Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Se poate pensiona fara stagiu minim de cotizare?

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#37
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
De curând a trecut o lege de ambele camere,care permite unora să-și plătească ultimii 5 ani de contribuții la fondul de pensii pentru ași completa stagiul minim sau complet de cotizare,dar va fi valabilă doar 6 luni de la data publicării în monitorul oficial.Cei care nu pot plăti într-o singură tranșă,pot plăti eșalonat în 6 tranșe lunare,dar suma nu este una la îndemâna oricărui ”amărăștean” pentru că dacă vom calcula 60 de luni x cca.200 lei contribuții pentru salariul minim pe economie la data respectivă,atunci vor trebui plătiți vreo 12.000 lei,adică în rate 2.000 lei lunar !!!.Legea așa cum a fost promulgată este făcută doar pentru cei care au bani de întors cu lopata și care vor putea să plătească un cuantum de 5 ori mai mare,atât cât le permite legea pentru a beneficia de o pensie mai mare.Posted Image

Edited by Viorelsolar, 19 October 2016 - 21:01.


#38
2003spirit

2003spirit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 09.07.2017

View Post_R_A_D_U, on 13 iulie 2016 - 22:00, said:

Am un vecin, barbat, care a implinit recent virsta de 65 ani.
Oarecum offtopic;
E aproape imposibil sa nu aiba stagiu deloc. Stagiu de cotizare nu inseamna numai munca, inclusiv perioada pe care a primit ajutor de somaj de exemplu se socoteste stagiu de cotizare. Cel putin dupa 89 multa lume a incasat un somaj dupa liceu sau facultate. Poate primi pensia minima garantata de 520 lei(640 in 2018) doar daca si-a pierdut capacitatea de munca. Odata obtinuta certificatul de handicap accentuat(daca e cazul!) va obtine si cumula  pensia minima! Cunosc cateva persoane care au asa, unele n-au muncit nici macar un minut in viata lor. Primesc in prezent 272 lei(375 in 2018) indeminzatia de handicap + 520(640 lei in 2018) lei pensia minima. Venit total lunar in 2018 1015 leiPosted Image  Asa a decis curtea constitutionala   "Prin hotărârea nr. 680 din august 2012, Curtea Constituţională a şters din Legea pensiilor articolul care condiţiona obţinerea dreptului la pensie de boală de stagiu de cotizare la bugetul asigurărilor sociale. Cu alte cuvinte, era obligatoriu să ai vechime în câmpul muncii, ca să poţi fi pensionat pe caz de invaliditate."Posted Image
Dupa parerea mea este o anomalie iesita din comun, este incorect, se intretine coruptia si birocratia. Pentru 792 lei net acum acum si din 2018, 1015 lei NET,  pe luna, tentatia de frauda este foarte mare. Mai bine ar cumula toate aceste feluri de ajutoare si indemnizatii, le-ar plafona si ar extinde numarul de beneficiari. Banii ar fi obtinuti din restructurarea de institututii cu atributii, reducerea birocratie si coruptiei.  In procesul asta cred ca sunt implicati sute de mii de luctratori din administratiile locale, descentralizate si sistemul sanitar. "Munca" lor in domeniul asta n-ar mai fi necesara. E cred ca un "Basic income" bine tintit si cu oarece restrictii ar fi mai ieftin pentru buzunarul contribuabilului. Persoanele cu handicap ar trebui tratate separat, totusi. Aparent s-ar incuraja nemunca, partial adevarat daca nu se face cum trebuie. Un lucru e sigur ca in prezent avem cel mai costisitor sistem posibil; coruptie, mita electorala(cea mai grava forma de coruptie), birocratie, nepotism etc Coruptia inseamna  tiranie, vieti pierdute, oportunitati de dezvoltare ratate etc

Edited by 2003spirit, 16 December 2017 - 18:15.


#39
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Din pacate, omul a reusit sa se pensioneze INSA prin pensie de urmas deoarece i-a murit sotia, si a preluat de la aceasta dar nu stiu cit si ce ca mi-a fost greu sa-l intreb.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate