Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dopuri / casti amortizare zgomot ...

2 job-uri de 8 ore simultan.

VW e-Up second hand sau alternati...

Reparatie scara mozaic vechi
 Cablu curte destinat deplasarii l...

Sfat de cumparare pentru un Jagua...

La mulți ani @mishu_bz!

La mulți ani @kyrre!
 PF vinde 3 autoturisme ce se inti...

Suturi la relantii 2.0 tdi + fum ...

Tencuiala exterioara casa caramid...

Restituire RCA Allianz
 Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?

Quantum computing / Calculatoare ...

Care din urmatoarele optiuni este...
 

Sisteme antiefractie pentru locuinte

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
2651 replies to this topic

#2269
ph13xlv

ph13xlv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,117
  • Înscris: 09.01.2015
https://s.click.alie...ss.com/e/_nJfHu
Este o solutie pentru un apartament inchiriat in regim hotelier?

#2270
Ursu76

Ursu76

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 30.12.2019
cam ce diametru are cablul de 12 x 0.2?

#2271
Ursu76

Ursu76

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 30.12.2019
cum e NV5 in comparatie cu DSC LC100PCI?

#2272
mateus13

mateus13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 23.02.2014
Stiu ca cel de 10 fire are 6mm, deci max. 8mm. La NV5 e un pic mai complicat cu prinderea suportului si spatiul pentru
conexiunea firelor este mai "inghesuit" ca sa zic asa, in rest nu exista mari diferente

#2273
Ursu76

Ursu76

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 30.12.2019
ma gandeam ca NV5 e totusi digital si pana la urmatorul cu imbunatatire majora (quad) e aproape dublu pretul ...
"digital shield" e ceva de nerefuzat?

"digital shield" ar fi la DG55+, tot cam la acelasi pret (fara suport)dar fara imunitate pet. deocamdata n-am animale, dar cine stie?

Edited by Ursu76, 14 January 2020 - 21:52.


#2274
mateus13

mateus13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 23.02.2014
Cum bine cred ca sti, orice producator isi lauda marfa si in general cam exagereaza cu
caracteristicele produselor lor, adica din tot ce spun, experienta m-a invatat sa iau de bun
aprox. 75-80%.
Din punct de vedere tehnic iti pot explica ce presupune acest "digital shield" sau scut digital,
ca sa vorbim mai clar:
Banuies ca sti ca un detector PIR (analogic sau digital) capteaza radiatia infrarosie (IR) provenita
de la obiecte aflate îin campul sau vizual, dar fiind un dispozitiv electronic, acesta poate fi
perturbat de parametrii semnalului (amplitudine, durata, semnal maxim si minim, variatii in
timp, forma) precum si de interfente radio sau elecromagnetice.
In ajutorul acestui proces, intervine asa zisul "scut digital" care actioneaza in 3 trepte:
1.Procesorul de semnal numeric (DSP) - Digital Signal Procesing
Procesorul DSP este raspunzator pentru amplificarea si filtrarea in timp real a semnalului generat
de senzor. Spre deosebire de filtrarea analogica, filtrarea digitala este precisa, nu este afectata de
nivelul de temperatura, nu prezinta distorsiuni de faza si nu necesita componente hardware
suplimentare.
Rezultatul prelucrarii digitale este un semnal precis si corect cu un raport semnal/zgomot maxim.
2.Analiza miscarii.
Miscarea genereaza o secventa mica de semnale. Pentru fiecare semnal, scutul masoara si calculeaza
parametrii semnalului (amplitudine, durata, semnal maxim si minim, variatii in timp, forma) in timp
real si stocheaza aceste imformatii in memorie. Fiecare semnal este comparat cu un semnal de
referinta dintr-o baza de date. Daca semnalul analizat nu intruneste criteriile necesare de miscare,
este respins imediat.
3.Protectie RFI/EMI (Radio Frequency Interference/ Electromagnetic Interference)
Scutul recunoaste perturbatile de tip RFI/EMI si le separa de semnalele utile
date de miscare, fara a compromite acuratetea detectiei la miscare.

#2275
Ursu76

Ursu76

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 30.12.2019
Foarte bine explicat dpdv tehnic!
Si verdictul este? NV5 cu suport si pet sau DG55+ cu 75% scut digital fara suport si fara pet?

#2276
mateus13

mateus13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 23.02.2014
Personal as opta ptr. DG55+, dar este parerea mea personala, tu trebuie sa alegi.

#2277
Ursu76

Ursu76

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 30.12.2019
e mai bun DG55+ dpdv tehnic astfel incat sa justifice un pret al suportului aproape cat jumatate din senzor? sau se poate monta si fara suport (pereti rigips) dar sa permita reglaje sus-jos, stanga-dreapta?

#2278
mateus13

mateus13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 23.02.2014
In principiu senzorii se pot monta si fara suport in pozitia dorita, dar dupa aceea nu mai pot fi redirectionati in alte parti.
Nu spun ca se justifica pretul suportului, intra-devar este cam piperat, eu am recomandat senzorul DG55 din punctul
meu de vedere si fara sa ma refer la pretul suportului. Vezi ca la Secpral (distribuitor DSC) exista ceva suport universal,
parca SPP1 (era special pentru detectorii din seria Bravo BV), nu stiu exact ce pret au, dar stiu ca cu ei poti indrepta
senzorul in ce pozitie vrei.

Am vazut acum si la Spy Shop cu 5,9 lei

Edited by mateus13, 15 January 2020 - 14:55.


#2279
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009
Salut pe toata lumea!

Am o casa la tara si am fost preocupat sa gasesc un sistem de alarma  pentru ea, asa ca am cautat pe net. Am ajuns la concluzia ca nu pot fi in timp util la aceasta casa  sa descurajez hotii sau sa-i prind. Acum cateva zile, vecinul meu de peste drum a vazut doi tipi cocotati pe gardul meu care vroiau sa sara in curte. A strigat la ei si acestia au fugit. A doua zi i-a fost otravit cainele ,un ciobanesc mioritic de talie mare.
Mi-a parut rau de acel caine,dadea alarma daca trecea cineva pe strada. Cea mai buna solutie pentru securitatea locuintei am gasit ca trebuie o firma de securitate. Am gasit in zona una care mi-a propus exact ce vrea cel care a deschis topicul, centrala cu senzori PIR, la mine wirelles. Am batut palma si ma costa 2800 lei centrala , senzorii si montajul si abonamentul este 1300 lei pe luna.
Se va monta pe poarta un anunt cu obiectiv protejat de ...
Mi-a placut de cel cu care am vorbit, a fost corect si mi-a spus ca in ultimii 5 ani nu au avut decat alarme false, nimeni nu a mai incercat sa sparga , sa fure, daca au vazut anuntul pe poarta cu firma de paza.
Scuze, nu stiu de ce a scris bolduit!

Edited by eiffel, 15 January 2020 - 15:47.
Scos fontul bolduit.


#2280
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,638
  • Înscris: 15.06.2004
Si tu doresti ?

#2281
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009
Da, deja am dat avansul si zilele astea se va monta sistemul antiefractie.
Scuze am gresit era vorba de 130 lei pe luna, nu 1300. Scuze!

Edited by nico123, 15 January 2020 - 15:56.


#2282
Ursu76

Ursu76

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 30.12.2019

View Postmateus13, on 15 ianuarie 2020 - 14:53, said:

In principiu senzorii se pot monta si fara suport in pozitia dorita, dar dupa aceea nu mai pot fi redirectionati in alte parti.
Nu spun ca se justifica pretul suportului, intra-devar este cam piperat, eu am recomandat senzorul DG55 din punctul
meu de vedere si fara sa ma refer la pretul suportului. Vezi ca la Secpral (distribuitor DSC) exista ceva suport universal,
parca SPP1 (era special pentru detectorii din seria Bravo BV), nu stiu exact ce pret au, dar stiu ca cu ei poti indrepta
senzorul in ce pozitie vrei.

Am vazut acum si la Spy Shop cu 5,9 lei

Cam uratel... 😁
Snodi ai vazut "pe viu"?

Oare e compatibil cu DG55+?

#2283
mateus13

mateus13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 23.02.2014
Poti sa-l folosesti fara probleme, dar ideea este ca la acest suport trebuie facuta o gaura in dreptul capului surubului tip stea,
in carcasa spate  a senzorului, in spatele placutei electronice, pentru reglarea pozitiei senzorului dupa ce l-ai prins pe perete.
Cam asa ceva:

Attached Files



#2284
Ursu76

Ursu76

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 30.12.2019
are cineva idee cati W consuma EVO192 + 18 PIR + 12 magnetici + ZX82 + 2 tastaturi (+ sirena )?

#2285
wrongeu

wrongeu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 05.03.2010

View PostUrsu76, on 16 ianuarie 2020 - 09:32, said:

are cineva idee cati W consuma EVO192 + 18 PIR + 12 magnetici + ZX82 + 2 tastaturi (+ sirena )?
!!!!!!.... acuma pe bune !!! Îți pui ditai sistemul de alarma sa protejezi valori + persoane și tu intrebi cat curent consuma?????

#2286
Ursu76

Ursu76

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 30.12.2019
hai nu-mi spune ca nu-ti da prin cap din ce motiv intreb!

Edited by Ursu76, 16 January 2020 - 16:45.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate