Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Improvizatie marca CNADNR: Parapetul Median.

- - - - -
  • Please log in to reply
210 replies to this topic

#163
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,311
  • Înscris: 02.02.2006
Și uite așa începe procesul de ”ăia de au dat legea sunt proști, știu eu mai bine”. E foarte aplicabil articolul, peste tot, inclusiv în orașe. Toate cuvintele necesare sunt în articol, trebuie doar citite integral, nu pe sărite.

Și, suplimentar, în țări străine e interzisă devansarea pe o bandă inferioară. Deci dacă se trezește unul să meargă pe ultima bandă a autostrăzii cu 100, restul benzilor fiind libere, se va forma coloană de mașini în spatele lui și nimeni nu va putea să-l depășească legal. Fix de-aia se dau amenzi pentru folosirea nejustificată a benzilor.

#164
AlinE

AlinE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 31.07.2009
acum serios in ROMANIA ai vazut, ce vazut...auzit cumva in viata ta ca s-a dat o (1) amenda in oras/pe DN/ pe autostrada pentru ca a circulat fara rost pe banda 2? oare de ce?

in tarile straine cu apa calda nu vei vedea asa ceva pentru ca exista o disciplina rutiera, impusa de-a lungul timpului, (la noi doar legi si radare, si atat) si nu vei gasi un strain autentic care sa mearga pe ultima banda pe autostrada cu 100. acum raporteaza-te la un amarat de dn1 si vezi cum se conduce, ce zici imi iau amenda ca depasesc pe banda 1?

PS: adica eu daca merg pe banda 1 si il ajung pe ala de pe banda 3 care merge cu 100 pe autostrada trebuie sa reduc viteza si sa merg in paralel cu el ca sa nu-l devansez? asta n-o cred. clar acea autostrada va avea regimul impus de melc.

Edited by AlinE, 31 May 2016 - 19:00.


#165
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Eu nu stiu unde si de ce va deranjeaza asa mult ca circula unii cu viteza legala.
Pana si pe un amarat de DJ circula lumea cu viteza de autostrada, rareori sunt cazurile in care cel din fata chiar sa te "incetineasca" pana la limita legii, si de obicei e o masina de transport marfa (tir).

#166
AlinE

AlinE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 31.07.2009
pai nu ne plangem pe aici ca nu avem drumuri?

#167
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Avem, ce a lasat mostenire regimul vechi si s-a carpit intre timp... ca drumurile noi au ramas doar la stadiul de proiect pe hartie de miliarde de euro platite pe acele hartii.

Edited by vubiv, 31 May 2016 - 19:10.


#168
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,311
  • Înscris: 02.02.2006

View PostAlinE, on 31 mai 2016 - 18:53, said:

Este problema ta ce crezi și ce nu crezi. Dar legea nu ține cont de credințe. Am mai zis: las-o moartă cu justificările că nu e bine, că de fapt nu e așa, că legea e foarte clară! Nu ai ce căuta pe benzile superioare fără motiv. Nu mă mai obosesc să explic iar de ce, că cine înțelege, o face din ce s-a scris deja. N-ai decât să circuli prin vest, acolo unde se și aplică amenzile, ca pe la noi, să vedem cu cât te mai întorci în portofel.

#169
AlinE

AlinE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 31.07.2009
bre am reusit fenomenul sa nu-mi iau nici o amenda pe blamata bulgarie si minunata grecie in 8 ani.
dar hai totusi sa ne limitam la Romania...sa lasam vestul acolo unde este el...departe.

#170
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Daca legea e facuta ca sa fie incalcata, atunci sa incalce soferii nostri si parapetii de care vorbim. Posted Image

#171
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Se vor gasi unii sa incerce si asta... sunt destule locuri cu parapeti in care sunt urme ca a incercat cineva sa ii incalce :D

#172
AlinE

AlinE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 31.07.2009
de la aia de pe banda 1 care taie curba sau dau semnal si se baga... Posted Image
acum nu o sa mai vedem pe la stiri tamponari frontale, ci masini rasturnate....

#173
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Da, o sa ne plictisim ingrozitor...

#174
AlinE

AlinE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 31.07.2009
nu-i problema ca tu te plictisesti oricum

#175
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007
...si cum spuneam : http://www.evz.ro/at...ra-cu-zile.html

#176
ipopovici11

ipopovici11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,547
  • Înscris: 06.06.2015

View Postalexcrist, on 31 mai 2016 - 17:14, said:

Și, suplimentar, în țări străine e interzisă devansarea pe o bandă inferioară. Deci dacă se trezește unul să meargă pe ultima bandă a autostrăzii cu 100, restul benzilor fiind libere, se va forma coloană de mașini în spatele lui și nimeni nu va putea să-l depășească legal. Fix de-aia se dau amenzi pentru folosirea nejustificată a benzilor.

Poti sa dai si  textul de lege?  Ca pare bizar.

View Postmaximg, on 07 iulie 2016 - 20:28, said:


Alin  Goga asta e un fost director pe  la CNADNR Craiova care a fost demis si acum e simplu consilier juridic. El duce  se pare un fel de vendeta cu compania, ma mir ca nu-l dau de tot afara. Omul exagereaza la greu  si pare  un pic dus cu pluta. Parapetii aia nu au cum sa fie "un  pericol" asa cum spun el si altii. A, ca n-or  avea eficienta scontata, asta e una, dar in mod clar  nu are cum sa fie mai rau cu parapet de despartire a sensurilor decat fara.

Ca tot veni vorba de DN1  in Baneasa- alta este  problema acolo si anume ca  desi limita oficiala  e de  60, se merge cu viteze de autostrada. Zici ca a explodat vreun reactor in  Bucuresti si fug toti cat mai repede  Posted Image)  Si dupa aia ne plangem ca  nu tin parapetii. Acolo trebuie ceva camere fixe de radar.
Nu stiu de ce  nu se introduce in Romania un sistem simplu al acelor "average speed cameras", ar potoli si tine la respect  pe multi.

Edited by ipopovici11, 07 July 2016 - 20:59.


#177
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postipopovici11, on 07 iulie 2016 - 20:44, said:

Poti sa dai si  textul de lege?  Ca pare bizar.

Art. 45 OUG 195/2002
"(5) Depăşirea se efectuează numai pe partea stângă a vehiculului depăşit. Tramvaiul sau vehiculul al cărui conducător a semnalizat intenţia şi s-a încadrat corespunzător părăsirii sensului de mers spre stânga se depăşeşte prin partea dreaptă."

#178
ipopovici11

ipopovici11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,547
  • Înscris: 06.06.2015

View Postericmario, on 07 iulie 2016 - 21:00, said:

Art. 45 OUG 195/2002
"(5) Depăşirea se efectuează numai pe partea stângă a vehiculului depăşit. Tramvaiul sau vehiculul al cărui conducător a semnalizat intenţia şi s-a încadrat corespunzător părăsirii sensului de mers spre stânga se depăşeşte prin partea dreaptă."

Art  45 (4) Nu constituie depasire, în sensul alin.(1), situatia în care un vehicul circula mai repede pe una dintre benzi decât vehiculele care circula pe alta banda în acelasi sens de circulatie.

Colegul alexcrist spunea  insa de alte tari, ca nu ai voie sa mergi mai repede pe banda inferioara.

#179
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,311
  • Înscris: 02.02.2006

View Postipopovici11, on 07 iulie 2016 - 20:44, said:

Poti sa dai si  textul de lege?  Ca pare bizar.
https://en.wikipedia...g_on_the_inside

Dacă te interesează exact articole de lege în germană, franceză, poloneză etc, ești liber să le cauți. :)

#180
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postipopovici11, on 07 iulie 2016 - 21:02, said:


Art  45 (4) Nu constituie depasire, în sensul alin.(1), situatia în care un vehicul circula mai repede pe una dintre benzi decât vehiculele care circula pe alta banda în acelasi sens de circulatie.

Colegul alexcrist spunea  insa de alte tari, ca nu ai voie sa mergi mai repede pe banda inferioara.
Si spunea bine.
Dupa cum bine vezi, alin. 5 vine in completarea alin. 4.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate