Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Motan in casa

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#19
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,265
  • Înscris: 24.01.2008

Quote

la bloc cred ca ii va fi mai greu- practic sta inchis numai in baie
Nu vrea el sa iasa de-acolo, sau asa il tineti voi ?  A doua varianta nu-i in regula deloc.  Inchide bucataria, eventual si dormitorul, daca nu-l vreti in patul vostru, si lasa-l liber in restul casei !


Quote

Nu degeaba americanii spun despre pisici ca sunt outdoor si indoor. Probabil al tau este un indoor cat.
Al meu (foarte posibil Albastru de Rusia), tot asa, luat de mic de pe strada, nu iese din casa nici sa-l bati.  Pot sa-i las usa deschisa si sa plec, abia se apropie de prag, cu mare grija.

Edited by Barboso, 07 May 2016 - 10:28.


#20
motanu_mic

motanu_mic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,041
  • Înscris: 16.12.2013
E mic motanul ala?
La tara nu-i nimeni sa-l ingrijeasca?

#21
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007

 motanu_mic, on 07 mai 2016 - 10:57, said:

E mic motanul ala?
La tara nu-i nimeni sa-l ingrijeasca?
A spus ca are 1 an(cel putin).

Quote

Tatal meu a salvat acum 1 an un pisoi.

O pisica luata de mica in casa se dezobisnuieste cu mediul exterior si nu mai poti sa o dai afara deoarece nu este adaptata si este foarte greu sa se mai adapteze,...nu este imposibil, dar are sanse mici sa reuseasca.

#22
motanu_mic

motanu_mic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,041
  • Înscris: 16.12.2013
Asa e.
Dar nici sa-l tina in casa la bloc toata viata si sa consume doar plastic nu-i fain.

Edited by motanu_mic, 07 May 2016 - 11:23.


#23
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,070
  • Înscris: 06.09.2008
1. Du-l inapoi la bloc, REPEDE pana nu moare pe acolo \!!
2. Castrati-l !! 99% mieuna fiindca era in calduri, intreaba veterinari
3. sa manance boabe de calitate, ma refer la boabe USCATE, al meu mananca Equilibrio, 15lei/kg.
4. Nu ii luati mancare umeda/ pliculete, majoritatea sunt prostii - lucru confirmat la 2 veterinari si poti citi tu pe pachet, sunt chimicale.. poate exista si plicuri de calitate dar costul e f mare. (ii puteti lua 1plic/ saptamana daca vreti..)

Pe langa boabe al meu mai mananca putina carne cruda, ocazional... poate si lapte, daca vrea.

Daca stie sa faca la nisip, de ce il tineti numai in baie ??!!
Ma mir ca n-a innebunit..

In acest caz mai bine il predati unui centru de animale, il chinuiti prea tare.

Edited by sirgoofy, 07 May 2016 - 11:45.


#24
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,484
  • Înscris: 13.02.2006
In primul rand, inainte sa il duci la tara trebuia vaccinat.L-ai scos din casa si l-ai dus intr-un mediu plin de diversi agenti patogeni.
E putin probabil sa se adapteze, motanii isi apara teitoriul si orice intrus ia bataie.
Sfatul meu-castreaza-l si inapoi la bloc.

#25
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,151
  • Înscris: 10.07.2013
Duceti motanul inapoi la bloc, spalati-l ca probabil este plin de pureci, deparazitati-l intern si castrati-l cat mai rapid.Posted Image
In mediul rural, motanul este condamnat la disparitie...
Parerea mea.

Edited by xmanyacs77, 07 May 2016 - 13:19.


#26
meow91

meow91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 07.05.2016
Il tineam in baie cand ai mei plecau- motivul este simplu, distruge mobila, zgarie tot...Am avut incredere de cateva ori, si ne-am trezit cu tot apartamentul praf:|..
Pisoiul mananca numai boabe si are varsta de 1 an (aproximativ).Motanul nu era stresat, doar depresiv, nu prea mananca( este slabut)- dar are o alimentatie buna (blana lui are  o culoare foarte puternica-semn ca e sanatos). Statea cu ai mei cand erau acasa, linistit. Isi petrecea majoritatea timpului la geam si in ultimul timp, avea faze cand mieuna non-stop.

Am avut de ales, castrarea sau sa-l aducem la tara-  sa-l lasam liber-. Am ales sa-l lasam liber, sa vedem cum se descurca. Bunicii mei stau la o casa, au vecini, si ei au pisici- e si normal sa existe conflicte la inceput, dar sper ca se va adapta...

Am asistat la o faza cu el si un motan (dublu cat el). Se infoaie al meu la el, scoate niste zgomote ciudate, iar motanul cel mare, nu-i prea acorda atentie-se uita la mine. El fuge, iar motanelul meu, dupa el:|..S-a intors la mine, plin de panze de paianjan, putin speriat, dar era ok. Problema este, ca ii dispare mancarea- ii manaca cineva mancarea.Eu cred ca se invata.
Cum am zis- il las cateva zile. Nu se descurca, il duc la bloc

#27
queron

queron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,480
  • Înscris: 31.01.2016
Decat sa il tii in baie, mai bine il duci la tara. Cum dracu sa tii pisica in baie? E ca si cum l-ai tine in puscarie, ori il tii in tot apartamentul, ori il lasi la tara.. isi ia bataie odata, de doua ori, dar pe urma creste si o sa fie ok.

Edited by queron, 07 May 2016 - 13:55.


#28
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,265
  • Înscris: 24.01.2008

Quote

distruge mobila, zgarie tot
Nu i-ati luat impletituri de-alea de sfoara, special pt ei, sa traga cu ghearele de ele ?

Macar daca-l inchideati (aveti ?  este inchis ?) pe balcon, sa stea sa se uite pe geam...

#29
queron

queron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,480
  • Înscris: 31.01.2016
Si in balcon e mic locul, nu ma mira ca era in depresie si nu voia sa manance, saracu voia sa moara...

#30
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,265
  • Înscris: 24.01.2008
Da, da' macar statea pe geam si se uita afara... le place chestia asta, chiar daca-s "de apartament".

Si-i mai poti amenaja acolo ceva culcus / colt al lui, ceea ce-n baie nu prea merge.

#31
meow91

meow91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 07.05.2016
I-am luat cateva jucarii, se juca cu ele, dar tot zgaria mobila. In baie, sincer era linistit- dormea toata ziua sau statea pe geam la baie. Alta optiune nu prea aveam. Statea in baie cand ai mei erau plecati- au avut o perioada foarte ocupata si nu prea erau in jur sa stea cu el. Cred ca era putin speriat la inceput- dar s-a obisnuit.
Eu vreau sa se adapteze aici- nu prea as vrea sa-l castrez-.

I-am amenajat un culcus, era cel mai bun pisoi cand dormea:))..dar cand era treaz-pff- nu mai tacea. Sper sa se adapteze aici.

Ai mei s-au  decis sa-l i-a inapoi acasa . Eu nu vreau- se chinuie in apartament-.

#32
motanu_mic

motanu_mic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,041
  • Înscris: 16.12.2013
Poate se transforma in tigru pana creste mare.
Parerea mea este ca animalele in apartament nu prea au ce sa faca, cred ca si ele daca ar vorbi ar spune acelasi lucru, asta deja nu este invatat deloc cu mediul exterior, cu cat sta mai mult in apartament inchis o sa-i fie tot mai greu de mers afara, o sa fie un inadaptat in societatea pisicilor, nu va putea sa aiba nici partenera, nici hrana nu o va gasi si va depinde mult de stapan, il vor ataca ceilalti cand il vor vede

#33
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,034
  • Înscris: 20.10.2015

 meow91, on 07 mai 2016 - 13:36, said:

Il tineam in baie cand ai mei plecau- motivul este simplu, distruge mobila, zgarie tot...Am avut incredere de cateva ori, si ne-am trezit cu tot apartamentul praf:|..
Pisoiul mananca numai boabe si are varsta de 1 an (aproximativ).Motanul nu era stresat, doar depresiv, nu prea mananca( este slabut)- dar are o alimentatie buna (blana lui are  o culoare foarte puternica-semn ca e sanatos). Statea cu ai mei cand erau acasa, linistit. Isi petrecea majoritatea timpului la geam si in ultimul timp, avea faze cand mieuna non-stop.

Am avut de ales, castrarea sau sa-l aducem la tara-  sa-l lasam liber-. Am ales sa-l lasam liber, sa vedem cum se descurca. Bunicii mei stau la o casa, au vecini, si ei au pisici- e si normal sa existe conflicte la inceput, dar sper ca se va adapta...

Am asistat la o faza cu el si un motan (dublu cat el). Se infoaie al meu la el, scoate niste zgomote ciudate, iar motanul cel mare, nu-i prea acorda atentie-se uita la mine. El fuge, iar motanelul meu, dupa el:|..S-a intors la mine, plin de panze de paianjan, putin speriat, dar era ok. Problema este, ca ii dispare mancarea- ii manaca cineva mancarea.Eu cred ca se invata.
Cum am zis- il las cateva zile. Nu se descurca, il duc la bloc

L-ati salvat degeaba

Edited by Tsunnnami, 07 May 2016 - 15:22.


#34
Zbughytza

Zbughytza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 520
  • Înscris: 19.03.2016
Eu nu l-as lasa sa intre in bloc, am auzit ca a lasat 7 pisici gravide.

#35
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,484
  • Înscris: 13.02.2006
Despre asta vorbesti?

Attached Files



#36
motanu_mic

motanu_mic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,041
  • Înscris: 16.12.2013
7 x 10 = 70 de pui de pisica

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate