugeot a pus frana si a oprit complet, insa nema stopuri pe frana. Nu-i functionau niciunul din cele 3. M-am dezmeticit, am continuat sa merg, am prins-o din urma, am mers in spatele ei pana a iesit de pe DN1 si a parcat la un supermarket. Am mers frumos sa ii explic ce si cum,  din ce mi-a zis, ea nici n-a bagat de seama ca am derapat pe langa ea Posted Image

A zis ca nu stie care-i treaba cu stopurile si ca o sa-i zica barbatului diseara cand ajunge acasa. Degeaba mi-am racit eu gura explicandu-i ca nu e deloc ok sa continue sa mearga asa, ca n-am avut cu cine. Intr-un final m-am resemnat si am plecat.

Bun, inafara de ceva cauciuc lasat pe asfalt, masina mea n-a patit nimic. In caz ca, totusi, se intampla ceva, aveam vreo sansa sa demonstrez ca dumneaei nu-i mergeau stopurile? Daca o loveam in spate, se putea considera ca stopurile de frana nu mai merg in urma accidentului?

Edited by Ann0nyym0us, 18 July 2016 - 12:51.


#2
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Este exact cum spui tu. O lovesti din spate si spune ca i s-au "scuturat" becurile de la impact. Am patit-o si eu acum ceva ani cand unul cu lada s-a oprit brusc si fara stop pe frana...nimic!

#3
ipopovici11

ipopovici11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,547
  • Înscris: 06.06.2015
Trebuie sa fii atent la masina din fata ta,   nu doar  la stopurile ei...daca reduce prin frana de motor, ce faci?

#4
bogdan0y

bogdan0y

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 14.07.2015
Buna ziua . Nu stiu ce sfat sa-ti dau pe partea de legislatie , dar cred ca stopurile nu-i mergeau din cauza unei sigutante , comutatorului de sub pedala sau a unui fir , deci ar trebui sa se constate la expertiza ca nu-i mergeau stopurile inainte de accident , bine ca nu a fost cazu .

#5
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,413
  • Înscris: 15.12.2009

View Postipopovici11, on 18 iulie 2016 - 13:03, said:

Trebuie sa fii atent la masina din fata ta,   nu doar  la stopurile ei...daca reduce prin frana de motor, ce faci?

Prin frana de motor nu faci 80kmh - 0 kmh in cateva secunde.

Edited by Ann0nyym0us, 18 July 2016 - 13:05.


#6
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
La carte spune ca ala din spate sa-si ia toate masurile sa nu-l loveasca pe cel din fata. Restul e cancan.

#7
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010

View Postipopovici11, on 18 iulie 2016 - 13:03, said:

Trebuie sa fii atent la masina din fata ta,   nu doar  la stopurile ei...daca reduce prin frana de motor, ce faci?
Frana de motor nu e asa violenta.

Cred ca puteai demonstra doar cu o camera pe bord in caz de impact...

Edited by Robiacs, 18 July 2016 - 13:07.


#8
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009

View Postipopovici11, on 18 iulie 2016 - 13:03, said:

Trebuie sa fii atent la masina din fata ta,   nu doar  la stopurile ei...daca reduce prin frana de motor, ce faci?
Cand intri in frana de motor esti dator (moral, nu altfel) sa atingi nitel pedala de frana ca sa-si dea seama ala din spate ca incetinesti sau ca asta ai de gand.

#9
ipopovici11

ipopovici11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,547
  • Înscris: 06.06.2015
Nu stiu daca legal ai avea castig de cauza la  un accident-ideea e ca trebuie sa pastrezi distanta de siguranta.  Eu  niciodata nu stau cu  ochii in stopurile celui din fata, ci ma uit la ce face masina.

Edited by ipopovici11, 18 July 2016 - 13:09.


#10
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,413
  • Înscris: 15.12.2009
Sa ne intelegem. Nu eram cu masina lipit de bara ei, erau cativa metri intre masini, altfel nu as fi avut timp sa trag dreapta si sa o evit.

#11
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,463
  • Înscris: 30.10.2003

View Postipopovici11, on 18 iulie 2016 - 13:03, said:

Trebuie sa fii atent la masina din fata ta,   nu doar  la stopurile ei...daca reduce prin frana de motor, ce faci?

E imposibil sa fii tot timpul atent la masina din fata. Cine vine si-mi zice ca nu se uita 1 secunda la bord, nu muta postul de radio sau schimba vreun CD, nu se uita dupa o fusta scurta sau o masina mai fain eu zic ca minte de ingheata apele.

#12
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,206
  • Înscris: 23.08.2014
Lipsa stopurilor de frana nu te scapa de vina, ele sant doar un supliment, tu oricum trebuie sa pastrezi distanta.Cand o sa ramai si tu odata fara ele o sa vezi, ca nu prea ai cum iti da seama pe drum daca iti merg sau nu, si chiar daca iti dai seama, trebuie sa ajungi cu masina acasa, ca doar nu o sa chemi asistenta rutiera sa te tracteze ca nu iti merg stopurile.
Daca cel din fata adoarme si nu franeaza, dar se loveste de ceva, tu ce faci, intri su tu peste el ca nu a franat?
In plus, la 80 km/h tre sa tii o distanta considerabila fata de cel din fata ta, nu ai nici un motiv sa nu pastrezi distanta. Eu ma uit dupa fuste nonstop. si mai schimb si cd, din acest motiv pastrez distanta mare fata de cel din fata.Te mai ajuta si in cazul in care esti depasit, are ala loc sa intre in caz de urgenta , nu intra peste tine.In plus ai vizibilitate mai buna.Bucurate ca nu s-a intamplat nimic si invata ceva din intamplare.

Edited by fqx, 18 July 2016 - 13:14.


#13
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,042
  • Înscris: 02.09.2005
Investeste intr-o camera video, nu stii niciodata cand ai nevoie de ea.

View Postneagu_laurentiu, on 18 iulie 2016 - 13:05, said:

La carte spune ca ala din spate sa-si ia toate masurile sa nu-l loveasca pe cel din fata. Restul e cancan.
La carte spune ca e interzis sa scoti pe drumurile publice o masina care nu corespunde dpdv tehnic. Restul e cancan.

View Postfqx, on 18 iulie 2016 - 13:11, said:

Lipsa stopurilor de frana nu te scapa de vina, ele sant doar un supliment, tu oricum trebuie sa pastrezi distanta.Cand o sa ramai si tu odata fara ele o sa vezi, ca nu prea ai cum iti da seama pe drum daca iti merg sau nu, si chiar daca iti dai seama, trebuie sa ajungi cu masina acasa, ca doar nu o sa chemi asistenta rutiera sa te tracteze ca nu iti merg stopurile.
Daca cel din fata adoarme si nu franeaza, dar se loveste de ceva, tu ce faci, intri su tu peste el ca nu a franat?
In plus, la 80 km/h tre sa tii o distanta considerabila fata de cel din fata ta, nu ai nici un motiv sa nu pastrezi distanta. Eu ma uit dupa fuste nonstop. si mai schimb si cd, din acest motiv pastrez distanta mare fata de cel din fata.Te mai ajuta si in cazul in care esti depasit, are ala loc sa intre in caz de urgenta , nu intra peste tine.In plus ai vizibilitate mai buna.Bucurate ca nu s-a intamplat nimic si invata ceva din intamplare.
ia arata-mi tu mie unde scrie ca iti este permisa povestea asta insirata de tine mai sus, sa mergi fara stopuri, fara faruri etc?

Edited by jericho, 18 July 2016 - 13:18.


#14
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002

View PostRobiacs, on 18 iulie 2016 - 13:06, said:

Frana de motor nu e asa violenta.

Cred ca puteai demonstra doar cu o camera pe bord in caz de impact...

cu o camera de bord cel mult se datea culpa comuna
sau poate doar o mica amenda pentru "tanti", de obicei prea mica sa fie bagata de seama..din pacate, pentru ca sunt tot felul de dobitoci care nu au minima decenta sa-si verifice "ochiometric" masina macar odata pe luna (in primul rand becuri, roti...)
cred ca se poate incadra aici:

) 4 puncte de penalizare pentru săvârşirea următoarelor fapte:
......
circulaţia în timpul nopţii sau ziua, pe timp de ceaţă, ninsoare abundentă sau ploaie torenţială, cu un autovehicul fără lumini sau fără semnalizare corespunzătoare.


#15
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003

View Postjericho, on 18 iulie 2016 - 13:14, said:

La carte spune ca e interzis sa scoti pe drumurile publice o masina care nu corespunde dpdv tehnic. Restul e cancan.
Asta n-are legatura cu pastrarea distantei, din codul rutier, pana la evitatea oricarui accident. Nu spun ca masina fara semnalizare era in regula. Da' cine intra in spatele altuia, nu mai exista discutii.

#16
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,042
  • Înscris: 02.09.2005

View Postneagu_laurentiu, on 18 iulie 2016 - 13:18, said:

Asta n-are legatura cu pastrarea distantei, din codul rutier, pana la evitatea oricarui accident. Nu spun ca masina fara semnalizare era in regula. Da' cine intra in spatele altuia, nu mai exista discutii.
nu exista asa ceva, daca poti demonstra ca aluia nu ii merg stopurile, iese el vinovat. Care e distanta, din codul rutier, pe care trebuie sa o pastrezi la 80kmh?

#17
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,999
  • Înscris: 07.11.2006

View PostBursul, on 18 iulie 2016 - 13:10, said:

E imposibil sa fii tot timpul atent la masina din fata. Cine vine si-mi zice ca nu se uita 1 secunda la bord, nu muta postul de radio sau schimba vreun CD, nu se uita dupa o fusta scurta sau o masina mai fain eu zic ca minte de ingheata apele.

Corect.Dar in caz de accident,tot tu care vii din spate esti vinovat 100%.
Si sa stii ca nu-s mincinos.

View Postjericho, on 18 iulie 2016 - 13:20, said:

....Care e distanta, din codul rutier, pe care trebuie sa o pastrezi la 80kmh?

Distanta care te fereste de evenimente nedorite.Posted Image

#18
Inspiron

Inspiron

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 23.09.2008
Cel ce loveste din spate este intotdeauna vinovat.  Bineinteles, cu conditia ca cel din fata sa nu mearga cu spatele. :)
Nu ai cum sa demonstrezi ca a plecat de acasa cu stopurile nefunctionale si ca stia de acest lucru.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate