Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...

In ce situatii cereti o a doua op...
 DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!

La multi ani @barbosa1bis!
 La multi ani @MikeSpike!

Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger
 Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...
 

Sisteme antiefractie pentru locuinte

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
2651 replies to this topic

#2251
Ursu76

Ursu76

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 30.12.2019
da, m-am gandit si eu sa-i pun ceva "alarma" la usa, problema este ca doarme cu usa deschisa, de-asta e si mai greu de auzit cand pleaca la plimbare. As putea sa-i pun ceva detector de miscare, dar la ce joaca e in capul lui, e in stare sa se miste toata noaptea pe-acolo sa auda cum chitaie tastatura :naughty:

daca raman in mod curent doar cu CM la parter, adica cu cea mai slaba solutie antiefractie... nu prea se mai justifica toata investitia.

sa risc cu senzori de exterior? am citit pe forum despre colegul @cristi-m, care isi dorea asa ceva, dar vad ca nu mai este activ de cam mult timp... poate imi impartasea ceva din experienta lui

#2252
mateus13

mateus13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 23.02.2014
La senzorii de exterior ma abtin sa mai dau sfaturi, mai intereseazate poate iti raspund cativa instalatori sau utilizatori.
Poti suna si la firme de instalari pentru oferte care oricum nu costa nimic si eventual mai intrebi si pe la ei sa vezi ce zic.

#2253
Ursu76

Ursu76

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 30.12.2019
ok. iti inteleg si iti respect parerea. daca are cineva experiente cu senzorii de exterior, va rog sa le impartasiti!

1. am o intrebare in legatura cu microintrerupatorul de tamper din senzori: ca sa deschizi capacul si sa declansezi alarma de tamper trebuie sa desfaci un surub, ceva, da? sta hotul sa faca asa ceva? sau se deschide intrerupatorul respectiv si in cazul unei lovituri asupra senzorului? eu ma gandesc ca este pus acolo mai mult pentru un "sabotaj din interior", adica cineva care are acces la senzor in timpul care este dezarmata alarma, sa il desfaca si sa strice ceva contacte acolo astfel incat sa permita o efratie ulterioara nedetectata... Sau cum este?

2. se poate face o programare in etape a centralei, in sensul de a incepe cu mai putini senzori, adaugand altii ulterior fara sa trebuiasca re-programati si primii? Trebuie tinut cont de ceva in acest caz? La limita, se poate instala doar centrala si sirena, sau doar sirena, care doar sa "beculeasca" acolo ca si cand ar exista sistemul complet?

#2254
Ursu76

Ursu76

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 30.12.2019
cum este mai indicat de achizitionat sirena, cu acumulatorul furnizat de vanzator sau exista acumulatori mai buni?

de exemplu

un acumulator bun pentru EVO192?

#2255
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Cu copiii e mai delicat. Eu am bariera fizica, pentru ca nu vreau oricum sa ii vad noaptea somnambuli pe scari. E o portita din aceea pentru copii mici sa nu pice pe scara. Eventual daca iti e frica ca o poate deschide pui pe ea un microcontact/contact magentic sa bipaie ceva prin casa.

Pentru senzorii de miscare, tamperul cred ca e gandit, asa cum ai spus, sa nu saboteze cineva alarma atunci cand e dezarmata. Cred ca senzorul declansaza alarma inainte sa apuce cineva sa il loveasca, daca se gandeste la asa ceva. Si daca se sparge senzorul, e probabil ca acel contact sa se desfaca si sa actioneze alarma. Totusi nu e o idee rea sa activezi acele microcontacte ca protectie la sabotaj. Cineva pe aici pe forum parca spunea ca acel tamper s-a actionat la un inceput de incendiu, deci pot fi si alte situatii cand e util.

Daca ai parola, centrala se poate reprograma oricand, deci poti alcatui sistemul in timp. Alarma singura insa nu stiu daca o poti pune. Ii trebuie alimentare si in lipsa ei suna. Poate ai putea sa ii faci alimentare separat, insa nu stiu daca merita efortul sa te complici cu asa ceva.

#2256
Ursu76

Ursu76

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 30.12.2019
nu cred ca e vorba doar de casele cu copii... de exemplu la o casa doar parter in care persoanele din 1-2 dormitoare mai merg noaptea la baie, ce faci, te lasi doar in baza contactelor magnetice?

#2257
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Eu am mers pe ideea (gresita de altfel) ca nu intra cu mine in casa. Oricum, daca intra si dorm, chiar daca suna alarma nu cred ca sunt in stare sa reactionez prea repede. Ti-am zis ce am patit, ca m-a sculat vecinul ca imi suna alarma, si eram3 adulti in casa, plus copiii.

#2258
Ursu76

Ursu76

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 30.12.2019
LC 100 PCI si DG65+ se pot conecta pe bus la EVO192? sau care sunt detectorii PIR compatibili cu BUS-ul?

#2259
Ursu76

Ursu76

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 30.12.2019
la 12-13 CM si vreo 9 PIR + tastatura, deja se depasesc cele 16 zone ATX, deci ori un ZX8, ori senzori adresabili, nu?

la Paradox, primul senzor adresabil e pe la vreo 100 lei, iar daca vrei si pet immunity.... 134
la DSC care este primul (ca pret) senzor adresabil? DSC AMB 300 la 158 lei si 225 cu pet ?

daca numai cei adresabili se pot conecta pe Bus, atunci plaja de detectori din care pot alege se restrange semnificativ, in acelasi timp cu cresterea f.f. mare a pretului lor, de cel putin 3-4 ori!

senzorii in sine, chiar si cei conventionali, tot costa mai mult decat centrala, care este atunci avantajul Bus-ului pentru o alarma rezidentiala, care nu are nevoie chiar de 192 de senzori...?

#2260
mateus13

mateus13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 23.02.2014
De la DSC, nici un senzor adresabil nu merge la EVO192. Cei compatibili cu EVO sunt DG85, DG467, NVX80 si  geam spart  DG457.
In principiu nu prea merita ca pret sa conectezi multi senzori pe BUS, eventual 1 sau 2, max. 3 ca sa nu depasesti pretul unei ZX8. Poti
in schimb sa folosesti si zonele de tastatura (cate o zona ptr. fiecare tastatura in parte, acestea nu pot fi dublate ATZ).

#2261
Ursu76

Ursu76

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 30.12.2019
care este diferenta intre ZX8 si ZX82?

#2262
mateus13

mateus13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 23.02.2014
ZX8 este doar placa de extensie care trebuie montata intr-o cutie (prinsa pe un suport, eventual in cutia unitatii de alarma). ZX82 vine din fabricatie cu
o carcasa de plastic, prevazuta cu usa si tamper de smulgere de pe suportul de prindere si in plus are si leduri care afiseaza cele 8 zone de pe placa.
Ca si functionalitate nu prea existe diferente, mai mult e vorba de design.

Edited by mateus13, 14 January 2020 - 16:21.


#2263
Ursu76

Ursu76

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 30.12.2019
exista vreo posibilitate de conectare a sirenei PS 128 la BUS sau la ZX82?

#2264
mateus13

mateus13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 23.02.2014
Nu cred ca exista vreo posibilitate, dar daca explici de ce vrei asta, poate exista alta solutie pentru ceea ce vrei

#2265
Ursu76

Ursu76

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 30.12.2019
nu prea am cum sa mai trag cablul pentru sirena prin copexul cu firele de bus si  prin alta parte e cam complicat...
la PS128 cate fire se conecteaza?

9 fire?

Attached Files



#2266
mateus13

mateus13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 23.02.2014
Minim 3 fire ptr. functionarea sirenei, 5 daca conectezi si sabotaj (se poate si cu 4 fire, tamper fata de minus)

#2267
Ursu76

Ursu76

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 30.12.2019
vad ca sunt 9 contacte acolo, restul ce fac?

#2268
mateus13

mateus13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 23.02.2014
Are 2 comenzi de start, in mod normal se foloseste numai unul, borna de service se leaga doar daca se doreste a se umbla la sirena fara ca aceasta
sa sune (in acest caz se pune la masa). borna de report se lega la o zona care transmite la dispecerat defectiunile sirenei (acumulator descarcat, arderea
becului sau a sirenei) dar in 99% din cazuri nici o firma nu il foloseste. Flashul se conecteaza daca vrei doar sa clipeasca becul, fara sonor.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate