Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Orange Home Net prin fibra optica

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2102 replies to this topic

#685
Orange_helper

Orange_helper

    Senior Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 7,604
  • Înscris: 19.12.2011

 piromanul, on 20 decembrie 2017 - 10:03, said:

Salut , a intercat cineva sa foloseasca Routerul Orange HG8247H pe post de dongle intre fibra si UTP si sa faca rutarea cu un alt router mai decent ? Daca se poate sunt client Orange daca nu .....astept Helpul Orange poate ma inspira frumos

 piromanul, on 20 decembrie 2017 - 10:03, said:

Salut , a intercat cineva sa foloseasca Routerul Orange HG8247H pe post de dongle intre fibra si UTP si sa faca rutarea cu un alt router mai decent ? Daca se poate sunt client Orange daca nu .....astept Helpul Orange poate ma inspira frumos

Salut,
Din pacate, nu este diponibila aceasta functie, insa poti conecta cele doua routere prin cablu.
O zi buna,
Orange Helper

#686
marcgm

marcgm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,713
  • Înscris: 27.11.2007
Un articol util despre Orange Home Net 1000 – Un abonament inutil daca folosesti Wi-Fi http://stealthsettin...esti-wi-fi.html
Sursa: stealthsettings.com

#687
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,370
  • Înscris: 03.04.2004
Aceeasi situatie e si la RDS cu fix acelasi echipament, deci nu conteaza ce largime de banda ai pe fibra, totul e limitat de cat poate WIfi-ul Huawei-ului pe 2.4 Ghz (personal n-am vazut mai mult de 100-110 Mbps atat pe down cat si up). Daca iti legi un router tert capabil 5 Ghz de ONT, atunci problem solved, scoti peste 500 Mbps down si up daca echipamentul/terminalul tau e capabil de asa viteze.

#688
vio73

vio73

    Guru member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,842
  • Înscris: 13.07.2010
Dacă eu am un tp link archer c2 și-l leg prin cablu cu ont-ul Orange, e ok? De fapt, și la RDS îl am tot așa acum.

#689
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,370
  • Înscris: 03.04.2004
Exact.

#690
deathnite

deathnite

    Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,437
  • Înscris: 08.06.2005
Doar ca Orange nu permite setarea ONT-ul in bridge pentru a lega router-ul personal. Daca nu te deranjeaza, faci dublu NAT sau setezi router-ul in mod AP, dar astfel ii limitezi functionalitatea.
RDS ofera router-ul Kaon AR4010 cu AC pentru 4.8 lei / luna sau 238 lei plata integrala.

#691
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,370
  • Înscris: 03.04.2004
Eu legasem de ONT (pe Orange) un Asus AC1200G+ si sarea de 300 lejer in ambele directii pe Wifi 5Ghz, fara sa am nevoie de bridge, pur si simplu pe oricare din porturile Huawei-ului (ONT).

#692
gandrei3

gandrei3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,438
  • Înscris: 25.01.2008
In ce port al routerului(1xin sau in unul din cele 4xout) trebuie sa conectez cablul de internet de la orange?
Momentan nu am router, dar cand conectez cablul la pc sau la tv internetul functioneaza.

#693
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,370
  • Înscris: 03.04.2004
1xin pt a-l conecta la ONT-ul de la Orange.
Celelalte 4xout sunt pt a lega la router desktop, laptop sau orice alt device care are port LAN.

Edited by emanu900, 28 December 2017 - 23:48.


#694
gandrei3

gandrei3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,438
  • Înscris: 25.01.2008
Stiam ca in portul in, trebuie sa copiez mac-ul pc-ului pe care e configurata conexiunea. Din moment ce prin acel cablu pot conecta orice PC credeam ca trebuie conectat la unul dintre cele 4 iesiri.

#695
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,370
  • Înscris: 03.04.2004
Nu trebuie clonat nici un MAC.
Daca tu ai fibra de la Orange ai si un ONT de la ei unde iti intra fibra, corect?

Iar de ONT-ul lor in portul 1 conectezi cablul de la routerul tau (care va intra evident in portul 1xin in al tau).

De fapt in ONT poti pune cablul in orice port LAN pt ca fibra are portul ei separat, asta evident daca vorbim de modelul 8245H.

Edited by emanu900, 28 December 2017 - 23:55.


#696
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 gandrei3, on 28 decembrie 2017 - 23:28, said:

In ce port al routerului(1xin sau in unul din cele 4xout) trebuie sa conectez cablul de internet de la orange?
Momentan nu am router, dar cand conectez cablul la pc sau la tv internetul functioneaza.

Tragi un cablu din ONT-ul huawei din orice port într-un port LAN din routerul tau (porturi out cum le zici tu)!

Nu uita totusi ca inainte sa dezactivezi serverul dhcp din echipamentul tau si eventual sa ii schimbi ip-ul (sa nu fie acelasi ca la ONT-ul orange).

Edited by MembruAnonim, 29 December 2017 - 10:55.


#697
gandrei3

gandrei3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,438
  • Înscris: 25.01.2008

 emanu900, on 28 decembrie 2017 - 23:52, said:

Nu trebuie clonat nici un MAC.
Daca tu ai fibra de la Orange ai si un ONT de la ei unde iti intra fibra, corect?

Iar de ONT-ul lor in portul 1 conectezi cablul de la routerul tau (care va intra evident in portul 1xin in al tau).

De fapt in ONT poti pune cablul in orice port LAN pt ca fibra are portul ei separat, asta evident daca vorbim de modelul 8245H.

Din cate stiam, aveam abonament la rds, dar pe speedtest.net imi spune ca am ip de orange, am un banal cablu ethernet care intra in apartament, l-am conectat in pc si functioneaza internetul, dar am nevoie de internet si pe un laptop, iar acesta nu are mufa rj, doar wi-fi.

#698
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,370
  • Înscris: 03.04.2004
Sorry, m-ai pierdut....

#699
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 08.08.2002
Ar trebui pus sticky:
Orange nu ofera posibilitatea de a pune in mod bridge ONT-ul !
Pe wifi cu ONT-ul care-l primiti de la Orange viteza este mult limitata ~100Mbps in camera cu routerul iar daca se mai adauga 1-2 pereti viteza scade foarte mult ... catre 0 (in functie de pereti). Daca vreti viteza pe wifi, acoperire wifi, securitate sporita, setari avansate va cumparati routere performante si le folositi cu limitarile de rigoare in spate la ONT-ul Huawei (dual-NAT, AP).

Din pacate ONT Huawei HG8247H vine probabil la pachet cu serviciile de la Telekom. Cand Telekom va introduce ceva ONT-uri mai performante cu 802.11ac probabil ca le vom vedea in scurt timp si la Orange. Ma indoiesc ca Orange va aduce in reteaua Telekom Livebox 4 /TV4 pe care le au pe reteaua lor din FR si care sunt cu totul altceva fata de vechiturile ONT, receiver - oferite in RO. https://boutique.ora...autes-livebox-4

Edited by MD, 30 December 2017 - 13:37.


#700
deathnite

deathnite

    Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,437
  • Înscris: 08.06.2005
Si de mentionat ca Telekom / Orange nu aloca IPv6.

#701
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
La Telekom poti face bridge pe Huawei, dar e firmware-ul original, din cate stiu. La Orange e branduit.

#702
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Telekom are deja un ONT cu AC, ont asemănător cu cel folosit si de orange prin alte tari.

Cu siguranță la anul va lansa si Orange niste echipamente mai performante, atat ONT-uri cat si STB-uri avand in vedere ca baza lor de clienti creste constant de cand au lansat oferta integrata de servicii ”Love".

 MembruAnonim, on 30 decembrie 2017 - 19:56, said:

La Telekom poti face bridge pe Huawei, dar e firmware-ul original, din cate stiu. La Orange e branduit.

Nu are treaba ce vezi in GUI, ideea e ca momentan infrastructura T nu le permite sa aiba ONT-uri in bridge, ci doar in mod routed.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate