Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @2Unlimited!

zgomot (bazait) plita gaz Samsung...

Problema aer condiționat Vor...

SAMSUNG Galaxy A15,
 La ce ora se deschid urnele ?

Reducerea turației unui moto...

Mergeti la vot?

Adaptor USB-A to USB-C
 La multi ani @SorinGT!

Discursul sefei de promotie sau, ...

Ce aplicatie pentru supraveghere ...

Airbag volan Audi
 Cum deschid rezervor WC Geberit s...

Folie protectie solara efect mirror

Mașina electrica vs. maș...

Ambalaj cu Garantie - Te-ai aplec...
 

Sisteme antiefractie pentru locuinte

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
2653 replies to this topic

#2305
mircea_e

mircea_e

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 22.11.2012
Acumulatorul trebuie sa tina 24 de ore. pentru o locuinta intr-o zona normala si 48 de ore pentru o locuinta intr-o zona izolata. Se face calcul de consum si atit trebuie sa tina dupa normativ. Sistemul este prevazut cu acumulator intern pentru toate cazurile. Daca vrei sa mai pui si un UPS poti sa pui, nu te tine nimeni. asta este recomandarea mea.  Da eu consider legarea direct in tabloul de sigurante ca sursa nentreruptibila.  Este o sursa de curent care in mod normal nu se intrerupe niciodata. Dar daca tu te alimentezi dintr-o priza cu stecher vine copilu si  scate stecherul din priza ca asa crede el sau sotia sau...  daca pe acel circuit mai sunt conectati si alti consumatori si pot da un scurt circuit atunci iti sare siguranta si iarasi ramii fara tensiune la sistemul de alarma.

#2306
mateus13

mateus13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 23.02.2014
Legarea senzorilor ATZ in paralel, presupune cate o zona in plus pentru fiecare pir, de tamper sau inserierea tamperului la toti piri.
Pentru un sistem cat mai profesionist se recomanda conectarea rezistentelor  in senzori, in plus si inserierea lor se face mai usor.

Attached Files



#2307
Ursu76

Ursu76

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 30.12.2019

 mircea_e, on 19 ianuarie 2020 - 22:55, said:

Acumulatorul trebuie sa tina 24 de ore. pentru o locuinta intr-o zona normala si 48 de ore pentru o locuinta intr-o zona izolata. Se face calcul de consum si atit trebuie sa tina dupa normativ. Sistemul este prevazut cu acumulator intern pentru toate cazurile. Daca vrei sa mai pui si un UPS poti sa pui, nu te tine nimeni. asta este recomandarea mea.  Da eu consider legarea direct in tabloul de sigurante ca sursa nentreruptibila.  Este o sursa de curent care in mod normal nu se intrerupe niciodata. Dar daca tu te alimentezi dintr-o priza cu stecher vine copilu si  scate stecherul din priza ca asa crede el sau sotia sau...  daca pe acel circuit mai sunt conectati si alti consumatori si pot da un scurt circuit atunci iti sare siguranta si iarasi ramii fara tensiune la sistemul de alarma.

Eu, daca ma fac hot, o sa procedez asa: trec vineri dupa ce pleaca omul la munte si ii las jos frumos sigurantele de la contor si apoi ma intorc sambata noaptea sau duminica dimineata si-mi fac treaba, conform normativului. M-as cam supara daca si dupa 48 de ore gasesc alarma tot in functiune...
Insist putin cu tabloul de sigurante, este doar un distribuitor de curent, nu o sursa. Am un tablou maaare, cu multe sigurante, in care prevazuta si siguranta individuala pentru alarma si priza speciala pentru alarma, unde nu isi poate baga nimeni nasul...

 mateus13, on 20 ianuarie 2020 - 06:29, said:

Legarea senzorilor ATZ in paralel, presupune cate o zona in plus pentru fiecare pir, de tamper sau inserierea tamperului la toti piri.
Pentru un sistem cat mai profesionist se recomanda conectarea rezistentelor  in senzori, in plus si inserierea lor se face mai usor.

multumesc mateus!

gasisem si eu o schema, e doar o mica diferenta

.

Attached Files

  • Attached File  deol.jpg   164.92K   13 downloads


#2308
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,611
  • Înscris: 17.03.2014

 Ursu76, on 17 ianuarie 2020 - 18:54, said:


hai ca mi-ai dat de gandit!

UPS-ul oricum imi trebuie pentru centrala, deci il am! impreuna cu o baterie de 12V 100Ah

pot conecta centala de alarma direct la acumulatorul asta mare, care o sa fie legat in permanenta la UPS? (si incarcat atunci cand e nevoie) si sa renunt la acumulatorul din cutia centralei?

Sistemul legat la acumulatorul de 100Ah ar trebui sa se comporte ca si cum ar fi cand ramane fara curent de la retea (sa il lei si la retea nu stiu daca merge ca vei avea doua surse de incarcare pe un singur acumulator). Nu stiu daca se aprinde tbl in cazul asta.

#2309
wrongeu

wrongeu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 05.03.2010

 Ursu76, on 20 ianuarie 2020 - 08:48, said:



Eu, daca ma fac hot, o sa procedez asa: trec vineri dupa ce pleaca omul la munte si ii las jos frumos sigurantele de la contor si apoi ma intorc sambata noaptea sau duminica dimineata si-mi fac treaba, conform normativului
.
Aici greșești!!!! Gândești ca un hot începător.... dacă centrala îți transmite ca sistemul are lipsa de curent și tu sa stai liniștit la munte atunci cam meriți sa te calce Hoții !!!! Dacă după o ora curentul nu revine este de bun simt sa te  interesezi prin vecini dacă e intrerupt in zona curentul.... părerea mea....

#2310
Ursu76

Ursu76

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 30.12.2019
incepator, ce sa-i faci! dar promit ca ma specializez daca ma apuc serios de treaba!

sa vezi cum plang alarmele la mine pe strada cand mai e cate-o avarie, crezi ca le baga cineva in seama?

sau imi ridica BGS-ul sigurantele la loc? sunt curios, se alarmeaza doar caderea de tensiune 220V sau si cand e acumulatorul descarcat?

#2311
mateus13

mateus13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 23.02.2014
La dispecerat se transmite si lipsa 220V cat si baterie descarcata, la
fel si la tine pe Tel. daca pui comunicator PCS...

Edited by mateus13, 20 January 2020 - 15:18.


#2312
Ursu76

Ursu76

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 30.12.2019
pai pun! si daca se prealungeste pana de curent sau sunt plecat si n-am pe cine sa trimit... Ce, stau aia cu masina in fata portii la mine pana se rezolva problema?

adica e chiar asa o complicatie de mare ce vreau eu? alarma e chiar langa ditamai acumulatorul... cred ca o dioda rezolva si problema dublei incarcari

de curiozitate, la schemele de sus care e diferenta in functionare?

#2313
wrongeu

wrongeu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 05.03.2010

 Ursu76, on 20 ianuarie 2020 - 15:24, said:

pai pun! si daca se prealungeste pana de curent sau sunt plecat si n-am pe cine sa trimit... Ce, stau aia cu masina in fata portii la mine pana se rezolva problema?

adica e chiar asa o complicatie de mare ce vreau eu? alarma e chiar langa ditamai acumulatorul... cred ca o dioda rezolva si problema dublei incarcari

de curiozitate, la schemele de sus care e diferenta in functionare?
Nimic nu este sigur.... dacă vin profesioniști te fac cu tine in casa dormind.... dacă ai valori așa de mari și vrei siguranța mai mare .... zic să-ți iei și niște pitbulli .... și nici atunci nu ești 100% sigur....

#2314
Ursu76

Ursu76

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 30.12.2019
ai dreptate! mai bine ma mut pe Marte!
ca la noi daca vrei sa faci ceva-altceva, in loc sa primesti macar un refuz motivat tehnic, capeti solutii "alternative"

#2315
Ursu76

Ursu76

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 30.12.2019
ia uite ce zice in Contractul cu firma de paza:

"11. CLAUZE EXONERATOARE DE RASPUNDERE
....
3. nefunctionarea sistemelor de alarmare si transmitere a alarmelor din lipsa alimentarii cu energie electrica pentru o perioada mai mare de 6 ore;

peste 6 ore si-au luat mana de pe tine!

#2316
mateus13

mateus13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 23.02.2014
Este perfect normal sa fie asa, nu pot fi raspunzatori pentru lipsa de alimentare cu curent, dar trebuie sa existe si cateva clauze, adica sa
te anunte in cel mai scurt timp, sa schimbe siguranta de la traf in cazul in care s-a ars, sa schimbe acumulatorul daca acesta este vechi, toate
acestea presupun costuri suplimentare, daca sistemul n-a fost instalat de ei. Aceste lucruri le poti face si tu daca afli despre aceste defectiuni
sau un electrician daca problemele la instalatia electrica sunt mai grave.

#2317
Ursu76

Ursu76

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 30.12.2019
normal ca nu e vina lor ca nu am eu curent, dar nici nu se pot face remedieri la instalatie daca eu nu sunt acasa...
de-aia ziceam ca 6 ore e putin si as prefera o autonomie mai mare pe baterie

am intrebat la Emporium, deocamdata am aflat ca "Cu traf de 40VA si curentul de incarcare modificat la 850mAh din programare, puteti merge linistit cu acumulatori de 18 Ah"

acumulatorul asta de 18 Ah costa 1/3 din bateria aia de semitractiune cu ciclu adanc de descarcare, de 100 Ah, pe care o am deja noua...

#2318
mateus13

mateus13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 23.02.2014
Este foarte ok sa pui un acumulator de 18Ah, dar cel de 100Ah este prea mare pentru sursa centralei si nu-l va putea incarca in timp, este parerea mea personala,
nu stiu ce zic altii ( ai vazut ca si ptr. cel de 18 trebuie modificata din programare incarcarea).
In alta ordine de idei, cele 6 ore spuse de dispecerat sunt pur informative, daca sistemul functioneaza si comunicatia merge, timpul se prelungeste cat timp sistemul
este in stare de functionare (asta se poate verifica ulterior in "logul din memoria centralei").

Edited by mateus13, 20 January 2020 - 17:31.


#2319
Ursu76

Ursu76

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 30.12.2019
tocmai, ca acumulatorul mare nu va fi incarcat de sursa centralei (pun o dioda, ceva), ci de UPS. Si de banii de acumulator mic mai bine mai iau un senzor mai smecher :D
in fine, o sa vad ce mai zice emporium, desi cred ca nici ei nu sunt prea deschisi la experimente

sirenele le montezi cu tija filetata pe caramida+polistiren?

#2320
mateus13

mateus13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 23.02.2014
Unde este polistiren, in functie de grosime folosesc dibluri de polistiren sau holsuruburi cu dibluri cu lungimea de 10-15 cm, cu grosimea de 8mm

#2321
Ursu76

Ursu76

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 30.12.2019
e de 10 cm polistirenul, plus vreo 3 cm "mamaliga" din spatele lui, imi trebuie dibluri si spiral de 20cm!

#2322
mircea_e

mircea_e

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 22.11.2012

 Ursu76, on 20 ianuarie 2020 - 17:00, said:

normal ca nu e vina lor ca nu am eu curent, dar nici nu se pot face remedieri la instalatie daca eu nu sunt acasa...
de-aia ziceam ca 6 ore e putin si as prefera o autonomie mai mare pe baterie

am intrebat la Emporium, deocamdata am aflat ca "Cu traf de 40VA si curentul de incarcare modificat la 850mAh din programare, puteti merge linistit cu acumulatori de 18 Ah"

acumulatorul asta de 18 Ah costa 1/3 din bateria aia de semitractiune cu ciclu adanc de descarcare, de 100 Ah, pe care o am deja noua...



Pune acumulatorul de acela de 100 de ce sa pui de 7 sau 18 pune de 100 ca merge FFF bine. Nu stiu de ce il mai stresezi pe  "Mateus13"  daca tu tot asa vei face.
Daca vrei sa faci ceva inteligent sa ne uimesti poti sa faci o automatizare care sa iti cuplrze acel acumulator la sistemul de alarma, adica sa il puna in paralel cu  acumulatorul sistemului de alarma si atunci va mai functioma alarma inca vre-o 5 zile pina vii tu de la munte, mai tragi si o fuga la mare, etc....  Dar lasa alarma asa cum au proiectato unii ca sunt ....

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate