Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Sisteme antiefractie pentru locuinte

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
2651 replies to this topic

#1801
mircea_e

mircea_e

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 22.11.2012
La semnalul de 720P adica 1Mp merge si cablu UTP fara probleme dar pune un cablu de alimentare separat pe linga cel UTP.

#1802
mcdan77

mcdan77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 28.06.2005
Am gasit cele de mai jos:
1. https://www.camvisio...re-full-hd-2-mp
2. https://www.cameresu...veghere-hd-1-mp

pentru ce am eu (http://www.hikvision..._176_i5682.html) ce sa pun, 1 sau 2?

sau sa fac combinatie: Video UTP si alimentare separata, sertizata coaxial?

Edited by mcdan77, 14 December 2017 - 08:42.


#1803
joesilver

joesilver

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 26.12.2010
Salut asi interesa daca mai are cineva programul EZcom C52/82 pentru Modem02. Si daca asi putea sa trimite sau sa dea un link de descarcare

#1804
mircea_e

mircea_e

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 22.11.2012
Salut mcdan77 Eu as aborda varianta cu cablu UTP dar nu as cumpara acel pachet, pentru ca nu prea am incredere As cumpara cablul UTP si cel de alimentare de de 2x0,75 de la un magazin care vide astfel de produse si iti garanteaza calitatea cablurilor, si mufele videobalun la fel as lua unele mai de calitate,


Salut joesilver  Ce face acel program? Nu am auzit de el, este cumva pentru crogramat centrale Cerber?

Seara buna!

#1805
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Nu am reusit sa ma lamuresc daca linia telefonica e digitala sau nu. Aveti idee cum imi pot da seama? Sau numai intreband la RDS pot afla?

In alta ordine de idei, as vrea sa implementez doua aplicatii la alarma:

1. Keyswitch ca sa armez parterul noaptea. Am nevoie de un intrerupator bistabil cu led ca sa imi arate cand pot trece si cand e armat. Imi puteti recomanda ceva? Zonele de la parter le-am definit de la inceput ca zone de noapte, dar acum am problema ca intr-o camera mica de la parter doarme cineva din cand in cand. As putea sa reprogramez zona respectva ca zona de zi (impreuna cu alta zona care s-ar declansa in momentul cand persoana de jos merge la baie). Sau ar fi mai bine ca zonele pe care le armez noaptea sa le trec pe partitia a doua? M-ar putea ajuta StayD in cazul asta? (eu unul nu prea am inteles ce face acest StayD)

2. Vreau ca atunci cand plec de acasa, la armarea sistemului sa tai curentul la pompa de apa ca sa nu am surprize daca lipsesc mai mult. Banuiesc ca e o aplicatie des intalnita, dar nu stiu exact cum se realizeaza. Pe PGM banuiesc, dar nu stiu cum se face si de ce anume am nevoie.

#1806
mircea_e

mircea_e

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 22.11.2012
Salut M_ierdnA!
Nu mai stiu ce model de alarma ai? zonele se pot recomfigura cum le doresti.
Merge centrala si cu linie de RDS Trebuie sa ii alegi formatul de comunicatie, dar nu vei intelege ce iti spune, si poate zici ca a dat alarma si ea iti da testul periodic sau o defectiune!
Bafta!

#1807
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
SP 6000. Deci daca e linie digitala nu inteleg ce imi comunica? Ok, in principiu in momentul de fata cam ramane cineva acasa mai tot timpul, iar cand plecam, plecam toti odata, deci daca ma suna probabil e ceva. Oricum, daca ma suna si eu sunt la jumatate de ora de casa, nu prea am ce face. Poate numai sa sun vreun vecin, daca or fi si ei pe acasa desi in principiu ar trebui sa auda alarma inainte sa apuc eu sa ii sun.

Referitor la zone, intrebarea era cumva daca pot sa armez peste noapte si zonele de la parter in care mai sta si cineva din cand in cand. Inteleg ca StayD pentru asa ceva ar fi, insa nu inteleg exact principiul de functionare si daca pot sa aleg acest StayD numai pentru 2 zone si ce alte conditii trebuie sa indeplineasca zonele astea ca sa le pot arma cu StayD si sa am si zone armate total si zone libere. Mai concret situatia e asa: la parter am o bucatarie mare, un living unit practic cu bucataria, un dormitor, un hol lung si o baie. Am 2 usi de acces pe care am contacti magentici, iar in bucatarie living hol si dormitor cate un senzor PIR. Zonele de la usi, living si bucatarie pot sa le armez "full arm" peste noapte fara probleme. Zona cu dormitorul si holul sunt mai cu probleme pentru ca de multe ori sunt socrii mei cu noi si dorm acolo jos, iar daca se duc la baie "ii vede" senzorul PIR de pe hol. Deci zonele astea doua nu le pot arma "full arm" si as vrea altceva pentru ele ca sa nu fie complet descoperite in cazul in care socrii mei nu sunt la noi. Aici ma gandesc ca ar putea avea un rol StayD, dar nu stiu exact cum.

#1808
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,489
  • Înscris: 06.01.2014
Ce fel de centrala din gama Paradox este potrivita/necesara unui sistem de alarma cu 15 senzori cablati (am cablurile instalate) si 2 tastaturi (una pusa la parter si una la etaj, sa nu mai cobor noaptea din zona de dormit) ?
Multumesc.

#1809
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Eu tot cam asa am, poate nu 15, dar 12 zone sigur am si am o centrala SP 6000 care are 8 zone fizice care se pot dubla la 16 prin ATZ. Acum pe fiecare tastatura mai poti pune cate un senzor, deci cu  SP 6000 si 2 tastaturi poti ajunge la 18 zone. Daca numai cu zonele astea ramai, SP 6000 e suficienta, dar daca vrei ca pe viitor sa mai adaugi e bine sa iei de la inceput ceva mai mare.

#1810
mircea_e

mircea_e

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 22.11.2012
Salut M_ierdnA!
Pentru armarea Stay trebuie sa definesti din programare acele zone care vrei sa nu se armeze si atunci apesi butonul stay si introduci codul si se armeaza in modul Stay. Dar pentru acele zone trebuie sa le dai atribut.

Salut cristobob!
Eu sunt de parere sa folosesti o centrtala PARADOX DIGIPLEX EVO48 si poti sa pui pe ea 16 zone cu dublare ATZ si poti sa o extinzi la 48.

Seara buna!

#1811
mircea_e

mircea_e

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 22.11.2012
Salut M_ierdnA!

Pentru a comunica de pe linia fixa centrala SP 6000 are nevoie de (un modulul de comunicatie prin retelele de telefonie fixa, VDMP3)
Fara acest modul centrala suna si trinite pe linia fixa niste ciriituri si nu cred ca stiti sa le decodaci acele ciriituri!

#1812
Petrecristi

Petrecristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,367
  • Înscris: 19.12.2009
nu!
mai intereseaza-te!
te poate forte bine suna pe telefon si fara acel modul. in telefon vei auzi un ton de alarma si atat, dar nu criketuri si nu trebuie sa decodifici nimic

#1813
mircea_e

mircea_e

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 22.11.2012
Si poti sa stii ce inseamna acel tom? alarma pe Z5 sau baterie descarcata, sau pierdere AC sau a dezarmat copilul? Poti sa stii ce tranzmite sau doar suna si auzi ceva acili fara sa intelegi ce spune??
Voi conecta mai multe tipuri de centrala, pe linia fixa sa ascult exact ce se aude!

Mersi mult!

#1814
Petrecristi

Petrecristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,367
  • Înscris: 19.12.2009
Nu, nu poti sa stii. Dar poti sa setezi sa te sune doar in caz de alarma, nu in cazul in care dezarmeaza copilul sau ai bateria descarcata sau te doare-n gat...

#1815
mircea_e

mircea_e

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 22.11.2012
Si daca sa pus o musca pe senzor si da alarma unde cauti? Sau nu ai sters bine pinza de paeanjen, sau se misca perdeaua de la caldura, sau a dezarmat copilul si a dar o alarma ca nu a introdus codul suficient de repede,  cum poti sti pina nu ajungi acasa si nu vezi pe tastatura,

Eu nu sunt multumit de situatiile in care stiu ca sa intimplat ceva dar nu stiu ce sa intimplat, si trebuie sa fac supozitii.

Mersi mult!

#1816
Petrecristi

Petrecristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,367
  • Înscris: 19.12.2009
Pai si daca s-a intamplat asta si ai primit mesaj cu alarma zona 5 crezi ca scrie in mesaj "Ba s-a declansat zona 5 dar stai linistit ca era o musca!"....?

#1817
mircea_e

mircea_e

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 22.11.2012
iti spune este Z5 si daca este decit o alarma si atit in 60% din cazuri este falsa, daca mai vine inca una sau chiar mai multe zone atunci este spargere.

#1818
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Interesant. Nu stiam de modulul asta VDMP3. Intr-o descriere am vazut chiar ca trimite mesaj text, e adevarat, sau am inteles eu gresit? De legat la centrala cum se face, ii trebuie cutie separata banuiesc ca in cutia centralei eu nu cred ca mai am loc. Ii trebuie si sursa separata sau se poate alimenta de la centrala existenta?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate