Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...

Iesirea din coproprietate
 Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...
 Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...
 Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...
 

Cafeneaua prietenilor din Poiana - topic de offtopic

* * * * - 37 votes
  • This topic is locked This topic is locked
64154 replies to this topic

#61723
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,297
  • Înscris: 06.01.2007

View Posttomaso, on 18 aprilie 2018 - 22:37, said:

Poți să-ți deschizi un cont nou în usd,  ori în lire, totul online, fără să te duci la bancă?

Întreb pentru că eu am renunțat la ei acum ceva luni de zile și vreau să știu dacă au mai evoluat între timp.
Sunt conștient că-i o concurență între bănci,  mai ales decând lumea vrea să facă totul cu telefonul.
Da.
Dar nu de ieri de azi, de multi ani.
Jucam odata un joc online pe un server brazilian. Si trebuia sa cumpar niste coins rapid.
Am facut cont in euro si transferat banii in juma de ora.
Au trecut 10 ani de-atunci, intre timp au mai introdus chestii.. nu le cunosc si nu ma intereseaza.

Insa de inchis, a trebuit sa-l inchid la banca.
Acum din ce stiu se poate inchide telefonic, in afara de ultimul cont pe care tre sa-l inchizi la ghiseu.



Nici eu nu am prea multa treaba cu banca.
Cand aveam firma (am vandut-o acum 2 luni), contabila facea totul online, avea un stick cu semnatura virtuala. Contul a fost la BCR initial, dupa care l-am mutat la ING. Eu personal n-am avut de-aface cu nimic, totul facea contabila aia. Habar n-am cum se face o plata, noi nici nu prea am facut plati  decat la institutiile statului, nu la beneficiari de contract.
Acum nu mai am treaba cu banca, decat cand imi pierd cardul (cam  des) sau fac cate un credit/refinantare.. etc.
De obicei ma suna ei cand apare cate o chestie, oferta, etc. Si le zic ca vreau mai pe la vara, in preajma concediilor apoi nu ma mai suna.
Si atunci fac operatiuni minore. Anul asta probabil ca n-am sa mai fac credit sau .. nimic. Am un card de cumparaturi la el care e full, adica nu e cheltuit nimic de pe el. Ma descurc cu el si mai am descoperire de card din care am reusit sa achitam ceva acolo. In concediile de vara futem cam 10000 lei, teoretic ar trebui sa ne ajunga anul asta fara sa mai facem nicio miscare. Mai cu salariile... teoretic stam mai bine decat anul trecut. Practic.. om vedea. hahaha
De vreo 5 ani raman cam cu 20000-25000 lei dator la banca, dar anul asta vad ca stam mai bine, probabil ca o sa ramanem pe la vreo 15000lei, ar fi ideal. Mai avem de vandut niste cacaturi, daca ni le mai cumpara cineva. Masina e pe cale sa fie maritata, doar ca e ceva birocratie. Mai am 2 GPSuri, nu mai stiu daca valoreaza ceva. Un teodolit. Ar trebui sa mai luam 20000 lei, din care jumate sunt ai mei. Sunt casate, in afara de masina care nu se caseaza asa ci altcumva, nu stiu, ma depaseste fenomenul.

Eu am avut o relatie corecta cu ei. Am avut credit de 40k euro nevoi personale in 4 insi, complicat la diverse banci. Nu era nebunia asta cu fonduri europene atunci. Bancile nu dadeau credite la firmele fara cifra de afacere. Au fost foarte transparenti, inca inainte de a le impune guvernul Boc chestia aia cu 4 sau 5 comisioane, eu creditele alea le-am facut inainte de Boc.
Si am tot refinantat, aproape in fiecare an. Am mutat creditele la ei, apoi le-am tot refinantat. Calculele erau complicate deoarece nu eram singur, eram cu asociatul. Si aveam datoriile mele, datoriile lui, datoriile noastre, toate imbarligate in 4 apoi 3 apoi 2 credite. Era nasol sa calculam balanta intre noi daca banca practica tot felul de cacaturi netransparente, asa cum faceau spre exemplu Volksbank (nevasta-sa avea un credit la Volksbank, facut pentru noi, noroc ca i-am dat in cap repede imediat dupa criza).
De fapt nici acum nu am terminat de facut partajul, inca mai avem excelul cu balanta lunara dintre noi. ahhaha Tre sa iau, deci e de bine. Dar sumele sunt deja mici intre noi, deh.. nu mai suntem milionari. hahahha
Experiente proaste am avut cu BRD, BCR si Bankpost(<-niste muisti, sa nu aud de ei), pentru mine ING a fost o descoperire interesanta, genul de banking pe care-l practicau ei era cu cateva clase peste ceilalti de care am amintit. Din mai multe puncte de vedere. Cu BT nu am avut treaba ce-i drept.

#61724
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

View Postchristinne69, on 18 aprilie 2018 - 23:11, said:

Oricum in Bucuresti de exemplu (cred ca peste tot e asa si acum), ING are doar cateva casierii, nu scoti banii direct de la sucursale.

ING văd că se duce în special către segmentul clienților persoane fizice.  
Pentru cele juridice devine din ce în ce mai aiurea.  
De exemplu,  chestia cu depusul banilor din vânzări la automatul din hol,  cu încă 4 dubioși care așteaptă țâfnoși,  este aiurea,  mai ales când ai de pus o sumă.

#61725
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,000
  • Înscris: 16.09.2014
Bine, Toma, ma indur si va trimit niste soare in weekend. Daca nu-l primesti, asta e, o sa ma rasfat eu cu niste ouzo si-o sa ma gandesc la tine. :D

Si in tara mama ING au ramas doar sucursale, cate una pe judet. Acolo te ajuta cu acte si chestii ce nu pot fi facute online, ma gandesc ca si la voi va fi exact la fel.

#61726
christinne69

christinne69

    Viva la revolution!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,832
  • Înscris: 23.09.2016

View Posttomaso, on 18 aprilie 2018 - 23:18, said:

De exemplu,  chestia cu depusul banilor din vânzări la automatul din hol,  cu încă 4 dubioși care așteaptă țâfnoși,  este aiurea,  mai ales când ai de pus o sumă.

Pai din cate stiu poti depune la casierie. Eu la casierie am si depus, am si retras. Evident ca e imposibil sa depui sume la ATM-ul ala. Partea urata este ca la depunere prin casierie, este un comision destul de mare.

#61727
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

View PostAlbastruIndigo, on 18 aprilie 2018 - 23:21, said:

Si in tara mama ING au ramas doar sucursale, cate una pe judet.

Cam tot așa va fi și în RO.
Presupun că vor lăsa câte o filială cu oameni în orașele principale din fiecare județ.
Au nevoie pentru credite,  pentru probleme și administrație.

În NL poate merge,  dar în RO nu va merge.   Oamenii preferă să interacționeze cu funcționari,  nu prea au încredere în tehnologie.

View Postchristinne69, on 18 aprilie 2018 - 23:27, said:

Pai din cate stiu poti depune la casierie. Eu la casierie am si depus, am si retras. Evident ca e imposibil sa depui sume la ATM-ul ala. Partea urata este ca la depunere prin casierie, este un comision destul de mare.

Când este doar o singură casierie pe oraș,  e omor acolo.
Mai ales când vin oamenii să depună banii din vânzări. Filialele cu casierie sunt cam prin centru,  unde e belea mare cu parcarea.   Lași mașina la mama dracului,  apoi mergi cu punga strâns la piept prin ploaie și prin vânt până la bancă,  unde dau de o coadă mare,  compusă din oameni stresați.  

În NL  nu prea se fac plăți cash.   Dar la noi cashul rulez.    Se depun sume de ordinul  500000 lei cash - vânzări pe ziua în curs.  
Bani aduși în punga de un leu.  Câte o fătucă de talia Isoldei.  O iei cu tot cu bani și fugi cu ea la subțioară.

#61728
christinne69

christinne69

    Viva la revolution!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,832
  • Înscris: 23.09.2016

View Posttomaso, on 18 aprilie 2018 - 23:34, said:

Când este doar o singură casierie pe oraș,  e omor acolo.
Mai ales când vin oamenii să depună banii din vânzări. Filialele cu casierie sunt cam prin centru,  unde e belea mare cu parcarea.   Lași mașina la mama dracului,  apoi mergi cu punga strâns la piept prin ploaie și prin vânt până la bancă,  unde dau de o coadă mare,  compusă din oameni stresați.  

În NL  nu prea se fac plăți cash.   Dar la noi cashul rulez. Se depun sume de ordinul  500000 lei cash - vânzări pe ziua în curs.  
Bani aduși în punga de un leu.  Câte o fătucă de talia Isoldei.  O iei cu tot cu bani și fugi cu ea la subțioară.

Nu spun ce frica mi-a fost cand am facut operatiuni de genul asta. Parchez masina pe o straduta (si aia full de masini parcate, in Buc e problema mare cu parcarea), traversez bulevardul cu punga in brate si cu ochii cat cepele. Chestii de genul asta vreau sa evit. Contul firmei cu siguranta il voi muta la alta banca.

#61729
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,000
  • Înscris: 16.09.2014

Quote

Au nevoie pentru credite,  pentru probleme și administrație.

In NL creditele se fac tot online. Tu, ca persoana, ai un cod unic - DigiD - care iti este un fel de dosar. Odata ce te-ai logat cu acel cod pe un site oficial, se stie tot despre tine - datorii, cazier, salariu, taxe, masini, proprietati, boli, amenzi, rau platnic... absolut orice. So, faci cerere de imprumut, cineva din online o analizeaza si primesti raspunsul in 24 de ore. Banii in cont in 48 ore, daca ti se aproba imprumutul.
Pentru probleme si administratie exista liniile telefonice, aproape nimic nu se mai face face to face. Iar cash se mai plateste prea putin spre deloc.

#61730
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,297
  • Înscris: 06.01.2007

View Posttomaso, on 18 aprilie 2018 - 23:18, said:

...mai ales când ai de pus o sumă.
Hahahah
Si noi am patit o chestie similara.
Lu nevasta-mea, tocmai ii aprobasera astia de la BRD un credit de nevoi personale.
Noi aveam o combinatie cu cineva, sa cumparam 2 GPSuri la un pret usor mai bun decat luate cate 1 separat.
Si inca un alt tip de GPS, luat in combinatie. Faza era ca trebuia sa ne sincronizam cu banii, unii se graabeau, mai ales ca erau bani care produceau dobanzi.
:)
Eu eram pe undeva prin judetul Buza, lucram. Asociatul era prn Bucuresti. Nevasta avea creditul aprobat dar... nu-i putea transfera in contul firmei, trebuia sa facem un imprumut de la ea catre firma, o chestie.. la dracu.
S-au dus ei si au aranjat chestiunea, dar banca a refuzat sa transfere banii in contul firmei. Desi... daca avea internet banking, chestia putea fi facuta simplu. Dar la BRD trebuia declarat contul spre care puteai face transfer bancar. Era o labareala, mai ales daca aveai 3 conturi la banci diferite, ei refuzau sa-ti faca sablon catre contul tau, chiar daca nu refuzau sa-ti faca sablonul catre alti titulari la alte banci. Sablonul se facea cu un cacat de formular...

Atunci i-am zis femeii:  - scoate banul si gata.
- Pai nu pot decat 3000 lei pe zi.
- Fuck, du-te la banca.
S-a dus cu buletinul si i-au dat aia o punga de bani. Avea vreo 40k lei in bancnote mici, de 1 leu si 5 lei. Erau noi, calde, tocmai tiparite de Isarescu.
I-a dat punga asociatului, ala mai avea vreo 4000 de dolari, eu mai aveam la mine si lei, si dolari.
S-a dus la gara sa caute cuseta sau vagon de dormit catre Timisoara, eu urma sa urc pe traseu, undeva, mergeam si eu cu el.
O laie. Nu aveau cacatii aia de la CFR cuseta. Noi mergeam sa discutam, sa negociem macar pretul unui software. Si apoi aveam nevoie de scule cat mai repede, aveam o lucrare buna in doar cateva zile si voiam sa lucram cu sculele noastre, sa nu mai imprumutam.
Gamiash.... am plecat in picioare pana la Timisoara, vagoanele de dormit erau toate goale, dar cica fusesera rezervate de catre unii din Venetia sau pastele mamii lor cu cfrul lu peste prajit.
Dimineata la prima ora am ajuns in Timisoara rupti de obositi.
Ce sa negoociezi nene? Aba puteam vorbi. Si trebuia sa gasim undeva sa schimbam valuta. Daca tot am facut tampenia sa scoatem banii, acum nu avea niciun sens sa ne mai complicam cu transfer bancar.
In gara la Timisoara, ne-a intampinat o aurolaca care ne-a propus un sex oral, in timp ce se scarpina la maciuca.
hahaha
Am plecat sa mancam ceva la o spelunca, aia s-a tinut dupa noi, credea ca suntem timizi. Bine.. nici noi nu am refuzat-o categoric, era un prilej bun sa facem nisto unul de altul, ca asa procedeaza topografii, asa ca femeia o fi crezut ca suntem nehotarati.
Initial voiam sa cautam o casa de schimb cu pret bun. Pe naiba, ne-am dus la prima casa, o mizerie dubioasa, imediat ce am bagat capul pe crapatura aia din sticla, ne-au inconjurat, cativa cu cefe late.
Se uita aia cu ultravioletul, face calculul, vorbeste si cu patronakele la telefon, aia din spate se uitau suspect la noi.
Vine aia cu un alt morman de bani, avea tot bancnote mici.
Gamiash.. da-i repede socoteste mental sa nu ne traga Banatul in pept.
Desface asta rucsacul cu bani, ii indeasa si pe astia acolo, ceafălații aia ramasesera perplex. DAr am intins-o imediat, am urcat intr-un taxiu cu manele care ne-a inconjurat tot orasul ca sa ne aduca de unde am plecat, adresa era in zona gari, dar noi nu stiam.

La negociere am pierdut.
:D
Apoi ne-a mai luat si contabila la rost. Baaaaaaai, ma bagati in puscarie baaai.
In fine.
Au vorbit ei. Patronakele de la vanzarile sculelor cu contabila noastra. Au convenit sa faca nustiucum, sa emita chitante zilnice in valoare de 5000 lei zilnic timp de o luna.
Sau ceva de genul asta.
:D
Deci cam facut-o de oaie. Am zi..
- Bag pla coae daca ma mai ocup eu cu bani/chitante/shit. O lasam pe contabila.
- Si daca ne trage asta in pla? Noi cum dracu ne dam seama?
- Nu ne trage. Pare femeie serioasa.
- Eu ma apuc sa citesc despre contabilitate, macar s-o pacalesc pe contabila ca sunt expert, sa-i fie frica sa ne traga in pla.
- Treaba ta. Dar la cate tzepe ne-am luat pana acum, ce mai conteaza? Umbli cu mentosana sau cu orbtul la tine. Cand simti un gust de mue, bagi o mentosana si trece.
In fine, chestii de santieristi, asa se vorbeste intre topografi si santieristi.
Dar, ideea e ca ..habar n-am avt vreodata ce dracu face contabila aia acolo. Baga la deduceri tot felul de chestii. Eu o intrebam daca e legal, ea zicea ca da. In fine.. sincer mi-era frica, nu stapanesc fenomenul si stiu cat de scarbos poate fi statul roman daca te prinde cu ceva. Dar faza e ca eu n-am facut nimic ilegal in mod constient, dar prin necunoastere.. cine naiba stie? Ideea e ca-mi statea pe crier firma asta, mai ales acum la final cand nici nu mai aveam activitate pe ea.
Eu si asociatul aveam morcovul in cur. Cand am vandut-o, i-am zis cumparatorului.. bre, vino cu contabila, cu expert, cu ce vrea pla ta, sa te asiguri ca-i totul OK, sa vedem care-i balanta, cat valoreaza activele.. sau ce dracu mai e pe-acolo.  Si sau intalnit contabilele alea, au discutat, au calculat, naiba stie ce-au facut, dar se pare ca era totul OK.
Aveam contracte neonorate, aveam facturi neincasate de ani buni de zile (adica tzepe), aveam si datorii, impozit pe dividende.. habar nu aveam ce anume implica asta.
Cert e ca cumparatorul si-a dorit firma din cauza de portofoliu de lucrari.
- Ia-o, spala-te pe cap cu ea.

In fine, am inceput sa povestesc ceva, am terminat cu altceva.
:)

#61731
christinne69

christinne69

    Viva la revolution!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,832
  • Înscris: 23.09.2016

View Postmaccip, on 18 aprilie 2018 - 23:58, said:

In fine, am inceput sa povestesc ceva, am terminat cu altceva.
Posted Image

Nu conteaza, povesteste orice, numai nu te opri :) Imi place foarte mult cum scrii :D

#61732
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
Stigmat

Ceasuri de noapte se frâng pe masă-n verandă,
Regrete târzii îmi plâng sub condeiul din palmă,
Zadarnic trăit-am mii de păcate prin tomuri,
Și-n van m-au strivit Judecăți de Apoi pictate pe domuri.

E atâta tăcere de-mi aud inima cum bate în coastă,
Iar durerea din ea mă întreabă cum să iasă,
Le-am șoptit că răspunsul e să îmi implore stigmatul,
Căci eu sunt prea slab, prea trist, prea greu mi-e păcatul.

De-aș ști unde-i ascuns sălașul păcii din noi,
Chiar de-ar fi pitulat la capătul lumii în vreun zăvoi,
L-aș căuta toată viața fără de odihnă,
Măcar la sfârșit să-mi așez acolo sufletu-n tihnă.

Aprins-am candela-n icoană, poate nu mi-o mai fi așa pustiu,
M-am săturat mereu pribeagul nopților albe ca să tot fiu,
Dar Heruvimii, Maica, Pruncul privesc în altă parte,
Și tot un pustnic sunt în liniștea de moarte.

Doar lumina blândă pogorâtă din lampă,
Și parfumul din pomi adus cu adierea lor caldă,
Îmi mai mângâie un pic sufletul de sihastru,
Cernându-mi în negura sorții un petic albastru.

19 aprilie 2018   Vlad ( @androholic )


Attached File  Stigmat.jpg   42.45K   20 downloads

Edited by androholic, 19 April 2018 - 00:17.


#61733
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,297
  • Înscris: 06.01.2007

View Postchristinne69, on 19 aprilie 2018 - 00:02, said:


Nu conteaza, povesteste orice, numai nu te opri Posted Image Imi place foarte mult cum scrii Posted Image
Da?

Atunci mai zic..
Nu aveam timp deloc. Nu aveam concediu, nu sambata nu duminica, eram ocupat non-stop.
Nu aveam timp sa-mi iau de imbracat, sa mananc calumea, mi-am futut sanatatea.
Ma pis pe ea de viata. Criza economica ne-a salvat as putea spune, desi am ramas cu credite greu de platit. Dar am avut noroc de un contract fain, decent si am scapat fara sa iesim in pierdere.
La cat de prosti am fost amandoi, proasta ar fi fost contabila sa nu ne fure, dar.. probabil ca nu se poate sau .. dracu stie.

Intr-o seara aveam bilete la ateneu, noi veneam de la munca campului.
Balegi de cate 1kg de lut pe fiecare bocanc, amestecat cu paie, ciulini si in cur.
Dar nu voiam sa ratez concertul. Trebuia sa ajung acasa sa ma aranjez, dar nu am mai avut timp, asa ca am plecat direct la concert, am zis ca.. vad eu cum fac. Era si foarte aglomerat, ploua.
Am umplut o sticla de apa, m-am bagat in spate la masina (Lada Niva 4x4, ruskaya teknika) si am inceput sa ma spal.
De regula umblam cu haine de schimb la mine, dar atunci nu aveam decat un tricou.
Dar era totul OK, trebuia sa ma spal pe picioare, sa frec intre palme pantalonii scurti sa se mai duca din noroi, sa mai culeg din ciulini. Sa spal bocancii un pic, apoi trebuia sa dau cu spidstick din ala la suptbrat si eram .. OK.
Si am reusit eu sa ma spal pe picioare, doar ca am consumat toata apa.
Era destul de dificil, deoarece treceam prin centrul orasului si nu voiam sa fiu vazut in curu gol pe bancheta din spate. La semafoare, unii nu aveau ce face si mai auncau cate un ochi.
Urma sa spal bocancii, dar pe traseu nu era niciun magazin sa cumparam o apa si nu mai aveam timp sa ocolim.
Asa ca.. i-am curatat si eu cum am putut. Aratau ca dracu, i-am mai bagat intr-o balta cand am coborat in zona ateneului.

Si am intrat la concert, cei cu care mergeam ma asteptau in fata. Doar ca.. in urma mea ramaneau stampile din glia tari, asa jena mi-era dar n-aveam ce face. Arta in primul rand. hahhaa
Si tot asa mai intram si pe la ING cand aveam treaba. Se uitau alea la noi ca la ciudati. Odata au si venit cu mopul dupa noi.
hahaha
Pe de alta parte era distractiv, noi mai faceam si la impresie artistica anumite chestii.
Cand ne prezentam, formula preferata era: " Eu sunt Vasile Steel si el este fratele meu Titus" Majoritatea nu stia de Titus Steel, oricum numele noastre nu contau, unii cleinti le luau in serios, apaream dati "pe tabel" ca Vasile Steel si Titus Steel la unele santiere care avea acces restrictionat. Odata chiar am avut probleme pentru ca nu corespundea cu ce era in buletin.
hahaha
Eu eram Vasile, dar mai faceam si cu randul.

#61734
Eekstein

Eekstein

    White Supremacist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,056
  • Înscris: 28.10.2016
Fascinant

#61735
christinne69

christinne69

    Viva la revolution!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,832
  • Înscris: 23.09.2016

View Postmaccip, on 19 aprilie 2018 - 00:31, said:

Cand ne prezentam, formula preferata era: " Eu sunt Vasile Steel si el este fratele meu Titus" Majoritatea nu stia de Titus Steel, oricum numele noastre nu contau, unii cleinti le luau in serios, apaream dati "pe tabel" ca Vasile Steel si Titus Steel la unele santiere care avea acces restrictionat. Odata chiar am avut probleme pentru ca nu corespundea cu ce era in buletin.
hahaha
Eu eram Vasile, dar mai faceam si cu randul.

Titus ala e actor porno cumva? Cred ca am vazut niste secvente cu el cand eram in facultate (prin 2002-2003), aduceau colegii clipuri din alea, era unu cu o fata de prost, lol.
Apropo de clipuri porno, circula pe CD la noi in facultate un pornache romanesc, Scufita Rosie. Erau 2 cu tricouri pe care scria: Lupu' si Vanatoru' Posted Image
Bunicuta si Scufita erau doua prestatoare in costume de baie. Dialogurile erau geniale, m-am tavalit pe jos de ras. Deh, porno romanesc, la ce sa te astepti decat la caterinca..

Ah, l-am cautat si l-am gasit pe pornhub, cauta Scufita rosie sau little red riding hoodPosted Image

Tin minte ca tot pe vremea aia era un serial pe care nu-l ratam niciodata, Echipa de soc se numea, (A-team), rula pe Tele7 Abc. Erau doua personaje cam ca voi asa, replici de genul: "Care ajunge ultimul e Corky Duke". Probabil Corky ala era vreun Titus Steel la ei, oricum de bine nu era.

Am citit recent "Flash-uri din sens opus" a lui Marian Godina. Nu e rea, dar tu il iei de departe la povestiri. Te-ai gandit sa scrii?

Edited by christinne69, 19 April 2018 - 00:54.


#61736
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,297
  • Înscris: 06.01.2007
Da, era un actor porno.
Pe vremea aia era mai vehiculat numele, acum nu mai e, o fi ajuns si el la a 2a pubertate si nu mai practica arta asta.
:)

#61737
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Neata'

Trezirea!!!

Attached Files



#61738
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,584
  • Înscris: 05.11.2009

View Postmaccip, on 18 aprilie 2018 - 23:58, said:


- Treaba ta. Dar la cate tzepe ne-am luat pana acum, ce mai conteaza? Umbli cu mentosana sau cu orbtul la tine. Cand simti un gust de mue, bagi o mentosana si trece.


Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Imagemor pe jos pe aici de atata ras

#61739
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Asa arata un mascul "feroce" ....ca mine....ca tot zicea yseult de aspecte vizuale....sau cel putin asta e impresia mea despre mine

#61740
Balamache

Balamache

    Scriitor de carti de colorat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,522
  • Înscris: 23.11.2013

View Postchristinne69, on 18 aprilie 2018 - 23:27, said:


Evident ca e imposibil sa depui sume la ATM-ul ala.
History. Se poate depune numerar la robotii din BRD, ING si Transilvania. Asta din cele pe care le stiu eu.

PS. Stampila nu mai este necesara in nicio institutie financiara, banca, SRL, PFA, etc, conf. art. 319 alin. (20) din Legea nr. 227/2015 privind Codul fiscal.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate