Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?

Care din urmatoarele optiuni este...

Distante etrieri
 Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri

Soldat gradat profesionist - dipl...
 Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...

Curațare disc vinil
 Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel
 

Cabana de busteni

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
kvs

kvs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 23.07.2013
Buna ziua

Doresc sa construiesc o cabana din lemn rotund preferabil, am achizionat in jur de 600mp de teren la munte.

Acum ca si intrebare: Cabana nu doresc sa fie foarte mare, in jur de 70 mp, 35 jos 35 sus.

Va fi in judetul Alba cabana, si ma intereseaza daca stiti un constructor care sa imi construiasca la un pret bun din lemn rotund, sau clasic.

Ce recomandari aveti ca si forma si constructor?

#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,834
  • Înscris: 07.06.2014
forma cabanei sau a lemnului?

indiferent de situatie, iti trebuie un proiect, in functie de asta alegi ce iti convine si ce iti place mai mult. fara ceva palpabil, nu va sti nimeni ce si cum. fiecare e cu gusturile lui.

#3
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015
nu cunosc pe cineva anume, dar cauta din zona covasnei sau harghitei, au experienta in constructiile din lemn cei din zona.

#4
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,834
  • Înscris: 07.06.2014
nu ai specificat suma disponibila, fiecare tip de constructie are propriile costuri prin natura constructiei, pe urma vin si restul de brizbrizuri care ti se par tie ca impresioneaza mai bine veveritele din padure, etc

#5
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,208
  • Înscris: 22.05.2003
Luna trecuta am vazut o ctitorie de acest gen, facuta ieftin.
Mi-a lasat o impresie foarte proasta.
Izolatia intre lemne era facuta cu vata de sticla, iar bustenii nu erau cantuiti cum trebuie.

Trebuie sa stii ca lemnul e foarte prost izolator, adica pe cat vezi de gros acel bustean, pe atat de repede pierde cadura.
Am stat candva intr-o asemenea cabana si era sport non-stop adus-ul de lemne de afara si aruncatul in soba.

La cealalta extrema, am vazut o casa la Sinaia, facuta cu bani si know how.

Partea de jos era din caramida, iar partea de sus din lemn.
Intre busteni s-a turnat ceara, iar bustenii erau imensi.

Attached Files



#6
takemeintoyourskin

takemeintoyourskin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 14.05.2010

 Adm, on 17 mai 2016 - 09:39, said:

Trebuie sa stii ca lemnul e foarte prost izolator, adica pe cat vezi de gros acel bustean, pe atat de repede pierde cadura.
Cum sa nu, coeficientul de conductivitate termica pentru lemn utilizat in constructii este in functie de tipul acestuia : 0.17 - 0.41 , foarte prost ce sa zic, betonul armat are intre 1.5 - 2, iar bca-urile 0.2 - 0.4.
Ytong + care are o priza mare la parveniti in ultima vreme se lauda cu o conductivitate de 0.1 de care ma cam indoiesc, dar oricum e buna.

Edited by takemeintoyourskin, 17 May 2016 - 10:24.


#7
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,208
  • Înscris: 22.05.2003
Nu contrazic "tabelul", problema era ca in momentul cand focul nu duduia, simteai instant!
In plus, odata ce faci o casa de busteni, banuiesc ca nu o izolezi cu polistiren la interior, nu?

#8
takemeintoyourskin

takemeintoyourskin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 14.05.2010

 Adm, on 17 mai 2016 - 10:21, said:

Nu contrazic "tabelul", problema era ca in momentul cand focul nu duduia, simteai instant!
In plus, odata ce faci o casa de busteni, banuiesc ca nu o izolezi cu polistiren la interior, nu?

Nu trebuie izolata, are conductivitate buna si rezistenta termica bunicica daca are si o grosime adecvata, blocurile din beton armat trebuie izolate pentru ca ala chiar are o izolatie termica proasta. Sa stii ca la orice casa intr-o zona montana cu vant puternic si fara alte cladiri mari in jur pentru a proteja se va simti instant cand nu mai este incalzita.

#9
maxtron_69

maxtron_69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,534
  • Înscris: 18.08.2010

 Adm, on 17 mai 2016 - 10:21, said:

Nu contrazic "tabelul", problema era ca in momentul cand focul nu duduia, simteai instant!
In plus, odata ce faci o casa de busteni, banuiesc ca nu o izolezi cu polistiren la interior, nu?
Spunand "trebuie sa stiti ca lemnul e f prost izolator" contrazici tabelul.
Daca spui ca era frig in cabana in care tu ai stat, e altceva. Lemnul ramane un excelent izolator. Motivele temperaturii scazute in cabana pot fi multe.

#10
Strumfita

Strumfita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 01.03.2005
1. Cabanele de lemn tind sa nu fie asezate intre blocuri inalte, care sa le protejeze.
2. O fi el lemnul bun izolator, dar de unul singur nu face mare lucru, mai ales iarna si cand bate vantul.
3. Am avut ocazia sa stau in case in Harghita, facute de pe timpul Mariei Tereza.
La exterior lemn gros imbibat cu pacura, ia interior zidarie groasa (sigur nu era porotherm) si erau minunate!
4. Am casa noua la munte, cu polistiren de 15 cm, tencuiala exterioara si interioara + caramida porotherm.
Am fost ultima oara acum doua saptamani si am lasat 22 de grade C cand am plecat.
De atunci si pana acum temperatura a scazut la 17 grade C.
CT nu a mers nici un pic, iar afara rar au fost zile caldute (dar nici ger).

Attached File  IMG_6265.jpg   184.25K   27 downloads

Casele de lemn sunt frumoase, dar nu sunt ieftine si e discutabil cat de mult merita.
Nu uitati ca trebuiesc intretinute!

Edited by Strumfita, 17 May 2016 - 10:42.


#11
_Dadi_

_Dadi_

    Martian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,154
  • Înscris: 01.05.2015
@Adm,... cam asa trebuie sa arate,...

Nu pui polistiren pe afara,...pui gips-carton cu vata pe interior,...

Si da, ai dreptate in casa simpla din lemn stai ca pe vremea lui Burebista,..

#12
kvs

kvs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 23.07.2013
Atunci os a pun gps carton pe interior cu vata minerala ,

Bugetul pentru constructia de lemn e in jur de 15000-20000 lei

#13
_Dadi_

_Dadi_

    Martian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,154
  • Înscris: 01.05.2015
Asa sa faci,...da cum zice Strumfita,...trebuie intretinere in fiecare an,...

Cam asa sint in Austria,...da refac etajul  din timp in timp,...

Attached Files



#14
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,208
  • Înscris: 22.05.2003

 kvs, on 17 mai 2016 - 10:51, said:

Atunci os a pun gps carton pe interior cu vata minerala ,

Bugetul pentru constructia de lemn e in jur de 15000-20000 lei

Adica buget intre 3300-4500 EUR?

De banii aia iti cumperi lemne de foc pt cabana!

#15
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 takemeintoyourskin, on 17 mai 2016 - 10:30, said:

Nu trebuie izolata, are conductivitate buna si rezistenta termica bunicica daca are si o grosime adecvata, ..
Si care este grosimea adecvata ca sa nu necesite termoizolare cu materiale termoizolante?
De prin '98 au inceput sa se considere materiale termoizolante doar cele care au lambda sub 0,06 W/mK..Posted Image

#16
kvs

kvs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 23.07.2013
Andrei la noi cam asa sunt preturile pentru cele clasice

Mersi

#17
takemeintoyourskin

takemeintoyourskin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 14.05.2010

 andreilesan, on 17 mai 2016 - 12:38, said:

Si care este grosimea adecvata ca sa nu necesite termoizolare cu materiale termoizolante?
De prin '98 au inceput sa se considere materiale termoizolante doar cele care au lambda sub 0,06 W/mK..Posted Image

Daca lucrezi in domeniu ar trebui sa le stii, material termoizolant se foloseste doar cand este nevoie, nu am auzit pe nimeni care construieste cu Ytong + sa o si izoleze si are doar 0.1.

#18
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 takemeintoyourskin, on 17 mai 2016 - 13:56, said:

Daca lucrezi in domeniu ar trebui sa le stii,
Posted Image

 takemeintoyourskin, on 17 mai 2016 - 13:56, said:

..material termoizolant se foloseste doar cand este nevoie,
Cand rezistenta termica doar a elementului de inchidere monostrat nu ""este bunicica""?Posted Image

 takemeintoyourskin, on 17 mai 2016 - 13:56, said:

..nu am auzit pe nimeni care construieste cu Ytong + sa o si izoleze si are doar 0.1.
Daca materialul are lambda de 0,1 W/mK si foloseste un perete de peste 50cm - sunt deacord. Dar, revenind la peretii din busteni care au in cel mai bun caz lambda 0,17 W/mK care ar trebui sa fie grosimea adecvata ca sa nu necesite termoizolatie suplimentara?
Posted Image

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate