Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Sisteme antiefractie pentru locuinte

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
2651 replies to this topic

#2215
mircea_e

mircea_e

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 22.11.2012
Eu schimb acumulatori care im medie au cam 3 ani de functionare. Dar este bine sa ii schimbam cind mai au 20% viata si nu cind au murit de tot. Daca aveti un eveniment in care ne cade si tensiunea atunci sistemul este degeaba.

#2216
c-daniel

c-daniel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,052
  • Înscris: 28.05.2014

 mircea_e, on 23 septembrie 2019 - 22:42, said:

Daca aveti un eveniment in care ne cade si tensiunea atunci sistemul este degeaba.
Corect.
Dar avand in vedere ca la mine se opreste cel putin o data pe saptamana curentul, am verificare acumulator inclusa, ca sa zic asa.
Oricum, asta al doilea, pe care l-am schimbat zilele trecute, este clar ca a avut probleme din fabrica, NU avea voie sa nu tina nici macar doi ani.

#2217
laurentiu_florin

laurentiu_florin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 729
  • Înscris: 02.05.2007
salut,

a incercat cineva la o centrala antiefractie gen DSC 1864 sa ataseze un modul envisalink4 ?
legat de acest modul, a reusit cineva sa l faca sa merga individual, pe un Raspberry pi fara sa apeleze la solutiile cunoscute : connect to go sau eyez ON?
ma intereseaza solutia rulind pe un mic raspbery , local pentru a nu fi dependent de serviciile oferite de altii, gen firmele amintite.

multumesc,

#2218
mircea_e

mircea_e

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 22.11.2012
Am folosit decit siteul eyezon. Dar poate te ajuta mai mult un Seka combo. acesta stiu ca poate trimite informatii care un server.

#2219
sebastian17ro

sebastian17ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 10.04.2010
am instalat un mg5050 si am uitat sa pun resistor pe BELL pt a scapa de eroarea "missing bell"
trebuie sa ii tai alimentarea centralei pt a pune resistorul sau se poate face si sub tensiune?
merci

Edited by sebastian17ro, 30 December 2019 - 15:16.


#2220
mateus13

mateus13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 23.02.2014
Poti sa o pui linistit si cu centrala alimentata

#2221
Ursu76

Ursu76

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 30.12.2019
Salutare!

doresc instalarea unui sistem de alarma la efractie la o casa P+1+garaj lipit de casa

pun planurile in atasament.

casa este finisata, dar cu compartimentarea interioara din rigips si cu ceva acces pe la termostate si prize/intrerupatoare  sper sa pot instala cat mai multi senzori cu fir fara daune majore, iar unde nu se poate... wireless

1. care ar fi o schema optima de amplasare a senzorilor?

2. in holurile de la parter si etaj am becuri cu senzor de miscare, lumina fiind partial vizibila de la parter la etaj si invers, poate aprinderea luminii din holul de la etaj declansa un senzor in zona armata de la parter?
3. as vrea sa pot arma separat: parter, garaj, total, eventual exterior. In mod exceptional, daca se poate fara costuri prea mari cate un senzor sau doi in 2 cladiri aflate in aceeasi curte. Cate partitii mi-ar trebui?
4. vreau un sistem care sa se poata conecta la dispecerat si sa trimita si sms explicit pe telefon
5. vreau un panou informativ in dormitor care sa indice zonele alarmate si armare/dezarmare cat mai simpla (pt copil mic sau adormiti) din holul de la etaj
6. ce solutie se poate adopta pentru securizarea bailor de la etaj? stiu ca PIR nu se impaca cu umiditatea, geamurile respective raman deseori deschise batant si noaptea deci cade si magneticul, iar accesul in Baie 1 etaj se face chiar din Dorm1, populat permanent, deci nu prea poate fi supravegheta nici usa de la baie din exterior... La fel, nu se poate supraveghea holul de la etaj, din cauza de copil care mai iese noaptea din Dorm3. Mentionez ca baile respective sunt cu risc ridicat de efractie, ca dealtfel toate geamurile de la etaj
7. avand in vedere toate cele de mai sus, de ce echipamente ar fi nevoie? nu prea ma intereseza aplicatii suplimentare gen irigatii sau deschidere poarta, consider ca sunt mai bune cele dedicate si nu le pierzi pe toate deodata daca apare o problema. Eventual doar senzori de fum sau inundatie.

Exista ce vreau eu la un pret decent?

Attached Files

  • Attached File  p.jpg   115.52K   8 downloads
  • Attached File  et.jpg   100.56K   8 downloads


#2222
hightech-sys

hightech-sys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,955
  • Înscris: 23.06.2009

 Ursu76, on 30 decembrie 2019 - 16:32, said:

Salutare!

doresc instalarea unui sistem de alarma la efractie la o casa P+1+garaj lipit de casa

pun planurile in atasament.

casa este finisata, dar cu compartimentarea interioara din rigips si cu ceva acces pe la termostate si prize/intrerupatoare  sper sa pot instala cat mai multi senzori cu fir fara daune majore, iar unde nu se poate... wireless

1. care ar fi o schema optima de amplasare a senzorilor?

2. in holurile de la parter si etaj am becuri cu senzor de miscare, lumina fiind partial vizibila de la parter la etaj si invers, poate aprinderea luminii din holul de la etaj declansa un senzor in zona armata de la parter?
3. as vrea sa pot arma separat: parter, garaj, total, eventual exterior. In mod exceptional, daca se poate fara costuri prea mari cate un senzor sau doi in 2 cladiri aflate in aceeasi curte. Cate partitii mi-ar trebui?
4. vreau un sistem care sa se poata conecta la dispecerat si sa trimita si sms explicit pe telefon
5. vreau un panou informativ in dormitor care sa indice zonele alarmate si armare/dezarmare cat mai simpla (pt copil mic sau adormiti) din holul de la etaj
6. ce solutie se poate adopta pentru securizarea bailor de la etaj? stiu ca PIR nu se impaca cu umiditatea, geamurile respective raman deseori deschise batant si noaptea deci cade si magneticul, iar accesul in Baie 1 etaj se face chiar din Dorm1, populat permanent, deci nu prea poate fi supravegheta nici usa de la baie din exterior... La fel, nu se poate supraveghea holul de la etaj, din cauza de copil care mai iese noaptea din Dorm3. Mentionez ca baile respective sunt cu risc ridicat de efractie, ca dealtfel toate geamurile de la etaj
7. avand in vedere toate cele de mai sus, de ce echipamente ar fi nevoie? nu prea ma intereseza aplicatii suplimentare gen irigatii sau deschidere poarta, consider ca sunt mai bune cele dedicate si nu le pierzi pe toate deodata daca apare o problema. Eventual doar senzori de fum sau inundatie.

Exista ce vreau eu la un pret decent?


Daca doresti ca sistemul sa fie monitorizat de o firma specializata de paza ar fi recomandat sa mergi pe Paradox

In momentul de fata sunt inca cei mai buni in domeniu ....

Edited by hightech-sys, 02 January 2020 - 20:38.


#2223
mircea_e

mircea_e

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 22.11.2012
La gemul de la baie sau la toate geamurile care sunt pe latura aceea, poti sa pui bariete pe exterior. si atunci ai scapat ca nu poti sa utilizezi baia. Poti sa folosest ca sisteme atit Paradox cit si  DSC. Dar daca vrei sa fie monitorizat mai bine mergi direct la o firma specializata si vine sa til monteze ei. Este cel mai usor.

#2224
Ursu76

Ursu76

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 30.12.2019
Desigur ca e mai usor sa te duci cu ideea ta si sa pleci cu ceva ce trebuie vandut... De-asta si vreau sa ma documentez bine inainte, ca sa stiu ce sa cer

#2225
mircea_e

mircea_e

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 22.11.2012
In ro sunt 2 sisteme care se utilizeaza cel mai mult pentru polulatie, acestea sunt DSC si Paradox.  DSC mi se pare mai profesionist putin. Dar si Paradoxul este bun. Depinde de ce sistem monteza firma respectiva. ei au mai multe argumente decit tine.  Poate nu este nevoie de mai multe partitii. Este suficienta decit una, iar atunci cind vrei sa armezi parterul, garajul si ce mai doreti tu si sa iti ramina etajul dezarmat. poti arma in modul "cu om in casa".    Multa bafta!

#2226
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,225
  • Înscris: 01.12.2005
Vin si eu cu o intrebare legata de o centrala DSC 1616 la care am conectati 4 senzori PIR (fiecare cu cablul lui iar la conexiuni tin minte ca am pus si niste rezistente). Tastatura e una clasica, fara display iar sirena e Lady PI.
Sistemul functioneaza OK de 10 ani (anul asta ar trebui sa reinlocuiesc acumulatorii ca au 3 ani de la schimb - sunt Pilot de 7Ah si 4,5Ah) conexiunea cu dispecerat e ok, insa as vrea niste "upgrade-uri" si daca acum 10 ani cana am tras firele si montat centrala citisem mult si eram cat de cat "in tema" acum nu mai am idee:
1. o tastatura cu display mi-ar arata mai multe informatii, gen probleme, stare acumulatori - sau centrala nu stie astfel de info si degeaba as pune o astfel de tastatura. Momentan cand mai e vreo eroare se aprinde ledul de sistem si in functie de ce alt led se mai aprinde rezulta cateva descrierea celor cateva tipuri de erori. Ce tastatura ati recomanda care sa mearga cat de cat "plug-and-play"?

2. As vrea sa adaug un senzor pentru o alta zona (o camera in spatele peretelui pe care e montat unul din senzori, insa destul de departe de centrala). Teoretic stiu ca se pot pune mai multi senzori pe acelasi cablu (am cablu cu 6 conductori) insa nu am cum sa gauresc si ma gandeam daca exista vreo posibilitate ca sa pun in locul senzorului existent o "cutie" de plastic unde sa fie un modul wifi - care va fi astfel legat de centrala prin cablul existent - iar la acest modul wifi sa se conecteze senzorii din cele 2 camere. Sunt constient ca cei 2 senzori vor fi vazuti de centrala ca o singura zona, insa nu e o problema asta. Daca modulele wifi sunt sub forma de placa de baza nu ma ajuta ca nu merge sa agat de tavan asa ceva si nici nu stiu daca senzorul s-ar conecta direct unde e acum centrala (daca as monta acolo modulul - sunt ceva pereti si decat cu erori si alarme false mai bine fara). In caz afirmativ, imi puteti recomanda vreun astfel de modul wifi si senzori wifi compatibili?

Multumesc

#2227
mateus13

mateus13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 23.02.2014
Nu e nevoie de modul wifi, exista receptor radio compatibil cu unitatea ta de alarma, RF5108, care permite conectarea a inca 8 senzori
wireless de tip WLS-904, fiecare pe zone diferite. Mai exista posibilitatea de conectare a unui receptor radio universal cu 1 sau 2 canale
de la Elmes si 2 detectori radio PTX50, tot de la Elmes.
Poti lua legatura si cu firma care monitorizeaza sistemul de alarma pentru sfaturi si inlocuirea tastaturii, Cele cu display LCD, pe langa
aspect mai frumos, ofera informatii suplimentare ca data si ora, denumirea zonei (ex. hol, living, dormitor etc.), denumirea exacta a
defectiunilor, dar unele informatii trebuie programate in sistem.
Pentru conectarea acestor module se foloseste cablul care e tras la acel senzor de miscare.

Edited by mateus13, 04 January 2020 - 08:27.


#2228
mircea_e

mircea_e

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 22.11.2012
Buna dimineata!

Eu consider ca daca mai ai nevoie de inca un senzor, poti sa prelungesti cablul de la senzorul respectiv cu un cablu de 4 fire pina la senzorul unde ai nevoie. In senzorul de unde pleci conectezi la cablu firele de alimentare la + si - , iar pentru zona firele ramase libere din acel cablu, banuiesc gri si portocaliu. In centrala legi firele care vin de la cablul acela la zona ramasa libera. Daca spui ca ai conectat decit 4 PIR asa inseamna ca ai ocupat 4 zone si ar mai fi inca 2 libere.

Pentru tastatura este pentru desige, dar poate avea si o mica utilitate,  la fel cum a spus Mateus13,  care cred ca are o experienta mai mare decit mine in sisteme de efractie.

O zi frumoasa va doresc!

#2229
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,225
  • Înscris: 01.12.2005

 mateus13, on 04 ianuarie 2020 - 08:26, said:

Nu e nevoie de modul wifi, exista receptor radio compatibil cu unitatea ta de alarma, RF5108, care permite conectarea a inca 8 senzori
wireless de tip WLS-904, fiecare pe zone diferite. Mai exista posibilitatea de conectare a unui receptor radio universal cu 1 sau 2 canale
de la Elmes si 2 detectori radio PTX50, tot de la Elmes.
Poti lua legatura si cu firma care monitorizeaza sistemul de alarma pentru sfaturi si inlocuirea tastaturii, Cele cu display LCD, pe langa
aspect mai frumos, ofera informatii suplimentare ca data si ora, denumirea zonei (ex. hol, living, dormitor etc.), denumirea exacta a
defectiunilor, dar unele informatii trebuie programate in sistem.
Pentru conectarea acestor module se foloseste cablul care e tras la acel senzor de miscare.
Multumwsc de info si idei, o sa caut dupa cod produsele sa imi fac o idee si sa discut apoi si cu dispeceratul. Posted Image

 mircea_e, on 04 ianuarie 2020 - 09:25, said:

Buna dimineata!

Eu consider ca daca mai ai nevoie de inca un senzor, poti sa prelungesti cablul de la senzorul respectiv cu un cablu de 4 fire pina la senzorul unde ai nevoie. In senzorul de unde pleci conectezi la cablu firele de alimentare la + si - , iar pentru zona firele ramase libere din acel cablu, banuiesc gri si portocaliu. In centrala legi firele care vin de la cablul acela la zona ramasa libera. Daca spui ca ai conectat decit 4 PIR asa inseamna ca ai ocupat 4 zone si ar mai fi inca 2 libere.

Pentru tastatura este pentru desige, dar poate avea si o mica utilitate,  la fel cum a spus Mateus13,  care cred ca are o experienta mai mare decit mine in sisteme de efractie.

O zi frumoasa va doresc!

Cablul ajunge in camera respeciva pe deasupra tavanului de rigips si iese din tavan direct in senzor - cat m-am chinuit sa imi iasa frumos :) Ca sa plec cu alt cablu ar trebui sa fa o mantocarie cu o gaura in peretele lateral etc. si nu vreau. Eventual ma gandeam sa pun o cutiuta cu modulul radio in locul senzorului respectiv, si la ea sa se conecteze virtual un senzor wifi in noual camera si un alt senzor wifi care sa il inlocuiasca pe cel schimbat.

Legat de tastatura, am vazut ca DSC are vreo 2 modele cu lcd, una zice cu iconite (?) PK5501 sau cu caractere alfanumerice PK 5500 (plus sunt si 2 modele DSC NEO - nu stiu daca merg cu centrala mea.

#2230
mateus13

mateus13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 23.02.2014
Cele de la NEO nu sunt compatibile cu unitatea ta, iti atasez modelele compatibile:

Attached Files


Edited by mateus13, 04 January 2020 - 18:35.


#2231
Ursu76

Ursu76

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 30.12.2019
mateus13 , crezi ca ma poti ajuta si pe mine cu cateva informatii? #2221

multumesc anticipat!

#2232
mateus13

mateus13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 23.02.2014
Amplasarea sezorilor trebuie facuta in asa fel incat sa fie acoperita orice zona de posibila efractie (usi, geamuri), avand in vedere ca un detector amplasat in interior la o inaltime
de 1,80-2,30 m, acopera 100%, o suprafata de 25-30 m patrati. Acestia nu trebuie montati in apropierea unei surse de caldura (aragaz, radiator, calorifer, aer conditionat etc.), precum
si sa nu fie obturati de mobilier sau alte obiecte casnice, sau usi care pot ramane deschise. Trebuie evitate si locurile in care lumina solara cade in mod direct si indelungat pe un
detector de miscare. Daca o incapere, cu suprafata mai mare de 20 m patrati, are usi sau geamuri pe pereti diametrali opusi, se recomanda montarea a 2 detectori de miscare, sau macar un detector de miscare si un contact magnetic pe usa/geamul opus senzorului care se va monta intr-un colt al incaperii pentru o supraveghere de 90 grade.
Senzorii de miscare nu se declanseaza la aprinderea unui bec, decat daca acestia se afla probabil, unul in fata altuia, in imediata apropiere.
Tastatura principala de control (in cazul in care se monteaza mai multe tastaturi) trebuie montata in imediata apropiere a usii principale de acces, in interior, iar acest acces trebuie
supravegheat cu un senzor dedicat intrarii, care se programeaza de tip intarziat si care permite un timp (cat mai scurt, ex. 5 pana la max. 10 sec.) pentru dezarmarea sistemului.
Eventual pe usa principala de acces, se poate monta suplimentar si un contact magnetic ptr. o siguranta sporita.
Unitatea de alarma trebuie montata intr-un loc care nu se afla in mod direct la vedere, care sa fie supravegheat de un senzor de miscare (garaj sau camera tehnica)
Pentru armare: parter, garaj si total, ai nevoie de 2 partitii pe care le poti arma individual sau armare totala. Nu recomand din experienta,aplasarea de senzori de exterior.
Eu personal recomand utilizarea unei unitati Digiplex Evo192, care poate fi monitorizata de orice dispecerat, poti conecta un modul PCS 250/250G/265LTE pt. SMS-uri cu aproape
orice informatii dorite si chiar arma/dezarma cu SMS. Totodata sunt dispecerate care ofera gratuit sau contra cost SMS cu evenimente.
In dormitor poti monta o tastatura LCD K641+ sau touchscreen TM50/70, care ofera toate informatiile si poti opera orice modificare a sistemului.
Pentru securizarea geamurilor de la baie care raman deschise batant se poate monta contact magnetic in partea de jos, la baza ferestrelor, aceste contacte daca sunt
montate cu trebuie nu se declanseaza decat daca geamul este deschis normal.

Daca crezi ca nu te descurci, te pot ajuta cu o eventuala amplasare a detectorilor, dupa schitele desenate.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate