Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Promisiunile si realizarile Gabrielei Firea Pandele, noul primar al Bucurestiului

* * * * - 12 votes
  • This topic is locked This topic is locked
20146 replies to this topic

#7489
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,730
  • Înscris: 24.10.2005
Fara numar !

Firea vrea sa cumpere masini de teren, ecrane LED si un acvariu. Investitia - 300 mil. lei

Primaria Bucuresti vrea sa aloce peste 272 de milioane de lei pentru achizitionarea de echipamente, mijloace de transport, autovehicule de teren, aparatura performanta, utilaje, 600 de ecrane LED

Quote

ce vor fi montate prin oras, dar si pentru realizarea unui studiu de fezabilitate pentru construirea unui acvariu, potrivit ziare.com.
Companiei Municipale Dezvoltare Durabila SA ii vor fi alocati peste 18 milioane de lei pentru cumpararea unui spatiu pentru un sediu (sau sa amenajeze si sa utileze unul), in timp ce Compania Municipala Consolidari SA va primi aproape 37 de milioane de lei pentru birouri, dormitoare, dusuri, bucatarii, toalete, panouri, garduri si schele pentru santier si autoutilitare.
Compania Municipala Managementul Traficului SA va avea la dispozitie aproape 15 milioane de lei pentru a cumpara sisteme si aparate, echipamente industrale, pachete de licenta software, aparate de sudura, semiremorca sau autoutilitare.
Compania Municipala Parcuri si Gradini SA va primi 30 de milioane de lei pentru un tomograf pentru arbori, tractoare, generatoare, ateliere mecanice mobile, remorci, drujbe si alte unelte.
Compania Municipala Agrement SA vrea sa aloce 850.000 de lei pentru realizarea unui studiu de fezabilitate in vederea construirii unui acvariu, pe langa achizitia de caculatoare, telefoane si licente Windows, Office si antivirus.
https://www.wall-str...00-mil-lei.html

#7490
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,896
  • Înscris: 21.04.2011

 vanitty, on 12 decembrie 2017 - 22:22, said:


ce anume?
Sa se cheltuie asa haotic bani în firmele astea.

#7491
tidicristi

tidicristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,276
  • Înscris: 06.08.2007
o asa "doamna" ca Firea , e firesc sa dea bani pe prostii , ca nu-i afecteaza contul ei , e din "buget"(ala la care contribuim toti!) !
e firesc ca suntem doar prosti si idioti , atita timp cit firesc mergem pe premiza "capula plecata ...nu-l "suge" firescul primar ..primarita Firea" ..D-zeu-l ma...   , etc !


P.S.- Nu sunt misogin , doar pragmatic !

Edited by tidicristi, 15 December 2017 - 20:17.


#7492
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

Quote

studiu de fezabilitate pentru construirea unui acvariu

Un acvariu serios te duce lejer la cateva zeci de milioane de euro. Daca vrei sa faci o chestie la care sa se ingramadeasca turistii. Daca vrei o potlogarie de rigips si alucobond cu firmele alea care trebuie, atunci se merge si mai eftin. Da' poate ca nu ne trebuie un acvariu fix acum? Parca am mai discutat de acvariul asta si acum un an.

Edited by shefu_de_combinat, 15 December 2017 - 20:40.


#7493
catalinn

catalinn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,850
  • Înscris: 25.10.2004

 shefu_de_combinat, on 15 decembrie 2017 - 20:39, said:

Un acvariu serios te duce lejer la cateva zeci de milioane de euro. Daca vrei sa faci o chestie la care sa se ingramadeasca turistii. .............Parca am mai discutat de acvariul asta si acum un an.
am zis io ca pana la urma o sa vedem pinguini la Bucuresti

#7494
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Stai sa vina zapada, o sa vezi si iglu-uri ;)

#7495
tidicristi

tidicristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,276
  • Înscris: 06.08.2007
Eu nu mai astept la promisiunile nefiresti ale lui firea , am luat deja un generator diesel ..la bloc ! Cit de greu poate fi , opresti sigurantele si bagi ceva firesc ca un stecher in prima priza ! Sa nu o confundati cu o p..zda ca va electrocutati !

Fie iarna cat de grea ...am lumina si caldura mea ! Te..n ..g firea , firesc si natural !

Edited by tidicristi, 15 December 2017 - 20:53.


#7496
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

 catalinn, on 15 decembrie 2017 - 20:41, said:

am zis io ca pana la urma o sa vedem pinguini la Bucuresti
Eu imi doresc sincer un acvariu de talia aia. Cu pinguini, rechini, recif, tunel transparent pe sub apa, toate cele. Ma fascineaza. Da' hai totusi sa rezolvam si noi problemele in ordine, ca daca nu vine cutremuru, poate avem "noroc" si crapa Lacul Morii si atunci avem acvariu natural in tot centru. Si dupa ce suntem si noi cat de cat ca un fel de oras european functional, bagam si acvariu. Cu statuia lu Calvin la intrare sau ceva. Calvin calare pe rechin. Whatever.

Firea oricum joaca in liga mica. Duamna, va rog io, daca pana la craciunu viitor nu ne promiteti ca faceti niste Jocuri Olimpice de Vara in Bucuresti pe bune ca n-aveti ambitie. Traficu e revolutionat, alea 6 cartiere sociale is deja la faza de dat cu lavabila pe pereti, alea 100 de tramvaie noi zboara pe sinele alea complet reparate...serios e momentu pentru o olimpiada.

Edited by shefu_de_combinat, 15 December 2017 - 20:56.


#7497
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,538
  • Înscris: 18.10.2011

 shefu_de_combinat, on 15 decembrie 2017 - 20:52, said:

Eu imi doresc sincer un acvariu de talia aia. Cu pinguini, rechini, recif, tunel transparent pe sub apa, toate cele. Ma fascineaza. Da' hai totusi sa rezolvam si noi problemele in ordine, ca daca nu vine cutremuru, poate avem "noroc" si crapa Lacul Morii si atunci avem acvariu natural in tot centru. Si dupa ce suntem si noi cat de cat ca un fel de oras european functional, bagam si acvariu. Cu statuia lu Calvin la intrare sau ceva. Calvin calare pe rechin. Whatever.

Firea oricum joaca in liga mica. Duamna, va rog io, daca pana la craciunu viitor nu ne promiteti ca faceti niste Jocuri Olimpice de Vara in Bucuresti pe bune ca n-aveti ambitie. Traficu e revolutionat, alea 6 cartiere sociale is deja la faza de dat cu lavabila pe pereti, alea 100 de tramvaie noi zboara pe sinele alea complet reparate...serios e momentu pentru o olimpiada.
Inca o data se dovedeste cum poate castiga alegerile (cum poate deveni manager) un  om bun de gura si cam atat. Nu numai ca nu avea niciun fel de plan fezabil, nici nu a incercat practic nimic. E incredibil cat ne poarta cu acest plan de cumparare a autobuzelor. Asa, si in  afara de asta?

E incredibil cum  7 km de metrou dureaza 7 ani. Cum a fost planificat tot metroul M5 sa fie facut in perioada asta, apoi a fost redus la jumatate, apoi la o treime. Care metrou va fi pe post de troleibuz, cu statii la 600 de metri... De vreo 2 ani se amenajeaza statii, in timp ce sapatura pe mai departe stagneaza probabil. Ca si cum cartitele alea ar trebui sa se odihneasca (daca or mai fi prin Romania). Penibil.

Nici in 300 de ani in ritmu asta nu voim avea infrastructura...

De ce? Pai, Bucurestiul (care scoate nu stiu cat la suta din PIB, dar mult, e clar) trebuie sa tina in spate fiece comuna. Din 180 mld anual cat e PIBul Romaniei, nu se pot aloca 2-3 mld anual, sa mearga dumnezeului lucrarile in viteza maxima. Noh...

Stateam si ma uitam la Sos Fabrica de glucoza, ingusta ca acum 15 ani, desi inspre lac nu sunt altceva decat pomi, fara trotuare. Daca vii cu cineva si ii spui ca ala e principalul centru de afaceri, risti sa ii cada fata...

Nu stiu, dar, dupa mine, cand spune cineva ca va face x si y, in afara de faptul ca ii cer sa fie SMART (cele 5 criterii), ma uit si la ce face, cat se straduieste. Daca trebuie sa traverseze orasul, una e ca a alocat 2 ore dar s-a blocat prin centru, alta e ca a alocat 30 de minute si nici n-a plecat de acasa... In cazul dnei Firea, se vede clar ca, desi era foarte sigura pe dansa ca va face revolutie in trafic in 6 luni, nici dupa 12 9si probabil nici dupa 24 de luni) lucrurile nu se vor misca.

Pe unde baga autobuzele? Si soferii ce fac, lasa la un semnal masinile acasa? Ce fac cei care au de facut Ghencea-Baneasa? Vor face 2 ore in loc de o ora? Cum ii dezobisnuiti de dus copilul la scoala cu masina? Asta e efectul lipsei de planificarii urbane si constructiilor facute aiurea...

Bd Pipera a ramas tot cu o banda pe sens... Cat si altele ... ca deh, nu avem primarie sa spuna: "bai, stai ca trebuie sa largim, nu mai dam autorizatii".

Zone de camp pe unde se puteau trage linistit autostrazi stau nefolosite de 10+ ani... Ba, au aparut ci cateva blocuri.

Orice om isi putea imagina un autostrada intre Ghencea si Pipera, de exemplu, dublata de tren urban. Ca sa elimini balamucul de la metrou.

Deci chestii facubile rezonabil de simplu. In loc de astea, aud ca la 3-4-5 ani se termina niste pasaje care rezolva doar o intersectie, mutand balamucul la 2-3 semafoare sau intersectii mai incolo. Deh, la romani merge fara highway...

Si imi mai "place" ca de la "demolam cartiere" s-a ajuns la "nu demolam nimic".

Edited by aaaa4567, 15 December 2017 - 23:49.


#7498
Kersim

Kersim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,064
  • Înscris: 15.10.2016
Lol, nu vreau sa-mi imaginez cum ar arata o olimpiada in stil romanesc. Dar nu ne dau aia asa ceva pe mana.

#7499
Einstein_Albert

Einstein_Albert

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,079
  • Înscris: 08.10.2017
Hai si cu una buna despre vita de voluntari:
https://politicata.w...#comment-134960

"Ideea e de-a dreptul de cascadorii rasului si ne ofera  intreaga masura a prostiei crancene si tupeului nemarginit de care da dovada  Preamilostiva impartitoare de pomeni  Pandele Firea : fiindca realizarile ei sunt zero si nu mai gasea panglici de taiat  , a reluat o inaugurare de acum 5 ( ani ) beneficiind acum si de decoratia Patriarhului"

#7500
tidicristi

tidicristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,276
  • Înscris: 06.08.2007
Ce nu ai inteles .."aia veche" era uzata si ea nu era primar atunci , crezi ca era proasta sa dea ceva din banul ei  ! Asta noua e "stralucitoare" , nu o doare mana sa o "plateasca din generozitate" ...cu banul tau si al meu !
E sadica , platinata !

#7501
catalinn

catalinn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,850
  • Înscris: 25.10.2004
vrem pinguinii! vrem pinguinii! vrem pinguinii!
ps
si doua stiuci, pentru sefu'

#7502
tidicristi

tidicristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,276
  • Înscris: 06.08.2007
Pt sefu , atunci cind e cu noua achizitie (concubina) , se mananca icre necre si alte "specii" de Dunare la Far ...doar cu elicopteru !

De "morti" e de bine , dar din marasm se naste o alta "specie" (satula de atatea limbi ..unde soarele nu lumineaza !) ...balaurul din voluntari !

#7503
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

 Kersim, on 16 decembrie 2017 - 01:27, said:

Lol, nu vreau sa-mi imaginez cum ar arata o olimpiada in stil romanesc. Dar nu ne dau aia asa ceva pe mana.
ba...sincer...dupa Rio am capatat nitel curaj Posted Image

La modu' serios nici nu ne dau aia si nici n-ar fi deloc rational. Olimpiada e pentru jucatori seriosi si are beneficii difuze pe care trebuie sa fii tare inteligent ca sa le valorifici, altfel iesi pe minus si te alegi cu niste paraseli. Ar fi mai plauzibil sa ne combinam dupa 2030 la o olimpiada de iarna Brasov/Poiana Brasov da' si acolo trebuie creier serios tata.

 aaaa4567, on 15 decembrie 2017 - 23:40, said:

E incredibil cat ne poarta cu acest plan de cumparare a autobuzelor.

Ba e fix perfect credibil. Alea vor veni cat mai aproape de alegerile din 2020. De ce dracu sa te grabesti?
Si atunci va putea zice duamna ca uite, am facut, uite aceste superbe autobuze noi pentru voi.
Si analfabetii cu saliva pe tricou vor zice uaa ce frumos.
Votat, votat, votat.

Pai daca vin autobuzele alea in 2018 sunt 2 ani in care dobitocu ala de a votat-o pe duamna (si nu exista alta varianta, sorry) uita de la mana pan' la gura. Astea tre' sa fie fresh la alegeri in 2020. Desigur, daca nu cumva printzesa de voluntari n-are ambitii in 2019.

Despre alea 100de tramvaie si 100 de troleibuze mai vorbim alta data. Mai incolo.

Despre faptul ca avem sute (sute!!!) de vehicule care ar putea iesi la traseu cu niste reparatii care ar costa maxim 1/10 din cat ar costa un vehicul nou...alta data....

Dar hei, cine primeste statuie cu Martin Luther? Posted Image

Edited by shefu_de_combinat, 16 December 2017 - 03:49.


#7504
tidicristi

tidicristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,276
  • Înscris: 06.08.2007
Adica "shefu..." , ii de bine si ne uitam "urat" la controlori , sa merem gratis ca in liceu ? Ca "nu-mi permit decit la metrou cartela" !
Am ceva , ca ca un card cu itb/ratb , dar e chel ...

P.S.- e "rau" , ca unde urca cardul chel , apare valabil ?

Edited by tidicristi, 16 December 2017 - 03:42.


#7505
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

 tidicristi, on 16 decembrie 2017 - 03:40, said:

Adica "shefu..." , ii de bine si ne uitam "urat" la controlori , sa merem gratis ca in liceu ? Ca "nu-mi permit decit la metrou cartela" !
Am ceva , ca ca un card cu itb/ratb , dar e chel ...

Huh? Nu inteleg.

#7506
costy_ytsoc

costy_ytsoc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,394
  • Înscris: 02.07.2005
e prea devreme sa facem pariuri daca ia si mandatul 2?  eu zic ca nimic nu-i imposibil in fascinanta romanie.
Cred ca e posibil sa continue revolutia  in trafic si in al doilea mandat la sfarsitul caruia va ajunge in bucuresti si primul autobuz din alea 400.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate