Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Sisteme antiefractie pentru locuinte

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
2651 replies to this topic

#1783
Petrecristi

Petrecristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,367
  • Înscris: 19.12.2009
Am pus eu acum cativa ani cand lucram cu alarmele o groaza de alarme conectate la linie telefonica rds.
Intri cu cablul de la. Rds in ring si tip la sistemul de alarma si iesi cu r1 si t1 catre telefonul tau fix daca mai ai si fix. Daca te intereseaza recin si cu setarile.

#1784
mircea_e

mircea_e

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 22.11.2012
Salut Petrecristi Si eu acum tot cu astfel de sisteme ma ocup, dar mai mult cu DSC si cerber. Am legat multe centrale pe linie fixa dar strict pentru dispecerat. Beneficiari pot primi SMS decit de la comunicator
Cit costa un sistem CCTV , sa spunem un DVR intre 400- 500lei sau mai mult depinde de performanteo camera de la 150lei in sus In HDD vreo 300 O sursa de alimentarepeste 100 lei si alte accesoriiinca vreo200-300 lei depinde de ce doriti,

#1785
Petrecristi

Petrecristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,367
  • Înscris: 19.12.2009
Am legat eu si alarme Paradox care suna pe telefonul clientului in caz de efractie.
Merg foarte bine.
Programarea ar fi urmatoarea:
ButonulPower de pe tastatura-cod master-
3 - nr de telefon- enter

Asta in cazul in care are linie trlrfonica fixa in casa. In caz ca nu are nici eu nu as recomanda sa si bage doar pt acest lucru. In cazul acesta poate follosi un PCS 250.

Edited by Petrecristi, 07 December 2017 - 10:07.


#1786
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Asa ceva o sa incerc sa o fac sa ma sune pe telefon de pe linia fixa. Poate asa aud cand e alarma ca atunci cand s-a defectat sistemul, a inceput sirena sa sune cu mine in casa si nu am auzit-o! Sa vad cum fac cu mufele ca mi-ar trebui niste mufe din alea de telefon cu 4 contacte ca sa fac legaturile ca elegant.

La cctv ma gandeam sa instalez cu un vecin. Din preturile pe care le pui inteleg ca ceva cat de cat ok ar fi peste 1000 de lei. Pachetele care se gasesc cu 5-600 sunt numai de decor? Daca poti sa imi spui mai indetaliu care sunt problemele cu ele m-ar ajuta ca sa stiu dupa ce sa ma uit. Multumesc.

#1787
vladvidra

vladvidra

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 19.08.2009

 mircea_e, on 05 decembrie 2017 - 23:51, said:

Daca iti pui in comunicator GSM iti poater trimite si mesaje SMS, caca legi centala pe linie fixa sa te apeleze ea te suna de orice problema, dar nu stii ce vrea, asa poti sa pui un comunicator specializat, si sa primeti mesaje sau mail deoinde la ce poti sa reactionezi mai repede. Un sistem CCTV iar poti sa il monitorizezi prin mail, si iti trimite mail cu 3 poze si stii daca a trecut si vrabia prin fata camerei, poti sa definesti zona, dar depinde si de buget, ieftin si bun nu exista.
Seara buna!

Vladvidra? Ai inceput sa primesti mail acum este ok?
Ma bucur. ce setari ai mai facut sa inceapa sa trimita?
Mersi seara buna.

Am schimbat parola la gmail am pus numai cifre si a inceput sa trimita mailurile .pe centrala nu trebuie bagat decat ip fara nici o bifa la comunicatii . Merci mult de ajutor . Cu orice problema ma puteti xontacta . Lucrez in domeniu si am ceva cunostinte pe dsc

Am schimbat parola la gmail am pus numai cifre si a inceput sa trimita mailurile .pe centrala nu trebuie bagat decat ip fara nici o bifa la comunicatii . Merci mult de ajutor . Cu orice problema ma puteti xontacta . Lucrez in domeniu si am ceva cunostinte pe dsc

#1788
mircea_e

mircea_e

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 22.11.2012
Salut Vladvidra!   Multumesc de intentii si eu tot in domeniu lucrez, si la fel lucrez cu DSC, Am montat de curind un paradox evo192 si nu vrea sa comunice pe comunicatorul multicomm GPRS

Salut M_ierdnA!  Dupa ce mi-a trecut prin mina citeva DVR-uri nu as pune niciodata cel mai ieftin DVR sau cumparat la promotii....   pe la noi circula un proverb:  Sunt prea sarac sa iau in lucru ieftin.

O seara buna!

Apropo M_ierdnA, Eu nu am legat cu mufe nicaieri centrala de alarma, decit cu fire cositorite priza sau mufa cupa ce iese din centrala si niciodata inainte.

Seara buna!

#1789
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
OK, mersi de sfaturi. De mufe nu vorbeam in centrala, ci de mufe pentru conexiunea la modemul unde iese semnalul de telefon si o mufa pentru a face legatura mai departe la cablul de telefon rtas prin casa. In centrala am facut legaturile de mult, dar la capatul celalalt firul e in aer.

#1790
Petrecristi

Petrecristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,367
  • Înscris: 19.12.2009
Vezi ca daca linia ta telefonica este digitala nu o sa-ti mearga.
Merge doar cu linie telefonica analoga (analogica).
Acum nu stiu ce semnal scoate modemul tau, probabil digital...

#1791
mircea_e

mircea_e

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 22.11.2012
Dar celelalte modele de centrala merg, De ex. la DSC trec DTMF contact  ID si scriu un numa apoi apelare fortata, fara detectie de ton si merge foarte bine. Am mai observat ca in fereastra de numar i-mi apare litera  (D) si apoi Nr. de tel  de ex.  D0244123456  La paradox se pune ceva inainte ca in ex acesta?

Multumesc mult!

#1792
Petrecristi

Petrecristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,367
  • Înscris: 19.12.2009
nu

#1793
mircea_e

mircea_e

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 22.11.2012
Da, am inteles, Dar pe comunicator merge?

#1794
Petrecristi

Petrecristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,367
  • Înscris: 19.12.2009
ce sa mearga?

#1795
mircea_e

mircea_e

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 22.11.2012
Daca functioneaza sa transmita pe comunicatorul multicmm  si ce atribut trebuie sa ii dau la comunicatia pe linie terestra?
Mersi mult!

#1796
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Trebuie sa verific. Nu stiu nici eu ce fel de semnal scoate. Stiu ca am fibra optica pana in casa, dar mai departe... La cablul de televizor am semnal analogic. Nu am avut timp in weekend sa ma ocup de aprtea cu telefonul ca am avut altele pe cap gen luminite de Craciun ca iar ma trezesc ca dau drumul la beculete dupa anul nou!

#1797
mircea_e

mircea_e

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 22.11.2012
Ok spor la treaba!

#1798
mcdan77

mcdan77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 28.06.2005
Salutare,
Tocmai am cumparat acest kitt https://www.emag.ro/...p/pd/DJQZVNBBM/
Kitt-ul contine  1 bucata   Hikvision DVR DS-7104HGHI-F1 si 4 camere de exterior DS-2CE16C0T-IRP2.8

Intrebare pentru cei care au sisteme instalate:
Legarea la DVR si Alimentare camere sa o fac prin:
1. cablu UTP cat 5E 100% cupru cu 8 fire via Video balun pasiv HDCVI/HDTVI/AHD ( 1 cablu pentru camera (2 fire+/-)  si  alimentare (2x2 fire+/-))
sau
2. cablu supraveghere sertizat via mufe alimentare mama si tata (2 cabluri separate/alipite)

PS: care din cele 2 variante este mai buna ca si calitate a semnalului?
   (distantanta maxima a camerelor 15 metri)

#1799
mcdan77

mcdan77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 28.06.2005
sorry ...am gresit topicul...

#1800
mircea_e

mircea_e

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 22.11.2012
Buna seara. Eu montez camerele cu cablu de alimentare separat. Folosesc cablu de 2x0,75 si un cablu FTP , am preferat sa aiba perechile ecranate intre el, dar merge bine si cu UTP, depinde de rezulutia camerelor, Nu pun alimentarea canerelor pe acelas cablu UTP, pentru pe distante mai maeri influienteaza semnalul, si daca cablul UTP este presat pe undeva printr-un colt sau strivit din greseala se poate strica izolatia si daca firul de + atinde un fir de semnal ar putea sa strice atit canalul din DVR cit si camera.
O seara buna!
Spor la treaba,

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate