Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor
 Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs
 Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?
 

Recomandări Anime

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
364 replies to this topic

#325
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,902
  • Înscris: 25.12.2016
Eu am terminat Dororo si AoT. Pentru AoT se pare ca se va face live action decent, nu cum le-au iesit japonezilor filmele alea triste.

#326
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,834
  • Înscris: 10.12.2006
Am facut maraton si am reusit sa radiez cateva anime, din pacate pentru mine sunt cu actiune majoritar in scoala si unii protagonisti sunt usor de confundat chiar intre seriale, tare as prefera sa se indeparteze Japonia de trendul asta.

Eh, am mai vazut si Inuyashiki, asta e pentru fanii Gantz mai mult, merita incercat dar nu e mare lucru de el 5,5

Made in Abyss e probabil cel mai bun din postarea actuala, dar asta nu inseamna ca e bun in general. Lumea creata e ceva din cartile lui Jules Verne, dar animeul se termina la vol. 4 cap. 26 dintr-o manga cu doar 6 volume produse deocamdata. Asta inseamna ca povestea e subtire si se termina in plop, un al doilea sezon vom primi... poate niciodata 6,5

Witch Craft Works e un harem clasic in care un elev-nulitate-de-om se trezeste adulat de niste colege, cu twist pentru ca avem si vrajitoare si alte chestii... am vazut de o saptamana animeul si deja nu mai stiu ce s-a intamplat in el. Chestii ecchi fara nicio concluzie probabil 5,0

Ultraman! e un esec CGI. Dar si ca poveste o da in bara deoarece daca nu esti familiar cu universul Ultraman, care la japonezi se intinde pe 50 de ani, nu prea intelegi mare lucru si te simti lasa pe dinafara. Deci acest anime e pentru fani, caci pe mine nu m-a facut sa vreau sa ma apuc de alte serii. Insa si pentru fani e tot slab 4,5

Relife se vinde ca fiind ceva original, dar fara a se indeparta vreun centimetru de scena shoujo a unei sali de clasa. Nu le-a iesit, pentru nici nu exista intentia de originalitate, e doar un alt anime generic. Un NEET de 27 de ani e transformat prin metode neexplicate intr-un adolescent ce trebuie sa mearga la liceu si sa se comporte normal. Pedofilie 4,5

Zankyou no Terror... uh, n-am idee ce au vrut sa faca, e confuz inca din primele episoade. Si nu face decat sa se inrautateasca, culminand intr-un final stupid. Nu recomand nimanui, singurul lucru bun la anime e descrierea. Acum ma gandesc ca i-am dat nota prea mare 4,5

Acum sunt la episodul 8 din Seishun Buta Yarou wa Bunny Girl Senpai no Yume o Minai, care a inceput promitator pe partea comica, dar dupa cateva episoade m-am plictisit. E un serial school life cu putine elemente SF plasate unde trebuie.
Exista episoade intregi centrate pe personaje secundare de care nu imi pasa, iar acum trebuie sa ma uit 20 de minute la povestea vietii lor. Dar despre personajele principale inca nu stim nimic? Oricum, deocamdata seria e de 6

#327
Ghibos

Ghibos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 609
  • Înscris: 24.03.2018

 Mizu, on 27 iulie 2019 - 17:11, said:

Am facut maraton si am reusit sa radiez cateva anime, din pacate pentru mine sunt cu actiune majoritar in scoala si unii protagonisti sunt usor de confundat chiar intre seriale, tare as prefera sa se indeparteze Japonia de trendul asta.
Daca doresti un anime fara teens iti recomand Fune wo Amu.

Dar majoritare vor ramane cele cu adolescenti si high school pentru ca aceasta combinatie este considerata perioada de aur a japonezilor, idealul fericirii lor.

#328
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,834
  • Înscris: 10.12.2006
Am vazut si sezonul 2 din One Punch Man, si-a pierdut din originalitate dar a fost o vizionare rapida si placuta, pacat ca nu are niciun sfarsit si manga la fel deocamdata.

[ https://i.imgur.com/k9ird1V.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#329
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014
Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba
Coloana sonora: 10 . Excelent. Las o monstra pentru cei deacord cu mine. Demon Slaying corps la minutul 56:11.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/OmyFjwUMVGU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Animatie/arta: 10. Nimic foarte suprasaturat, dar in acelasi timp plin de creativitate.
Personaje: 9 - aici inca sper ca personajul principal nu va avea deodata GOD POWER, e destul de promitator caci sunt foarte multe personaje care par mai puternice decat el. Personajele secundare mi se par foarte frumos caracterizate/ pline de mister si mai ales diverse, nu cred ca exista cineva care sa nu aprecieze macar un personaj din seria asta.
Poveste: 9 - incepe oarecum cliseic pe alocuri chiar da in gropi cu unele batalii care se uita rapid sau unele personaje care sunt usor de uitat dar aparent au un rol aparte, insa se contureaza cu ajutorul altor personaje mai bine caracterizate care nu dispar rapid din scena si care chiar par reale pe alocuri (au temeri, anxietati, sunt marcate de greseli sau esecuri din trecut, fac greseli dupa greseli sau renunta, personajele pot pierde lupte si chiar pot muri).

Overall: 9-10 Anime excelent.
nota vine mai ales din coloana sonora, personaje chiar si poveste pe alocuri

Edited by _-AppleS-_, 17 September 2019 - 20:23.


#330
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Un anime foarte fain
vinland saga
Daca mai are cineva asemenea recomandari de anime-uri cu vikingi as fi foarte bucuros

#331
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Kengan ashura

#332
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,902
  • Înscris: 25.12.2016
Am incercat urmatoarele serii, legate toate, intr-un fel sau altul, de sfarsitul civilizatiei asa cum o cunoastem in prezent:

Dr. Stone - printre cele mai bune serii din acest sezon.
7 Seeds - ar fi avut ceva potential, dar nu e bine relizat.
High School of the Dead - liceeni vs zombie, ecchi... merge.

#333
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,834
  • Înscris: 10.12.2006
O recenzie corecta pentru Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba https://anidb.net/anime/14107/review desi nota data acolo e mai mare decat a mea, mie mi-a iesit nota 4 pentru ca partea audio nu reprezinta un criteriu dupa care ma iau, ceva ce ruleaza pe un ecran poate fi exceptional fara sa aiba deloc coloana sonora. Sau, in cazul de fata, poate fi execrabil si sa aiba.

#334
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,902
  • Înscris: 25.12.2016
Ce-am mai urmarit in ultima vreme:

Kono Oto Tomare - serie cu doua sezoane despre un grup de liceeni care descopera Koto, un instrument muzical traditional japonez. N-are nimic deosebit, dar e bine realizat.
Chihayafuru - sezonul trei (care inca se difuzeaza) m-a plictisit. Nu stiu de ce, dar da senzatia de ciorba reincalzita... nici nu cred ca-l mai termin.
Kaguya-sama: Love is War - mi-a placut seria asta, e printre cele mai bune din anul tocmai incheiat.
Hoshiai no Sora - anime care incearca sa se ia in serios si abordeaza multe teme la moda in prezent: de la violenta in familie, la orientarea sexuala. Ca alibi are soft tenisul, doar ca partea de sport e destul de firava.
Cross Game - mai vechi, dar bun. Are cateva personaje interesante si e bine echilibrat sport vs drama.
Durarara - primul sezon mi-a placut, la al doilea mi-am pierdut interesul rapid si l-am abandonat.

La ecchi n-am gasit nimic interesant, in afara poate de Tejina-senpai si Nande Koko ni Sensei ga.

#335
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
https://www.imdb.com.../?ref_=vi_close

#336
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,834
  • Înscris: 10.12.2006
Baki e un anime interesant :)

Un alt anime interesant e Vinland Saga.

#337
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Am văzut câteva episoade din vinland saga,dar l-am abandonat,cu toate că îmi placea,poate o să îl continui
Mă bătea gându să încep doctor stone....

Edited by I2O, 14 January 2020 - 16:37.


#338
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,834
  • Înscris: 10.12.2006
Dorohedoro e un anime mai interesant, desi nu stiu ce intelege lumea din doar 12 episoade.
Manga are 23 de volume si pana si aia e confuza.

#339
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014
Un sezon promitator in ciuda covid 19, care a amanat unele animeuri.
Avem ceva bun bun bun de tot si exact pe elementele care imi plac mie: Sound si animatie, dar acest anime are chiar mai mult si cel putin pe mine ma face sa revizionez ca un autist unele secvente pana vad un episod de 20 minute intr-o ora.

Este vorba de Tower of God care pana acum mi se pare opera de arta cu urmatoarele puncte forte:
- animatie exceptional (arta asematoare cu Owari no Seraph, nu stiu de ce dar stilul asta chiar arata smecher)
- sound exceptional 10/10, voice actors and bgm
- personaje ok
- poveste ok.
- atmosfera ok.
Se poate viziona legal si gratis pe crunchyroll, chiar si fara cont.

Un alt anime care e ok, in sensul ca mi-a atras atentia prin arta si poveste este Gleipnir, elemente forte:
- ecchii, cu elemente discret plasate si bine conturate
- thriller oarecum, actiune interesanta care te tine in priza

#340
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,834
  • Înscris: 10.12.2006
Eu zilele astea am urmărit ~3 sezoane din My Hero Academia, teoretic e gata si al patrulea dar astept sa dubleze ultimul episod. E nasol dubbingul cateva episoade pana te obisnuiesti cu el.

My Hero Academia e o manga shounen (in adevaratul sens al cuvantului) ajunsa la volumul 26, am incercat sa o citesc in defavoarea animeului si nu am trecut de primele capitole deoarece e prea copilaroasa.

Animeul in schimb e mai digerabil. Desi nu inteleg in totalitate succesul lui, poate fanbase-ul e pe la 13 ani si de aia. Are o poveste scrisa in cel mai lenes mod posibil.

In 30 de secunde ni se zice cum a avut loc ceva eveniment global si vreo 75% din populatie a dezvoltat puteri, unele din ele complet ridicole. Un tip trage cu banda scotch din maini ca spiderman. Altul are niste bile in loc de par care se lipesc de orice. Altul are niste mufe USB care ii ies din urechi. Altul e o focă.

Cel mai tare erou in existenta e unul care da cu pumnul, un fel de Superman. Personajul principal e, surpriza, un tip slab fara puteri care creste si urmeaza sa ajunga cel mai mare erou. Are un fost prieten foarte bun din copilarie care acum il uraste. Avem niste flashbackuri, dar sa mor io daca inteleg de ce.

Cateva personaje (prea multe) sunt genul care atunci cand vorbesc normal țipă.

Nu-s eu fan Naruto/Boruto, dar pana si alea sunt la un nivel mai elevat.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/0Z_w6K0Vbuo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#341
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,902
  • Înscris: 25.12.2016
Ce-am mai urmarit in ultima vreme:

Tenki no Ko (Weathering with You) al lui Makoto Shinkai - in stilul cunoscut: din punct de vedere vizual e perfect, poate prea opulent pe alocuri. Povestea este vesnica reinterpretare a temei care-l pasioneaza: personaje care graviteaza unul in jurul altuia, se despart si se cauta, cumva se atrag. Tenki no Ko seamana prea mult cu Kimi no Na wa (Your name) si cu alte filme ale lui Makoto Shinkai... daca va place stilul, atunci mergeti la sigur si de data asta. Eu recomand Kotonoha no Niwa (The Garden of Words) - mi se pare cel mai reusit film al lui Shinkai.

Ani ni Tsukeru Kusuri wa Nai - serie cu episoade scurte, comedie cu gaguri condensate in cateva minute. Este singurul anime de genul asta pe care am putut sa-l urmaresc pana acum. Grafica si animatia sunt chinezesti - dar nu incarcate, cum fac astia de obicei, ci simple si reusite; povestea & personajele sunt opusul a ceea ce livreaza anime-ul japonez de obicei. Chinezaria asta o arde pe saracie, elevi mediocri, putori sictirite de viata si de scoala, si are situatii neintalnite in seriile japoneze (dar unele traite de noi pe propria piele in copilarie si adolescenta). Merita urmarit pentru destindere.

Am mai incercat si Abarenbou Rikishi!! Matsutarou - anime cu aer vintage, dar cam fara sens. Axat pe un tip rudimentar, o gorila care rezolva totul (si pe toti) cu bataia. Insa devine imediat plictisitor, asa ca l-am abandonat rapid. Are un OP bun de tot, pe un duet enka in stilul traditional japonez, ales anume in nota retro a intregului anime. Asta e singurul punct forte al seriei.

#342
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 Mizu, on 19 aprilie 2020 - 19:06, said:

Dorohedoro e un anime mai interesant, desi nu stiu ce intelege lumea din doar 12 episoade.
Manga are 23 de volume si pana si aia e confuza.

Sangeros cum imi place mie....e chiar misto

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate