Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro
 Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 

Reclamatia-Este rusinos sau act civic ?

* * * * * 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
54 replies to this topic

#37
Cloudfare

Cloudfare

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 538
  • Înscris: 15.05.2017
Uite aici o virgula pentru cine o cauta, imi pare rau, dar a ramas threadul ocupat in lipsa unui raspuns :D
Citez:
"Eu lucrez cu oamenii de ani de zile. Am invatat sa.i citesc, din felul in care imi expun in primul minut problema."

#38
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010
Prima citire este in majoritatea cazurilor gresita. Posted Image

#39
zardato

zardato

    Coruptii la puscarie!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,634
  • Înscris: 01.12.2013
Bineinteles ca orice reclamatie este binevenita.

Reclamatia nu este altceva decat un feedback, un feedback negativ care ii permite reclamatului sa-si amelioreze produsul/serviciile pe care le vinde.  

Este necesara reclamatia in orice sistem sanatos. Iar cei care cauta sa-si amelioreze produsele/serviciile pe care le le vand, daca sunt cinstiti si interesati sa-si creasca afacerea, cer ei parerea clientilor, fie ea pozitiva, dar mai ales negativa. Este cea mai simpla metoda de a-si ameliora prestatiile catre clienti.

#40
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,556
  • Înscris: 02.09.2006

View PostGingisHan2015, on 29 iunie 2016 - 15:51, said:

Exact . Asta cred si eu . Depide  ce e de reclamat . Blocurile romanesti sunt pline de mosi si babe reclamagii de profesie . Un  amic  a fost pana cum cativa ani  inspector sef de ISU  undeva intr-un judet din Romania , nu importa unde ca nu asta conteaza .
La alarma masinile de interventie au un barem in care trebuie sa fie  prezente la  locul nenorocirii . Studiat si aprobat  si de asemenea cunoscut .
Primeste un telefon intr-o zi . De sus . Deranjau  la plecare de pe platou sirenele de la descarcerare , Smurd ,sau pompieri ,de la caz la caz . In fata unitatii statea o ruda de -a cuiva mare . Foarte mare , in acceptiunea lui cel putin , acolo in Dealul iubitilor alesi . Prinde o data la o interpelare alesul poporului pe  ministrul secretar de stat si se plange ca masinile fac deranj .Se scuza  ministrul  cum poate , domle senator ,e regulament , asa e directiva , sa aiba prioritate la iesire , ma interesez si va dau un raspuns . Bineinteles ca s- a interesat , a aflat ca e dispunerea cam aiurea la inspectorat , pe o strada ingusta  si aglomerata in general ,  si se iesea dificil la interventii de acolo .
A incercat sa induplece pe comandant   cum a putut , omul  insa era ferm !
-La mine domle secretar  de stat conteaza orice secunda , aia is magari , in stare sa parcheze si in poarta noastra noaptea , ii bag in masa cu pilele lor , cat oi fi comandant si inspector sef mie asa imi vor pleca baietii de pe platou la interventii ,de altfel asa e si regulamentul ,stiti bine !
- Atunci se poate rezolva  la o adica domnule colonel ,din cate stiu aveti o varsta , nu ?
Si omul a depus dosarul de pensionare si a trecut  in rezerva ! Reclamagii au castigat ! Posted Image
Presupun ca onoarea militara l-a facut sa se bata pina in pinzele albe, dreptatea fiind de partea lui!!!

View Postu-k, on 29 iunie 2016 - 18:29, said:

Felicitarile mele pentru modul in care ai imbracat subiectul, m-am gandit si eu la un asemanea subiect si am destule de povestit.

Sunt de parere ca romanul este dobitoc de fel
....

S-a mai spus de atitea ori ca discutiile sint la modul general, cazul familiei dv., nu este relevant!

#41
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005
Act civic.

#42
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Depinde de tipul reclamatiei .
Vad ca unii au raspuns categoric ca este act civic fara sa se gandeasca de doua ori ca pot exista cazuri si cazuri ...

#43
Cloudfare

Cloudfare

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 538
  • Înscris: 15.05.2017
Iti spun eu... Ce exista in toate cazurile - cind reclami iti ia cuvintele din reclamatie si ti le scrie invers in raspuns + excede atributiile sau redirijare sau superioritate. Se gindesc cum sa te enerveze mai repede pentru ca si tu ii enervezi pe ei!

Singurii avantajati sint batrinii care reclama kilu de banane si minutele de consum in plus cit au stat cu fundul pe telefon!

Exact ca si la avocatul poporului nimeni nu vrea sa munceasca pentru tine in special atunci cind ai dreptate.

Ce crezi? E abuz in serviciu? Da! Dar e nevoie de o asociatie de reclamangii ca sa se schimbe ceva!

Te-ai prins?

#44
bila1000

bila1000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 12.08.2010
Din pacate reclamatia este dialogul legal cu diverse Institutii ale Statului, am mai vazut pe media, tv, radio diverse chestii care incepeau cu:
Sa se autosesizeze ....,
Cine sa se autosesizeze?
Cine face reclamatie si este si intemeiata este un cetatean responsabil, nu stiu astia tineri daca mai invata la scoala cum se compune , o scrisoare, o cerere, ...o reclamatie.Si cu aceste lucruri mici speram ca mai miscam ceva pe ici pe colo.

#45
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,477
  • Înscris: 10.08.2005

View PostDaco_Get, on 29 iunie 2016 - 14:35, said:

Am vazut ca foarte multi evita sa faca reclamatii ,de-altfel intemeiate ,din diferite motive
1) Si asa nu se intimpla nimic
2) E rusinos sa reclami chiar daca ai dreptate
3) Nu am timp de reclamatii,rezolv io intr-un fel sau altul
4)-ziceti voi Posted Image

Este reclamatia o rusine sau un act civic ?

Nu se pune la socoteala activitatea de reclamagiu de profesie

Am inteles ca in Germania(sa ma corecteze cineva daca gresesc) reclamatia este un act civic si o metoda de a indrepta greseli poate neintentionate.
E adevarat ca prima data ti se atrage atentia ca gresesti fara sa ai nici o problema dar daca recidivezi poti sa te astepti la o amenda grasa.
Se pot da exemple si din alte tari de la cei care stiu mai bine cum functoneaza Reclamatia.
Eu consider ca este act civic, dar in Romania facerea de bine este .... - te izbesti de birocratie

#46
bila1000

bila1000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 12.08.2010
Este conceptia aia paguboasa, de ce sa faci reclamatie nu e mai bine sa stai in banca ta, lasa mai bine pe altii sa faca , sa se implice, poate superi pe cineva mare si ai probleme, sau te da afara de la servici, si astia se vorbesc inte ei si nu te mai angajeaza nimeni, culmea paranoiei.
Totusi in trecut acestea se intimplau in realitate de acolo frica.

#47
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,538
  • Înscris: 18.10.2011
Act civic, in unele tari se si recompenseaza - am inteles.

Pacat ca, datorita faptului ca nu se intampla nimic dupa aceea, nu prea mai ai motivatia sa faci asa ceva. Pierzi cateva ore degeaba (mai ales daca raspunsul se primeste prin posta) etc.

#48
Neamtul

Neamtul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,337
  • Înscris: 16.09.2011
Eu am făcut reclamație la protectia consumatorilor unui hotel din Ro, prin email si hotelul a fost sancționat cu 2000 lei amendă
Am făcut reclamație si aeroportului din Tg Mureș,a primit amenda, poate au mai facut si altii iar la scurt timp s-a inchis.
Reclamația trebuie practicată si încurajată în rândul populației atât timp cât e de partea corectă a legii si duce la îmbunătățirea bunurilor, serviciilor, a calității vieții etc

#49
Neamtul

Neamtul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,337
  • Înscris: 16.09.2011
In germania încă nu am făcut reclamație la vreo instituție a statului pentru a imi fi respectat vreun drept dar daca o sa fie nevoie nu o sa ezit.

Aa ba da am chemat de 2 ori Ordnungsamt (echivalentul poliției locale din Ro) pentru ca era un nene care se îndrăgostise de locul meu de parcare. O dată a primit amendă si chemat sa mute masina si a doua oara i-a fost ridicată mașina fără avertisment.... Și costă a dracu de mult sa o recuperezi :D

#50
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010
Este corect sau gresit cum au procedat colegii politistului "mort" de beat la serviciu?

Dar soferul prins baut la volan a procedat corect (soferul "avand o alcoolemie de 0,90 mg./l. alcool pur aer expirat")?

"Intrucat s-a dispus recoltarea de probe biologice, pe timpul conducerii conducatorului auto la Spitalul orasenesc Ineu, acesta a apelat 112, sesizandu- ne cu privire la starea vadita de alcoolemie a unui coleg, membru al echipajului de politie. Subofiterul a fost testat cu aparatul alcooltest, rezultatul fiind de 1,25 mg./l. alcool pur in aerul expirat."

"Curios este faptul ca desi se afla intr-un echipaj de politie, colegii sai nu au sesizat ca politistul este „mort” de beat. Este al doilea caz, sesizat in ultimele doua zile, in care politisti de la Inspectoratul de Politie Judetean Arad sunt gasiti sub influenta alcoolului, iar Inspectoratul de Politie Judetean Arad face publice aceste cazuri numai dupa ce sunt semnalate de presa." Un sofer beat crita din Arad a fost tras pe dreapta de un politist. Surpriza uriasa.... omul legii era mai beat decat soferul

#51
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,125
  • Înscris: 30.04.2007
pentru cultura mea generala, se poate pune egal intre reclamatie si turnatorie? daca nu, cam pe unde este granita dintre una si cealalta, cum vedeti voi lucrurile ..?

#52
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,896
  • Înscris: 21.04.2011
Depinde strict de ce reclami/torni.

#53
bila1000

bila1000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 12.08.2010

View Postr_murphy, on 18 august 2017 - 15:51, said:

pentru cultura mea generala, se poate pune egal intre reclamatie si turnatorie? daca nu, cam pe unde este granita dintre una si cealalta, cum vedeti voi lucrurile ..?
Turnatoria are reminescente din perioafa comunista, in care vecinul tau te turna ca maninci cam multa carne la masa sau ca asculti Europa Libera, evident ca o incasai rau de la militienii de atunci pentru treburile astea.
In prezent treburile sunt diferite, reclami Institutii ale Statului , produse si servicii pentru care platesti pentru ele, chiar si la Institutiile Statului contribui cu bani prin taxe si impozite, chiar in mod serios nu este turnatorie in aceste conditii.
Spre exemplu nu ti se ridica gunoiul, serviciu pentru care platesti ce faci astepti pasiv, sa nu cumva sa deranjezi pe cineva, evident ca nu, iei atitudine ,si multe altele.
Dupa parerea mea , turnatoria in prezent este aceea cind reclami chestii total neimportante .

#54
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,125
  • Înscris: 30.04.2007
am intrebat desigur "cu substrat politic si mai ales, rau intentionat" ;) pentru ca in situatii relativ similare, daca un comunist de bine face o "cintare" este catalogata ca reclamatie, pe cind un comunist de rau, este catalogat ca fiind turnator ;)

chestie de subtilitate, pe care putin o recunosc, desi o vad de la kilometrii ;)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate