Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k
 Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...
 Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro
 Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 

De ce ai ales Telekom? La cine te-ai muta daca ai vrea sa o faci?

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

Poll: Despre Telekom (54 member(s) have cast votes)

De ce esti pe Telekom Mobile?

  1. Folosesc de foarte mult timp Telekom si am preferat sa pastrez operatorul (8 votes [14.81%])

    Percentage of vote: 14.81%

  2. Nu am alta optiune, la mine in zona este singurul cu semnal ok (10 votes [18.52%])

    Percentage of vote: 18.52%

  3. Am acceptat o oferta foarte avantajoasa la abonament (doar pentru abonament mobil) (7 votes [12.96%])

    Percentage of vote: 12.96%

  4. Am acceptat o oferta foarte avantajoasa Magenta (6 votes [11.11%])

    Percentage of vote: 11.11%

  5. Prefer Telekom deoarece majoritatea cunoscutilor mei folosesc Telekom Mobile (7 votes [12.96%])

    Percentage of vote: 12.96%

  6. As vrea sa trec la alt operator dar pana acum nu am primit o oferta la fel de buna (2 votes [3.70%])

    Percentage of vote: 3.70%

  7. Am luat o cartela prepay si am activat o oferta avantajoasa pentru mine (11 votes [20.37%])

    Percentage of vote: 20.37%

  8. Fiindca este singurul operator care imi ofera internet nelimitat (chiar daca e la viteza mica) (3 votes [5.56%])

    Percentage of vote: 5.56%

Daca te-ai hotara sa schimbi operatorul, la cine te-ai muta?

  1. Orange (16 votes [29.63%])

    Percentage of vote: 29.63%

  2. Vodafone (17 votes [31.48%])

    Percentage of vote: 31.48%

  3. Digi Mobil (21 votes [38.89%])

    Percentage of vote: 38.89%

Cand ai inceput sa folosesti Telekom Mobile?

  1. De cand au devenit Telekom (11 votes [20.37%])

    Percentage of vote: 20.37%

  2. De pe vremea Cosmote-ului (36 votes [66.67%])

    Percentage of vote: 66.67%

  3. De pe vremea Cosmoromului (7 votes [12.96%])

    Percentage of vote: 12.96%

Vote Guests cannot vote

#19
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,196
  • Înscris: 18.04.2008
La 64 Kbps să lași telefonul cu datele active 4G e crimă.
Dar totuși, e internet nelimitat. La Vodafone stau cu frica pentru factură. Pe lângă asta, nici nu se actualizează în timp real. Deci pot arde 1 GB fără să-mi dau seama, iar dimineață am cost suplimentar.
La Telekom ard 1 GB și după văd că merge cam lent, dar știu că factura e tot 0. :)

#20
Alexis

Alexis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,245
  • Înscris: 22.01.2004
Cred ca mai poti incerca la Vodafone sa setezi limita de transfer din meniul telefonului sau sa iti instalezi o aplicatie care sa iti contorizeze traficul de date si sa-ti taie netul cand ajungi aproape de limita pe care o ai in abonament. Nu e o metoda super sigura dar daca pui limita cu cateva sute de mega mai jos decat limita din abonament nu cred ca ar fi probleme.

Uite ce se mai observa din sondaj desi sunt prea putini care au raspuns, dar oricum, ne facem o idee: sunt multi care au prins cartele si optiuni care le-au convenit, deci probabil mai ieftine. Majoritatea sunt de pe vremea Cosmote si e foarte posibil sa fi intrat in retea atunci cand s-a lansat revolutia cosmote cu 2.000 de minute in retea. In plus, ca varianta de mutare ar fi la Digi, deci sunt persoane care vor sa aiba o cheltuala cat mai mica cu telefonul mobil.

#21
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,196
  • Înscris: 18.04.2008
La țară am 2G în unele locuri în casă; un 2G stabil pentru internet , voce și SMS-uri.
La Vodafone am 2G doar într-un singur loc, internetul nu merge, vocea... mai bine lasă și SMS-urile... să spun doar că pot fi băgat l fraudă după două săptămâni (destinatarul primește același mesaj sau o parte din mesaj de minim 4 ori). Neavând semnal prea grozav la Vodafloci, SMS-urile sunt baza.
Am făcut sesizări, mi s-a spus că vor monta în septembrie 2013 un pilon la 5 km de locație. Uite că e 2016 și terenul nici măcar nu e îngrădit.
Mai știu un prieten care se duce la țară în același județ. I-am înprumutat abonamentul meu de date de la Vodafone. El are 2G full oriunde acolo și... nu-i merge. Vodafone a spus că trebuie să meargă, dar uite că lui nu-i merge.
Telekom, Orange și Digi.Mobil storc fiecare Hertz din fiecare bandă (TESTAT!). Vodafone nu, Vodafone e supernet 4G, rețea de încredere. Bine că au alții acoperire pentru 112.

#22
Alexis

Alexis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,245
  • Înscris: 22.01.2004
La Vodafone datele pe 2G sunt moarte din start. Connexu si Dialogu au pus 2G GPRS dupa care Dialogu a facut upgrade de la GPRS la EDGE si Connex lula, a ramas tot pe GPRS. Cosmorom a pus din start EDGE si au reteaua tzapana pe 2G deci e normal sa mearga bine. Uite ce zic oamenii care se pricep:

GPRS(General Packet Radio Service)
GPRS is a packet-based* wireless communication service. It is a 2G technology network that support a download speed of up to 114Kbps.
Limitation of GPRS is that GPRS data cannot be sent while a voice call is in progress.

EDGE(Enhanced Data GSM Evolution)
GPRS and EDGE are both 2G technology but EDGE is significantly faster with a download speed of up to 384Kbps. EDGE is sometimes called a 2.5G network as it also has some characteristics of a 3G network but it doesn't satisfy the specification.

Vodafone a sarit direct la 3G, nu a mai upgradat antenele la EDGE si asta se simte foarte bine cand ramai doar cu semnal 2G. De-aia cand intri pe GPRS iti merge foarte prost (asta in cazul in care chiar iti merge).

#23
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,196
  • Înscris: 18.04.2008
În Oraș merge 2G-ul. Eu îl folosesc și acum, chiar postez mesajul ăsta. :)
Dar e chestia că pe 2,5G... în timpul apelurilor și/sau secvenței de SMS, tot nu am putut să mai stau pe net.
Ca idee: e cineva de forum care a avut EDGE pe Vodafone.



L-am găsit!

View Postgenius07, on 08 februarie 2015 - 15:11, said:

Am observat azi ca de multe ori cand sunt pe 2G se schimba iconita de la GPRS la EDGE.
Am incercat sa activez internetul dar nu se intampla nimic cand iconita este E doar cand apare G, e posibil ca Vodafone sa treaca de la GPRS la EDGE? Posted Image
Cam tarziu totusi... Posted Image
Posted Image


#24
Alexis

Alexis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,245
  • Înscris: 22.01.2004
am vazut si eu discutia asta, dar din cate am inteles a fost o eroare sau ceva de genul asta. Vodafone nu a implementat edge si nici nu o va face...

#25
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,196
  • Înscris: 18.04.2008
Știu.
Prefer Telekom că e o rețea liberă. Majoritatea plecând de ei, se eliberează. :)

#26
Anonymous1986

Anonymous1986

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,383
  • Înscris: 03.03.2016
Eu sunt mulțumit de ce-mi oferă la banii pe care ii dau, în special pentru wnw

Edited by Anonymous1986, 09 May 2016 - 06:11.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate