Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitionare laptop gaming

Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba
 Facultate

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume
 Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta
 Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...
 

Amplificator Semnal GSM Vodafone

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#19
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,413
  • Înscris: 08.01.2009

View Postsarighiol, on 03 septembrie 2017 - 23:14, said:

Locurile din zonele rurale unde există internet fix, dar nu este semnal de telefonie mobilă, sunt extrem de rare. De obicei este invers.

La fantastica viteză Telekom ADSL de 2 Mbps există șanse ca în apelurile WiFi să se audă cu întreruperi. Vodafone Signal Plus ar fi un pic mai eficient, dar și el are șanse să ofere calitate scăzută a convorbirilor. Problema ADSL-ului nu e în ceea ce privește viteza de download, ci viteza de upload, care e de 1 Mbps indiferent de viteza de download.

La amplificatoarele pentru semnalul de telefonie mobilă, antena externă captează semnal și îl aduce în amplificator (de aceea ea trebuie montată în locul cu semnalul cel mai puternic). Acesta îl amplifică și îl re-emite pe distanțe mici prin intermediul antenei de interior, care în majoritatea covârșitoare a cazurior este prinsă cu mufă direct pe amplificator, fără cablu. Deci antena externă are cablu, antena internă nu are cablu.
Fiecare metru de cablu al antenei exterioare înseamnă pierdere de semnal, mai bine zis atenuare a puterii semnalului. Pierderea e mai mică sau mai mare, în funcție de tipul de cablu. Se folosește cablu coaxial de 50 ohmi.

Fiind vorba de voce partea sensibila este latenta/jitter-ul , nu atat de mult partea de latime de banda . Codec-urile  FR/AMR pe GSM au bit rate de ~13 kb/s , deci nu sunt mari consumatoare de latime de banda (nefiind inginer specializat pe asa ceva cu tot overhead-ul si semnalizarile necesare sustinerii unei convorbiri nu cred ca mai mult de 1-200 Kb/s sunt necesari). De ex. pt Sure Signal in UK Vdf cere minim banda de 1Mb/s ( nu MB/s ) UP/DW , pentru a putea asigura serviciul a cateva device-uri simultan .
In schimb latenta e destul de importanta (la niste deplyment'uri de VOIP parca tin minte ca tinteam pe wifi latenta de sub 50 ms  pana in gateway-ul wireless) . La fel de importante sunt jitter-ul (variatia latentei ; nu te ajuta mult daca ai latenta medie ok daca sunt cateva pachete cu latenta mare) si cat mai putine pachete pierdute (ideal mult sub 1%) .
De asemenea problema va fi , atat in cazul VoWifi cat si in cazul femtocelulei daca router-ul tau nu stie QOS basic macar care sa prioritizeze si sa garanteze niste resurse minime link-ului cu core-ul Vdf ; in mod normal daca ai o convorbire si incepi sa tragi de pe torentele alea cu aia 2MB/s (toata banda disponibila) poti sa-ti iei adio de la acea convorbire .
Dupa cum ti-am spus sansele de a gasi intelegere din partea Vdf. a.i. sa accpte sa iti dea o femtocelula sunt destul de mici(nu zic sa nu incerci , dar trebuie sa stii de la inceput care sunt sansele) asa ca ti-as sugera sa te gandesti mai bine la celelalte solutii ; ori amplificator/repetor de semnal care sa stie benzile Vdf. ori VoWifi .

#20
beavis03

beavis03

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,648
  • Înscris: 10.04.2009
[ https://i.imgbox.com/BzjEgUWT.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

HG658 este

am vorbit cu Helper-ul, sa vedem ce rezolva... stalpi de semnal nu cred ca vor pune, deci ma astept sa imi dea posibilitatea sa achizitionez macar acest gadget Posted Image

Edited by beavis03, 04 September 2017 - 15:14.


#21
sarighiol

sarighiol

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 669
  • Înscris: 09.02.2007

View Postme_iauras, on 04 septembrie 2017 - 14:14, said:


Fiind vorba de voce partea sensibila este latenta/jitter-ul , nu atat de mult partea de latime de banda . Codec-urile  FR/AMR pe GSM au bit rate de ~13 kb/s , deci nu sunt mari consumatoare de latime de banda (nefiind inginer specializat pe asa ceva cu tot overhead-ul si semnalizarile necesare sustinerii unei convorbiri nu cred ca mai mult de 1-200 Kb/s sunt necesari). De ex. pt Sure Signal in UK Vdf cere minim banda de 1Mb/s ( nu MB/s ) UP/DW , pentru a putea asigura serviciul a cateva device-uri simultan .
In schimb latenta e destul de importanta (la niste deplyment'uri de VOIP parca tin minte ca tinteam pe wifi latenta de sub 50 ms  pana in gateway-ul wireless) . La fel de importante sunt jitter-ul (variatia latentei ; nu te ajuta mult daca ai latenta medie ok daca sunt cateva pachete cu latenta mare) si cat mai putine pachete pierdute (ideal mult sub 1%) .
De asemenea problema va fi , atat in cazul VoWifi cat si in cazul femtocelulei daca router-ul tau nu stie QOS basic macar care sa prioritizeze si sa garanteze niste resurse minime link-ului cu core-ul Vdf ; in mod normal daca ai o convorbire si incepi sa tragi de pe torentele alea cu aia 2MB/s (toata banda disponibila) poti sa-ti iei adio de la acea convorbire .
Dupa cum ti-am spus sansele de a gasi intelegere din partea Vdf. a.i. sa accpte sa iti dea o femtocelula sunt destul de mici(nu zic sa nu incerci , dar trebuie sa stii de la inceput care sunt sansele) asa ca ti-as sugera sa te gandesti mai bine la celelalte solutii ; ori amplificator/repetor de semnal care sa stie benzile Vdf. ori VoWifi .
Ai punctat exact! Telekom are nota 10 la latențe pe ADSL, mai ales din cauza upload-ului.

#22
beavis03

beavis03

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,648
  • Înscris: 10.04.2009
am fost in aceasta seara la magazinul oficial si mi-au zis ca nu au asa ceva pe stoc Posted Image

iar singura solutie pe care m-au sfatuit sa o fac este sa fac reclamatii mereu si vor trimite o echipa sa verifice situatia Posted Image

sa vedem ce zice si Helper-ul, si ma pun pe "treaba" ca n-am chef sa ma sui in pom sa pot vorbii normal

#23
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,356
  • Înscris: 19.04.2008

View Postbeavis03, on 04 septembrie 2017 - 12:58, said:

in Dolj totul e posibil Posted Image


nu numai...aceeasi situatie si la Nou Sasesc, Sibiu. E mort din punct de vedere GSM/3G... de 4G nici nu mai pomenesc, ca e de domeniul SF-ului, dar in schimb Fix si Net de le Romtelekom. Merge chiar bine.

Vin si eu cu o intrebare, fara intentia de ai polua postarea lui @beavis03, asa ca sa-mi fie scuzata intrebarea...la mine fiind vorba de o casa de vacanta in care am semnal (doar eu Posted Image )  de la Vodafone cu o antena exterioara (din imagine)...legata la un Nokia 6310i. Am vreo 2-3 liniute. Nu stiu daca e 3G sau 2G...Daca, stiti cumva un asemena repetor care sa-si merite banii, chiar m-ar interesa si pe mine. Din experienta practica sau dupa cunostiintele voastre...am urmarit subiectul si vad ca aveti habar de situatie... ca sa nu cumpar aiurea. Tin sa precizez aici si faptul ca, la o cautare de retele, intra si Telekom si Orange..dar cu semnal mai slabut, 1-2 linii maxim... cu intrerurepere in timpul convorbirii. Deci doar Vodafone s-a dovedit a fi de baza. Releul este cam la 8-9 km distanta...dar sunt dealuri inalte de jur-imprejur.
Oare, merita un repetor din acela, legat la antena mea Carant, care e foarte buna zic eu...castig de 11 dbi. Deci pana acuma sunt foarte multumit de ea.

Attached File  DSC_4206.JPG   296.3K   48 downloads   Attached File  DSC_4207.jpg   436.07K   49 downloads

Edited by chris_dvb, 13 October 2017 - 17:04.


#24
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
Vezi ca Vodafone are o chestie care se cheama SemnalPlus, care practic iti emite in casa o celula 3G si nu mai e nevoie sa iti mai instalezi tot felul de antene/repetoare prin casa. Poti cauta pe pagina lor pentru detalii.

Unii colegi au reusit sa obtina gratis dispozitivul dupa ce au reclamat probleme de acoperire, doar trebuie sa insisti un pic.

Edited by MembruAnonim, 13 October 2017 - 17:24.


#25
pupama

pupama

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 15.05.2010
Si ai nevoie sa ai conexiune fixa la net

#26
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,413
  • Înscris: 08.01.2009

View Postchris_dvb, on 13 octombrie 2017 - 17:01, said:

nu numai...aceeasi situatie si la Nou Sasesc, Sibiu. E mort din punct de vedere GSM/3G... de 4G nici nu mai pomenesc, ca e de domeniul SF-ului, dar in schimb Fix si Net de le Romtelekom. Merge chiar bine.

Vin si eu cu o intrebare, fara intentia de ai polua postarea lui @beavis03, asa ca sa-mi fie scuzata intrebarea...la mine fiind vorba de o casa de vacanta in care am semnal (doar eu Posted Image )  de la Vodafone cu o antena exterioara (din imagine)...legata la un Nokia 6310i. Am vreo 2-3 liniute. Nu stiu daca e 3G sau 2G...Daca, stiti cumva un asemena repetor care sa-si merite banii, chiar m-ar interesa si pe mine. Din experienta practica sau dupa cunostiintele voastre...am urmarit subiectul si vad ca aveti habar de situatie... ca sa nu cumpar aiurea. Tin sa precizez aici si faptul ca, la o cautare de retele, intra si Telekom si Orange..dar cu semnal mai slabut, 1-2 linii maxim... cu intrerurepere in timpul convorbirii. Deci doar Vodafone s-a dovedit a fi de baza. Releul este cam la 8-9 km distanta...dar sunt dealuri inalte de jur-imprejur.
Oare, merita un repetor din acela, legat la antena mea Carant, care e foarte buna zic eu...castig de 11 dbi. Deci pana acuma sunt foarte multumit de ea.

Attachment DSC_4206.JPG   Attachment DSC_4207.jpg

Daca e vorba de un Nokia 6310i sigur e vb. de semnal 2G ; inainte de a te hotara sa cumperi un repetor de semnal ar trebui mai intai sa incerci sa vezi daca ai si alt tip de semnal din partea operatorilor (3G in principiu ca LTE mai putin probabil) cu un terminal compatibil si cu aceste standarde .
Avantajul pe care l-ai putea avea cu un asemenea echipament e ca ti-ar transforma telefonul "mobil" actual intr-un telefon mobil ; nu ai mai fi limitat de lungimea cablului antenei exterioare ci te-ai putea misca in casa (eventual si prin jurul casei in functie de amplificarea specifica a echipamentului respectiv).
Daca exista posibilitatea sa intri in sec 21 (sa beneficiezi si 3G si datele aferente daca te-ar interesa acest aspect)
Nu ma pricep atat de bine incat sa ma pronunt daca antena actuala ar fi o pereche buna pt un repetor semnal (probabil ca da pt emisii in zona de 900MHz); daca in zona ta ar fi semnal si in banda de 1800 MHz nu cred ca te ajuta in vreun fel (de asemenea 3G in 2100).
Ca solutie alternativa ai putea citi mai sus optiunea VoWifi de la Orange (din 20 Oct. si de la DIGI) atata timp cat spui ca netul fix de la Telekom e ok ; practic ai avea semnal de voce peste tot unde ai acoperire wifi de la router-ul tau (Orange probabil e varianta mai sigura pt. ca e nevoie de dispozitive compatibile; la DIGI la inceput e disponibil doar pe samsung S8/S8+ ).

#27
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,356
  • Înscris: 19.04.2008
Problema mea este ca eu nu am internet instalat in casa, deci pica orice solutie legata de net. Deoarece nu stau acolo decat 4-6 saptamani pe an. Insa am un router 3G Huawei B560 de orange, dar pe care l-am decodat si acum accepta orice SIM. M-am gandit sa leg acel router la antena si sa ma folosesc in acel fel si de un eventual internet 3G (daca intra)...asa doar pt strictul necesar....normal ca n-o sa download-ez acolo filme... Acel router avand mufa de telefon DECT, as putea sa leg si un telefon cu care sa scap de cablu de antena...
Problema e ca nu am setarile pt internet la cartela vdf, ca sa-mi fac un profil nou pe router. Ce parere aveti?

#28
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,413
  • Înscris: 08.01.2009

View Postchris_dvb, on 13 octombrie 2017 - 22:52, said:

Problema mea este ca eu nu am internet instalat in casa, deci pica orice solutie legata de net. Deoarece nu stau acolo decat 4-6 saptamani pe an. Insa am un router 3G Huawei B560 de orange, dar pe care l-am decodat si acum accepta orice SIM. M-am gandit sa leg acel router la antena si sa ma folosesc in acel fel si de un eventual internet 3G (daca intra)...asa doar pt strictul necesar....normal ca n-o sa download-ez acolo filme... Acel router avand mufa de telefon DECT, as putea sa leg si un telefon cu care sa scap de cablu de antena...
Problema e ca nu am setarile pt internet la cartela vdf, ca sa-mi fac un profil nou pe router. Ce parere aveti?

Salut; din primul paragraf din postarea anterioara intelesesem (gresit) cum ca ai avea internet fix de la Romtelefon .
Din ce am vazut antena ta functioneaza doar in banda de 900 MHz deci daca se folosesc 1800/2100 nu prea ajuta router-ul; de asemenea trebuie terminat cablul antenei in mufa SMA . Daca nu ai cum sa vezi cine emite si in ce benzi in zona ta, ai putea folosi ceva de genul asta; e o antena de spectru larg (castigul antenei variaza in functie de frecventa semnalului).
Setarile pt. acces net cartela prepay Vdf. sunt acestea, insa eu te sfatuiesc sa incerci sa vezi poate ai semnal mai ok si de la ceilalti operatori (daca tot e decodat modemul).

#29
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,356
  • Înscris: 19.04.2008
Probabil m-am exprimat gresit...faceam referire la postarea colegului...deci internet exista in sat si fix. Numai ca eu personal nu am.

O sa ma orientez spre o antena care sa acopere toate benzile. Una Logperiodica. La castig e egala cu a mea.

Da, ai dreptate cu mufa SMA, deja m-am uitat pe net si exista adaptoare FME-SMA. Deci nu e problema.

Cu restul operatorilor...s-ar putea sa ai dreptate si aici...in primul rand, am nevoie de o antena multibanda, in al doilea rand...adaptorul s-o pot lega la router si in al treilea rand sa caut alta pozitie pt antena.. Deci cum am spus mai sus, de intrat intra toti. Digi nu stiu daca intra pentru ca nu poate Nokia. Problema este la liniute deci la semnal. Si poate, se rezolva cu alta antena, alta pozitie..Momentan nu ma aflu in tara, ca sa fac experimente. Deja nu mai rabdare...

Merci fain pt setari. Am gasit si eu ceva pe net, da nu eram sigur daca-s actuale sau nu.  Numa bine!

Edited by chris_dvb, 14 October 2017 - 13:01.


#30
sarighiol

sarighiol

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 669
  • Înscris: 09.02.2007
Nou Săsesc e așezat într-o zonă ca o „oală”, adică ar trebui o stație de telefonie construită chiar acolo ca să fie semnal bun, însă are populație puțină și nu investește nimeni; Digi eventual.
Antena asta de la http://www.elpismedi...tena-a0098.html  acoperă toate benzile exitente acum la toți operatorii de telefonie din RO. Dă o fuguță la Cluj.

#31
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,356
  • Înscris: 19.04.2008
Asa e sarighiol, ai dreptate, aia ar fi solutia. Dar din pacate nu vrea nici digi...călca-iar Posted Image  Am avut discutii cu helperul de la aria digi. In satul vecin Malancrav, au instalat un pilon de digi. Nu e departe, vreo 4 km linie dreapta. Dar in loc sa-l puna in varful dealului, sa bata cat mai departe, ei lo plantat la unu in gradina, chiar la poalele dealului. Si nu se simte nici urma de semnal in Nou. S-or fi zgarcit la cablul de curent...habar n-am. Ei, acolo are printul Charles conac...va dati seama. Deci au spus ca nu au interes la noi.
orange, voda....nici atat. Deci, tre sa ma descurc cumva, asa cum pot.

Da, antena aia este perfecta. O sa vad cand voi fi in tara....o sa dau o fuga.

Edited by chris_dvb, 15 October 2017 - 00:42.


#32
sarighiol

sarighiol

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 669
  • Înscris: 09.02.2007

View Postchris_dvb, on 15 octombrie 2017 - 00:30, said:

Asa e sarighiol, ai dreptate, aia ar fi solutia. Dar din pacate nu vrea nici digi...călca-iar Posted Image  Am avut discutii cu helperul de la aria digi. In satul vecin Malancrav, au instalat un pilon de digi. Nu e departe, vreo 4 km linie dreapta. Dar in loc sa-l puna in varful dealului, sa bata cat mai departe, ei lo plantat la unu in gradina, chiar la poalele dealului. Si nu se simte nici urma de semnal in Nou. S-or fi zgarcit la cablul de curent...habar n-am. Ei, acolo are printul Charles conac...va dati seama. Deci au spus ca nu au interes la noi.
orange, voda....nici atat. Deci, tre sa ma descurc cumva, asa cum pot.

Da, antena aia este perfecta. O sa vad cand voi fi in tara....o sa dau o fuga.
Eu am crezut că e aiurea ce văd pe harta de acoperire Digi la Malancrav... adică deduceam că e o stație acolo și nu-mi venea să cred. Asta fiindcă nu știam că prințul acela are acolo castel.
Chiar dacă Digi construia stația pe deal, nu se acoperea bine nici Malancrav, nici Nou Săsesc. Ambele localități ar fi avut gospodării în care nu ar fi fost semnal decât în curte și nu toată curtea, ci în locurile cu deschidere spre dealul pe care ar fi fost stația.
Mai bune rezultate obține Digi cu stilul său - stații (node-uri) mici și dese - decât ceilalți operatori, plus că are costuri mai mici de construire și de întreținere. Ei evită astfel și una din gravele probleme care apar pe unele stații: congestionarea, din cauza numărului foarte mare de SIM-uri conectate la o singură stație și mai ales la o singură antenă de pe stație.

#33
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,356
  • Înscris: 19.04.2008
Da, inteleg strategia lor....

Nici mie nu mi-a venit sa cred cand am vazut pilonul. Am fost chiar in gradina aceea sa-l studiez. I-am facut si cateva poze. Le-am postat la momentul respectiv, pe aria de Site-uri.
Normal ca acuma, acolo in sat toti si-au luat digimobil. Altceva nu intra nici acolo.

#34
sarighiol

sarighiol

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 669
  • Înscris: 09.02.2007
Da, l-am văzut acolo pe acel topic, dar nu mai țineam minte. Acum am revăzut pozele. E din acela conectat prin satelit cu restul rețelei. Apelurile merg, dar internetul are viteză mică. Sunt curios cât îi dă Digi la cel în curtea căruia a montat stația. Știi cumva?

#35
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,356
  • Înscris: 19.04.2008

View Postsarighiol, on 25 octombrie 2017 - 00:20, said:

Da, l-am văzut acolo pe acel topic, dar nu mai țineam minte. Acum am revăzut pozele. E din acela conectat prin satelit cu restul rețelei. Apelurile merg, dar internetul are viteză mică. Sunt curios cât îi dă Digi la cel în curtea căruia a montat stația. Știi cumva?

Posted Image  nu stiu, dar am sa ma interesez. Din intamplare mi-e cunoscut proprietarul.

..apropos, am dat din intamplare, de acest router TP Link Archer MR200. Care mi se pare a fi ceva calumea. Are doua intrari de antena. Presupun ca pt MIMO. Sau?

Exista pereche antene log-periodice pe net care, cred eu, ar face treaba buna cu acest router. Una pusa pe vertical, iar cealalta pe orizontal.

Oare as avea sanse la acel Digi din satul vecin? Mentionez ca, smartfonul nici nu-l "simte".


Attached File  maxresdefault.jpg   78.45K   18 downloads   Attached File  28872.jpg   21.48K   18 downloads


...mda, din pacate vad ca acest router nu are mufa pentru telefon. Lucru negativ. As vrea totusi sa folosesc un DECT, pentru a avea libertatea miscarii.
Pacat. Raman cu vechiul meu Huawei.

Edited by chris_dvb, 25 October 2017 - 09:51.


#36
sarighiol

sarighiol

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 669
  • Înscris: 09.02.2007
La acest model de router, antenele vizibile emit WiFi, nu sunt pentru a capta și amplifica semnal 3G/4G. Mufe pentru antenă externă eu nu văd pe acest router.
Depinde și de telefonul folosit într-un loc cu semnal slab. Într-o zonă din Putna județul SV am fost recent. Pe Lenovo Vibe P2 nu aveam semnal GSM Vodafone deloc, iar pe Huawei Honor 6 Plus am făcut convorbire de vreo oră fără cea mai mică problemă de semnal. SIM-ul Digi se afla în telefonul Allview P8 Energy și era OK la convorbiri; doar că internetul nu avea mai mult de 1 Mbps. Cele mai faimoase telefoane (adică iPhone și Samsung) sunt și cele mai proaste la semnal.
Cred că ai ales bine varianta cu telefonul DECT. Doar că îți trebuie un router cu mufă RJ 11 pentru conectarea telefonului fix. Unele dintre aceste routere au mufă pentru conectarea antenei externe. Exemplu:

Huawei E5186s-22a
https://www.alibaba....0296904364.html

Huawei E5172As-22 Flybox
https://www.aliexpre...2322495674.html

Pe ăsta îl am eu și, deși e un model un pic mai vechi, pot să spun că e foarte fain. I-am pus un adaptor SMA tată - FME tată ca să pot conecta o antenă cu mufă FME mamă și am constatat că am un câștig de vreo 2 dB numai de la acest adaptor. Deci dacă i-aș pune o antenă ca lumea, rezultatele ar fi super. Deocamdată nu am nevoie. L-am testat într-un loc în localitatea Carcaliu județul Tulcea unde semnalul e slab, conectându-i o antenă auto cu câștig de 5 dB. În loc de 6-7 Mbps viteză de download pe 4G, aveam 20-22 dB doar cu această antenă, fiind la distanță de 6 km în linie dreaptă față de e-node-ul 4G Vodafone.
Aceste două routere au toate benzile de 4G folosite acum de operatorii din RO.
Costă cam mult router + antenă + DECT, dar merge.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate