Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!
 Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 

Cafeneaua prietenilor din Poiana - topic de offtopic

* * * * - 37 votes
  • This topic is locked This topic is locked
64154 replies to this topic

#61759
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007

View PostMembruAnonim, on 20 aprilie 2018 - 21:01, said:

Nu eram nemulțumită. Ți am înțeles nelike urile. Posted Image

Eu nu cred ca like-urile mele, erau importante pentru tine. Posted Image
Cel putin, nu ale mele... Posted Image

View PostMembruAnonim, on 20 aprilie 2018 - 21:01, said:

Dacă te ai îndoit vreodată de asta, să ți fie rușine! Posted Image


Nu m-am indoit. Posted Image

Eu cred ca fiecare om are undeva, un fond bun.
Doar ca ( nu ma refer la tine ) unii, isi scot la iveala doar partile mai putin bune.

Ca sa socheze, sa se impuna, etc.

Eu incerc sa vad partea buna din fiecare om.

Uneori reusesc, alteori partea buna ramane in continuare, ascunsa...

Edited by sylvius, 20 April 2018 - 21:12.


#61760
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu mã intereseazã like urile. Glumesc atunci când aduc vorba de ele. Dar la tine chiar a fost f brusc. Lol Adicã îmi dãdeai like și când salutam doar. Apoi, nada. A fost o schimbare de atitudine, trebuie sã recunoști. :) Însã cred cã am priceput. Și nu m am supãrat or smth.

Sunt in cãutare de avatar. De ãsta m am plictisit. :P

Edited by MembruAnonim, 20 April 2018 - 21:22.


#61761
menaloty

menaloty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,839
  • Înscris: 15.11.2016
Omul este rau, dar are in el implantata dorinta de a fi bun, asa cum este si instinctul de supravietuire. Sunt de apreciat cei ce incearca sa fie buni.
Poate ca era mai bine ca toti oamenii sa fie buni, si sa aiba dorinta de a fi rai. In felul asta era mai greu sa reusesti sa fii rau, zic eu.
De fapt este la fel de greu sa fii bun. La naiba.
In sfarsit, este o greseala capitala de proiectare, pe care nu cred ca o vom putea depasi. Trebuia sa fim buni si avem dorinta de a fi mai buni. La naiba iar.

#61762
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

View PostMembruAnonim, on 20 aprilie 2018 - 18:33, said:

Tomasino, ce i cu ăla din avatarul tău? :lol:

Nu-ți place?

#61763
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ba da. Întâmplător, chiar îmi place. Lol

#61764
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,584
  • Înscris: 05.11.2009

View PostMembruAnonim, on 20 aprilie 2018 - 21:18, said:

Nu mă interesează like urile. Glumesc atunci când aduc vorba de ele. Dar la tine chiar a fost f brusc. Lol Adică îmi dădeai like și când salutam doar. Apoi, nada. A fost o schimbare de atitudine, trebuie să recunoști. Posted Image Însă cred că am priceput. Și nu m am supărat or smth.

Sunt in căutare de avatar. De ăsta m am plictisit. Posted Image

:w00t:

[ https://vice-images.vice.com/images/content-images-crops/2016/06/06/gabriela-vranceanu-firea-primar-general-masuri-psd-body-image-1465225387-size_1000.jpg?output-quality=75&resize=1000:* - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#61765
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Vanitty, mai las o drEacu de politică! :lol:

#61766
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

View PostMembruAnonim, on 20 aprilie 2018 - 22:58, said:

Ba da. ÃŽntâmplãtor, chiar îmi place. Lol

Am avut un prieten care arãta exact la fel.  
Morsanu`

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/02ytjPGRF7Y?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


#61767
Balamache

Balamache

    Scriitor de carti de colorat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,522
  • Înscris: 23.11.2013
Eu azi m-am intalnit la o bere cu colegi de scoala generala.
Un fel de arc peste timp. 1980-2018

Edited by Balamache, 20 April 2018 - 23:33.


#61768
radu2014

radu2014

    Settling down

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,486
  • Înscris: 04.10.2007

View Postsylvius, on 20 aprilie 2018 - 20:06, said:

Nu suntem in greva, Yseult.

Muncim, umblam, incercam sa imbinam placutul cu utilul. Posted Image

Ce poate fi mai placut, atunci cand da coltu' ierbii si simti primavara in nari, decat sa te plimbi, undeva, departe, prin natura, sa uiti de tot si toate ?
Ca in urbea mea, vaporasele merg, deja, pe Bega, pline cu turisti.

Eu am ajuns, din nou, in coltul de rai romanesc, numit Oltenia.
Si-am vazut natura in toata splendoarea ei - pomi in floare, si mult, mult verde, intens, in toate nuantele imaginabile.
Oameni iesiti la camp, sau, pur si simplu la aer.
Gazele zburau de colo-colo si mi se spargeau de parbriz, mirosurile de floare si padure, imi umpleau sufletul de bine.

Intre Tg Jiu si Novaci, am luat-o pe la buza dealurilor, pe langa padure. Departe, vedeam culmile inzapezite inca, insa jos, era cald si placut. Cand ieseai in soare, o caldura placuta te invelea si auzeai insectele cum zboara...

Am trecut pe langa cateva vai, desprinse parca din povestile cu hobbiti. Pe malul apelor, am vazut destule taranci iesite la garla, cu diverse trebi de sezon.
Cand stai sa te uiti, te cuprinde o pace inexplicabila ...

O fi ceva ancestral, deep down, habar n-am. Insa e o senzatie de bine, parca demult asteptata.



Mai incolo, am trecut prin Horezu. Trecusem, inca, de multe ori inainte, insa pana acum, niciodata nu mi-am facut timp sa vad o perla a arhitecturii brancovenesti, un loc superb, despre care stiam demult, insa - ca un facut - grabit, mereu, am amanat sa ma abat inspre el.
Daca l-ati vazut deja, inseamna ca stiti despre ce vorbesc. Daca nu, atunci nu mai amanati.

E vorba de Manastirea Hurezi, ctitorie a lui Constantin Brancoveanu.

M-a impresionat profund. Este cel mai mare asezamant monastic din Romania si un loc de o spiritualitate simpla, insa uluitoare. Citisem destule despre ea, intr-o carte de-a lui Razvan Theodorescu.
Insa, spre rusinea mea, niciodata nu-mi facusem timp sa o admir.

E o manastire de maicute, cu ziduri enorme si picturi murale fabuloase.
Bisericuta manastirii, e o perla in sine, iar imprejurimile sunt de un pitoresc aparte. Se spune ca linistea imprejurimilor e rupta doar de cantecul huhurezilor, de aici si numele locului.
Iar bogatia ctitoriei, se observa si iese in evidenta oriunde privesti. Chiliile, trapeza, cupola, paraclisul si pridvorul, toate sunt superbe.

Da.

Voda Brancoveanu era un om avut, dar cu mult bun gust. Un erudit si un creator de stil. De aceea, din cauza averii sale, i-a si fost dorita disparitia, de catre otomani, printre altele...
In bisericuta se gaseste cenotaful, mormantul gol al lui Brancoveanu si moastele lui - o bucata de os domnesc, recuperata de catre sotia lui, dupa martiriul din 1714.

La un moment dat ( va rog sa nu zambiti ), am observat o maicuta tanara, pana in 30 de ani, insa de o frumusete socanta. O fata fina, acoperita de o naframa din aceea neagra, specifica, insa cu niste trasaturi delicate si parca divine. Nimic erotic in sine, doar frumusete pura, fizica si spirituala. Si impacare cu sine...
A trecut pe langa mine, plecandu-si smerit capul si privind in jos, apoi, mai departe, ganditoare, spre Cer.

De ce s-o fi facut maica ? - ma gandeam...

Ce poveste trista ascunde aceasta fata simpla, de o frumusete rapitoare, incat sa isi ofere de frageda, sufletul si fiinta, doar lui Dumnezeu ?...

Nu putem sti.
Si nici nu imi doresc sa aflu...

Am plecat de acolo cu o pace interioara, gandindu-ma la viata.

Yeap.
Mari sunt misterele lumii ...


Scrii atat de frumos si atat de sincer incat ne molipsesti cu entuziasmul. Si atunci, ca prieten, indraznesc sa te intreb de ce urasti Romania?

#61769
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Dar avatarul meu vă place?

#61770
radu2014

radu2014

    Settling down

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,486
  • Înscris: 04.10.2007
care dintre ele?

#61771
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

View PostMembruAnonim, on 20 aprilie 2018 - 23:38, said:

Dar avatarul meu vă place?

Da

#61772
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007

View Postradu2014, on 20 aprilie 2018 - 23:23, said:

Scrii atat de frumos si atat de sincer incat ne molipsesti cu entuziasmul. Si atunci, ca prieten, indraznesc sa te intreb de ce urasti Romania?

Multumesc pentru apreciere. Posted Image

Dar, desi nu e frumos sa raspunzi unei intrebari cu o alta intrebare, inainte de a-ti raspunde, am o nedumerire: de ce crezi ca urasc Romania ?
Ce anume din cele scrise de mine, te duc cu gandul spre o asemenea afirmatie transanta si dura: ca urasc Romania ?


Si acum, iti raspund:

Cum as putea sa urasc aceste locuri, care imi plac si pe unde am copilarit si de unde am amintiri frumoase ?!...

Nu o urasc defel. Dimpotriva.
O iubesc. Si ii doresc tot binele din lume.

Ma refer la tara, la locurile acestea frumoase, pe care le avem.

Insa... ma nemultumeste profund cum a ajuns aceasta tara, tocmai fiindca tin la ea.
Pentru ca in ciuda frumusetii sale, pare o tara trista, parasita, care plange si striga dupa ajutor.

Ma intristeaza faptul ca nu stim si nu putem avea grija asa cum trebuie, de ea. Ma supara ca suntem, mereu, la cheremul mediocritatii, in loc sa excelam. Ma deprima teribil faptul ca, dupa atatea decenii de orbecaire, nu ne putem, totusi, ridica din baltirea istorica in care ne aflam de vreo jumatate de veac , aflandu-ne, mereu, la periferia istoriei si nu ne putem construi si o societate decenta, asa cum ar merita aceasta tara si faptul ca poporul ( ma rog, nu tot poporul, ci o buna parte din el ), prin mentalitate, atitudine si nepasare, o urateste si o umileste. Si-mi pare rau ca nu ne putem recastiga demnitatea, ca natiune.

Caci am avea ce oferi, lumii.

Si atunci, din dragoste, poate din disperare, devin critic, sau chiar nedrept.
Poate exagerez, uneori, din exasperare. Pentru ca ma doare cum nu poti crede.

Privesc la alte tari, la alte popoare, cum se pot bucura de ceea ce le-a lasat istoria si Dumnezeu, cum isi respecta si isi ingrijesc locurile si frumusetile pe care le au, iar noi... care am mostenit un colt de rai asa cum putine sunt pe lumea asta, nu apreciem si de multe ori, ne batem joc de tot si toate, chiar de noi insine...

Daca esti critic atunci cand trebuie ( insa fara a fi nedrept, ori rau intentionat ), eu cred ca faci un bine. Cred ca faci un bine tarii, cand arati ce e de indreptat si ce e rau, ori de neacceptat.

Inseamna ca tii la acea tara si iti pasa de ea.

As face o comparatie, poate, evident, putin fotata:

La fel cum un parinte, din dragoste pentru copilul sau, nu-i trece cu vederea greselile, ci il mustra, poate chiar il urecheaza, si-i arata defectele sau neajunsurile, pentru a si le indrepta, in timp.
Asprimea parintelui, e o dovada de dragoste fata de copil. Incurajarea in eroare, cred ca ar fi o dovada de indiferenta, ori chiar lipsa de afectiune.

Eu cam astfel vad lucrurile. Posted Image


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/XG9NBdd1Acc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/FSpNdZz8aL0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by sylvius, 21 April 2018 - 06:50.


#61773
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Check this out
https://www.facebook...97171390402465/
Care a rezolvat vreodata puzzle-ul asta ?

#61774
Pisa4you

Pisa4you

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 03.09.2011

View Postsylvius, on 21 aprilie 2018 - 06:27, said:

Cum as putea sa urasc aceste locuri, care imi plac si pe unde am copilarit si de unde am amintiri frumoase ?!...

Nu o urasc defel. Dimpotriva.
O iubesc. Si ii doresc tot binele din lume.

Ma refer la tara, la locurile acestea frumoase, pe care le avem.

Insa... ma nemultumeste profund cum a ajuns aceasta tara, tocmai fiindca tin la ea.
Pentru ca in ciuda frumusetii sale, pare o tara trista, parasita, care plange si striga dupa ajutor.

Ma intristeaza faptul ca nu stim si nu putem avea grija asa cum trebuie, de ea. Ma supara ca suntem, mereu, la cheremul mediocritatii, in loc sa excelam. Ma deprima teribil faptul ca, dupa atatea decenii de orbecaire, nu ne putem, totusi, ridica din baltirea istorica in care ne aflam de vreo jumatate de veac , aflandu-ne, mereu, la periferia istoriei si nu ne putem construi si o societate decenta, asa cum ar merita aceasta tara si faptul ca poporul ( ma rog, nu tot poporul, ci o buna parte din el ), prin mentalitate, atitudine si nepasare, o urateste si o umileste. Si-mi pare rau ca nu ne putem recastiga demnitatea, ca natiune.

Caci am avea ce oferi, lumii.

Pe oriunde m-au dus pasii - reali sau virtuali - prin mediul romanesc, am intilnit aceeasi atitudine defetista, pesimista, aceeasi dragoste profunda fata de pamintul tarii urmata invariabil de "da' pacat ca oamenii...".

Vezi tu, asta este exact ceea ce e in neregula cu Romania.

Aici exista organisme ale statului insarcinate cu primirea si integrarea noilor veniti in tara. Peste tot sint brosuri explicative in toate limbile pamintului, examenele si testele IQ se dau in toate limbile pamintului, toata birocratia se deruleaza in toate limbile pamintului. Toate limbile pamintului, in afara de limba romana.

Chestiunea pomenita m-a zgiriat oarecum pe la orgoliu - seamana teribil a discriminare. Cind am reusit sa invat cit de cit sa vorbesc ebraica fara sa fac cinci greseli la doua cuvinte (de genul "unde pot sa dansez piine" - da, caz real ), am intrebat un responsabil cu testele IQ pentru noii veniti de ce trebuie sa dau testul in franceza in loc de romana, si de ce in general nu e nimic tradus in romaneste. N-o sa ghicesti niciodata ce mi-a raspuns. "Romanii sint destepti, stiu limbi straine, au o educatie excelenta, se descurca foarte bine".

Aceeasi reactie am avut-o  aproape de fiecare data cind am spus ca sint din - sau am pomenit in vreun fel de - Romania. "Aaaa, Romania, bravo, pai romanii sint oameni inteligenti, educati, am fost si eu in Romania, oameni buni, foarte primitori, femei frumoase, chiar ne gindeam sa mergem acolo si anul asta".

N-am avut niciodata aceeasi reactie cind am adus vorba de Franta, sau Anglia, sau Bulgaria, sau orice alta tara. Niciodata. Uite, de-abia acum, cind scriu despre asta, mi-am dat seama ca reactia israelienilor - evrei si arabi - e intotdeauna foarte diferita cind vine vorba de Romania. Orice alt popor e "in regula", romanii sint "extraordinari". Orice alta tara are peisaje superbe, Romania are oameni calzi si primitori. Cum naiba sa nu-mi sara mustarul cind citesc elegii lugubre ca postul tau?

Crescind in Romania comunista, invatasem sa-mi fie greata de manifestarile de patriotism de pe vremea aia. Ulterior am invatat ca patriotismul e cu totul altceva decit (scuza-ma, dar simt nevoia s-o spun) extazierea in fata naturii patriei, sau mindria pentru un trecut glorios. Pina cind romanii n-o sa invete ca patriotismul adevarat se manifesta prin grija pentru om, pentru fiecare om indiferent unde si cum traieste acel om, indiferent de ideile (sau lipsa lor) acelui om, n-o sa iesiti din starea asta defetista. Am spus "grija", nu "dragostea", pentru ca a iubi la modul filozofic o natie pentru ca e a ta nu implica automat grija fata de individ - ba de multe ori o exclude, precum patriotismul de tip comunist.

A propos, demnitatea nu se cistiga. Demnitatea se cladeste.

Asta e parerea mea.

#61775
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ce frumos ai scris, Pisa! :heart: M ai emoționat așa de dimi! :hug:

#61776
Pisa4you

Pisa4you

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 03.09.2011

View PostMembruAnonim, on 21 aprilie 2018 - 07:46, said:

Ce frumos ai scris, Pisa! Posted Image M ai emoționat așa de dimi! Posted Image

Wow.

Esti o dulce Posted Image

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate