Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Calire unelte

- - - - -
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#37
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,078
  • Înscris: 17.03.2005

 escher, on 13 februarie 2020 - 07:53, said:

Am o curiozitate în legătură cu acele formațiuni de pe  partea înegrita a lamei, ce reprezinta ele dpdv. a structurii otelului? IMG_20200210_142628.jpg
Notiunea de "structura otelului" se referande fapt la "microstructura", adica la structurile cristaline in care sunt dispusi atomii de Fe, C sincelelalte elemente regasite in compozitia otelului.
Deci acolo nu e vorba de structura.

Pur si simplu e vorba de faptul ca pentru calire acea lama a fost incalzita in forja si otelul a oxidat, o oxidare accelerata(aproape ardere) favorizata de temperaturile inalte si probabil si de prezenta excesiva a oxigenului.

Poti face o paralela cu arderea unui bustean. El nu arde uniform, daca ilnscoti din foc dinilnstingi nu ramane un cilindru cu suprafata perfecta similara unui bustean nears ci o suprafata neregulata, acolo unde arderrana fost mai puternica, unde a avut mai mult oxigen samd a ars mai mult.

Similar,. Acea tabla a oxidat neuniform, in inele locuri a consumat mainadanc din otel, in altele mai putin in asa fel incat dupa curatarea oxizilor otelul nu a ramas perf3ct plan ci cu o suprafata neregulata, "valurita"

Teoretic nu are nimic, suorafata neregulata e perfect ok, inconvenientul fiind asp3ctul daca asta deranjeaza dar mai ales faptul ca o sulrafata rugoasa nu poate fi curatata foarte bine.
Daca lama e intretinuta bine, oxizii aia protejeaza impotriva ruginirii, daca insa lama nu e protejata(3 lasata in umezeala, cu saruri pe ea, expusa la agenti agresivi samd) va rugini si odata intrata rugina apar porimgaurele  are se adancesc pt ca nu poti interveni usor sa indepartezi si apoi sa opresti sau sa previi procesul distructiv.

Practic insa, o tabla d'aia tine 10 vieti pana cand rugina o afecteaza in asa grad incat sa se rupa...
Aia e, daca o mai uiti ppe undeva necuratata, neprotejata samd... O cureti cum poti, dai un ulei ceva si aia e... Nu apuci tu sa distrugi astfel un cutit, nici copii tai si probabil inca vreo cateva generatii.
Stai linistit. Daca vrei perfect il dai pe smirghel pana il faci oglinda..





#38
escher

escher

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 17.05.2014
Parinte, te urmaresc cu placere si interes dar nu inteleg de ce numesti primul meu cutit ,,tabla", adica fier mort, a doar l-am facut dintr-o bucata de foaie arc de 12 mm si am batut la el de mi-a trecut frigul din oase.Posted Image

Attached Files



#39
escher

escher

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 17.05.2014
Azi am mai ,,comis" o lama din camasa de rulment,(postul anterior) si din cate am vazut pe youtube ar trebui sa fac calirea pe la 830 C.

Edited by escher, 15 February 2020 - 18:40.


#40
ionib

ionib

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 27.02.2010
Vă salut, pe scurt am o piesă tăiată la laser din tablă de 5 mm, material OL37. O cheie specială pentru bicicletă.

Sunt mulțumit de ce a ieșit (utilitate și rezistență mecanică).

Totuși vreau să încerc să măresc rezistența mecanică a acestui dispozitiv. După o utilizare îndelungată hexagonul începe să uzeze un pic (materialul este moale).

Am făcut niște experimente cu platbandă din același material și încălzită la 900 grade timp de 20 min, cu răcire bruscă în apă, a ieșit un material mult mai greu de îndoit (fără a fi casant, chiar spre elastic), fată de materialul inițial care este mult mai plastic. De asemenea la testul cu pila se vede o creștere a durității.

Intrebarea mea este care ar fi rețeta cea mai potrivită pentru a obține maximul din acest oțel moale?
Dispun de un cuptor de tratament cu control de temepratură până la 900 grade C.

Mulțumesc.

Edited by ionib, 17 April 2021 - 14:40.


#41
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004

 gcom61, on 22 iunie 2016 - 17:43, said:

Grig...,se pare ca parintele este bine informat si in aceasta categorie,(fiare in general).
Si...a fost suficient ca sa fie usor [provocat]...
Vorbește (scrie) cu patos . E clar că-i place .
Tot respectul !

#42
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Ol37 nu e destinat calirii, mare lucru nu obtii.
Nu era mai bine sa fi facut unealta din alt material?

Edited by Taxon, 17 April 2021 - 15:26.


#43
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,078
  • Înscris: 17.03.2005
E foarte ok ce și facut, teoretic se pot ajusta diversi parametri(gen temperatura, puțin mai mica, timpul, e cam mare și asta e inutil, apa aia poate fi o saramură csre sa grăbească răcirea, o soluție care evapora la temperaturi mai mari ajuta puțin, etc)

Ce as face totuși înainte sa călesc cheia aia este sa o normalizez puțin.... E adevărat ca nici asta nu conteaza prea mult la un otel atât de slab dar...ai doar o piesa și exista o șansă, infima 3 drept, sa existe suficiente tensiuni care sa producă o mica fisura asa ca e mai înțelept sa o normalizez.
Încălzește o la o temperatura mai joasa, o rosu cireașa, undeva la vreo 700 și ceva de grade.... După ce o ții vreo 10 minute asa, oprești cuptorul și o lași acolo.
Apoi o clești în apa asa cum ai făcut în test.


#44
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,630
  • Înscris: 31.01.2010
La 0,2%C maxim cit are OL37, daca chiar este OL37 si nu doar se crede, sansa de a-l cali este fix 0.

Edited by Ion_Bumbu, 17 April 2021 - 19:43.


#45
ionib

ionib

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 27.02.2010
Mulțumesc de sfaturi.

 Ion_Bumbu, on 17 aprilie 2021 - 19:42, said:

La 0,2%C maxim cit are OL37, daca chiar este OL37 si nu doar se crede, sansa de a-l cali este fix 0.

Totuși diferențele înainte/după pentru mine sunt surprinzătoare.
Este necesară o forță mult mai mare pentru a o îndoi în menghină, apropape că îmi este imposibil chiar cu toată greutatea proprie s-o îndoi la unghi de 90 de grade, față de cea care nu a trecut prin cuptor.
Testul inițial l-am făcut cu o platbandă de la dedeman, aceeași grosime și tăiată o lungime de 100 mm. Pe ea am experimentat.

Edited by ionib, 17 April 2021 - 19:50.


#46
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,630
  • Înscris: 31.01.2010
Inseamna ca nu este OL37...
Daca neaparat doriti si spuneti ca a avut rezultat atunci incercat sa o caliti in apa sarata scoasa din congelator, cit mai multa sare.
Eventual invatati sa evaluati metalul dupa scinteile de la polizor, pentru asta insa va trebuie si ceva metale cunoscute...

#47
johnysibiu

johnysibiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 07.04.2013
Interesant... Mi am facut o forja , am facut rost de ceva clesti. sunt ochi si urechi...

#48
ionib

ionib

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 27.02.2010

 Ion_Bumbu, on 17 aprilie 2021 - 20:06, said:

Inseamna ca nu este OL37...
Daca neaparat doriti si spuneti ca a avut rezultat atunci incercat sa o caliti in apa sarata scoasa din congelator, cit mai multa sare.
Eventual invatati sa evaluati metalul dupa scinteile de la polizor, pentru asta insa va trebuie si ceva metale cunoscute...


Nu am găsit specificația exactă a materialului, doar "steel, rolled".

acesta este produsul
https://www.dedeman....-5-mm/p/6000494

iar aici este specificația producătorului
https://products.alf...teel-34453.html

#49
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,630
  • Înscris: 31.01.2010
Pai atunci de unde a aparut acel OL37?
Nu de alta insa de la OL42 in sus deja continutul de C depaseste 0,25% ceea ce inseamna ca acele oteluri sint deja calibile, cit de bine, asta este deja
alta mincare de peste.

Edited by Ion_Bumbu, 18 April 2021 - 17:23.


#50
ionib

ionib

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 27.02.2010

 Ion_Bumbu, on 18 aprilie 2021 - 17:14, said:

Pai atunci de unde a aparut acel OL37?
Nu de alta insa de la OL42 in sus deja continutul de C depaseste 0,25% ceea ce inseamna ca acele oteluri sint deja calibile, cit de bine, asta este deja
alta mincare de peste.

Asta este specificația tablei din care a fost tăiată piesa. Eu doar am presupus că ceste cel mai ieftin și des utilizabil material, și mi-am închipuit că la fel este și cel de la dedeman.

#51
omaigadlolz

omaigadlolz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 443
  • Înscris: 23.12.2021
Aveti idee daca se gasesc pe piata sape de calitate? bunicul avea unele usoare si rezistente, le bateam din joi in pasti pe nicovala si n-aveau nici pe naiba cand dadeam in pietre.

#52
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,571
  • Înscris: 07.12.2014
Am căutat și eu, până la urmă am făcut din disc. Ce am găsit par făcute în bătaie de joc. Foarte grele, groase, materialul nici nu știu cum e in ele dar nu arată prea strălucit.

#53
omaigadlolz

omaigadlolz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 443
  • Înscris: 23.12.2021
PoeOvidiu: poti sa dai detalii? se taie discul pe jumatate si se sudeaza suportul de coada? conteaza ce disc e?

#54
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,078
  • Înscris: 17.03.2005
Disc înseamnă în acest văz un taler de la utilajul ala tras de tractor numit "disc", utilaj cu care se face lucrarea de discut.
Se taie un sector din disc, se decupează după forma unei sape, se sudează și aia e.
Pe vremuri se prindea în 3 nituri de muchie/bucsa.

Pe de o parte contează în sensul ca în timp tipurile de oțeluri folosite pt acele talere s-a mai schimbat, pracric însă e irelevant. Oricare e bun, multe sape găsibile în comerț sunt ok dpdv al materialului   altele sunt defectele lor(forma, greutate, muchia/bucsa   etc)

Dpdv al materialului singurul lucru relevant de știut e, ca și la coasa, pt ce tip de ascuțire a fost proiectat.


Înainte șapele se ascuteau prin bătaie, materialul se și durifica, se cheamă ecruisare.
Pt a putea fi astfel abordate era nevoie ca materialul sa fie mai moale.
Un otel mai "tare", mai iute, (ca să vorbim simplu) se bate greu, sau deloc, e dur... E mai puțin maleabil. De asemenea, daca insiști sa îl întinzi astfel, se crapă foarte ușor.
În uz chiar dacă nu a crăpat la ascuțire, se ciobeste mult mai ușor.

Cam aici e problema.... Sunt multe sape ok dar care sunt mai moi, ele trebuie bătute și devin potrivit de tari pt ce trebuie sa facă. Ele nu vin bătute și deci poți crede ca sunt proaste dpdv al materialului.

Altele sunt mai "otelite", mai tari, pe astea le ascuți prin polizare.


Dar repet, astea sunt discuții de dragul discuțiilor,. Pana la material designul e prima problema

Bucsa/muchia e prea mica, se pun în coada aiurea, ca un ciocan, cu pana, ceea ce la sapa e o aberatie
Apoi pot fi prea grosier lucrate, deci grele.
Nu sunt drepte, unghiul lamei fata de coada e prost șamd.

Dar exista și sape ok, cine le are cu sapa și știe ce vrea de la acest instrument își poate alege o sapa decenta.

Ca nu e neapărat cea mai cea sapa care poate exista.... Da, posibil, dar sigur îți daci treaba cu ea.

Dacă vrei ceva apropiat de o sapa bună faci cum am zis, cauți o sapa care are o bucsa bună, în care coada se montează fară pana, cauți un disc și înlocuiești lamă cu o bucata de disc.





Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate