Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 

Orange Home Net prin fibra optica

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2102 replies to this topic

#703
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,352
  • Înscris: 03.04.2004
La Orange/Telekom voi aveti user si parola pentru conectare ca sa faceti bridge pe un router de-al vostru prin ONT?

#704
ZyoN

ZyoN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 05.04.2005
La Orange nu.

#705
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,352
  • Înscris: 03.04.2004
Deci modul bridge atunci e non-sens.
Probabil implementarea facuta de Orange prin reteaua Telekom e la nivel minim de complexitate ca sa fie siguri ca treaba functioneaza 100%.

Posibil ca Telekom sa nu le fi oferit si posibilitatea de a face bridge intrucat asta presupune si un server PPPOE dedicat sau acces la unul intern T care ar presupune un mix intre abonatii proprii si cei ORO -> ceea ce ar fi condus la niste setari/hardware suplimentar.

Cum este un proiect pilot in RO, s-a mers pe varianta cea mai easy de implementat.

#706
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu stiu despre ce PPPoE vorbești, la ftth se dau ip-uri direct conectate.

La Orange nu este permis modemul in bridge din alte motive: probabil managementul remote se face prin IP-ul public si nu printr-un VLAN separat ca la T, iar daca modemul este pus in bridge, ei il mai pot contacta.

In bridge merg momentan puse doar ONT-urile huawei de la T, iar conexiunea este cum am mai spus DHCP.

#707
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,352
  • Înscris: 03.04.2004
Nu stiu colegu' care e adevaratul motiv pt care nu se poate bridge la ei, am facut doar o presupunere prin paralela la RDS referitor la PPPOE care mai nou nici ei nu mai permit bridge prin ONT-urile lor (cel putin eu unul nu reusesc sa fac connect intr-o locatie unde am FTTH de 1 an printr-un router extern ONT-ului ci doar prin ONT).

Prin ONT-urile alea mai vechi si mari (de se montau la case in special si la bloc pt FTTB) se putea face dial lejer prin router extern si inca se mai poate.

Orange tine totul la mare secret.
Cand mi-am instalat pt prima data FTTH acum aproape 2 ani de la ei, nu puteam sa ma folosesc de FTP (iar asta local, in reteaua proprie) ca sa captez imaginile de pe un IPcam (legat la wifi-ul ONT-ului ORO) direct pe un stick conectat la acelasi ONT  la Rel. Clienti spunandu-mi sec ca nu am acces la acea functie pt ca ei nu o ofera, desi culmea meniul era disponibil..... speechless

#708
ZyoN

ZyoN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 05.04.2005
Momentan răspunsul oficial Orange este ca se lucrează la modul Bridge. Chiar daca se foloseste infrastructura fizica a celor de la Telekom, exista o separare la nivel de VLAN, intre O si T.

#709
gandrei3

gandrei3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,438
  • Înscris: 25.01.2008
Am conesctat un router d-link dir-868l la modemul orange si pe langa faptul ca pe cablu am doar 100mbps, noaptea nu pot sa folosesc internetul.
Imi apare: pagina este nesigura si nu pot sa ma conectez la niciun site.
Daca restartez d-linkul internetul functioneaza pentru aprox. 5 min apoi face la fel. Doar ziua merge ok fara intrerupere

#710
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,023
  • Înscris: 08.08.2002
Primul lucru ar fi interesant de vazut de ce ai doar 100mbps pe cablu, daca problema este la Huawei, Dlink, cabluri sau device-ul conectat.
Ai conectat in dual-NAT sau AP Dlink-ul ?

#711
gandrei3

gandrei3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,438
  • Înscris: 25.01.2008
In ce meniu al Dlink-uilui gasesc aceste doua setari si cum e recomandat sa il setez?(dual-NAT sau AP)

#712
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,023
  • Înscris: 08.08.2002
Router mode ( vor fi 2 routere - deci dual-NAT), AP - acces point mode
http://support.dlink...-for-router.pdf

Edited by MD, 16 January 2018 - 08:36.


#713
gandrei3

gandrei3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,438
  • Înscris: 25.01.2008
Multumesc pentru raspuns!
Am sa incerc in seara aceasta sa il configurez.

#714
OClaudiu

OClaudiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,856
  • Înscris: 17.09.2003
Buna ziua,

Cei care sunteti in Iasi sau alte localitati, ce parere aveti de serviciile celor de la Orange referitoare la fibra optica ? E stabila conexiunea, sunt filtre ? Cum se comporta de exemplu un router de 300 Mbs ?

#715
wantsome

wantsome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,846
  • Înscris: 15.05.2017
Niste teste nu mai pune nimeni? As fi curios daca s-au mai imbunatatit latentele alea. As prefera sa semnez cu orange decat cu Telekom dar timpii aia ma retin.

#716
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu cred ca vor rezolva prea repede sau usor treaba aia, Orange inca nu are experienta in GPON si nici nu e reteaua lor.

#717
dekaru

dekaru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 08.11.2007
Latențele s-ar putea să depindă de zonă, eu în Cluj testând prin wifi am 2ms până la serverul Orange.

#718
manic_user

manic_user

    Slightly Older Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,292
  • Înscris: 16.01.2007
[ https://www.speedtest.net/result/6995662089.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#719
vio73

vio73

    Guru member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,841
  • Înscris: 13.07.2010
Ping excelent!

#720
ZyoN

ZyoN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 05.04.2005
Ceva noutati legate de modul bridge ?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate