Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Medicina la alta varsta

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#37
Alexandru100

Alexandru100

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 02.07.2016
Mulțumesc pentru sfat, voi tine cont de  și sunt sigur ca mă va ajuta pe viitor.Voi învățat anul acesta de voi rupe la biologie și chimie organica și în + voi continua cu 3ds max și blender sa mai fac un ban....Va mulțumesc tuturor, voi posta în secțiunea de probleme dacă voi avea o nedumerire.

#38
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Postpufonel, on 02 iulie 2016 - 00:49, said:

Prostii. Eu eram cel mai mic din grupa, abia implinisem 18 ani, dar aveam colegi de 25 si chiar 30 de ani, care au terminat facultatea fara probleme si cu care ma intelegeam de minune. E drept ca n-am facut medicina, dar nu cred ca asta conteaza. Vezi-ti de treaba si apuca-te de invatat de acum, ca la anul sa fii "pe ele". Si multa bafta!
Acum depinde si de facultate.....Sa te apuci de medicina la 30 de ani e ca si cum ai vrea sa treci inot Atlanticul.....Adica nu mai are nici un sens .....

View PostAlexandru100, on 02 iulie 2016 - 00:34, said:

Buna seara.....visul sa dau la medicina.
Esti tanar ...pana in 25 de ani merita sa incepi facultatea de medicina.....dupa aia o faci doar pentru hobby....

Edited by Clovis, 08 July 2016 - 18:39.


#39
Alexandru100

Alexandru100

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 02.07.2016
Nu inteleg ceva, daca ma puteti clarifica.La medicina generala(facultatea de medicina din Timisoara) am vazut ca ultima medie la buget este de 8.51.Dar cand incep locurile la taxa eu vad ca sunt 3-4 persoane care au medii de 9.58, 9.56 ? De ce cu mediile alea au intrat la taxa, eu nu pot intelege....?

Edited by Alexandru100, 27 July 2016 - 21:46.


#40
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 15.09.2015

View PostAlexandru100, on 27 iulie 2016 - 21:46, said:

Nu inteleg ceva, daca ma puteti clarifica.La medicina generala(facultatea de medicina din Timisoara) am vazut ca ultima medie la buget este de 8.51.Dar cand incep locurile la taxa eu vad ca sunt 3-4 persoane care au medii de 9.58, 9.56 ? De ce cu mediile alea au intrat la taxa, eu nu pot intelege....?

O fi a doua facultate.

#41
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005

View PostAlexandru100, on 02 iulie 2016 - 00:34, said:

Buna seara, ma scuzati de deranj dar ma gandeam ca ma puteti ajuta cu un sfat.Eu am 20 de ani si fac 21 de ani in februarie 2017 si am luat bacalaureatul in 2015 la un liceu teoretic, profil matematica-informatica cu media 8.06 si cu cea mai mare nota dintre toate la Anatomie de 9.60.Din motive personale nu am vrut sa merg la facultate anul trecut si nici anul acesta nu pot, insa nu pot sa nu imi indeplinesc visul sa dau la medicina.M-am gandit si sfatuit cu parintii mei care ma incurajeaza in ce vreau sa fac mai departe si am ales ca in 2017 sa dau la facultatea de medicina din Timisoara(cand voi avea impliniti 21 de ani), deoarece mereu mi-a placut chimia si biologia in liceu dar din motive personale nu am putut sa merg la facultate.Acum vine problema, am intrebat pe mai multi fosti profesori si prieteni si taberele sunt impartite...Unele persoana ma indeamna sa-mi urmez pasiunea si sa merg la facultate, iar pe de alta parte altele imi spun ca la varsta de 21 de ani sa incep ca student in anul 1 este deja prea tarziu si nu voi fi vazut cu aceasi ochi ca un absolvent de liceu de 19 ani...Stiu ca va fi greu in anii de studiu ci si dupa, dar de foarte mult timp simt ca asta este drumul meu, mi-a parut foarte rau si dupa terminarea liceului ca nu pot sa dau.Imi puteti da un sfat cei care cunoasteti persoane care sunt la fel ca mine ? Sa merg pe acest drum ? Va multumesc din suflet si ma scuzati de deranj.
O prietena din facultate s-a apucat de medicina dupa ce a terminat-o pe prima. Am impresia ca si-a echivalat niste cursuri (prima a fost de biochimie) dar avea in orice caz 22 de ani cand s-a apucat de medicina. Deci da, de ce nu?

#42
Alexandru100

Alexandru100

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 02.07.2016
As vrea daca puteti sa-mi raspundeti la urmatoarea intrebare: Eu am astm bronsic(dar nu iau tratament sau ceva de genul..) si ma gandeam daca ma pot inscrie la medicina militara in Targu Mures, nu am gasit nimic concret pe siteul lor...Ma puteti ajuta cei care cunosc cazuri ? Multumesc.

#43
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,633
  • Înscris: 30.07.2003
Treci probele sportive fara simptome ? Dar pe urma rigorile armatei nu-ti vor pune probleme ? Ei au baza de selectie, daca te prind nu te accepta.

#44
Alexandru100

Alexandru100

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 02.07.2016
Am citit si m-am informat si nu pot da, iti multumesc pentru raspuns neagu_laurentiu.As vrea sa va intreb despre facultatea de medicina din Targu Mures, deoarece m-am tot gandit sa aleg intre Timisoara si Targu Mures dar nu stiu sigur...La Targu Mures se da admitere la biologie sau chimie la alegere dintr-o carte a lor proprie iar la Timisoara se da si din chimie si din biologie.Eu am cunostinte de chimie organica(nu sunt de 10 dar stiu) si m-am gandit sa ma duc la Targu Mures sa dau doar la biologie admitere, ce parere aveti ? Cum este la Targu Mures, este mai greu de intrat decat la Timisoara...? Eu nu intreb unde este mai usor(deoarece peste tot este greu) dar ma gandeam la Targu Mures deoarece ma pot axa doar pe biologie...

#45
SCENT-OF-SHARP

SCENT-OF-SHARP

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 09.10.2015

View PostAlexandru100, on 31 iulie 2016 - 16:56, said:

Am citit si m-am informat si nu pot da, iti multumesc pentru raspuns neagu_laurentiu.As vrea sa va intreb despre facultatea de medicina din Targu Mures, deoarece m-am tot gandit sa aleg intre Timisoara si Targu Mures dar nu stiu sigur...La Targu Mures se da admitere la biologie sau chimie la alegere dintr-o carte a lor proprie iar la Timisoara se da si din chimie si din biologie.Eu am cunostinte de chimie organica(nu sunt de 10 dar stiu) si m-am gandit sa ma duc la Targu Mures sa dau doar la biologie admitere, ce parere aveti ? Cum este la Targu Mures, este mai greu de intrat decat la Timisoara...? Eu nu intreb unde este mai usor(deoarece peste tot este greu) dar ma gandeam la Targu Mures deoarece ma pot axa doar pe biologie...
Ce să fie mai uşor ? Examenul sau facultatea în sine ?
Presupun că te referi la examen, deci îţi zic cum este ( eu sunt la UMF Tg.Mureş ) : examenul la biologie este mai greu decât la chimie, dar nu strică să înveţi la biologie, să îţi dai seama cam ce te va aştepta.
Oricum este nimic ce primeşti la examen faţă de ce va fi la facultate, şi totuşi multe persoane am auzit că de abia s-au descurcat cu cartea de admitere : ce vor face mai departe ?!
Nu vreau să stric petrecerea, dar consider că cine nu este făcut pentru asta, să îşi dea seama de acest lucru mai devreme decât mai târziu, avem şi aşa destui studenţi proşti.
Acum, aş zice că nu vreau să te descurajez, dar adevărul este că tu singur trebuie să ştii acest lucru. Nimeni nu te va mângâia pe cap, ba chiar va trebui să ai stomac pentru multe chestii, nu degeaba este ulcerul atât de des întâlnit pe aici.....
Ca şi în armată : nu te subestima şi nu te supraestima - a fi realist este o artă grea.
Dar opiniile oamenilor nu te ajută, şi dacă tu singur nu îţi găseşti drumul, totul este doar ceaţă oricum.

Edited by SCENT-OF-SHARP, 01 August 2016 - 13:56.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate